Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Ce cititi momentan?

Post by Azad »

Am observat că acest topic nu există şi parcă e păcat. Dacă într-adevăr există şi nu l-am văzut atunci greşeala mea.

Momentan citesc Trainspotting - Irvine Welsh
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by reV »

Mr. Tompkins in Wonderland - George Gamow
E o cartulie care explica principii fizice (mai cu seama relativitatea) pe intelesul tuturor (evident, cu un minim de cunostinte). E chiar o lectura buna si o sursa pentru o perspectiva noua asupra fizicii
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce cititi momentan?

Post by DANiel »

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mafio »

Tocmai ce-am terminat Ham & Rye de Bukowski. E Millerul săracului, vorba lui Mahdi, dar îmi place mai mult de el.

Acum că am citit cam tot ce-am cumpărat recent (asta însemnând în ultimele 6 luni), o să mă apuc de castroanele de cărți pe care mi le-au ''împrumutat'' cu forța prietenii mei. Next stop: Flashforward - Robert Sawyer.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by DreadWing »

Disfunctia Realitatii de Peter Hamilton. Space opera scris cu multa imaginatie, care te prinde foarte usor inca din primele capitole. Dezavantajul ar fi numarul mare de fire narative si personaje care pot fi greu de urmarit. Un glosar asemanator cu cel din Game of Thrones ar prinde bine.
Recomandat pentru orice fan SF.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce cititi momentan?

Post by Cimitri »

Eu mai am putin si termin primul volum din Game of Thrones. Prea multe de zis nu prea sunt avand in vedere ca stie toata lumea cu ce se mananca...4 more to go.
Image
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by DreadWing »

In paralel joaca Crusader Kings 2. Se potrivesc de minune :)
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce cititi momentan?

Post by Cimitri »

Stiu ca este chiar un mod de GoT pentru CK2. Din pacate nu le am pe niciunul. Am doar primul CK si inca nu am apucat sa-l instalez.
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

`El a cuprins-o in brate, a sarutat-o si iar a sarutat-o, ca si cum ea s-ar fi intors dintr-o calatorie lunga si periculoasa. Zambetul ei avea o dulceata neasteptata si deosebita. Nu era zambetul viclean, demonic, al ardorii amintite sau promise, ci lumina omeneasca aleasa a fericirii si neputintei. Toate sfortarile lor pasionate de bucurie a sexului nu insemnau nimic in comparatie cu acest zaicik, acest strop de soare al spiritului zambitor. Puloverul ei negru si fusta neagra cu buzunare de sort si-au pierdut semnificatia de in-doliu-pentru-o-floare-pierduta[...] Au stat frunte pe frunte, bronz pe alb, negru pe negru. El ii sustinea coatele, ea isi plimba degetele flexibile peste clavicula lui si cat de mult ladora el, spunea Van, mireasma bruna a parului ei amestecandu-se cu tulpini de crini zdrobite si cu tigari turcesti si cu istovirea ce vine de la ibovnica. Nu, nu, te rog, a spus ea, trebuie sa ma spal repede-repede, Ada trebuie sa se spele, dar au mai ramas imbratisati cateva clipe nemuritoare pe aleea linistita, bucurandu-se, asa cum nu se mai bucurasera niciodata inainte, de sentimentul fericiti-pe-vecie de la sfarsitul basmelor fara de sfarsit.'

Ada sau Ardoarea, Nabokov.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce cititi momentan?

Post by Waaagh! »

Ah yes, I remember that one. Mult mi-am obosit retina citind tampenii.

M-am apucat zilele trecute de "Do Androids Dream of Electric Sheep?" a lui P. K. Dick. Am niste amintiri foarte vagi, dar destul de crunte cu Blade Runner. Cartea duce atmosfera de lampi cu vapor de mercur si ser sintetic la un alt nivel. Mi se ridica pielea numai cand ma gandesc.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Ma rog, in lipsa altor elaborari, pentru cine s-ar gandi s-o incerce, cartea nu e o tampenie. E dificila si densa la inceput, pana la un baroc epuizant, dupa cum arata si citatul de mai sus, dar cred ca merita efortul in final.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mărar »

Nu vad cum respectivul citat denota un baroc epuziant, mai degraba o traducere extrem de defectuasa a unui pasaj cotidian/realist. Presupun ca restul cartii e mai ok.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Hai, ma dau prins in lat, cum adica e o traducere defectuoasa a unui pasaj realist? Sau de ce naiba mi se pare ca termenul realist ma enerveaza in discutia de fata? Ai citit romanul?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mărar »

Nu l-am citit, ii acordam pur si simplu mai multa incredere fiindca in mintea mea recomandarile tale au o oarecare gravitate, iar cand sunt pus in situatia de a citi un text aproape caraghios de amatoricesc, cea mai la indemana concluzie la care pot ajunge este ca traducerea este defectuasa. Si oricum, imi vine foarte greu sa cred ca cineva, cumva, nu a gresit in traducere urmatorul pasaj:
Nu, nu, te rog, a spus ea, trebuie sa ma spal repede-repede, Ada trebuie sa se spele
Imi cer scuze daca folosesc termenul realist in mod eronat, cel mai probabil ca ma insel/nu stiu exact cum sa-l descriu, dar tot nu vad ce caracteristici baroc ar putea sa aibe, pare foarte... prozaic? Simplist? Nu stiu. Si imi cer scuze ca te enervez, se pare ca inspir aceasta reactie la multa lume in ultima vreme.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Nu ma enervezi, dar intreaga structura si textura ale romanului, daca imi permiti metafora, se incheaga frumos si inocento-pervers in acel citat. Poate ca am gresit eu; citit complet despartit de context, citatul respectiv poate parea fortat, ciudat. Romanul, pana unde l-am parcurs, mi se pare bun. Oricum, in citatul pe care il mentionezi, nu gasesc vreo greseala stilistica majora: nu poti compune un roman de sute de pagini doar din cugetari de absoluta strigare poetica. Cred ca in continuare ca citatul mentionat poate face pe cineva sa simta acea zaicik, daca e putin disponibil.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mărar »

Zaicik?
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

zaicik=acest strop de soare al spiritului zambitor. :)
User avatar
dok!@
Space Invader
Posts: 25
Joined: 13 Mar 2014, 23:43

Re: Ce cititi momentan?

Post by dok!@ »

Povestirea care a nascut un joc:

Harlan Ellison - I Have No Mouth, and I Must Scream

Exista destule diferente, dar atmosfera generala e aceeasi: apasatoare, fara strop de speranta.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce cititi momentan?

Post by Cimitri »

Ai cartea fizic sau pdf/epub? Daca o ai fizic spune-mi te rog de unde ai cumparat-o.
Image
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by DreadWing »

Cam orice carte ce nu apare la noi tradusa, poate fi gasita pe okian.
I Have No Mouth & I Must Scream
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests