Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Sure, poti s-o transmiti si asa, dar te ajuta efectiv cu ceva? Castigi ceva cu extra bump la graphic violence, pierzi altceva? McWilliams a dat exemplul de bilete in plus vandute pentru ca e rating mai low. Mi se pare ca el a pus asta ca fiind ceva negativ, mie nu mi se pare ca ar fi. I mean e un castig. Ce s-ar fi castigat daca s-ar fi adaugat gore? Tinand cont de scenele filmului.

I mean, daca sangele nici nu strica, nici nu ajuta, atunci e kinda useless si nu-ti pare rau cand e scos afara. Si in Dunkirk chiar consider ca sangele cel putin nu ar fi ajutat, cel mult ar fi fost un element in plus care nu prea merita apreciat. Dunkirk nu e Saving Private Ryan, nu e greu sa observi ca a fost gandit din start ca nu va avea graphic violence.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Imho daca vrei sa faci un film veridic, lipsa sangelui bate urat la ochi. Nu spun ca nu poti face un film bun fara sange, dar reticenta vis-a-vis de acest lichid mi se pare un pic cam pearl-clutching.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

So cand zic sange ma refer la graphic violence in general, nu la sange in sine. On top of this, ma refer la scene cat de cat intense. Sunt filme cu impuscaturi si sange vizibil peste tot care se incadreaza la +12 de exemplu, check Pro TV and shit cu filmele lor de seara. So si daca ar fi fost scene cu shooting si rani deschise, tot ar fi ramas in zona PG-13 imo, ceea ce adauga extra credibilitate ideii ca a fost din start conceput fara graphic violence.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Sangele lipseste (de cele mai multe ori) si din filmele cu super-eroi. Mai exista si excese, gen Deadpool, dar ca regula generala, poti sa-ti mananci omor de la Superman/Captain America/Thor/Hulk timp de 10 minute si sa n-ai nici pe naiba la sfarsit. Acolo nimeni nu cere sange pentru ca este un setting in care sangele nu-si are rostul.

Scufundarea vasului din Titanic a reusit sa reproduca mai bine haosul "razboiului" decat scena cu nava-spital care se scufunda, cu soldati raniti si obositi si hamesiti la bord. Nu e vorba de sange sau de lipsa lui, ci de faptul ca Dunkirk este steril ca film.


Te poti uita la Zulu, unde sangele este o chestie... insignifianta ca parte din vizual (vezi stropi de sange de vreo 5 ori in tot filmul), insa restul detaliilor functioneaza atat de bine incat nu uiti nicio secunda ca este un film de razboi. In Dunkirk, puteam oricand sa trec de la "the evacuation of the British Expeditionary Force from mainland Europe" la "Syrian refugees trying to leave the Pas-de-Calais encampment and get to Britain by boat". Seamlessly. Schimbi subtitrarea, inchizi tenul la niste personaje, zici ca nemtii sunt de fapt europeni xenofobi si voila! - obtii un film care o sa concureze la Cannes cu ciorba romaneasca din epoca comunista.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Nu sunt de acord cu tine neaparat la faza cu Titanic si sterilitate. Ce pot sa zic e ca Dunkirk are intr-adevar un appearance mai clean decat ce am vazut pana acum in genul asta de film. Per total destruction fizic este prezent in environments si nu prea mult la nivel de personaje. Nu stiu daca asta contribuie la ce consideri tu ca e steril.

O sa ma uit la Zulu as soon as I'm done cu Paths of Glory.

LE: Daca te referi mai sus la scena cu painea cu gem, sunt de acord ca aia a fost una din cele mai slabe (cea mai slaba?) din film.

Btw, daca mai are cineva recomandari de war movies, keep em coming. Inainte de Dunkirk am vazut https://www.imdb.com/title/tt0050212/ The Bridge on the River Kwai, a long time ago, sa adaug si eu unul la lista. I liked it. Nu am vazut foarte multe war movies in afara de exemple evidente gen Saving Private Ryan.
Last edited by Magicake on 11 Dec 2017, 20:28, edited 2 times in total.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DarthZombie »

Lawrence of Arabia merita vazut indiferent daca esti sau nu fan de war movies. Iar ceva cu WW2, Thin Red Line imi vine in minte, eu tot spun ca mi s-a parut un film mai bun decat Saving Private Ryan.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by joonior_bmf »

More decent war movies: Enemy At the Gates, Fury, Flyboys, Saints and Soldiers, Inglorious Basterds, Defiance (sorry, am corectat), Three Kings, Bravo Two-Zero, Black Hawk Down, Tigerland, Hart's War.
Last edited by joonior_bmf on 11 Dec 2017, 20:37, edited 2 times in total.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Apocalypse Now, Full Metal Jacket, Letters from Iwo Jima, Platoon

N-am văzut încă Dunkirk, la ultimele Nolanuri m-am uitat doar că să râd copios și să fac mișto. Maybe dis time... but I highly doubt it.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cristan »

Eu am pe lista The Longest Day, facut cu oameni care au participat la d-day, echipamente reale, soldati ca figuranti, parca a fost si filmat in locurile alea.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Paths of Glory e god tier, chiar dacă nu e un war movie per se, cum a mai spus cineva o dată tot pe threadul ăsta.

Subscriu la Apocalypse Now și Full Metal Jacket. Plusez cu Deer Hunter, deși, din nou, nu e neapărat un war movie. Nu am înțeles niciodată hype-ul pentru Saving Private Ryan; dincolo de realismul scenei debarcării mi s-a părut o lăbăreală patriotică americană.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Nici nu stiu ce s-a intamplat dincolo de debarcare.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Cel mai bun film despre razboi pe care l am vazut e mega inteligentul no mans land al lui doris tanovic. Nici nu tin minte daca a avut sange sau nu. Asta mi se pare o discutie derizorie, pe acelasi nivel de relevanta cu daca filmul o continea pe sharon stone cracindu se sau nu.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Ola, treci inapoi la Gherman.

Filmul Dunkirk este curat. Aproape chirurgical de curat. Ordonat. Igienic. Care coloreaza doar in interiorul liniilor. Orice film insirat dupa, ca exemplu de "film cu si despre razboi", are ceva ce-l face... messy, ragged, chaotic. Dunkirk seamana mai degraba cu Pearl Harbour (ala nasolul) - exista foarte mult enviromental distruction, dar fara o latura umana. De parca este hurricane Katrina vs New Orleans infrastructure.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Mecnugget cred ca si eu si restul am aprecia daca te ai abtine de la fetisul plictisitor de a rosti replici de pueris cu ola in ele. Vezi strict de subiectul topicului si opreste sforaierile daca poti.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Si eu as aprecia daca ai reusi sa folosesti un user name asa cum este scris, fara sa te lauzi ca stii meniul de la McDonald's pe de rost. Dar nu putem avea toti ce ne dorim. Altfel... Milan ar castiga trofee, Dragnea ar primi inchisoare pe viata si Gherman ar fi inclus in programa scolara.

Cat de megaloman poate fi un om sa argumenteze "si eu si restul" cand ceva nu-i convine? Look no further.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Am văzut ultimul film a lui Aronofsky, Mother!. Nu știu, am sentimente ambivalente. Începe așa inocent, cu un cuplu care se aciuiază în casa protagoniștilor cu toate împotrivirile lui Lawrence. Evident noul cuplu își aduce propria încărcătură emoțională, propria viață, se impun și se ridică de la statutul de oaspeți și are loc prima degenerare. Urmează iar viață idilică și apoi degenerarea în haos întreruptă doar o dată până la final când lucrurile ajung la un nivel de grotesc imposibil de descris.

Înțeleg că punerea în scenă a mizeriei trebuia să fie o alegorie la adresa religiei organizate, luând cu preponderență în colimator creștinismul, deși se spală pe mâini de asemenea acuzații aruncând într-un moment un Allahu Akbar între strigătele de preamărire a pruncului, dar nu toate elementele se leagă cum trebuie. Pentru o alegorie e prea "on the nose", simbolismul e prea evident. Am avut senzația că Aronofsky n-avea încredere în capacitatea mea de privitor și mă mângâia pe cap încetișor de fiecare dată când mai punea ceva în scenă.

Ca un tot unitar filmul e o încropeală făcută de mântuială salvat doar de scena în care întreaga casă devine epicentrul haosului uman
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Thx for the recoms guys, am de vazut war movies acum nu gluma :lol:

Speaking of movie backlogs, am luat The Movie Book:
Image
Seems to be really cool. Nu prea m-am uitat la filme in general so planul e sa trec prin ea, ma uit la film si apoi vad ce trivia & explanations despre film da cartea.

Mai putin filmele horror, those can fuck right off.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce filme am mai vazut

Post by MC »

De unde ai luat cartea?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Libraria Humanitas, piata mare din Sibiu. Ar trebui sa fie gasibila peste tot in librariile astea mai "moderne", gen Carturesti, Humanitas, Diverta etc.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce filme am mai vazut

Post by MC »

ok. Mersi!
O sa o caut. :D
Da fapt, o gasesc si online. Nu stiu de ce cand vine vorba de carti inca ma gandesc ca trebuie sa le caut prin librarii si nu imi sare gandul imediat la online... :P
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests