Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

TG wrote: 27 Jan 2019, 22:12 Ca o paranteza, formularea corecta ar fi "Tarantino a fost cel putin influentat de altii". :)
Ah, asta mi-a scapat :D This about City on Fire? We don't talk about that movie :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

M-am uitat la Solo: A Star Wars Story, cam average. Nici n-as putea mentiona un moment din film care sa fie highlight-able, a fost all over the place cu momente mediocre. Poate L3, comic relief. In rest, regular stuff.

Au bagat-o pe tipa din MI 2 in primul sfert, nice :lol: Dar de ce au bagat-o si pe Game of Thrones girl nu stiu, are o aura anosta peste tot pe unde apare. Si o sa mai apara in cel putin doua Star Wars-uri.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Iavo wrote: 28 Jan 2019, 00:31 This about City on Fire? We don't talk about that movie :D
Da, și nu numai. Nu că i-aș răpi din merite, dar asta cu influențarea, inspirația, chiar emularea sub formă de tribut a unui anume gen de cinematografie, stă la baza tuturor filmelor sale. RD și City of Fire e doar cel mai cunoscut exemplu, dar e la fel de amuzant că Pulp Fiction și Ashes of Time au apărut în același an, folosind același stil narativ. Ambele fiind ulterior promovate de Tarantino în state și de altfel fiind binecunoscut faptul că Wong l-a influențat. Și e doar unul dintre regizorii care au scos filme sub umbrela Tarantino pentru release internațional. Ceea ce nu e deloc un lucru rău, omului îi plac filmele și a contribuit la accesibilitate.

În fine, nu țin neapărat să intru în detalii că nu are legătură cu nimic, but I like that asian cinema și menționez de câte ori am ocazia. Că așa, s-a inspirat destul și din europene, exploitation, etc, dar mă interesează mai puțin. :D
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Singurul aspect pozitiv la Solo este ca vorbim de un film din universul Star Wars in care nu explodeaza un Death Star-like thingy la sfarsit. Ceea ce este de apreciat si de incurajat!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce filme am mai vazut

Post by marvas »

Green Book - credeam ca o sa fie un Oscar tryhard fest si nu pot sa zic ca nu a fost, dar mi-a placut destul de mult. Vigo Mortensen e un italian credibil, in special cand nu vorbeste italiana, iar Mahershala Ali se abtine cu greu sa nu fie cool cand ar trebui sa isi arate vulnerabilitatea. Recomand!
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Lord of War - mi-a placut filmul. Mi-a placut mult cum joaca Nicolas Cage personajul principal, parca iti transmite prin toate privirile lui ca este un om care si-a pierdut sufletul. Toate expresiile lui faciale care sunt hit or miss in alte filme de-ale lui aici l-au caracterizat incredibil pe titularul lord of war. Mi-a lasat asa o impresie puternica cat de obosit era in scena interogatoriului de la final cand ii explica cuiva de ce nu are sa fie dus la judecata si cum dupa revine in scena cu care a inceput filmul si spune "that's the secret to survival: never go to war, especially with yourself". Dupa tot ce s-a intamplat te intrebi: dar el de ce continua sa faca asta? Scena edificatoare e cand admite ca n-are in realitate nici un motiv sa faca asta decat "Because I'm good at it". Super film. Cred ca o sa vad si Beasts of No Nation maine.

Cu ocazia asta am citit pe wikipedia despre persoanele reale si evenimentele care au inspirat filmul si am aflat de un slogan din alegerile din 1997 din Liberia folosit de catre Charles Taylor (Andre Baptiste in film):
"He killed my ma, he killed my pa, but I will vote for him."

A castigat :lol: (not least of which din cauza... implicatiilor in cazul in care pierdea)
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Iavo »

Because of the implication :D
phpBB [video]
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Gonjiam (2018). Aș zice că e un film found footage standard care încearcă să facă altceva fără succes. Seamănă foarte tare la poveste cu Grave Encounters (2011), care e un film bun imo. Anyway, mie-mi plac filmele de groază found footage și mi-a plăcut lawl. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018). As vrea sa castige Oscar-ul pentru Best Picture, insa fatalii aia au creat sectiunea Best Animated Feature Film. Doar ca sa scape de concurenta.

Nu sunt mare fan Spider Man, insa de cand cu Black Panther, pare ca este mai simplu de gasit finantare pentru filme care au latura de "a diverse cast". Desi in versiunea printed comics, exista asta de ani buni - Spider Man a fost interpretat de diferite persoane, Green Lantern a fost interpretat de diferite persoane etc. Nu stiu, sper sa nu reflecte rau asupra filmului faptul ca niste bosorogi caucazieni bogati au decis ca este la moda sa produci filme cu afro-americani, latino, asiatici, femei etc. in roluri principale, pentru ca cel putin o parte din povestile care sunt transformate in filme merita sansa. Acordata for all the wrong reasons, dar macar a fost acordata.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Into the Spider-Verse e foarte misto. Uita-te si la Homecoming daca nu l-ai vazut deja. Overall pare o perioada infloritoare pentru Spider-Man, mai lipseste doar un joc Spider-Man bun.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cristan »

Into the Spider-Verse a fost foarte cool, e de văzut neapărat.
Ferrrrrrrrrdinand wrote: 22 Feb 2019, 23:20 mai lipseste doar un joc Spider-Man bun.
Altul decât Spider-Man de pe PS4?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Si... l-ai alege la draft? :D
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cristan »

N-am PS4 și nu l-am jucat, dar din tot ce-am auzit despre el... da, cu siguranță l-aș fi ales.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Under the Skin - nu cred că am mai fost vreodată așa tensionat la un sex scene. Așa tensionat încât după n-am simțit nimic spre final, este o scenă șocantă acolo dar n-am simțit nimic, nici milă, nici frică, nici n-am fost surprins căci mi s-a părut predictable. Și nu știu să spun dacă n-a fost intenționat așa având în vedere că ești cam deconectat de personajul principal, nici nu are cum să fie altfel.

Ar fi aiurea să spun că „mi-a plăcut filmul”. E genul de film care-mi place dar sunt puțin ? și vreau să-l mai văd.
Acum îmi amintesc că este o scenă mult mai șocantă la început, this movie doesn't fuck around.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cimitri »

Hold the Dark.....1h 42 minute wasted from my life. Filmul are un suspans genial si sec primele trei sferturi dar,cand vine vorba de deznodamant si legarea firelor.....plm...da cu trei bate in balma, iese din televizor si te scuipa intre ochi atat de prost mi s-a parut.

Pacat de Skarsgard.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Am vazut green book, care doar ce lua oscaru pt cel mai bun film. I as da si eu un premiu. Pt cea mai mare si mai schematica basina de film
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Ai văzut și Bohemian Rhapsody? Sau l-ai crezut pe cuvânt pe CTP când a zis că Rami Malek a jucat ca naiba în rolul ăla pentru care a câștigat un Oscar?
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Bohemian n am vazut dar nici nu am de gand, mai am inca niste sisteme de auto aparare in legatura cu filmele
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Oscarurile sunt premii date pe ceea ce niste ragged and rich old farts cred ca este avangardist. It's like your dad trying to be hip with teenagers. Bohemian Rhapsody nu este un film rau (dpdv tehnic), iar Rami Malek - care nici el nu este un actor rau - a avut o interpretare demna de Oscar. Prin comparatie cu ceilalti pretendenti la Best Actor. Sau macar prin comparatie cu rolurile pe care le-a interpretat pana acum.

Insa filmul este despre nimic, ca mesaj. Este "a feel good story" cu niste musical set pieces pe-acolo, unde trupa Queen a fost/este o gramada de lucruri, dar nu banala. Puteau merge in cateva directii mai... mai directe, lol, dar au ales sa refilmeze "Les Miserable" cu muzica rock.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Cimitri »

Si ce e rau in asta? Mie mi-a placut Bohemian Rhapsody..M-a facut sa ma simt...bine. Mi-a adus aminte de tinerete. You cannot go wrong with that.
Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 14 guests