Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce cititi momentan?

Post by Apollyon »

Am terminat recent Renasterea si Reforma de Andrei Otetea. N-am gasit prin librarii alta carte care sa abordeze acea perioada de timp asa ca am cautat in anticariate, iar asta mi s-a parut cea mai potrivita. O lectura utila, dar cu un stil cam greoi si academic.

Acum citesc Siria. De ce s-a inselat Occidentul de Frederic Pichon. Autorul trece in revista unele din greselile pe care Occidentul, in special Franta, le-a facut in gestionarea conflictului din Siria. Spune si despre rolul pe care tarile din Golf, Qatar si Arabia Saudita, il au in prelungirea crizei (prin aprovizionarea gruparilor jihadiste si factiunilor salafiste radicale, aka "rebelii") dar si in radicalizarea tinerilor musulmani din cartierele sensibile din Franta si Marea Britanie. So far, o carte destul de interesanta, eu cel putin am aflat lucruri pe care nu le stiam pana acum. Anyway, mi-e dor de un space opera asa ca dupa ce termin o sa incep Spectrul lui Phlebas.

Btw, caut o carte care sa abordeze istoria Imperiului Roman de la inceputul erei noastre pana la prabusirea Imperiului de Apus (476). Inca n-am gasit ceva care sa se concentreze asupra acelei perioade de timp, asa ca orice recomandare will be much appreciated.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce cititi momentan?

Post by Azad »

@Apollyon

Cel mai "aproape" de ceea ce vrei tu mi se pare "Istoria declinului si a prabusirii Imperiului Roman" de Edward Gibbon care incepe cu dinastia Antoninilor si se sfarseste cu prabusirea Imperiului Roman de Rasarit dar cuprinde destul de detaliat si caderea celui de Apus.

Poti citi si "Istoria Romana" de Theodor Mommsen care cuprinde intreaga istorie a Romei.

Daca imi mai aduc aminte de ceva o sa revin.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mafio »

Volumul 3, ''Cezar și Hristos'' din seria Civilizații Istorisite a lui Will Durant tratează istoria Romei de la înființare până la prăbușirea Imperiului Roman de Apus.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce cititi momentan?

Post by Apollyon »

Azad wrote:@Apollyon Cel mai "aproape" de ceea ce vrei tu mi se pare "Istoria declinului si a prabusirii Imperiului Roman" de Edward Gibbon care incepe cu dinastia Antoninilor si se sfarseste cu prabusirea Imperiului Roman de Rasarit dar cuprinde destul de detaliat si caderea celui de Apus.
Da, pare sa fie exact ce caut eu. La fel si cea din seria lui Will Durant, de care nu auzisem. Thanks a lot, guys.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce cititi momentan?

Post by .chester »

Meama, ce nebunie am descoperit. In seara asta am terminat de citit Desertul Tatarilor de Dino Buzatti (la recomandarea ancestrala a lui Marius Ghinea din nu mai stiu ce articol din Level) apoi am revazut noul episod din Game of Thrones cu taica-miu si am realizat ca Khal Drogo si Khal Moro sunt denumiti dupa personaje din Desertul Tatarilor. Drogo e personajul principal si Moro e un pulica tanar care apare fugar spre final, cand Drogo devine batran si bolnav si i se pare ca se vede pe sine pe vremea cand era tanar si frumos. Jmekerieeee! Superba cartea, btw.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Welp, am terminat azi "Primul Om" de Camus și printre ultimele pagini în care erau Anexele și adăugirile care ar fi fost probabil parte constituentă a romanului dacă ar fi fost vreodată terminat am dat și de următorul pasaj:
Mâine, șase sute de milioane de galbeni, miliarde de galbeni, de negri, de tuciurii se rostogoleau spre Europa... și în cel mai bun caz [o vor converti]. Atunci tot ce fuseseră învățați, el și cei aidoma lui, tot ce învățase el de asemenea, din acea zi oamenii din rasa lui, toate valorile pentru care el trăise, vor muri de inutilitate. Ce va mai avea atunci valoare?... Tăcearea mamei sale. El își depunea armele în fața ei.
L-am găsit ușor ironic având în vedere situația sociopolitică a zilelor noastre.
chestr0ny wrote: Desertul Tatarilor de Dino Buzatti
Deșertul Tătarilor, la fel cum ai spus și tu e o carte faină, eu citind-o tocmai vara trecută. Pentru mine a intrat într-un con de umbră, pentru că tot pe atunci citisem și "Venus in Furs" a lui Sacher-Masoch care mi-a plăcut mult mai mult.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

Cărtărescu mai stă o tură.
The Nobel Prize in Literature for 2016 is awarded to Bob Dylan "for having created new poetic expressions within the great American song tradition".
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

inb4 - cine e bob dylan? n-am auzit de el.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce cititi momentan?

Post by vulp »

cred ca este clar ca exista o criza interna la comisia/comitetul/whatever care se ocupa de Premiul Nobel... primul semnal de alarma l-au incercat cu Obama pt Nobelul de Pace - care nu e un Premiu Nobel "adevarat", deci stiau ce riscuri isi asuma... spre disperarea lor, lumea a jubilat (in loc sa se scandalizeze)... acuma au bagat faza cu Bob Dylan... pentru Premiul Nobel de Literatura... hai sa fim seriosi, literatura... daca nici de data asta nu se prinde nimeni, probabil o sa inceapa sa dea premii la plesneala in domeniul medicinii (fiziologiei) sau fizicii :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Am terminat de citit "Pentru cine bat clopotele" si acum m-am apucat de "Lolita".
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Not bad. :)
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Azi am terminat "Metropole" a lui Ferenc Karinthy.

Pretty good read. Îți creează un sentiment de izolare perpetuă, iar pe alocuri, prin câteva scene evocate, chiar dacă nu în mod direct sau voit, mi-a amintit de "Femeia nisipurilor" a lui Abe.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Alex Bond, venind la întâlnire, exclamase zeflemitor: "Dar ascultați, oameni buni, aici nu mai suntem în Franța, ci în Africa!", și se lansase într-o perorație care, prin conținutul său, îmi amintise de cuvintele multor "ruși noi". Un talmeș-balmeș: degenerarea Occidentului și sfârșitul foarte apropiat al Europei albe, năvălirea noilor barbari("incluzându-ne și pe noi, slavii", adăugase el ca să fie drept), un nou Mahomed "care va arde toate Beaubourg-urile lor", și un nou Genghis-Han "care va pune capăt tuturor ploconelilor lor democratice". Inspirându-se din perindarea neîntreruptă a oamenilor de culoare prin fața terasei la care eram așezați, vorbea amestecând previziunile apocaliptice și speranța într-o Europă regenerată de sângele tânăr al barbarilor, promisiunile unui război interetnic total și încrederea într-un metisaj universal... Subiectul îl pasiona. Se simțea, probabil, când de partea Occidentului muribund, căci pielea lui era prea albă, iar cultura lui era europeană, când de partea noilor huni. "Nu, puteți să spuneți tot ce vreți, totuși sunt prea mulți venetici!" își încheiase el discursul, uitând că, un minut mai devreme, lor le încredința salvarea bătrânului continent...
Andrei Makine, Testamenul Francez
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Ce cititi momentan?

Post by Anne »

Saptamana trecuta am fost la Antic Ex Libris, in Bucuresti. Cumparai cateva caiete, cateva carti, ca na, doar sunt ieftinele.
M-am apucat ieri de Crime & Mystery Short Stories (Gothic Fantasy) by Martin Edwards. Povesti scurtute, actiune, mister, crime, te scoate din plictiseala si lenea de zi cu zi.
Anul acesta chiar vreau sa citesc mai mult asa ca incep cu ceva usor de citit. Am adunat o gramada de carti de-a lungul timpului si toate stau prafuite in dulap. A sosit timpul si pentru ele.
Image Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by joonior_bmf »

Scott Lynch a amanat The Thorn Of Emberlain pana naiba stie cand (ultima estimare zicea aprilie, dar pare prea optimista), asa ca trebuie sa-mi ocup timpul cu altceva. Am inceput Kingkiller Chronicles de Rothfuss, si e foarte buna. Sunt pe la jumatatea lui The Name Of The Wind. Imi place aproape la fel de mult ca si The Lies of Locke Lamora de Lynch. Le recomand oricarui pasionat de fantasy.
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Ce cititi momentan?

Post by Anne »

The Name of The Wind o am si eu pe lista, aflasem de ea de pe goodreads, dar uite ca universul s-a aliniat si iar imi apare in cale, deci e ceva. Ai cartea solida sau o citesti in format electronic? Pe amazon cartea e 8 dolari, aici costa 137 de lei :shock:
Image Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by joonior_bmf »

In format electronic. E mai usor sa citesc asa in pat. Inainte de culcare. Pe intuneric. Cred ca-mi agraveaza miopia, but fuck it.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce cititi momentan?

Post by Azad »

Am terminat "Biserica Neagra. Echinoxul nebunilor si alte povestiri" de A. E. Baconsky si "Ferma Animalelor" de Orwell. Povestirile lui Baconsky au motive si teme repetitive, sunt greoaie, dar au o atmosfera aparte. Sunt apasatoare, profunde pe alocuri si au reusit sa-mi ofere stari de izolare, anxietate si dorinta de fuga. Recomand.

Acum citesc "The Red Laugh" a lui Leonid Andreyev, courtesy of neolith. Pentru cine e interesat, recomand povestirea asta, care seamana putin cu Baconsky.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce cititi momentan?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi-am amintit astazi ca am citit la un moment dat Amintiri din irealitatea imediata si Vizuina luminata de Max Blecher (din seria aceea 100 de carti romanest or smth; acelea cu coperta visinie) Am aflat acum ca exista si un film dupa Inimi Cicatrizate

Nu am mai citit mai nimic anul trecut dar acum am inceput sa parcurg iar Demonii mai mult de dragul de a trage de timp cu invatatul pentru examene

Oricum ideea postului sa-i recomand oricui Max Blecher. Nu ca inseamna mare lucru acum dar e pacat cum critica vremii la trecut la categoria "si altii"
User avatar
Pr0p0lis
Headcrab
Posts: 63
Joined: 5 Jan 2016, 19:20

Re: Ce cititi momentan?

Post by Pr0p0lis »

Momentan citesc Oral de Cosmin Carciova;interesanta cartulie...abordare unica dar abia astept sa vad cum evolueaza.De terminat,ultima carte terminata a fost Dark Matter de Blake Crouch.Mind fuck ii cartea..super super tre.Recomand.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests