Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

David & Goliath de Gladwell. Awesome as usual, Gladwell reuseste sa te captiveze in orice moment cu doar cateva cuvinte. Scary stuff.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Climate Change http://carturesti.ro/carte/climate-change-1661144?p=1
E o cartulie menita sa prezinte fenomenul incalzirii globale cat mai simplu pentru omul de rand. Impartiti numarul de pagini la jumatate, pentru ca e 1 pagina text 1 pagina ilustratie.

Utila daca nu stii prea multe despre fenomen. E dead simple de inteles, cartea atingandu-si scopul in privinta asta. Not sure about the price though :lol:
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Jaunty »

Fain, dar în limba română nimic pe subiectul ăsta?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Nu am gasit nimic echivalent in romana din pacate :-( Poate va fi tradusa asta, sau va lua cineva initiativa sa scrie de la 0.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by McWilliams »

Exceptand carti extraordinar de tehnice, orice scriere isi pierde din valoare la traducere (in cazul fericit), daca nu chiar si din inteles (in cazul nefericit). Face bine la vocabulat si la antrenament sa citesti in limba initiala, daca ai posibilitatea.

De exemplu, am recitit Fundatia (primele 3 carti din serie, trilogia initiala, nu cum sunt organizate corect dpdv cronologic astazi). Ma rog, o combinatie de carte fizica si audiobook. In engleza. Si este o diferenta consistenta fata de ce citisem in romana. Si acum 2 ani, si in liceu. Initial, am dat vina pe memorie proasta si/sau orizont limitat de intelegere din partea mea. Insa diferenta este substantiala, iar asta in conditiile in care nu vorbim de carti care sa abunde de descrieri, jocuri de cuvinte, figuri de stil, local-culture references etc.

Si am prins o oferta, tot prin audiobook, la o serie cu Sherlock Holmes, a lui Doyle - nu sunt 100% sigur, insa tind sa cred ca inglobeaza cea mai buna parte din "Sherlock Holmes canon stories", la vreo 40 de ore de text citit.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

McWilliams wrote: 10 Apr 2018, 13:58 Exceptand carti extraordinar de tehnice, orice scriere isi pierde din valoare la traducere (in cazul fericit), daca nu chiar si din inteles (in cazul nefericit). Face bine la vocabulat si la antrenament sa citesti in limba initiala, daca ai posibilitatea.

De exemplu, am recitit Fundatia (primele 3 carti din serie, trilogia initiala, nu cum sunt organizate corect dpdv cronologic astazi). Ma rog, o combinatie de carte fizica si audiobook. In engleza. Si este o diferenta consistenta fata de ce citisem in romana. Si acum 2 ani, si in liceu. Initial, am dat vina pe memorie proasta si/sau orizont limitat de intelegere din partea mea. Insa diferenta este substantiala, iar asta in conditiile in care nu vorbim de carti care sa abunde de descrieri, jocuri de cuvinte, figuri de stil, local-culture references etc.

Si am prins o oferta, tot prin audiobook, la o serie cu Sherlock Holmes, a lui Doyle - nu sunt 100% sigur, insa tind sa cred ca inglobeaza cea mai buna parte din "Sherlock Holmes canon stories", la vreo 40 de ore de text citit.
Poti detalia diferentele dintre editia in romana si cea din engleza? Din ce retin eu (am citit toate cartile scrise de Asimov din serie acum vreo 3-4 ani) nu ar fi multe lucruri ce ar putea fi cu mult diferite in engleza, normal, in afara de stilul care se modifica/pierde prin traducere.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by McWilliams »

Nu as putea sa zic "capitolul X, linia A". Insa...

In engleza se folosesc mai multe sinonime pentru cuvintele banale, astfel incat sa nu repeti la infinit acelasi termen intr-o pagina. Este obositor si ramai cu impresia ca nu progresezi prin text. Cu atat mai mult cu cat limba romana nu este beteaga sau simplista in exprimare.
Alteori, pentru termenii importanti, se insista pe acelasi cuvant astfel incat sa nu induci cititorul in eroare (gen "trader", "crisis"). Sunt aproape substantive proprii, prin faptul ca desemneaza ceva specific, atipic, central pentru text si pentru intelegerea lui. Insa aici termenii care se aleg poate ca suna aiurea, obisnuiti sa ii auzim doar in anumite contexte (sa zicem ca "negustor" nu suna a ceva Sci-Fi, ci mai degraba a ceva din epoca lui Stefan cel Mare), asa ca se folosesc prin rotatie ca sa nu stai prea mult cu gandul la ei, moment in care nu te mai gandesti ca "trader" este o casta din varful piramidei puterii, un fel de titlu ca Ing., Av., Dr. etc., nu doar o profesie.
Apoi mai sunt si chestii care presupun ca se pot pune in carca faptului ca limba romana nu este limba specifica pentru Sci-Fi, astfel incat fie trebuie sa imprumute termeni direct din engleza, fie trebuie sa aloce mai multe cuvinte pentru a defini corect un termen dintr-un singur cuvant in engleza. Sa zicem "ship" - teoretic, s-ar traduce prin "nava"; dar se foloseste "nava spatiala" in romana, pentru a o deosebi de o nava maritima (cred), desi este nenecesar, din moment ce vorbim de un Imperiu Galactic la fel de mare ca The Imperium of Man si unde clar doar la alea spatiale s-ar face referire. Sau "atomics" - suna aiurea sa traduci "do they have atomics?" in "aia au atomice?", asa ca se foloseste "tehnologie pe baza de fuziune atomica/nucleara" pentru claritate (cred), si ceea ce trebuia sa fie o vorba spusa in 0.75s, in fuga/in graba, devine primul rand din lucrarea cuiva de dizertatie.

Traducerea nu distorsioneaza mesajul final. Decat daca este una teribil de proasta. Insa se pierde ceva ce, fara sa apelezi la versiunea initiala, nu ai zice ca exista. Si asa te trezesti ca "ce plm are Jules Verne in fata lui Sadoveanu? ca scrie la fel de mult si de plictistor, de te-apuca pandaliile pana la actiune".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Acum daca stau sa ma gandesc iti dau dreptate, la varsta aia nu prea prindeam subtilitatile astea.
McWilliams wrote: 10 Apr 2018, 22:02 Si asa te trezesti ca "ce plm are Jules Verne in fata lui Sadoveanu? ca scrie la fel de mult si de plictistor, de te-apuca pandaliile pana la actiune".
Cu tot respectul pentru Sadoveanu, imi pare ca in original e cu cateva leghe (sic) sub Jules Verne in traducere :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

https://www.books-express.ro/

Books Express au preturi ok. Cred ca aduc cartile de pe Amazon (cele straine), timpul de livrare economic e relativ mare (3 saptamani) dar curierul e ieftin (10 lei).

Ar trebui sa iasa la final mai ieftin decat Carturesti pentru aceleasi carti cu vreo ~15 lei. Ar trebui sa iasa mult mai ieftin decat Amazon pentru aceleasi carti.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce cititi momentan?

Post by rege »

De pe Amazon(.co.uk) tot în 3 săptămâni vine :lol: ( :( ) deci 3 săptămâni pentru Books Express este un termen decent
Mai e şi okian.ro, n-am luat de la ei decât la târguri de cărţi, acolo aveau preţuri cam la jumătate faţă de alte locuri (pentru paperbackuri gen Penguin Modern Classics sau Collins Classics cel puţin)
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Books Express investesc ceva in papetarie :lol: Cel mai elaborat packaging + extras din cate am primit pana acum de la vreo librarie online. Dar prea girly :-(

Image

Image

Image

Plicul maro e la fel branded si are ceva buburuza din plastic cred lipita de el :lol: I don't even.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce cititi momentan?

Post by rege »

Acuma e momentul să le trimiţi nişte flori de pătrunjel :lol:
the secret geometry of chance
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce cititi momentan?

Post by Cimitri »

Acum e momentul cand ne spui ca de fapt te cheama Patrunjica?
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

No, you can rest assured about that :lol:
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce cititi momentan?

Post by rege »

Bookfest 30 mai - 3 iunie
la Romexpo, Bucureşti
(e şi TIBCO 31 mai - 3 iunie,
tot acolo, pt pasionaţi)
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Art Historia: http://carturesti.ro/carte/art-historia-65766744?p=1

Se gaseste in sectiunile cu carti noi de la carturesti, adica la intrare.

E o carte "aproape" despre ilustratiile istorice si munca autorului in domeniu, dar dupa ce treci de primul capitol devine mai degraba un album ilustrat despre evenimente istorice. Pretul s-ar putea sa fie debatable pentru ceea ce primesti, dar daca suna fun ideea de a citi despre niste evenimente istorice majore in timp ce le vezi in ilustratii, go for it.

Singurul lucru care ma scoate din sarite e ca autorul incearca atat de tare sa exprime emotie in fetele personajelor incat nu-i iese nimic bun, de cele mai multe ori.

Extra pic on me, restul pe site:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Books Express again, dar cu extras pentru baieti. Cred ca au citit thread-ul asta :-P Sa deschizi un pachet de la Books e ca si cum ai deschide un collector's la un joc :lol:

Image

Cred ca mesajele sunt personalizate per comanda, as in, legate de continutul comenzii.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce cititi momentan?

Post by DANiel »

"In jurul Marii Uniri de la 1918" de Lucian Boia. Pot spune ca e foarte ok, pentru ca sunt satul de toata mistificarea asta despre cel mai demn popor de pe pamant, cei mai nobili dintre traci, granarul Europei whatsoever.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce cititi momentan?

Post by rege »

Boia mai face şi altceva în afară de scris? Am văzut rafturi întregi cu scriiturile lui, toate din ultimii 2-3 ani. Oricum, omul mi se pare un ipocrit cu foame de bani. Am citit 4-5 cărţi de la el, le-am vândut pe toate la anticariat în afară de cea cu filogermanii. Am luat 15 lei pe ele. Am fost fericit.
the secret geometry of chance
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests