Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce filme am mai vazut

Post by MC »

Triggerix wrote: 14 Oct 2018, 14:03 Jigasw (2017). Shitty try to revive a series that should've never been a series in the first place. :lol:
Primul nu a fost depasit, clar. Dar 2 si 3 au fost okish
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Da, dar nu era neaparata nevoie de ele. Iar primul mi s-a parut prea bun ca sa il strice cu ce a urmat dupa.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Watchmen (2009). Good movie, didn't like it though. :mrgreen:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Sleepaway Camp (1983) - pseudo-exploitation slasher, cu clasica lipsă de corectitudine politică specifică perioadei, minore îmbrăcate sumar, bărbați îmbrăcați gay și copii retardați pe care abia aștepți să-i vezi sângerând. Pretty good. Traversează des granița unui film așa de prost că e bun, în general aș zice că se menține pe partea potrivită. Nu l-aș recomanda neapărat decât decât pentru fanii genului, dar dacă aveți de ales doar între ăsta și vreun blockbuster horror... go for it. Mie mi-a plăcut.

Trick r Trick (2007) - un blockbuster horror. :lol: Individual, are câteva scene chiar mișto. Dar spre deosebire de Sleepaway Camp nu iese cu nimic în evidență. L-aș critica dar nu mi-a displăcut nimic așa de mult încât să o pot face măcar cât de cât amuzant. Aș zice că e mai degrabă un horror de familie. Sigur, nimic de reproșat ca production value, a beneficiat și de actori peste medie, poveste non-liniară...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

The Hunchback of Notre Dame
Când eram mic aveam o cărticică subțire cu imagini din desenul animat. Mi-a rămas o impresie de la design-ul lui Quasimodo și clopotele. Îmi plăcea ideea personajului și faptul că trăia undeva deasupra tuturor. Acum că am văzut filmul cel mai mult mi-a plăcut Frollo. Are o voce foarte mișto and those looks :D
Hellfire e un cantec mișto
phpBB [video]


Dar mi-a rămas o impresie mai tare de la început cu The eyes of notre dame

phpBB [video]

Creepy. Finalul m-a lăsat un pic perplex fiindcă acel copil care vine la Quasimode e mult mai urât și monstruos ca design decât el. :lol:
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

cel mai mult mi-a plăcut Frollo. Are o voce foarte mișto
That's because he's Tony motherfuckin' Jay, un actor absolut genial. Tot el juca si rolul lui Elder God din seria Legacy of Kain, moartea sa din 2006 a fost unul din primele cuie in cosciugul francizei :(
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Păi nu se terminase deja seria cu Defiance?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

The Elder God was not death yet and Kain did'n solved shit after thousands of years of trying. Loser.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Cand jocul "se termina" cu Kain uitandu-se in distanta, cu speranta in suflet...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Pana mea, mai am de jucat SR2 și Defiance, dar după spusele celor doi pe care-i cunosc și duseră seria la capăt fură mulțumiți de concluzie.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Asta pentru ca pe vremea aia era perfect acceptabil ca o "serie" sa se termine fara sa fi muls toti banii din lume si fara sa ofere explicatii detaliate pentru toate actiunile din lume.

Pentru mine, cel putin, ar fi fost interesant un alt joc din aceasta serie tocmai pentru ca imi placeau personajele - adica ar fi trebuit sa fie si actorii cu vocile, si aceeasi tipi care au surubarit la poveste. Nu ma interesa Nosgoth propriu-zis, cat personajele si experientele lor. I mean, I was on board Blood Omen 2.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by teroristul »

Solo: A Star Wars Story (2018) - am știut eu de ce nu e nevoie să mă duc la cinema pentru așa ceva. Nu e vreo catastrofă, e chiar average în toate privințele. Am avut cel mai slab feeling de SW dintre toate noile apariții.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cristan »

Related:

phpBB [video]
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by stef »

The Beyond - pe imdb are nota mica, insa in ciuda acestui fapt mi-a placut ideea pe care se bazeaza filmul, are o actiune diferita fata de mainstream stuff.

Las aici si doua scurt metraje SF ce pot fi vizionate pe youtube:

R'ha

Rakka
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by stef »

Fular wrote: 28 Oct 2018, 18:02 Pana mea, mai am de jucat SR2 și Defiance, dar după spusele celor doi pe care-i cunosc și duseră seria la capăt fură mulțumiți de concluzie.
Defiance la-m terminat de 3 ori, ultima oara nu cu mult timp in urma. Il recomand oricarui iubitor de hack & slash. Ca de obicei, camera pozitioneaza uneori characterul in unghiuri moarte, insa controlul e mai bine optimizat ca in alte jocuri.

Inca un film interesant pe care l-am vazut si nu-mi pare rau ca l-am vazut: Kingdom of Heaven. Vad ca si pe imdb e apreciat pe la un 7, ceea ce nu-i rau.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

stef wrote: 31 Oct 2018, 20:45 Defiance la-m terminat de 3 ori, ultima oara nu cu mult timp in urma. Il recomand oricarui iubitor de hack & slash.
I think I'm gonna flem & earl.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Aviz amatorilor: Ballad of Buster Scruggs, ultimul film al fraților Coen, este de câteva zile disponibil pe Netflix. Vine sub forma unei antologii de 6 povestioare din Vestul Sălbatic. Cum ne-au obișnuit, e un film cu râsu'-plânsu', dar parcă mai mult râsu' de data asta. Segmentul cu Tom Waits și cel cu caravana mi-au plăcut cel mai mult.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4672
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am vazut noul Fantastic Beasts, foarte tare. Imi place mai mult decat seria originala, mai ales din cauza personajelor. Then again, e un film tintit la vechiul public HP, deci e normal.

8.5/10

Can't wait for part 3.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Am vazut si eu Balada lui Scruggs, e simpatic, in linia nici prea-prea, nici foarte-foarte (conform terminologiei si ideologiei facuta celebra de dl. Ioanitoaia). Culmea, episodul cel mai autentic ca feeling istoric, are si cel mai pregnant moment de suspendare a incredulitatii (ma refer la deznodamantul povestirii cu cautatorul de aur, iar daca nu vreti spoilere, nu cititi mai departe). Mda, proiectilele si armele de foc erau la vremea respectiva in asa fel manufacturate incat erau deseori ineficiente chiar de la o departare foarte mica, dar puteau "rezolva" altfel invierea din morti. Cumva, faptul ca un bosorog duce pe picioare, in salbaticie, o rana de glont care i-a trecut prin corp mi se pare exagerat. Rana care de-abia sangereaza, nu produce nicio leziune interna, iar mosul pleaca insanatosit a doua zi spre vreo colonie. Poate si pentru ca il cvasi-displac pe Tom Waits, caut nod in papura. M-a lovit putin la corazon schita cu actorul invalid.

Aseara m-am uitat la Gosford Park. Putin dezamagit, desi avand in vedere varsta lui Altman la vremea regizarii puteam sa ma astept. Filmul demonteaza simpatic micro-universul unui conac aristocratic, mancat pe dinauntru de termitele invidiei, slugarniciei, tradarii si superbiei. Are momente de cabotinaj (nu multe) si cateva de sclipire (indeosebi cand e implicat etajul inferior, cei care au vazut, stiu la ce ma refer). Dar e departe de constructia, de imprevizibilitatea si de ecourile adanci ale unui Nashville sau Short cuts (in ordinea asta). Nici explorarea personajelor, nici comentariul social, nici partea de mister nu sunt suficient exploatate ca sa devina pilon de sustinere. Ramane o ciorba calduta, la care nu-mi pare rau ca m-am uitat, dar...
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Rewatched Wolf Creek (2005). Just as good as I remember (including all the plot holes too).
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests