Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

Vad ca inca nu s-a redeschis topic-ul, asa ca o sa incep eu

300: Rise of an Empire:

Aceeasi supradoza de testosteron din primul 300. Personaje unidimensionale, dialoguri simple, CGI de exceptie si multe urlete. Toate ingredientele unui film de actiune bun.
"Povestea" trebuie ingnorata din moment ce este un pretext pentru macelul CGI.
De vazut la iMAX.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by stef »

Rush si The Family, doua filme la care nu mi-a parut rau ca am investit timp in vizionarea lor.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Stokkolm »

DreadWing wrote:Aceeasi supradoza de testosteron din primul 300.
Sunt sceptic, ca sa fie aceeasi doza ar trebui sa aiba o scena pe masura la cea cu "This is Sparta!", greu de crezut.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

n-am inteles niciodata ce-i asa fascinant la scena aia dar sunt foare curios si nerabdator sa-mi explice cineva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Stokkolm »

Ma rog, e una din scenele mai memorabile, nu neaparat singura. Si e destul de fascinanta. Te las alaturi de pilda tipului care nu a priceput ce e asa de fascinant la expresia "put the pussy on the chainwax", cred ca e foarte relevanta pentru intrebarea ta.

User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

Stokkolm wrote:Sunt sceptic, ca sa fie aceeasi doza ar trebui sa aiba o scena pe masura la cea cu "This is Sparta!", greu de crezut.
Daca o luam asa, aici vorbim de atenieni, nu de spartani. Dar esenta este aceeasi. Daca ti-a placut 300, o sa-ti placa si Rise of an Empire. Bineinteles, impactul initial nu are cum sa fie acelasi.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rdo »

Vazut Need for Speed.

Filmul e destul de previzibil, presarat indeajuns cu clisee si jocul actoricesc nu e din cele mai bune, dar per ansamblu e entertaining si cursele/masinile sunt top-notch.
Ce m-a frapat e asemanarea izbitoare cu jocul, mai ales in ceea ce priveste cursa de la final.

8/10, go see it.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

lol, i sure wont
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Vlad Dracul »

Tocmai am terminat de urmărit Wag the Dog.
Doar două cuvinte am de spus: merită văzut!
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

The Wolf of Wall Street

Deși construit pe scheletul lui Goodfellas, e un Scorsese cum n-am mai văzut. Două ore jumate de distraxție, wow scenes, două ore la care am râs ca handicapatul. Apoi treizeci de minute în care încearcă să demonstreze că filmul nu e absolut 0 la capitolul substanță dar nu reușește. It's a glorius, funny, adorable, fun... piece of shit, and I love it!

10/10, nu mă voi mai uita vreodată la el, dar a meritat.

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by reV »

Am vazut, din greseala, Hancock (cu Will Smith) la TV (altceva nu am gasit la momentul respectiv) - cel mai prost film al lui (After Earth nu se prea pune ca ala era film mai mult pentru "lansarea" "carierei" lu' fii-su)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Inside Llewyn Davis.

Dacă mai era nevoie de vreo dovadă că Oscarurile nu-s decât o glumă, asta e: Inside Llewyn Davis a luat doar 2 nominalizări, la imagine şi mixaj de sunet. Very nice mood piece, mi-a plăcut foarte mult. Nu ştiu, mă simt ca acasă când văd un Coen Bros film, cu drame mărunte, bombiţe de umor sec şi John Goodman. 10/10.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

^Într-adevăr. De fapt, se prea poate să fie filmul meu preferat din ultimul an, cu toate că nu sunt un mare fan al fraților. Foarte plăcut de urmărit și e ușor să te investești emoțional. În timpul drumului către Chicago a început să plouă la mine și să bată vântul puternic, potrivire perfectă cu atmosfera din film. N-am pus pauză și nu mi-am mutat privirea, două ore în care m-am simțit bine, în ce a fost de altfel o întreagă săptămână oribilă.

Mamă ce bine mi-a picat filmul ăsta. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Nu stiu cum naiba v-a facut bine filmul asta, eu am plecat daramat de la el.

On-topic: din categoria `atat Oscarul, cat si publicul sunt gagauti`, am vazut All is Lost. E simplu, e emotionant, e poetic, e alegoric, e infricosator, e mantuitor, e imperfect, dar te face sa nu te intereseze asta. Ce trebuia sa mai fie sa prinda o nominalizare?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mărar »

Asta ma intrebam si eu, e destul de deprimant filmul.

On-topic: Pentru ceva la fel de deprimant uitati-va la Mary and Max: cam simplist pe alocuri, dar foarte afectiv si cu o coloana sonora de exceptie; am fost placut surprins sa aud Penguin Cafe Orchestra intr-un film.

phpBB [video]
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Păi am zis că m-am simțit ”bine”, nu fericit. :) Mă rog, cam așa e de obicei cu mine, mai ales dacă văd un film deprimant când sunt în toane proaste. Hard to explain.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

@Mărar & Juve - n-am pretins nici eu că n-ar fi deprimant. :) Dar vorbim totuşi de un film de fraţii Coen; răzbate de ici de colo un iz de ironie şi duioşie care-l ridică peste alte pelicule despre ratare.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Păi am zis că m-am simțit ”bine”, nu fericit.

FERICÍRE, fericiri, s. f. Stare de mulțumire sufletească intensă și deplină. ◊ Loc. adv. Din fericire = printr-un concurs de împrejurări favorabile. – V. ferici.

Mama eu in micimea mea credeam ca sentimentul de bine e cat de cat legat de cel de fericire. ambele ar trebui sa se invarta in jurul unei stari pozitive. dar nu. cool, deep, emo, neinteles. vad ca e un neo trend asta al micro mini universului neo level forum la tine si la marar. neintelesii. "cam asa e cu mine de obicei, in ultimul timp enervez oamenii" bla bla bla. cat de marimar, cata substanta lacrimogena. te ustura ochii cand citesti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mărar »

N-am inteles ce vrei sa zici.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

A vrut sa spuna ca i-a placut Gravity mai mult.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests