Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce filme am mai vazut

Post by cg1700 »

Si, ati vazut Pacaliciul? Nu v-a impuscat nimeni la cinema weekendul asta, nu?
Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

L-am văzut. Nu a fost atât de incisiv pe cât mă așteptam, dar Joaquin a fost top notch.
Spoiler:
scena aia de la final cu el sporindu-și rânjetul cu sânge a fost excelentă
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Yeah, l-am văzut și eu vineri. Clar merită văzut pentru Joaquin.
Spoiler:
Thomas Wayne a fost un villain mișto ce-i drept, am crezut că se îndreaptă spre Telltale Batman. Fular, mi s-a părut și mai mișto scena în care dansa în costumul roșu prima oară când îl îmbracă.

Mi-au plăcut asemănările cu Taxi Driver. Mi-a amintit puțin și de Seven în sensul că prezintă un New York plin de crimă care inevitabil naște păcălici.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

hai ca l-ati suparat pe ctp cu filmul asta joker al vostru

https://republica.ro/premiul-nobel-pent ... XVlIRzTd_U
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce filme am mai vazut

Post by cg1700 »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 7 Oct 2019, 14:33 Thomas Wayne a fost un villain mișto ce-i drept
Spoiler:
Poate fi considerat villain totusi? De-a lungul filmului cel mult poate fi considerat ca e detasat de populatia saraca a orasului dar nu e ca si cum face ceva care poate fi considerat in mod special rau
Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Și eu l-am văzut pe Wayne la fel cum l-a perceput cg.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am zis-o mai mult să fiu cheeky :D Este villain din perspectiva personajului principal.
Spoiler:
În afară de (posibilul) adulter nu prea ai ce să-i reproșezi. Da, e extrem de detașat de problemele oamenilor săraci, dar nu-i ca și cum el e în spatele nemulțumirii gunoierilor sau tăierii bugetului pentru serviciile sociale (as far as we know). Eu mă gândeam că o să fie hints că de fapt el a internat-o pe mama lui Arthur la Arkham și că a falsificat documentul de adopție, dar în afară de poza care oarecum confirmă relația ei cu Thomas (deși poți spune că ea singură a scris asta pe spate și nu e imposibil) nu avem alte indicii.

Edit: am găsit un articol despre asta care prezintă ce vreau și eu să spun: https://www.forbes.com/sites/paultassi/ ... 7491bb12b7

Then again oricum it might not matter dacă e de crezut teoria că tot filmul a fost de fapt o poveste a lui Joker spusă psihiatrului de la Arkham în stilul ”You know how I got these scars?”.
Oricum, ar trebui să-l mai văd o dată.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mărar »

Foarte misto. Loved it.
Spoiler:
Scena de pe la mijloc, dupa ce ii omoara pe aia trei in metrou si incepe sa danseze singur. Got chills.
ola small dickie wrote: 8 Oct 2019, 16:46 hai ca l-ati suparat pe ctp cu filmul asta joker al vostru

https://republica.ro/premiul-nobel-pent ... XVlIRzTd_U
CTP e dus cu pluta. Vrea puritate si moralism, nu umanitate. Vrea raul pur intruchipat, dandu-l ca referinta pe Ledger. O fantasmagorie in care raul poate fi compartimentalizat si "the other"-ificat mai usor.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Am fost și eu la Măscăriciul.

Câteva impresii:
- Joaquin rămâne my husbando.
- Nu este un film extraordinar, dar e printre cele mai interesante văzute la cinema anul ăsta. Categoric peste producțiile uzuale cu supereroi (dar na, tehnic vorbind nu e un film cu supereroi, ci cu supervillains).
- Cred că toată lumea a prins taxi driverismele, dar nu mă așteptam să văd într-un film din 2019 atâtea trimiteri la The King of Comedy - cel mai ciudățel film al lui Scorsese. Încă puțin și puteau să-i pună lejer eticheta de remake.
- Nu sunt de acord cu modul în care îl interpretează CTP - simplă justificare/glorificare a violenței extreme - filmul e ceva mai complex de atât. Nu prea îl ajută însă natura lui limitată, de „origin story”, și pot înțelege de ce unora le vine ușor să îl vadă ca pe un film apologetic sau lipsit de rost.
- Probabil e ultima dată când mă mai duc la un film de genul ăsta în preajma premierei, la oră de seară. Sala a fost plină cu cei mai idioți spectatori lângă care mi-a fost dat să stau vreodată. Se vorbea încontinuu în jurul meu - like I get it, e normal să reacționezi la ce se desfășoară pe ecran, râdem, înjurăm, oftăm, no biggie, pot trece peste - dar nu îi înțeleg pe ăia care vorbesc încontinuu, ca și cum ar comenta în direct un let's play pe twitch sau whatever. Vorbeau încontinuu, frate, nu se mai opreau, zici că povesteau filmul unor parteneri nevăzători. No fucks given, continuau să sporovăiască, chiar dacă le-am atras atenția și eu și alții. Și la un moment dat unii făceau poze. Filmului. Cu blițul. Wtf lol.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Mdeh, melteanul obisnuit. De curiozitate, in ce cinema se petrecea scena?!
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Într-un cinema provincial în care mă îndoiesc că ai călcat vreodată. :lol:

Erau niște tinerei din generația Fortnite, nu cocalarii obișnuiți.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Al naibii, nu vrea sa spuna in ce oras sta nici mort.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Uite unde se ascundea cârtița forumului. Câte caiete ai completat până acum cu informații?
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

He he he, au vrut si alte vulpi sa stie si au ramas fara coada...
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Râdem glumim, dar cineva ar trebui să știe de Mahdi. În caz că DIsco Elysium e o petardă, trebuie supravegheat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Are chester grija de el, va tin la curent.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rdo »

Vazut Joker.
Loved it.
Phoenix for the Oscar!
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mărar »

Spoilers pentru Annihilation

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Francis Ford Coppola: Scorsese was being kind – Marvel movies are despicable

https://www.theguardian.com/film/2019/o ... despicable

hehe
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Daca tot veni vorba, am vazut ultimul spider-man prin septembrie si imo a fost cel mai fain film din serie. De data asta nu au fost asa multe school scenes ca sa ma simt batran. De fapt in unele momente m-am simtit iar la varsta adolescentei :lol:

Mysterio a fost un personaj tare si toata gaselnita cu dronele a fost "de actualitate" — ba chiar believable. Singurul alt caz pe care-l cunosc si care te face sa zici "asta chiar ar putea exista/functiona" e Batman cu dispozitivele lui. Scenele de actiune au fost excelente. Nu-mi amintesc alt film de genul la care sa fi avut atatea reactii de "wow ce tare" pe minut.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests