Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Pai la Hollywood clar nu are cum sa fie influent ca modelul lui Trier (ala delimitat in regulile Dogmei, cel putin) loveste in ce are Hollywoodul mai scump (din mai multe puncte de vedere). Fime indie si europene, da, dar alea doar Fular o sa le vada :D
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

@Triggerix: Nu stiu, mi se pare foarte ciudat: 1. sa spui ca nu-ti place un regizor dupa 1 film vizionat (nu vorbim de Will Ferrell, totusi); 2. sa-i consideri filmele bune doar pe baza unor relatari media, in conditiile in care singurul vizionat nu ti-a placut 3. mai mult, sa dai si motive (dialogurile si personajele) din niste filme pe care nu le-ai vazut, iar extrapolarea nu se aplica in cazul asta. Sunt chestii care nu-mi plac in mod deosebit, desi le recunosc anumite merite, dar e vorba despre experiente pe care le-am trait nemijlocit. Ma rog, sunt singurul care gasesc postarea ta putin incomprehensibila?

@ailalti toti: Von Trier a ramas deja in istoria cinemaului, e o figura mai mult decat de rasunet printre colegii regizori, actori, oameni din business si critici. A dat niste filme excelente, daca nu extraordinare (America, Breaking the Waves, Dancing in the Dark, Melancholia, Dogville), a impins barierele conceptuale si formale (nu doar de dragul de a se maimutari, cum insinuati ca o face in ultima perioada), a fost co-fondatorul unei miscari importante, a facut un altfel de cinema si a fost controversat. E imposibil de eliminat din istorie, chiar daca importanta lui va creste sau descreste in functie de bunul-plac al epocilor si tendintelor.

@McWill: Tarantino este unul dintre aia de la Hollywood care se straduiesc cel mai abitir sa impinga cinemaul intr-o directie si cel mai cunoscut probabil auteur american in viata. Pana mea, daca nici Tarantino nu vrea sa fie super meta-, conceptual si distinct ca stil in cinemaul american (cu rezultate variate), nu vad cine vrea.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Fular wrote: 27 Jan 2019, 15:37Practic filmele astea sunt o conversație a lui von Trier cu sine însuși.
Dpdv artistic suna interesant conceptul autorului care comunica cu sine insusi, dar in practica daca autorul este neinteresant, anost sau chiar antipatic tot efortul nu ajuta pentru creerea unei experiente cinematografice bune. Iar von Trier imi pare mai mult un om cu probleme personale pentru care ar fi trebuit sa caute ajutor [profesionist sau nu] decat cineva de la care sa simt ca am de trait o experienta umana utila, cel putin din punctul meu de vedere.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

juve3332 wrote: 27 Jan 2019, 19:22 @Triggerix: Nu stiu, mi se pare foarte ciudat: 1. sa spui ca nu-ti place un regizor dupa 1 film vizionat (nu vorbim de Will Ferrell, totusi); 2. sa-i consideri filmele bune doar pe baza unor relatari media, in conditiile in care singurul vizionat nu ti-a placut 3. mai mult, sa dai si motive (dialogurile si personajele) din niste filme pe care nu le-ai vazut, iar extrapolarea nu se aplica in cazul asta. Sunt chestii care nu-mi plac in mod deosebit, desi le recunosc anumite merite, dar e vorba despre experiente pe care le-am trait nemijlocit. Ma rog, sunt singurul care gasesc postarea ta putin incomprehensibila?
Poți să îți formezi o opinie educată despre un regizor/autor/compozitor fără să îi cunoști toată arta, mai ales dacă e cineva ca von Trier care nu prea iese dintr-un șablon.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Asta e o prostie, von Trier nu e un singur sablon. Iar opinia informata, nu educata, imi ofera alte informatii, nu cat de bune sunt intr-adevar filmele lui sau nu.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

@Trig
Eeeee, nu chiar, nici comparatia nu e prea buna, mai ales la compozitori, al caror stil se dezvolta/schimba in timp. Timp indelungat, as vrea sa adaug.

Multa lume probabil asculta Clair de Lune pentru ca e cea mai populara, dar e o opera scrisa inaintea maturizarii stilului Debussy, inclusiv dupa spusele sale, acesta fiind reticent in a o publica.

Cel mai probabil e la fel in cazul autorilor ce scriu multe opere (Eminescu de ex). Nu citesc suficient de un singur autor incat sa-mi dau seama.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Eu nu contest valoarea si importanta lui von trier. Afirm doar ca nu mi a placut singurul film al lui pe care l am vazut si nici nu ma excita deloc afirmatiile lui cu filmul trebuie sa irite pe privitor ca o piatra in pantof sau am facut filmul asta ca sa arat cat de de cacat e viata. Nu s idei care rezoneaza cu mine, care prezinta interes pt mine. Dar nici nu exclud ca pot sa imi placa alte filme ale lui, nu exclud nici ca poate deveni un regizor preferat pt mine daca vad alte filme von trier. Doar ca din foarte putinul pe care l am vazut si auzit deocamdata nu mi place mie

Da, the house the jack built m a facut de vreo 3 ori sa l abandonez in timp ce ma uitam dar am revenit doar ca sa l vad pana la final ca sa am ce discuta cu sotia. Si citesc si ca oameni destui au plecat din sala la premiera la cannes sau unde dreq a fost. Altii au aplaudat. Daca asta e intentia lui si scopul lui artistic, sa provoace dezgust si sa repugne, felicitari tati, ai reusit cu multi si cu mine. Doar ca nu apreciez eu asa ceva

Salut, sunt von trier si iti prezint imagini cu o mama in stare de soc, obligata sa se prefaca la un picnic impreuna cu psihopatul care tocmai i a impuscat cei 2 copii langa ea, ca hraneste cu o furculita copilul mort proaspat impuscat. Arta mancatias pula
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Aoleu Juve, ce mult mi-ar fi placut sa fi(i?) pe cinemagia cand snob...colegii de acolo nu voiau sa ii recunoasca iubitului meu Tarantino (Tzarantino ii spuneau ei, pai e frumos asa?) nici macar calitatea de "auteur".
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Sunt sigur ca sunt si oameni foarte ok la cinemagia. :D
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Erau, cel putin pe vremea in care eram eu acolo. Pentru ca eram eu acolo :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Tarantino face filmele pe care le face pentru ca vrea, pentru ca poate si pentru ca FUCK YOU! Nu pentru ca vrea sa devina simbol pentru altii, iar altii sa faca ca el. Notiunea insesi ca Tarantino sa doreasca sa fie trend-setter este ilara.

Da, ma "cramponez" pe latura de "von Trier e unul din puținii regizori care încearcă să mai împingă cinematografia într-o anumită direcție" pentru ca respectiva exprimare este cel putin nefericita. Iar la ce cel mult, te las pe tine sa completezi spatiul punctat. Filme... dubioase poate face oricine. Insa este nevoie de un om special (and when I say special, I mean "oh, Jen, he's special because he goes to a school for special people") sa creada ca impinge cinematografia intr-o directie anume. Cam ca Hitler, care nu era limitat in a crede ca moartea evreului, a tiganului si a subomului slav este ceva bun doar pentru el si ai lui, ci ceva demn de urmat de toate tarile de pe fata planetei. La o adica, impus cu forta.

Cocosul care face(a) Transformers nu cred ca si-a propus sa faca filme (doar) pentru a impinge cinematografia in directia much green screens, much computer animation, much noise, much explosions. La fel, Sandler nu si-a propus sa faca filme (doar) pentru a impinge cinematografia in directia much product placement, much revenue, much give a shit not and get a pay-check. La naiba, nici ala care a "inventat" the Dutch angle sau the shaky cam nu cred ca si-a propus ca metoda asta de a filma sa impinga cinematografia in aceasta directie (adica toate filmele sa aiba astfel de scene).


De asta am intrebat: asta a zis von Trier despre sine sau asta ai dedus/ai conceput tu singur, Fular? Ca sa stiu daca imi arunc dezgustul in directia lui, ca batranul care urla la nori, sau doar in directia ta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Mda, tot nu inteleg care e problema. La modul general vorbind unii sparg tiparele pentru ca chiar asta isi propun, unii o fac "inadvertently" iar altii se simt f bine intre granitele trasate de altii. Da, Trier a incercat sa ofere o alternativa extrema la cinemaul Hollywoodian (si la cinemaul influentat de cinemaul Hollywodian) si a facut asta in mod constient si asumat, da un search la Dogma 95. Dar puteam sa consideram ca face asta chiar si daca nu punea regulile alea intr-un program, asa cum considera Fular ca face in ultimele lui filme. I really fail to see the problem.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Felul in care tu, individ, percepi realitatea - sau o forma alternativa la realitate - si cum vrei sa o imortalizezi intr-o forma de arta este una. Cand iti propui ca asta sa dicteze un ton, prin care si altii sa perceapa si sa reproduca realitatea asa cum o faci tu, este alta.

My problem is with the latter, not the former.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Poate ca Tarantino nu face filmele alea ca sa devina un simbol si altii sa faca ca el dar Tarantino stie foarte bine ca si nici el nu s-a nascut intr-un vacuum, a fost influentat de o gramada de autori si Tarantino mai stie foarte bine ca succesul oricarui artist se masoara si in influenta pe care o are asupra contemporanilor si "urmasilor" sai asa ca eu cred ca e f magulit atunci cand se uita la filme in care isi recunoaste "mostenirea". Asta nu inseamna ca el considera ca modul lui de a face filme e singurul valabil si ca trebuie adoptat de toata lumea, ca mi se pare ca asta te irita pe tine, dar daca esti suficient de mare e cam greu spre imposibil sa fii ignorat (muzica "clasica" a fost schimbata iremediabil de Beethoven, chiar daca existau compozitori care ar fi preferat sa ignore faptul ca Beethoven a compus vreodata).
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Dacă încă te referi la asta cu direcția anume e opinia mea personală bazată pe atât cât am văzut din filmografia lui von Trier. Poți să arunci cu mucii după mine :P În orice caz, nu am scos elucubrațiile alea de pe pagina anterioară doar din propriul posterior, von Trier a fost și scenarist al filmului și la fel a fost situația și la Nymphomaniac. von Trier se exprimă acolo, prin personajele alea, prin dialogurile alea scoase din propria lui tărtăcuță. Numai că tu nu vrei să pricepi și o ții langa că direcția în care von Trier duce cinematografia e de prăbușire fără supraviețuitori.

Dacă te referi la altceva, apăi scuză-mă, dar fii mai concis.

Și nu-nțeleg de ce tot îi împingi pe Hitler și Sandler în discuție. Ce au de-a face cu ce discutăm noi aici? Poate ar trebui să-ți reevaluezi opinia despre unul din ei după ce vezi Punch Drunk Love, dar s-ar putea ca și ăla să fie o petardă prea pretențioasă.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Eu ma mir cum dupa a doua comparatie cu Hitler inca ii mai raspundeti serios.

Ca o paranteza, formularea corecta ar fi "Tarantino a fost cel putin influentat de altii". :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Felul in care Tarantino se exprima - la interviuri, de exemplu - ma face sa cred ca ar putea sa cada mai usor in segmentul "I don't give a rat's ass what you think of me" decat in segmentul "I want to build a legacy to endure a thousand years". Nu-l cunosc, nu am vorbit cu omul, asa ca este cat se poate de posibil si de probabil sa ma insel.

Revenind la "von Trier e unul din puținii regizori care încearcă să mai împingă cinematografia într-o anumită direcție", ma seaca faptul ca: 1) it's implied that he does that knowingly and purposefully (si aici voiam sa stiu daca este doar o parere despre von Trier sau daca este parerea lui von Trier despre sine), respectiv 2) he's one of the few that does so (si aici voiam sa aflu daca mai sunt altii care sufera de sindromul "I'm special, oh, so very special").

Evident ca poti influenta domeniul in care lucrezi. Prin faptul ca esti bun, prin faptul ca nu respecti tipare, prin faptul ca esti ambitios samd. Insa cei mai multi o fac fara sa isi propuna asta. Este un efect secundar de la activitatea principala - a face filme, in cazul nostru. Benefic, insa nepremeditat.

Nu moare cinematografia de la von Trier, Fular, dar daca chiar isi propune sa o influenteze... it might wanna take a bath or a dozen, to rinse off the excess.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Fular wrote: 27 Jan 2019, 22:06 Poate ar trebui să-ți reevaluezi opinia despre unul din ei după ce vezi Punch Drunk Love, dar s-ar putea ca și ăla să fie o petardă prea pretențioasă.

Cand PTA a fost intrebat de urmatorul proiect iar el a raspuns "o comedie romantica cu Adam Sandler" si toata lumea a ras :D McWill nici nu e nevoie sa il cunosti pe om, sunt niste chestii atat de evident/banale incat...ma rog, o sa iau o pagina din cartea lui TG si o las balta.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

McWilliams wrote: 27 Jan 2019, 22:16Nu moare cinematografia de la von Trier, Fular, dar daca chiar isi propune sa o influenteze... it might wanna take a bath or a dozen, to rinse off the excess.
Păi și nu putea să spui asta de la început? Evitatm întreg ridicolul discuției. Îmi dau quote
asta cu direcția anume e opinia mea personală bazată pe atât cât am văzut din filmografia lui
Cât despre ce vrea von Trier cu filmele sale: să oripileze, să genereze controverse, discuții, să-i fie disecate ca batracienii la biologie, asta doar el știe.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Pai asta ai scris-o acum cateva minute. Daca era imediat dupa ce am scris primul meu post, evident ca restul nu urmau. Nu cautam sa imi dai dreptate, cautam sa aflu cine a gandit partea aia pe care o tot repetam.

Daca vrei sa avem o discutie mai putin ridicola (lulz, I can only wish!), putem sa discutam pe marginea subiectului "faptul ca X a jucat/a regizat 1-2 filme bune si alte 10+ proaste la viata lui, ii mai permite sa aiba credentiale pozitive cand vine vorba de un proiect nou?". Yeah, Adam Sandler was good. At one point in his live. But so was the Diablo series.

Erata: Cand am adus vorba de Adam Sandler in discutie, era strict pe latura de maker of, nu staring in.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests