Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am vazut After the Storm https://www.imdb.com/title/tt5294966/
After the death of his father, a private detective struggles to find child support money and reconnect with his son and ex-wife.
Image

Nu exista o actiune discernabila (e pretty much all dialogue), e o bucata din viata unor oameni, incepe si se termina la fel, fara vreo concluzie majora.

Temele principale abordate sunt in jurul ideii de dreams vs reality, si masura fiecaruia i.e. how you measure up. E relativ depresing astfel, pentru ca personajele se impart in 3 tabere, cei ce au esuat si nu par ca au vreo sansa sa rezolve ceva, cei ce au fugit de langa esuati incercand sa repare cate ceva in propria viata, si cei cu viitor incert.

Sau poti sa vezi tot dintr-o perspectiva optimista, that's the beauty of it I guess :lol:

Personajele sunt f likeable si actorii fac o treaba buna. O sa ma uit si la celelalte filme ale regizorului.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

In case anyone is looking for an xmas movie :D
phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

I'll probably* watch Tokyo Godfathers

*highly unlikely dar poate tin minte sa-l vad daca tot am scris in post
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Lasa ca-l vad eu pentru tine daca nu, TIL & looks cool :lol: O sa vad si Scrooge (1951) while at it, apoi sa vad cum permite timpul.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Referitor la filmele de razboi, sunt relativ putin impresionat de ce-a scos Hollywood-ul in ultimile decenii. Saving Private Ryan si altele asemenea ma pot cel mult zgandari sa ma apuc de vreun shooter plasat in perioada respectiva, dar nu le pot lua in serios ca meditatie artistica sau macar reprezentare cat mai veridica posibil a ce inseamna un conflict armat. Enemy at the Gates, de exemplu, primeste un bonus de "coolness" tipic asociat jocurilor video, dar cam atat. Si The Thin Red Line mi s-a parut prea pretentios si artificial, labartat si lipsit de vreo substanta adevarata. E poezie contemporana, dar poezie plata. Full Metal Jacket are momente misto, dar altfel mi s-a parut cel mai slab film din epoca maturitatii lui Kubrick. Si da, Paths of Glory este excelent.

Eu as recomanda Das Boot, care face o jonctiune foarte interesanta intre fiorul infantil-razboinic al oricarui mascul cand aude zanganit de arme si isi imagineaza razbel, pe de o parte (deci, the popcorn factor) si o viziune mai nuantata a conflictului mondial secund, pe de alta, una din perspectiva soldatilor nazisti nu neaparat de rand, insa in niciun caz in varful ierarhiei. Ai reprezentare istorica destul de fidela, ai actori buni, ai tensiune minunat recreata, ai si o dimensiune de ansamblu care, desi nu foarte subtil, iti reliefeaza totusi absurditatea razboiului. E o sinteza destul de reusita intre un film "greu" si divertisment.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Am notat das boot. Asta caut eu la un film inteligent despre razboi. Absurdul razboiului. Si asta a facut excelent filmul recomandat de mine mai sus, no mans land, la a carui reeditare in teatru am fost recent in bucuresti la teatrul national si a facut cinste filmului.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cica apocalypse now e un film bun or smth

Azi am vazut la cinema The Last Jedi. Nu am cine stie ce de spus despre el doar ca mi-a parut mai bun decat mi-a dat impresia review-ul de la RLM (oh yeah I went in fully spoiled). Nu cu mult, e undeva intre ok si excelent. Idk mi-a placut, poate peste cativa ani vom vorbi despre el precum The Empire Strikes Back
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

juve3332 wrote:Saving Private Ryan si altele asemenea ma pot cel mult zgandari sa ma apuc de vreun shooter plasat in perioada respectiva, dar nu le pot lua in serios ca meditatie artistica sau macar reprezentare cat mai veridica posibil a ce inseamna un conflict armat.
Daca ignoram propaganda US, filmul s-a remarcat prin scena debarcarii si brutalitatea secventelor de lupta. Per asamblu, mi s-a parut un film bun.
De asemenea, colaborarea Steven Spielberg, Tom Hanks a produs si Band of Brothers. Formatul de tip serial a fost mai potrivit pentru un film de razboi, rezultatul fiind mult mai bun.
juve3332 wrote:Eu as recomanda Das Boot
Intr-adevar, un film de referinta. De mentionat ca trebuie cautata versiunea "Director's Cut" sau "The Original Uncut Version", fara dublaj in engleza (desi tot aceeasi actori si-au inregistrat vocile); de evitat "Original Theatrical Cut", este versiunea pentru ciopartita pentru cinematograf. Parca la Blade Runner se discuta ca a fost prea lung pentru average cinema Joe?
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

DreadWing wrote:
juve3332 wrote:Saving Private Ryan si altele asemenea ma pot cel mult zgandari sa ma apuc de vreun shooter plasat in perioada respectiva, dar nu le pot lua in serios ca meditatie artistica sau macar reprezentare cat mai veridica posibil a ce inseamna un conflict armat.
Daca ignoram propaganda US, filmul s-a remarcat prin scena debarcarii si brutalitatea secventelor de lupta. Per asamblu, mi s-a parut un film bun.
De asemenea, colaborarea Steven Spielberg, Tom Hanks a produs si Band of Brothers. Formatul de tip serial a fost mai potrivit pentru un film de razboi, rezultatul fiind mult mai bun.
juve3332 wrote:Eu as recomanda Das Boot
Intr-adevar, un film de referinta. De mentionat ca trebuie cautata versiunea "Director's Cut" sau "The Original Uncut Version", fara dublaj in engleza (desi tot aceeasi actori si-au inregistrat vocile); de evitat "Original Theatrical Cut", este versiunea ciopartita pentru cinematograf. Parca la Blade Runner se discuta ca a fost prea lung pentru average cinema Joe?
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

juve3332 wrote:Saving Private Ryan si altele asemenea ma pot cel mult zgandari sa ma apuc de vreun shooter plasat in perioada respectiva, dar nu le pot lua in serios ca meditatie artistica sau macar reprezentare cat mai veridica posibil a ce inseamna un conflict armat.
Daca ignoram propaganda US, filmul s-a remarcat prin scena debarcarii si brutalitatea secventelor de lupta. Per asamblu, mi s-a parut un film bun.
De asemenea, colaborarea Steven Spielberg, Tom Hanks a produs si Band of Brothers. Formatul de tip serial a fost mai potrivit pentru un film de razboi, rezultatul fiind mult mai bun.
juve3332 wrote:Eu as recomanda Das Boot
Intr-adevar, un film de referinta. De mentionat ca trebuie cautata versiunea "Director's Cut" sau "The Original Uncut Version", fara dublaj in engleza (desi tot aceeasi actori si-au inregistrat vocile); de evitat "Original Theatrical Cut", este versiunea ciopartita pentru cinematograf. Parca la Blade Runner se discuta ca a fost prea lung pentru average cinema Joe?[/quote][/quote]
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Ce filme am mai vazut

Post by zme-ul »

DreadWing wrote:Daca ignoram propaganda US
amice, esti bine? :o

vad ca mai sus elogiai Das Boot, aia nu mai e propaganda nazista?
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

zme-ul wrote:vad ca mai sus elogiai Das Boot, aia nu mai e propaganda nazista?
Nu.
Am "elogiat" si Band of Brothers.
So cut the crap.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Ce filme am mai vazut

Post by zme-ul »

DreadWing wrote:Nu.
Am "elogiat" si Band of Brothers.
So cut the crap.
buun

si de ce ma rog Saving Private Ryan e propaganda?
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Spre ca discutia nu o sa vireze abrupt spre "all sides must be heard", ca mai toate discutiile serioase din ultimii ani. Anume ca, daca X arata doar argumentele lui A, dar nu si ale lui B, este biased (sau propaganda).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Ce filme am mai vazut

Post by caleb »

Ce ziceți de Blade Runner 2049? L-am văzut în concediu...
User avatar
Meetzer
Space Invader
Posts: 31
Joined: 26 Dec 2017, 14:27
Location: Constanta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Meetzer »

caleb wrote:Ce ziceți de Blade Runner 2049? L-am văzut în concediu...

L-am văzut de trei ori la cinema, și abia aștept să-l descarc la o calitate de neam prost, să-l mai văd și a patra oară.

Per ansamblu, o am o părere bună.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Ce filme am mai vazut

Post by zme-ul »

caleb wrote:Ce ziceți de Blade Runner 2049? L-am văzut în concediu...
e un film pe care-l vezi o data si te cam saturi
da, e un film bun si destul de fidel cu tema originalului, dar asta e problema lui .. nu e original ci crescut din aceeasi idee
人は地獄を作った
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cristan »

caleb wrote:Ce ziceți de Blade Runner 2049? L-am văzut în concediu...
Vezi mai in spate sau si mai in spate. Mie mi-a placut, chiar daca nu m-a incantat in mod deosebit finalul.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by joonior_bmf »

BR2049
Foarte fain. Dar m-a lasat cu impresia ca nu si-a atins potentialul. Nu sunt sigur ce ar fi putut schimba/adauga pentru a-l lasa "just right". E ca si cand as avea in fata un puzzle, cu numarul adecvat de piese disponibile, in care pot vedea imaginea de ansamblu; dar cateva dintre piese sunt scoase din alte puzzle-uri, sau fortate sa incapa unde nu trebuie. O explicatie cam puerila, dar asa il vad :|

Justice League
lolnah. Imi imaginez ca si acum sunt fani DC (sau nonfani) care se intreaba de ce nu le mai merge nimic bine. O sa parafrazez un tweet pe care l-am vazut recent despre un articol de pe Vice: "it's because they made themselves as unfuckable as fucking possible, innit?". Sau gif-ul asta:
Spoiler:
Image
The Killing Of A Sacred Deer
Dupa JL, aveam chef sa ma curat cu ceva bun. Si am nimerit un rip ok al unui film mai-mult-decat-ok. Si credeam ca am dat peste cel mai bun film din 2017. Dar apoi am vazut

Three billboards outside Ebbing, Missouri
Hecking good. Daca v-au placut Seven Psychopaths si In Bruges, incercati-l si pe asta. Scris si regizat de acelasi McDonagh. As zice ca nu e doar cel mai bun film din anul precedent, dar si printre cele mai bune din ultimii ani.

Dintre filmele de anul trecut pe care vreau sa le vad, mai am Dunkirk, The Last Jedi, si Ladybird. Dar nu-mi fac iluzii ca vreunul dintre ele va fi mai fain decat 3 Billboards. Poate cel din urma. Daca ati mai vazut ceva ok din 2017, do tell. Am pus pe lista si After the storm, pe care l-a mentionat Patrunjelu' mai devreme.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am vazut la cinema animatia aceea, Coco (era dublat btw :3)

Bun. Nu stiu de ce mi-a amintit de Planescape Torment, no really. I mean that has to be good (this is just an impression if you go watch it don't expect What can change the nature of a man? prea mult, it's a kids movie after all). Specific ma gandeam la faza aceea cand cobori din Slums in Dust Town si mai apoi cand il intalnest pe Pharod
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 31 guests