Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

poate sa imi identifice si mie cineva un film despre care sa spuna: "cred cu filmul asta au vrut sa aiba succes" si alt film despre care sa spuna "cred ca cu filmul asta au vrut sa aiba succes dar stai putin ca parca mai vad ceva in timp ce ma uit la el, da da, se vede ceva acolo, am gasit, cu filmul asta au vrut sa vanda si jucarii ba"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Corect, TG.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

@ola: Te straduiesti mult sa nu intelegi? :D Daca inainte calitatea filmului X (Star Wars in '77, sa zicem) cantarea preponderent in numarul de bistari pe care ii aducea atat din incasarile efective, cat si din industriile conexe, am ajuns astazi sa avem aceste conglomerate culturale (universul Star Wars) in care calitatea eventualelor filme (principala forma de arta de la care a plecat totul) conteaza mai putin decat efectiva lor existenta. Filmul e doar o platforma care permite industriilor conexe sa creeze la randul lor produsele proprii, a caror proprie calitate va dicta mai degraba vandabilitatea lor. Filmul le ofera doar oportunitatea de moment si se asigura ca respectivul conglomerat cultural are in continuare vizibilitate in tele-spatiu. Star Wars 1 a fost o mizerie de film, asta nu m-a impiedicat sa joc Star Wars Racer cu maxima placere.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

n-ai inteles ce zic eu

la ce este acum in spatele producerii filmelor star wars, partea cu jucariile este doar o componenta dintr-un calcul care are in vedere mult mai multe concepte decat merchandisingul de obiecte. e intrinseca. vine la pachet. de asta mi se pare irelevant de scos in fatza asta. de asta mi se pare irelevant cand vorbim despre filme sa vorbim si cate jucarii vinde fiecare

si sa afirmi despre orice film ca are in spate doar vanzarea de jucarii e o tampenie

a mai aparut un film disney. s-au vandut milioane de figurine cu fram ursu polar. hai sa mori tu? eu credeam ca nu o sa se vanda nici 4
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

TG wrote: Exact, doar că asta face cam pointless ideea ta aici. Cu sau fără jucării, Star Wars arăta exact la fel.
Exact la fel in sensul ca urma acelasi tipar. Tbh, nu stiu nimic despre film making si cum functioneaza procesul, deci nu-ti pot spune cata influenta are merchandise market asupra filmului efectiv. Adica nu-ti pot zice cat din Star Wars asta nou a fost influentat de merch market. Tot ce pot zice e ca veniturile vin majoritar din after-movie merch, si mi se pare normal ca o companie sa optimizeze pentru asta, in whatever mod o face.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Sooooo, u wanna buy some porg toys?

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

@Ola:

La "cred cu filmul asta au vrut sa aiba succes" poti trece orice film pe care l-ai vazut si ti-a placut.

Iar la "cred ca cu filmul asta au vrut sa aiba succes dar stai putin ca parca mai vad ceva in timp ce ma uit la el, da da, se vede ceva acolo, am gasit, cu filmul asta au vrut sa vanda si jucarii ba" poti trece orice film al lui Adam Sandler din ultimul deceniu. Poate nu sunt jucarii, poate sunt laptopuri VAIO, poate sunt gogosi Dunkin Donuts, poate sunt sucuri, poate sunt biscuiti Oreo etc.

Daca nici asa nu pricepi, lasa-neeeeeeeeeeeeeee lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeeee...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce filme am mai vazut

Post by MC »

ola small dickie wrote: "cred ca cu filmul asta au vrut sa aiba succes dar stai putin ca parca mai vad ceva in timp ce ma uit la el, da da, se vede ceva acolo, am gasit, cu filmul asta au vrut sa vanda si jucarii ba"
Star Wars Force Awakens :lol:
Si acum imi amintesc isteria dinaintea lansarii "acestui nou film Star Wars" dupa tzspe decenii.
Se cumpara orice avea legatura cu Star Wars in zilele alea. Pana si la mine in comuna la Carrefour iti dadea niste prostioare Star wars daca cumparai de o anumita suma.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

ola small dickie wrote:si sa afirmi despre orice film ca are in spate doar vanzarea de jucarii e o tampenie
Ușor cu hiperbola pe scări.

Din câte îmi amintesc, ca o consecință a popularității primelor Star Wars și inerent a vânzării de merchandise care avea legătură cu ele, a fost realizarea Ewokșilor în Return of the Jedi. Așadar a fost introdusă o întreagă rasă de urși miniaturali doar pentru a mulge cât mai mult franciza.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Stokkolm »

Pătrunjelu' wrote:Nu cred ca ar fi o problema in cazul de fata, pentru merchandising calumea ai nevoie de un film gandit din start sa aiba appeal la mase. Ceva cu personaje memorabile si care sa merite sa aiba fani, actiune usor de urmarit, si o poveste simpla si interesanta. Star Wars e perfect aici, e foarte focusat pe personaje, are poveste simpla si interesanta. I mean, Star Wars era initial gandit ca o alta lucrare in seria Flash Gordon https://en.wikipedia.org/wiki/Flash_Gordon_(serial) , dar lui Lucas i s-a refuzat oferta so he went like "Fuck you, I'll make my own Flash Gordon". Nu cred ca Star Wars a fost vreodata intentionat a fi "o lucrare de arta" de nu stiu ce amploare. Si autorul spunea despre Star Wars "5th graders will love this!"
E corect ca vanzarea de jucarii influenteaza cum sunt facute unele filme, dar asta nu inseamna ca creatorilor trebuie sa le pese mai putin de calitatea filmului. Din contra. E usor sa faci o prastie de film care iasa pe profit datorita hype-ului si a marketing-ului, pentru ca privitorul da banii inainte sa intre in sala de cinema, o data ce l-ai convins sa cumpere biletul, ti-ai facut treaba, nu te mai intereseaza daca i-a placut filmul sau nu. Daca vrei sa vinzi jucarii in schimb, trebuie sa faci un film care sa fie placut de public, preferabil chiar intr-atat incat sa ii converteasca in fani, sa aiba o influenta profunda asupra lor.

Nu cred ca George Lucas a conceput primul Star Wars cu profitul in minte. Ar insemna ca toti cei care au incercat sa egaleze succesul au esuat ca nu si-au dorit la fel de mult banii.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

McWilliams wrote:@Ola:

La "cred cu filmul asta au vrut sa aiba succes" poti trece orice film pe care l-ai vazut si ti-a placut.

Iar la "cred ca cu filmul asta au vrut sa aiba succes dar stai putin ca parca mai vad ceva in timp ce ma uit la el, da da, se vede ceva acolo, am gasit, cu filmul asta au vrut sa vanda si jucarii ba" poti trece orice film al lui Adam Sandler din ultimul deceniu. Poate nu sunt jucarii, poate sunt laptopuri VAIO, poate sunt gogosi Dunkin Donuts, poate sunt sucuri, poate sunt biscuiti Oreo etc.

Daca nici asa nu pricepi, lasa-neeeeeeeeeeeeeee lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeeee...
Bravo, esti un geniu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Tbh si ala e un point in sine. Sigur ca atunci cand Disney a lansat Force Awakens s-a gandit la cele 20 miliarde de dolari facuti din merchandise (numar scos din cur, posibil sa fie inexact :-P), si nu la cele 2 miliarde facute la cinema, care nu inseamna prea mult in the grand scheme of things :lol:

Star Wars e vanzare de merchandise garantat, lucru care nu se aplica la o serie complet noua.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am vazut Dunkirk, nu tin minte sa fi vazut pana acum un film cu asa sinergie intre actiune si coloana sonora. Efectele sonore au fost si ele top notch, fiind primele care au iesit in evidenta pentru mine, in primele minute ale filmului.

Mi-a placut story-ul impartit pe 3 timelines, sau cele 3 tematici ale filmului. Nu e ceva prea original, dar este executat foarte bine.
Mi-a placut ca nu li s-a dat o fata germanilor, a avut un efect de unseen enemy, ce a contribuit la senzatia de pericol (ameliorat putin la dogfighting, dar totusi nici acolo nu au aparut ca si personaje). E un element foarte misto al filmului.

Actorii au facut o treaba excelenta, mai ales la transmis ideea ca sunt more or less niste copii trimisi la razboi. Probabil cea mai sugestiva scena in privinta asta e finalul (train scene). Contrastul intre de exemplu Dawson & the rest doar a contribuit la intarirea acestei idei. In the end, filmul a reusit sa faca o retragere sa para ca a fost o victorie.

Mi-au mai placut paletele de culori alese. Fiecare scena a fost eye pleasing dar gritty in acelasi timp. Toate cele 3 timelines mi-au placut dar daca ar fi sa aleg un favorit overall, as alege air combat pentru cool factor (in mare parte datorita actorilor).

Am vazut comments cum ca unii sunt dezamagiti ca filmul a fost PG-13 si nu R sau MA sau cum se mai cheama. Nu stiu ce ar fi adaugat la experienta un asemenea bump, doar ar fi ieftinit toata experienta. Jfc some people.

Def one of my fav war movies/10

Amazing poster btw:
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Faptul ca a fost PG-13 inseamna ca nu a fost sange. Ceea ce, pentru un film cu si despre razboi, SUGE IN TOATE CELE CINCI DIMENSIUNI ALE EXISTENTEI NOASTRE! Imagineaza-ti Savin' Private Ryan sa nu fi fost R, ci PG-13. Oh, wait! YOU CAN'T! Pentru ca acolo nu si-a pus nimeni in gand ca "trebuie sa vindem bilete, asa ca trebuie sa te poti duce cu toata familia la film; 4>2; $$$". Ca daca avea vreun "executive" ideea de a filma debarcarea din Normandia cu actorii loviti apucandu-se dramatic de piept si prelingandu-se pe plaja, cineva l-ar fi poftit sa faca un plin la tava de cafea undeva in afara platoului de filmare.

God, kids nowadays!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

McWilliams wrote:Faptul ca a fost PG-13 inseamna ca nu a fost sange. Ceea ce, pentru un film cu si despre razboi, SUGE IN TOATE CELE CINCI DIMENSIUNI ALE EXISTENTEI NOASTRE! Imagineaza-ti Savin' Private Ryan sa nu fi fost R, ci PG-13.
Paths of Glory (1957), nu suge deloc.


Pătrunjelu' wrote:Mi-a placut ca nu li s-a dat o fata germanilor, a avut un efect de unseen enemy, ce a contribuit la senzatia de pericol (ameliorat putin la dogfighting, dar totusi nici acolo nu au aparut ca si personaje). E un element foarte misto al filmului
Acelasi efect a fost folosit de Kubrick, tot in Paths of Glory.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Sweet, mersi de recomandare. O sa ma uit la el soon.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Comparam ceva dintr-o epoca in care sangele era ketchup cu ceva din prezent. Si "All quiet on the western front" era fara (prea mult) sange. Si "A bridge too far". Si multe altele. Pana la urma, nu e vorba de gore excesiv, ci de realism. Ori Dunkirk este la fel de salubru ca o sala de operatie (nu din Romania, evident).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce filme am mai vazut

Post by MC »

L-am vazut si eu aseara si nu m-a deranjat deloc lipsa de sange sau gore. Ba din contra.
Insa imi pare rau ca Tom Hardy nu a primit un rol mai "consistent". E unul din actorii mei favoriti.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Pai nu prea ar fi adaugat nimic sangele, so far singurul motiv pe care l-am auzit pe thread pro sange e "oamenii scot sange cand sunt raniti", dar scenele din film nu prea au pus in prim plan ceva care sa beneficieze de blood & gore. Adica ceva gen "uite cat de naspa e sa te impuste cineva". Totul tine de ideea pe care doreste filmul sa o transmita, si "kids scared shitless trying to go back home" e transmisibila fara sange.

Btw, sangele ar fi ridicat la cel mult +16. Pentru R cred ca aveai nevoie de chestii gen mate pe jos, ca in Ryan. MA cred ca e rezervat pentru super-gore sau serious psychological stuff.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Dar poti transmite acelasi mesaj si CU sange, nu inteleg aversiunea asta fata de orice ar putea fi perceput ca fiind "violent".
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests