Sărată îmi e limba, doamne

Simți fiorul artei? Ești un nou Eminescu? Arata-ne ce poți!
Post Reply
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Sărată îmi e limba, doamne

Post by DANiel »

Image



Sărată îmi e limba de mi-o lași așa. Sărate îmi sunt zilele aici, de unul singur doamne. Sărate îmi sunt buzele și pașii. Sărate să îmi fie vorbele, doamne, sărat să îmi fie gândul. Sărați să îmi fie pașii, și urmele ce le las fără ele ca să lase alte urme. Sărat e deja nisipul. Sărat e drumul doamne. Sărat e momentul când am plecat doamne, dar dulce o fi momentul când o să ajung. Iartă-mă doamne, că gândesc, și sărată să îmi rămână viața de nu voi purcede drumul. Sărată să îmi fie calea doamne, că dulce o să îmi fie răsplata. Sărat să fie tot deșertul ce îl trec, sărate straie, sărate merinde, sărate gânduri, căci dulce va fi momentul în care voi ajunge. Și dulce îmi e calea ce o urmez. Îndrumare, doamne, îndrumare, ca osânda o car singur. Îndrumare, doamne, și putere, ca nisipul o să îl despart singur. Iertare, doamne, și miluință, că vin la tine fără să vrei, fără să știu. Sărate să îmi fie cuvintele, doamne, de nu o să bat deșerturi și am să trec mări. Sărate să îmi fie toate.

Tot vin doamne, și așteptarea nu face decât să pecetluiască buzele cu rugi. Iertare doamne, că doar acum am timp de tine, și căință doamne, că mă poți ajuta mai mult. De zile tot caut, doamne, și de zile tot îmi dai putere. Amurg peste amurg, răsărit peste răsărit, noapte rece peste căldura ta, doamne. Mă zvârcolesc, doamne, și mă văd ajuns acolo. Iertare, doamne, iertare că gândesc fără să isprăvesc. Putere, doamne, putere și căință, că toți deșerții ii despart cu lama și cu voia ta. Că toate zidurile le urc, și mările le trec. Că tot ce văd în tine stă, și tot ce stă în tine văd. Că mare ești doamne, și cu măreție mă ajuți. Iertare, doamne, iertare.

Ajuta-mă, doamne, ajuta-mă. Ajuta-mă să trec și noaptea asta, doamne, ajuta-mă să princ gloria răsăritului de mâine, că mare iți e numele, și frumoase iți sunt diminețile. Ajuta-mă, doamne, și iartă-mi graba, că soarele-mi arde capul acoperit de rușine, si hainele îmi acoperă corpul copt de vreme. Iertare, doamne, și căință, că doar prin tine eu mă vad. Si iartă-mii doamne și pe oamenii, pe toți pe unde sunt, căci deșertul nu tine țipenie de om, și cine e aici fără voia ta, înafara cuvântului tău e doamne. Iertare pentru ei că nu știu iubirea față de tine, și iertare pentru mine că nu le-am arătat decât iubire pentru mine ca om. Iertare pentru copiii mei, oriunde prin lume or umbla acum, oriunde în lume unde m-or face mândru, și ei la rândul lor mă vor ierta si pe mine. Iertare pentru nevestele mele, ca de fire or greși, dar nu cu rea voința, ca nu toți știu mania ta doamne, dar nici iubirea ta.

Iertare și ajutor, doamne, căci sărată îmi e venirea, și dulce îmi va fi oaza ta, indiferent unde mă vei purta, căci multe drumuri voi urma, de unul singur doamne, fără de cal, de hărți sau frici.

Iertare, doamne, căci sărate îmi sunt rugile, dar dulci gândurile.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by Doc »

Vreo 15 virgule nepuse, Doamne cu D, niste "i"-uri in plus si vreo doua typo. Si multa sare, adica, limpede, hipertensiune.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by DANiel »

La virgule te inteleg si la "i"-uri, dar cu Doamen cu d mic, nu stiu ce sa zic.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by Zulu »

When life gives you lemons, you ask for tequila and in this case, for SALT.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by .chester »

Huh. Nu stiu ce sa cred despre ce ai scris. Practic nu se duce nicaieri. Nu spune nimic acest text, nu ofera nicio informatie despre protagonistul sau, ce cauta el in desert, de ce se roaga cu atata ardoare sau de ce are mai multe neveste. Suna frumos, imi place inceputul de atmosfera pe care o contureaza, dar nu cred ca poate fi ceva de sine statator, suna ca introducerea unui roman apocaliptic gritty. Sau e rugaciunea pe care o zicea George Becali in fiecare seara in inchisoare inainte sa puna capul pe perna.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by Doc »

Sunt regretele ghola-ului Duncan Idaho dupa ce l-a capacit pe Leto II si a vazut ca nu gaseste depozitul de mirodenie.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by Zulu »

Desi Doc defineste un punct de vedere destul de pertinent, eu in continuare sunt de parere ca textul este o rugaciune menita sa fie recitata inaintea inceperii unei petreceri cu shot-uri de tequila.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by DANiel »

Cred ca cea mai mare paroblema a mea e ca imi creezo idee buna, conturez totul, incep sa scriu, realizez ca prea lunga, si ma plictiesc de ea. Ca si restul chestiilor pe care le-am scris, ala e doar un inceput. Insa, culmea, ramane doar atat.
Si habar nu am de unde mi-a venit toata chestia. In capul meu, tot drumul pelerinului prin desert e mult mai interesant, si mai interesant e ca el nu stie cum de nu a plecat in pelerinaj pana acum. Ofc, revelatii si epifanii calare l-au facut sa plece prin desert, dar nu imi pot explica de ce nu am continuat.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by .chester »

E ok, si eu am multe idei de genul asta care raman in acelasi stadiu. No worries. Visez de mult la un volum compus exclusiv din astfel de inceputuri, o colectie de idei initiale, universuri si situatii vag conturate, fragmente din ceva mult mai mare care raman doar atat, fragmente, fara legatura intre ele, cazand in sarcina cititorului sa isi imagineze restul, asa cum vrea. Am crezut ca Negustorul de inceputuri de roman al lui Matei Visniec e fix asta, dar ma entuziasmasem degeaba. Am citit-o, e ok. Pana la un punct ai impresia ca e o colectie de inceputuri. Dar apoi, fatalitate!... incepe totul sa se lege.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Sărată îmi e limba, doamne

Post by stef »

Daniel, good stuff! Nu stiam ca poti sa redactezi astfel de randuri, de la mine ai un 9. Astept o continuare!
Image
Post Reply

Return to “Bistro de l’arte”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests