Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am vazut noul Blade Runner, mi s-a parut ok-ish.

One spoiler ahead wrt Joi:
A fost entertaining cel putin, la inceput am crezut ca o sa intepenesc pe scaun aproape 3 ore, dar au trecut repede :lol: A fost un plot twist la final dar nu mi-a prea placut, in principal din cauza ca filmul s-a chinuit rau de tot sa te puna pe drumul gresit doar ca sa te ia prin surprindere. Nu prea subtil, mai nimic din film.

The jesus dude was pretty cool. Villainess a fost bine prezentata, very happy cand a dat ortul popii :lol: Joi a fost interesanta ca si concept i.e. ideea de AI cu rolul ei. Peak interestigness dupa ce "moare". No special feelings fata de ceilalti.

Primul film a facut o treaba mai buna din a prezenta arhitectura din lumea filmului, aici mi s-a parut ca nu prea au incercat, putine scene ramanandu-mi in minte. Las Vegas flybys cred ca au fost singurele. Speram ca LA sa primeasca mai multa atentie in privinta asta.

La finalul primului Blade Runner am ramas cu intrebari, la finalul astuia am ramas cu "yea, 'abia' astept sequel-ul care va fi un generic scifi action cu replicants vs humans". Nici o scena din film nu s-a ridicat la nivelul finalului din BR, dar nu ma prea asteptam anyway :lol:

E ok.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Le-ai văzut pe toate sau cum?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Lol nu stiam unde sa postez, e un top 35 de fapt. Cred ca doar the revenant am vazut de acolo. Am zis ca merita postat aici lista ca explica cat de cat de ce i-au placut filmele si sunt unele mai obscure (cred)
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Ce filme am mai vazut

Post by caleb »

Cu BR2049 sunt destul de mult în zona în care a pomenit juve. De fapt, ce-a zis el e un fel de maxim pozitiv pe care l-aș putea spune despre peliculă.
M-a și enervat pe alocuri lipsa de substanță și după jumătate a început sa se ducă încet și sigur la vale. Nu reușește nici să zidească simboluri cu impact, nici personajele parcă nu-s la fel de memorabile (nu că ar fi rele - dar au prea multă narativă nedezvoltată ca să însemne ceva), iar intriga e de-a dreptul halucinant de cretinuță, cu tot felul de mici cârlige lăsate în aer și narative introduse doar pentru a rezolva ulterior o situație tipică de hollywood în cel mai absurd mod cu putință. Efectiv are mult mai multă intrigă decât are nevoie. Villeneuve putea învăța multe din Fury Road, dar a chiulit la lecție. E alt gen, e drept, dar acolo vorbește camera de filmat în locul personajelor.

Bine, plus că tot o freacă cu 'subțirea linie dintre prăjitorul tău de pâine și tine' în timp ce timpul mental e mai bine cheltuit pe explorarea condiției umane (adică a oamenilor) în contextul ăla (adică nu bau-bau, uite cine e android și cine nu e - uuu, thrilling). E material în ideile alea pentru un serial întreg în care să se schimbe maxim 10 replici și la care să te uiți cu sufletul la gură, dar n-are cine să le toarne.

Ce l-a distrus pentru mine? Momentele de prostie monumentală în care personajele schimbau note de subsol pentru cititor sub formă de replici. Orice brumă de atmosferă s-a dus pe copcă nu o singură dată. A culminat cu pălăvrăgeala tehnică despre formatat hard disk-ul (știți ce vreau să zic, nu e spoiler).

Mie unuia mi s-ar fi părut un film decentuț al genului dacă nu ar fi plouat cu hype și laude post-vizionare. E supraevaluat grosolan, există sci-fi-uri de categorie B care-i dau clasă în toate pozițiile.

Aș zice că per total Oblivion (da, cel cu Tom Cruise) a fost în sine un filmuleț mai reușit în zona asta chiar dacă nu a reinventat roata (și nici nu s-a străduit). Și parcă până și Book of Eli (cu rezervele de rigoare) mi-a fost mai simpatic. Nu că ar fi alea super filme. Dar sunt OK pentru ceea ce se vor, fiindcă nu au papuci de umplut.

Vreau și eu un blade runner făcut doar de atmosferă, dialoguri abia auzite, criptice pentru privitor și ușor de înțeles de către personaje, zero intrigă, sărit de la un personaj la altul (că sunt 1, 5 sau 100 pe care le urmărești câte puțin pe parcurs, nu contează) și un soi de concluzie care să se materializeze în fiecare ca sumă a impresiilor de călătorie. E prea mult?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Am vazut la cinema Pororoca. Bineinteles ca la filmele romanesti bune, eu cu sotia si inca o femeie in sala pe tot parcursul filmului. Mi-a placut. Un film dur, puternic, dramatic despre trairile si actiunile unui tata pus in fata disparitiei dintr-un parc a propriei fiice minore. Filmul este focusat pe degradarea treptata a tatalui pana la finalul filmului care este unul exploziv dupa toata intensitatea tacuta si abtinuta de pana atunci. Un final exploziv, intens si scurt care lasa fiecare privitor cu semnele lui de intrebare si cu propria talmacire asupra a ceea ce s-a intamplat cu Maria. Memorabil.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce filme am mai vazut

Post by marvas »

am fost sa vad Black Panther. Am auzit lucruri destul de bune despre el inainte si nici notele de pe site-urile de profil nu erau rele.

Sincer, m-a dezamagit. Povestea nu m-a convins, iar deciziile multor personaje sunt luate din motive superficiale facute doar ca sa inainteze povestea asta neconvingatoare. Din punctul meu de vedere un film SF bun e un film care isi ia universul in serios. Nu e mai rau decat alte filme Marvel, dar in cazul celorlalte ma las dus cu zaharul de partea de comedie care aici cam lipseste.

Mi-au placut efectele si luptele, desi nu ies neaparat in evidenta fata de celelalte filme cu supereroi. A fost ok si coloana sonora. Aveam o ambitie personala sa raman cu o piesa cu influente africane in minte dupa film, ceea ce nu s-a intamplat. Am ramas in schimb cu un accent african cand vorbesc engleza!

Ca spoiler: exista o scena dupa credits, nimic special.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Din pacate toate filmele Marvel sufera de aceste probleme, cu poate 1-2 exceptii. N-am pretentia ca un film de actiune sa trateze teme super serioase sau profunde, dar am pretentia sa nu te lase cu senzatia ca te-ai fi uitat degeaba la ecran in ultima ora jumate asa cum se intampla aici.

Acum vreun an am decis sa iau la vizionat in ordine cronologica mai toate filmele Marvel sa vad si eu care-i spilul cu ele si am fost profund dezamagit. Misiunea de a urmari o reteta pas cu pas pare un punct mult mai important in structura acestor filme decat decat ideea de a avea personaje interesante [si de a trece superficial peste lucrurile cu adevarat interesante legate de ele] sau villains [serios, BP e al nu-stiu-catelea film in care ai un erou un costum care se lupta impotriva unuia care imbraca acelasi costum dar un pic modificat vizual, boooooooring]. In ciuda verzei absolute care este productia de la Batman v Superman et co., macar oferea o experienta de vizionare mai consistenta imho.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Stokkolm »

DarthZombie wrote:Acum vreun an am decis sa iau la vizionat in ordine cronologica mai toate filmele Marvel sa vad si eu care-i spilul cu ele si am fost profund dezamagit.
Cam asta am facut si eu anul trecut, dar n-am fost dezamagit ca nu aveam asteptari. Cam asa le-as cataloga:

Chiar bune: Guardians of the Galaxy, Ironman 3

Decente: Thor 1, Ironman 1, Doctor Strange

Mediocre: Avengers 1 & 2, Captain America 1 & 2 & 3, Ironman 2, Antman

Dezastru: Thor 2

Premiul special "ar fi o pata neagra pe filmografia lui Uwe Boll": The Incredible Hulk
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Apollyon »

Captain America: The Winter Soldier a fost ok.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

marvas wrote:am fost sa vad Black Panther. Am auzit lucruri destul de bune despre el inainte si nici notele de pe site-urile de profil nu erau rele
Mă gândeam să mă duc să-l văd la IMAX, deoarece
1. voiam să râd
2.
It’s an ending rife with meta, symbolic meaning. Starting this weekend, a lot of brown kids are going to be staring at this movie with a similar sense of awe and perception-changing wonder. Because the main superhero, and almost everyone else, looks just like them. It was a long time coming, and it was worth the wait.
Dar acuma nu mai sunt așa convins. Merită? Nu mă refer neapărat la bani ci la durata de 2 ore și 15 minute. Dacă avea 1 oră 30 minute, nici nu puneam problema, dar eu după a două doze de 45 minute îmi cam pierd răbdarea
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Eu iti zic asa: lumea (aia "buna") lauda filmul pentru cum ofera el diversitate, sanse noi de afirmare pentru cei nereprezentati pana acum, deschidere de noi drumuri, o baza solida peste care se poate cladi in timp etc., dar nu pentru ca ar fi un film bun.

Un fel de "primul automobil romanesc", la ani buni de la inventia primului/unui automobil - it was shite, but it was OUR shite.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rege »

Da, dar un film despre primul automobil românesc, care începe cu epoca pre-dacică şi se termină în negurile cosmosului ameninţat de moartea termică, este diferit de un film în care se recită sec datele tehnice, alterate să dea mai bine...
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Well... it's Negroes with space technology!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Noul Orient Express, a fost ok. Nu bun, nu prost, doar ok :lol: Ce mi-a placut cel mai mult a avut legatura cu povestea originala si nu cu filmul.

A trecut ceva vreme de cand am mai vazut un Poirot pe ecran, dar nu-mi amintesc niciodata sa fi fost atat de flashy si angry. Anyway.

E meh.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce filme am mai vazut

Post by sebas »

Poirot din film nu are NIMIC în comun cu personajul original. Nici măcar mustața. Iar firul acțiunii expus în film a fost iarăși grosolan modificat. Nah, hollywood.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

I mean, it was an ensemble cast. Un fel de "Civil War", in alt univers. Ceva gen filmele "Ocean's [random_number]". Sau, na, mai recent, Hateful Eight. Si poate ar fi fost (mai) reusit daca actorii interactionau bine unul cu altul de o maniera care sa iti ia gandul de la intriga/fir narativ - sa iti placa momentele de improvizatie/dialog decat logica pe care o propune povestea.

As it stands...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Am vazut si eu Annihilation, bretty good. Scena cu ursul este super fucked up si este de departe cea mai buna din intreg filmul. In rest abunda sugestiile, metaforele si paralelele, iar dupa ce adaugi si finalul lasat in mod intentionat ambiguu rezulta un film care imho merita privit.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Netflix? Sau Australia? Ca, daca nu gresesc, filmul parca nu a fost dat spre vizionare in cinema in afara US. The studio decided it wasn't cool enough to compete with the likes of Black Panther.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Netflixstraya, desigur. Nu inteleg de ce Paramount l-a tratat asa, e un film de nisa fara doar si poate dar asta nu inseamna ca e un film de direct-2-netflix.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 17 guests