Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce cititi momentan?

Post by vulp »

Goodbye, Eastern Europe!

By Jacob Mikanowski
https://lareviewofbooks.org/article/goo ... rn-europe/

<3
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce cititi momentan?

Post by vulp »

Screen Guide for Americans

By Ayn Rand
https://archive.lib.msu.edu/DMC/AmRad/s ... ricans.pdf

<3
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Am terminat azi Conversatie la Catedrala de Llosa. Kinda blew me away desi ma asteptam la ceva de genul asta (chiar fi pacat sa nu iti placa o carte cu asa un titlu). E putin incomoda la inceput, pana te obisnuiesti cu stilul naratiunii (care e...complicat) dar apoi curge fara probleme. Politica si perversiuni sexuale, ce iti poti dori mai mult de la un roman?
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by TaikoKaira »

Eu acum am inceput sa citesc opere scrise de H. P. Lovecraft, mai exact, am terminat: "Cazul Charles Dexter Ward" si "Dincolo de zidul somnului". Acum urmeaza "Şobolanii din ziduri", "Cel care bântuia în bezne" si "Monstrul din prag". :)
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce cititi momentan?

Post by Cimitri »

Eu m-am apucat de citit cartile seriei Warhammer (le-am prins la un HB Book Bundle) si, drept urmare, sunt la Horus Heresy: Horus Rising. Foarte misto scrierea si abia astept sa vad cum reusesc atatia scriitori de-a lungul seriei sa pastreze acelasi stil.

May the Luna Wolves prevail.
Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Ce cititi momentan?

Post by Anne »

TaikoKaira wrote:Eu acum am inceput sa citesc opere scrise de H. P. Lovecraft.
Iti recomand sa le citesti in engleza, capata o atmosfera mult mai diferita si le simti mai bine. Pe fundal, o muzica lovecraftiana si esti zen. Am ceva piese in playlist, daca te intereseaza PM me!
Image Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by joonior_bmf »

@TaikoKaira Dupa ce termini cu HPL, incearca si Poe. He's pretty good.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by TaikoKaira »

Anne wrote:
TaikoKaira wrote:Eu acum am inceput sa citesc opere scrise de H. P. Lovecraft.
Iti recomand sa le citesti in engleza, capata o atmosfera mult mai diferita si le simti mai bine. Pe fundal, o muzica lovecraftiana si esti zen. Am ceva piese in playlist, daca te intereseaza PM me!
O sa incerc sa le caut in varianta pdf si, cand mai am timp, le citesc. Si mie mi se pare mai autentic asa. Si multumesc! Mi-ar face placere sa ascult recomandarile tale. :)
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by TaikoKaira »

joonior_bmf wrote:@TaikoKaira Dupa ce termini cu HPL, incearca si Poe. He's pretty good.
Inteles! Inca ceva de pus pe lista de citit. :D
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Ce cititi momentan?

Post by Anne »

Daca tot vorbim de horror si "weird tales", merita sa-i amintesc si pe: Fritz Leiber, Robert E Howard si Clark Ashton Smith.
Image Image
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Extinctie (O Destramare) de Thomas Bernhard. Un monolog interminabil, repetitiv si exagerat. Un rant de 400 de pagini in care protagonistul se plange de cat de c***t ii este (i-a fost) familia proaspat decedata (accident de masina). O revarsare dizgratioasa de ura si mizantropie. Pe scurt, o carte minunata.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Books & other reading

Post by Magicake »

Puteam sa jur ca exista deja un thread de genul, dar nu am gasit nimic. Cred ca era pe vechiul forum.

Am terminat recent 30-Second Wine. Ma asteptam sa fie pretty light in detalii tinand cont de titlu, dar nu a fost cazul. If you don't think much of wine, give it a shot.

Atm trec prin Art: The Whole Story si Principele.

Pe raft asteapta The Curious Barista’s Guide to Coffee.

So, what's N2 reading right now?

LE: Whoops, I failed to search properly it seems. My bad.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Books & other reading

Post by Mahdi »

Pătrunjelu' wrote:Puteam sa jur ca exista deja un thread de genul, dar nu am gasit nimic. Cred ca era pe vechiul forum.
Te afli în el. :D

Momentan sunt pe la jumătate cu „A Distant Mirror”, o carte despre Franța secolului XIV. Destul de captivantă și lejer de parcurs. Când o termin revin cu impresii pe larg la topicul de istorie.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Inca un roman de Bernhard, Frig. Bernhard e cel mai mare hater pe care am avut placerea sa il citesc pana acum. Uraste in mod nediscriminatoriu pe toata lumea iar atacurile lui, cu cat sunt mai exagerate si gratuite, cu atat mi se par mai haoiase. Oamenii de la tara? suboamenii de azi, niste harburi. Femeia? unealta diavolului si vinovata de tragedia neamului omenesc. Sfanta taina a casatoriei? se intra pe usa bisercii si se iese pe cea a bordelului Medicii belgieni? (?) categoric cei mai prosti, cei mai tampiti din toata Europa. Si e ok sa mai razi din cand in cand la loviturile de maciuca care se pogoara parca din senin pentru ca in rest tonul cartilor sale e de un pesimism morbid (deci un senin inghetat, presupun).
Acum citesc ceva mai vesel, Jurnalul lui Gombrowicz, el cel putin isi justifica antipatiile (aici se refera la existentialism):
Eu, cu temperamentul meu artistic, nu ma pricep prea mult la teorie, dar am un oarecare fler daca e vorba de stil. De cate ori am folosit in viata constienta maxima, incarcand sa-mi intemeiez pe asta existenta, am observat ca se petrece cu mine ceva prostesc. Greu si zadarnic. Nu se poate. Este imposibil sa accepti toate postulatele Dasein-ului si totodata sa bei cafea si sa mananci cornulete la gustarea de dupa-amiaza. Sa te sperie neantul, dar mai frica sa-ti fie de dentist. Sa fii constienta care umbla imbracata in pantaloni si discuta la telefon. Sa fii persoana respnsabila care face cumparaturi marunte in oras. Sa porti pe umeri povara fiintei, sa conferi sens lumii si sa dai restul la o bancnota de zece pesete.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Am trecut prin fabulele lui Aesop ieri pe tren. Asta mi-a ramas in minte in special: http://www.bartleby.com/17/1/55.html
Intr-o colectie in care fiecare fabula prezinta animale personificate facand lucruri de care in mod normal nu sunt capabile, ciorile sunt cel putin capabile de asta:
phpBB [video]
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

In cautarea timpului pierdut. Dupa ce am terminat La rasarit de Eden in ~3 zile, n-am fost in stare nici de 200 de pagini in 5 zile din primul volum a lui Proust. It's awesome tho
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce cititi momentan?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Have fun stiu ca am incercat la un moment dat sa citesc un volum random undeva de la mijloc cred: 100 de pagini de ganduri dupa ce l-a parasit prietena plus cand revine actiunea e un pic anticlimactic ce s-a intamplat de fapt, cam greu de citit

2bad ca o sa trebuiasca sa studiezi la scoala cheap knockoff-ul lui Petrescu, Ultima Noapte
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by McWilliams »

Aha, pacat ca in "scoala romaneasca" nu se studiaza jurnalele lui Eliade, ci "Capra cu trei iezi" a lui Creanga. Mare pacat! Personal, as acorda o prioritate mai mare invatarii utilizarii sapunului in scoala, dar fiecare cu prioritatile lui pentru natiunea noastra manda, profund crestin ortodoxa si traditional familista.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

Ce-i cu jurnalele lui Eliade?
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by McWilliams »

Elemente literare care nu se dau de citit la mase, in mod obligatoriu (a.k.a. public school system).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 15 guests