Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Because some people can't accept a product they have can make *some* money, not *all* the money. Oricum, mai bine asa decat sa ma trezesc prin sala de cinema de la "Arrival" ca filmul mega suge pentru ca, desi are extraterestrii, nu a fost cu impuscaturi.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Bifat Annihilation, chiar mi-a placut. Are probleme cu montajul si editarea, din pacate, mai de nivelul Netflix asa, nu de film serios de Hollywood. In rest, orice fan serios de SF e primit cu bratele deschise.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Tasted like S.T.A.L.K.E.R. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Sună interesant Annihilation, will check it out, mersi.

A văzut careva Ready Player One? Merită? Mai important: merită 3D?
the secret geometry of chance
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

M-am uitat la 3/4 din Annihilation dar intenţionez să-l termin. Filmul are sclipiri dar cumva nu se leagă. Nu mă refer doar la problemele de montaj remarcate de juve3232. Toate rolurile sunt jucate de femei. Cu toate că au rase diferite, niciuna nu se conformează stereotipurilor. Adică toate sunt la fel de plictisitoare, ca nişte revieweriţe de youtube care fac videouri de 20 minute din care afli nimic. Nimeni nu ia decizii, în cel mai "bun" caz ţipă isteric unele la altele. Şi colac peste pupăză, toate arată ca nişte nevrotice ordinare. Filmul putea fi mai jegos doar dacă figurantele tuşeau non-stop şi se filma inclusiv căcarea la malul râului. Abuzul de flashbackuri flashforward-uri rupe şi puţinul care s-a legat (prin miracol).
Ca o ultimă chestie, era să scriu "efectele speciale sunt decente pentru un film cu buget atât de mic" dar apoi am remarcat că producţia filmului a costat 40 milioane de dolari. Cred că ar fi timpul să ne întoarcem la folosirea băieţilor tineri (şi deosebit de frumoşi) pentru reprezentarea rolurilor feminine. Dacă filmul ăsta nu "beneficia" de sexul slab, costa maxim 5 milioane, la cum arată acum.

Am văzut şi Ready Player One. E decent. Un 5/10 solid, pentru cei sub 18 ani chiar 6/10. Are multe aspecte nelucrate plus multe alte chestii trântite pe masă, dar e ok, în sensul de Şpielberg tip Close Encounters of the Third Kind dar într-un domeniu cu care a fost în paralel toată viaţa. A îmbătrânit. Filmul se sprijină pe 1. o grămadă de articole de wikipedia scoase la imprimantă şi 2. două plot twist-uri. Jalnic... dar spre deosebire de Annihilation, filmul chiar arată de 175 milioane $

American Made (2017) cu Tom Cruise. Filmul (care arată a film produs pentru TV) e despre un triunghi format de Tom Cruise, CIA şi cocainaaa. E o poveste tipică despre proşti + şi mai proşti + obligaţii + plictiseală, câştigătorul ieşind agenţia de trei litere. Oare e de mirare, considerând afilierea lui Tom Cruise?
the secret geometry of chance
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rdo »

Solo: A Star Wars Story.

Bretty entertaining 8/10
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Black Panther (2018)
Culorile şi scenele arată bine de tot. Despre actori nu ştiu ce să zic deoarece cred că este primul film (pe care-l văd) în care toţi actorii sunt negri, fără să fie o comedie. Fiecare gest al lor pare caricatural în comparaţie cu "rafinamentul nonşalant" al actorilor eurasiatici. Poate aşa ne privesc pe noi oamenii orientului mijlociu, care n-au avut nimic asupra căruia să-şi concentreze atenţia în afară de alte persoane? Nu ştiu. 3/10 deoarece m-am plictisit după o treime.

Lawrence of Arabia (1962)
Abia acum observ că acest film a fost făcut în '62. Wow. E într-adevăr timeless. Când te uiţi la el, curge uşor, nimic deosebit, dar nu-ţi vine în niciun caz să-l închizi (are aproape 4 ore). După ce l-ai văzut, n-o să ţi se pare cine ştie ce însă în cursul următoarelor zile şi săptămâni o să-şi facă cuib în spatele creierului tău. Ca o carte bună. Unde să mai pun faptul că are one-linere memorabile şi e bazat pe o "poveste" adevărată? 10/10

Nineteen Eighty-Four (1984)
E cu Richard Burton. Richard Burton e mai bun în Equus (1977) sau cel puţin are un rol mai semnificativ. În 1984 are o singură scenă memorabilă, în care şade într-o încăpere de marmoră care e pe placul meu. În rest filmul arată cam "de după cortina de fier" ceea ce pare oarecum corect dar nu sunt sigur dacă era şi intenţia lui Orwell. Citind cartea, acum 10 ani ce-i drept, îmi dădea o senzaţie de mai multă ordine. În film nu-i aşa multă ordine. E mai multă birocraţie decât ordine. Şi asta nu e bine. 6/10 pentru efort

Trancers (1985)
Surprinzător. E genul de film pe care-l prinzi după miezul nopţii pe TVR2 şi te uiţi până la sfârşit. Din alte perspective nu e un film prea reuşit. Cred că o să mă uit şi la Trancers 2 deoarece are nişte tipe drăguţe pe copertă. 5.5/10
the secret geometry of chance
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Burton e bun in multe filme. In 1984 era batran si obosit, parca ala a fost ultimul lui rol.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Eh, de asta ziceam de Equus, deja ajunsese atunci în perioada de oboseală cronică.
Chiar şi aşa, 1984 mi s-a părut un film mai bun ca Brazil.
the secret geometry of chance
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Ioi, nu vreau sa ma infierbant, Brazil e unul din all time favorites pt. mine. 1984 a fost ok dar nu m-a impresionat prea tare.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Îmi pare rău dacă te-am ofensat :lol:
Filmele lui Terry Gilliam au un je ne sais quoi care pe mine personal nu mă atrage ba dimpotrivă.
the secret geometry of chance
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Ce filme am mai vazut

Post by zme-ul »

Tomb Raider - 5/10

copie foarte mult din jocul cu acelasi nume din 2013
povestea e plictisitoare si proasta, gauri in logica personajelor de treci cu Titanicul prin ele
人は地獄を作った
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Am mai văzut două filme cu Richard Burton, Cleopatra (1963) şi The Spy Who Came in From the Cold (1965).

Cleopatra - este un film bun dar numai până ia scena Burton (după ce, spoiler, Caesar e omorît). Jocul actoricesc în manieră shakespeariană nu prea se împacă cu epoca romană. La sfârşit, bătălia navală este mare şi plictisitoare, probabil la fel ca-n realitate. 6/10

The Spy Who Came in From the Cold - am observat prea târziu că a fost făcut pe baza unui roman de Carré. Scriitura acestui om este prea alambicată pentru creierul meu. Deci nu e de mirare că treimea de mijloc a filmului n-am înţeles-o... dar m-a făcut să dau un google şi să aflu că da, Richard Burton a fost comunist! 5/10
the secret geometry of chance
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Where Eagles Dare (1968) cu Richard Burton. E filmat ultra-realist, adică arată ca-n realitate, adică prost. Acţiunea îmi aduce aminte de jocurile care implică trupe de comando din timpul al II-lea Război Mondial şi sunt absolut sigur că aceste jocuri au fost create de oameni care au vizionat această producţie. Filmul pare fixat pe "a avea tot", ca o şaormă dintr-un cartier mărginaş, dar întocmai ca şaorma menţionată, n-are nimic prin esenţă atrăgător... prin urmare este probabil cel mai subtil film anti-război care a existat vreodată. Dacă vrei să ai la ce să te gândeşti când nu eşti sigur de ce este războiul plictisitor, uită-te la filmul ăsta şi pune mâna pe carte tinere. 4/10 (dar merită)

Freeway (1996) bunicel, un ecou al anilor 80. 5.5/10

Am vărsat un pahar de apă în laptop şi long story short am ajuns să mă uit la Despre trup şi suflet (On Body and Soul / Testről és lélekről, 2017). A câştigat Ursul de Aur dar cine mai are timp să se uite la filme? Oricum, ocupa 3 giga iar mie-mi trebuia spaţiul pentru backup. E un film bun dar probabil o să te uiţi doar când ai vrea să-l ştergi. E cam scris în ADNul lui. 8/10
the secret geometry of chance
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

M-am uitat la câteva animaţii de Yoshiaki Kawajiri

Cyber City Oedo 808 (1990) interesant. 4/10 pentru primul episod, 6/10 pentru celălalte două episoade
The Cockpit (1994) (Segment: "Slipstream") probabil printre cele mai cele animaţii văzute de mine vreodată 10/10
Biohunter (1995) nu mă supăram dacă era mai bun. 5/10

Am încercat mai demult să mă uit la Ninja Scroll şi Vampire Hunter D însă nu m-a ţinut răbdarea :(
the secret geometry of chance
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Vampire Hunter D e dragut (parca si Ninja Scroll era ok, dar nu sunt sigur daca l-am vazut sau nu deci probabil nu e f memorabil) dar Vampire Hunter D Bloodlust TREBUIE vazut.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Vampire Hunter D e foarte misto, imi amintesc vazandu-l inclusiv cand eram putin mai copt la minte si gusturi, tot mi-a placut. E satisfacator estetic si pe partea de dulcegarie animata. Ninja Scroll e mai actiony si ii lipseste substanta emotionala, dar tot e amuzant de privit.

Am vazut azi la Institutul Francez Dovlatov. Destul de misto, desi filmul idealizeaza cam mult la un moment dat, molipsind si alte zone sociale si profesionale ruse ale anilor '70 cu teatralitatea si livrescul feliei de comunitate artistica pe care o exploreaza. Oricum, mi-a facut pofta sa mai scriu cate ceva.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Vampire Hunter D: Bloodlust (2000) e ok, n-a fost exagerat de siropos, avea şi poveste cu ceva profunzime ba chiar o secvenţă clar inspirată de Miyazaki (satul barbarilor cu baba pe unicicletă). Frumos. 7.5/10
Mr Jones (2013) mi-a fost recomandat dar în afară de hai să zicem primele 20 minute devine plictisitor. Dacă avea 40 minute cu totul şi o scenă cu protagonista goală, era ok. Dar aşa e 3.5/10
Takedown (2000) a.k.a. Hackers 2: Takedown a.k.a. Track Down. Un film bun, poate singurul care prezintă într-o manieră realistă manierele şi destinaţia aşa-zişilor hecări. Regizorul s-a reorientat spre seriale, eveniment explicat probabil de skillul său suprem de a lucra cu actorii... şi faptul că nu le are cu povestitul (ceea ce din fericire n-are impact asupra unui film inspirat din fapte reale, ca Takedown).
the secret geometry of chance
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Red Sparrow (2018) nu-i rău dar nici nu-i bun, cu toate că e peste toate filmele cu şpionaj făcute în ultimele decenii - cu excepţia Atomic Blonde care probabil merită un 8.5/10. Oricum, relansarea genului e binevenită, cine nu s-a plictisit de bălăriile expirate încă produse de britanici? 6.5/10 hai bine ia un 7/10 de la mine
the secret geometry of chance
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

rege wrote: 14 Jul 2018, 18:10 cu toate că e peste toate filmele cu şpionaj făcute în ultimele decenii
...lol
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests