Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am vazut primul Star Wars, le vad in ordinea aparitiei. It looks pretty damn bad with some fairly simple everything, mai ales dialoguri. Kinda fun tho.

Am zis sa le vad si eu dupa ce am citit despre SW in Hit Makers.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Azad »

Yeah, ca sa scoti cat mai mult din prequel era ar trebui sa vezi seria Clone Wars, cea din 2008, dupa ce vezi cele 3 filme. E foarte buna dar are 6 sezoane si iti mananca niste timp.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1379
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Sau miniseria lui Tartakovsky despre războiul clonelor. Shit was cash!

Completă pe tube văd.

EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by joonior_bmf »

^
Also, episoadele I-III nu mi s-au parut execrabile, but let's face it: the best thing about them is r/prequelmemes
Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Azad »

@Fular Yess! E super seria lui Tartakovsky. Cea din 2008 e mai axata pe character development, though. In plus, varianta lui Tartakovsky nu mai e canon. Still awesome, nonetheless.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1379
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Am fost aseară la Justice League. Ce să zic, n-a fost atât de prost precum credeam că o să fie. Sunt câteva cadre superbe, dar toate sunt concentrate în scena de început. CGI-ul prost sare în ochi ca o rană deschisă, scenele de acțiune sunt tăiate ca vai mama lor, dar nu chiar ca șitfestul din Civil War. Glumele lui Flash sunt hit or miss, scenele în care aleargă se potrivesc de minune cu slo-mo-ul din filmele lui Snyder, quip-urile lui Batman sunt meh și cam împotriva personajului, Aquaman are aproape doar one liner-e și WW are un accent atroce. Ai crede că într-un veac de trai printre oameni și l-ar fi pierdut.
Steppenwolf nu e un villain atât de prost precum te-ar face unii să crezi, dar pare să aibe ceva mommy issues.
Sunt vreo 2-3 momente în care se folosesc de muzica din Batman The Animated Series foarte discrete și foarte bine alese, dar supracompensează cu câteva melodii mult prea zgomotoase și prea out of place.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Am vazut niste scene pe interneti si sunt socat cat de evidente sunt refilmarile. De la tehnici complet diferite de filmare [Whedon doesn't know how to cinematography] la actori care arata complet diferit in cadrul acelorasi scene. Si toate aceste dezavantaje evidente ignorate de dragul unor quip-uri Whedon-iene, Jesus Christ allmighty.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Lel, ai vazut niste scene, k. Tu si cu Mircea. Eu abia astept sa vad daca si-a batut baiatul penisul cum a facut cu Marvel. Hope his revenge on Hollywood is not over.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Cine-i Mircea?
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Mircea Badea.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rdo »

Am fost aseara la Hawaii, complete waste of time.
Scenariu stupid
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am terminat si eps 1-3 din SW. Mult mai bune decat cele vechi. Scene mai intense, personaje mai interesante, overall nu dau impresia de braindead simple. Din filmele vechi doar Han Solo mi s-a parut a avea un actor memorabil (bine, si Darth Vader dar la el e mai dificil pentru ca nu-l percepi ca pe un actor intr-un rol heck nici nu-i vezi fata pana la final), pe cand in filmele noi majoritatea mi-au lasat o impresie buna. Padme > Leia. Si credit where credit is due, diferenta de tehnologie disponibila intre filmele vechi si cele noi e destul de evidenta, nu cred ca scene precum Grievous vs Obi Wan sau Obi Wan vs Anakin ar fi putut exista, sau cel putin sa aiba acelasi efect, oricand altcandva in trecut.

Overall inteleg discutiile cu ordinea in care trebuie sa le vezi, cred ca e cel mai relevanta cand faci maraton de 14 ore. Eu am vazut cele 2 jumatati cu pauza (12 zile) intre ele. Cred ca daca te-ai uita la ele in ordinea plot-ului ai rata efectul de nostalgie de la finalul ep 3, care a fost evident pus acolo. Dar te face si sa vrei sa bagi ep IV in playlist imediat dupa, so inteleg ambele puncte de vedere.

So my bottom line in privinta asta: best way to watch star wars, in ordinea aparitiei, ep IV-VI azi, ep I-III peste cateva luni sau mai mult :-P

O sa vad next Force Awakens sau care e urmatorul in serie, cand termin cu filmele ma dau si pe animated series, mersi de ponturi.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cristan »

Am vazut Thor Ragnarok saptamana asta. Hella good fun, printre cele mai entertaining filme pe care le-am vazut anul asta. Recomand.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DANiel »

Am vazut recent trei filme: Bladerunner 2049, Ghost in a Shell 2017 si Assassins Creed.

Primul mi s-a parut perfect pentru ceea ce voiam, a fost un film care m-a bucurat si mi-a facut placere sa il vizionez. Mica problema pe care o am este ca filme tind sa explice totul, astfel incat sa nu prea mai ai intrebari cand pleci de la film. Legat de cum arata, am simtit nevoia de multe ori sa opresc filmul si sa fac o poza ceva, sa am acolo. Simteam ca vreau sa face screenshot la fiecare 5 minute si sa imi pun poza aia ca poza de cover. R. Gosling mi s-a parut ca s-a potrivit perfect cu rolul, avand el ceva din naivitatea unui *spoiler*. Also, medalia de aur se duce Dave Bautista care pe zi ce trece pare ca se apropie de actorie si ca nu a inceput cariera prin wrestling. Cu toate ca apare foarte putin, isi face treaba foarte. Idk, m-a impresionat.

Eh, cat despre celelalte doua, nimic. Ghost in a Shell mi s-a parut penibil. Am simtit ca undeva cineva ar fi vrut sa faca o copie fidela mai artsy (ceea ce ar fi fost foarte ok) dar a fost blocat de nevoia de blocbastăre pe care o cere audienta asa ca a sfeclit totul ca sa iasa bine la vanzari. De apreciat a fost coloana sonora, care a fost peste cea din Bladerunner (as fi vrut tot Vangelis la Bladerunner- numai eu stiu cate nopti am ascultat pe repeat coloana sonora din primul film). Ah, si Assassins Creed a fost jenibil. Din orice punct de vedere, de la actori pana la poveste, de la Fassbender la asasinii andaluzieni. Daca e un joc bun nu inseamna neaparat ca trebuie sa avem un film dupa el.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

M-as uita la un AssCreed film facut dupa AC4. Prea putine filme cu pirati nowadays :-(
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DANiel »

Eu m-as uita la unul facut dupa primul, dar facut bine. Mi s-a parut timeline-ul perfect pentru joc, in care purtatul de gluga si imbracatul in alb chiar isi avea sens. Si faptul ca nu erau asa OP asasinii, si era mai pe filat, chestii d-astea de cules informatii.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Merge si in setting-ul lui Assassin's Creed 2 cu conditia sa scoti tampenia aia cu Ancient Aliens. Serios, un film cu asasini in timpul Renasterii din nordul Italiei ar putea sa fie excelent.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Yahtzee once said you can never get enough of pirates, ninjas or zombies as nothing bad can come out of adding pirates, ninjas or zombies into the mix. That was 8 years ago...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Force Awakens nu mi-a placut deloc. E un fel de return of the jedi mai anost, cu alte personaje. Din ce vad a fost scris de altcineva, poate daca nu se chinuia tipul atat de mult sa copieze scenariile vechi, iesea ceva mai ok.

Villain arata si suna misto, pana isi da jos masca, which is fine I suppose. E cam weak tot ce tine de el, mai ales motivele lui. Care nu prea sunt, dar probabil ca le explica intr-un sequel.

Astia au construit tot un death star, doar ca mai mare, cu defect similar cu ala vechi. Congrats.

Han Solo nu si-a schimbat hainele de Nspe zeci de ani, get a style change dude.

Am observat ca au incercat sa bage persoane de culoare in film ca sa fie politically correct. Si au facut-o prost, pentru ca la filmele anterioare nu am observat nimic de genul, desi unul din cei mai badass jedi era de culoare.

Am observat ca au incercat sa bage chestii de-alea de feminism ca sa fie politically correct. Si au facut-o prost, pentru ca la filmele anterioare nu am observat nimic de genul, desi femeile principale rupeau tot.

Nici un moment din film nu a avut un weight considerabil. Nici macar cel legat de Han Solo de la final. Nici un personaj nu a fost conturat suficient, mi se pare ca filmul s-a concentrat pe prea multe personaje. Ceea ce ar avea sens, ca doar e return of the jedi care incearca sa mai puna si o introducere acolo.

Nici unul din personajele principale noi (stormtrooper dude, the girl, the villain) nu m-au facut sa-i plac in vreun fel. Boring, fara calitati interesante si notabile. Toata chestia cu recuperarea lightsaber-ului si mai ales duelul stormtrooper dude vs villain guy mi s-au parut cringy af. Alien lady scoasa parca dintr-un Disney gen Alba Ca Zapada nu a ajutat deloc.

Pros:
BB mi s-a parut misto, gaselnita cu sfere si noile sunete au reusit sa-l faca sa transmita in mod mai evident emotii pe langa beep-uri, really liked that.

5/10 Aceeasi chestie ca inainte, doar ca mai naspa.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Partea cea mai bună din episoadele 1-3 din SW a fost de departe faptul că l-au determinat pe Mr. Plinkett să își bată joc de ele :P
phpBB [video]
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 14 guests