Billy

Simți fiorul artei? Ești un nou Eminescu? Arata-ne ce poți!
Post Reply
piele
Space Invader
Posts: 10
Joined: 2 Jan 2015, 20:26
Location: in-folio

Billy

Post by piele »

Domnul Billy, asa cum era cunoscut in cercurile sale de octogenari senili, isi servea cafeaua de dimineata in aceeasi bodega imunda, dosita intre blocuri. Parea ca soarbe ambrozie in gradinile lui Ghilgames, atat de senin si fericit era. Ii tremura putin mana incercand sa prinda ceramica ieftina a manerului. Daca te apropiai, ai fi putut sa-i vezi si unghiile galbene de la tigari, pielea rugoasa, ce invasura in falduri cadaverice felurite semne specifice varstei. Avea fata lunga, aerodinamica, cu un nas coroiat si stramb. Paltonul atingea pavajul terasei, iar manecile de la camasa ii ieseau neregulamentar de mult in afara, lasand sa se vada niste butoni cojiti, luati parca cu smirghel de trecerea timpului. Parea ca mediteaza la ceva profund, in ochii lui inteligenti se vedeau parca ecourile multor biblioteci. Cateodata ii placea sa-si aduca aminte de Pascal, gandindu-se ca si el, om fiind, este trestia ganditoare. Dintr-o data, o minge a aterizat pe masa unde-si tinea domnul B. cafeaua, aruncandu-i ceasca pe jos si o buna parte din cafea pe paltonul sau negru.

« Sa-ti fut Dumnezii ma-tii de cacat cu ochi ! » a rasunat intre blocuri.

Apoi s-a ridicat de pe scaun scapand o basina baritonala din cauza efortului, si-a tras plasa urat mirositoare pe antebrat, a dosit un sac de rafie la brau, si s-a indreptat spre pubela proaspat umpluta cu bunastarea consumatorilor locali, reluandu-si activitatea zilnica.

De la ap. 23, sc. B, bloc 3D, et. 3 se auzea Vsénoshchnoye bdéniye a lui Rachmaninoff, facandu-l pe Billy sa-si insuseasca o stare de beatitudine providentiala in timp ce cauta prin gunoaiele calde in acea dimineata geroasa de iarna.
in-folio.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Billy

Post by Triggerix »

Mie îmi place ce ai scris, deși aș avea niște chestii de adăugat/întrebat.
incercand sa prinda ceramica ieftina a manerului
Mi se pare că exprimarea aici pare un pic ciudată, nu știu exact cum să îți explic, dar eu aș înlocui ceramica aia de acolo cu altceva.
pielea rugoasa
Aici aș pune un sinonim, cel mai ok în context mi se pare „aspră”. Rugoasă mă duce cu gândul la ceva artificial, dar poate asta ține doar de preferințe personale.
Daca te apropiai, ai fi putut sa-i vezi si unghiile galbene de la tigari, pielea rugoasa, ce invasura in falduri cadaverice felurite semne specifice varstei.
Tot aici aș formula un pic altfel propoziția. Mi s-a părut că încercai să zici că atât unghiile galbene, cât și pielea aspră îi conferă imaginea respectivă. Eu aș adăuga un „și” între cele două și aș transforma învășura în înfășurau.
butoni cojiti, luati parca cu smirghel
Imaginea cu butonii cojiți mă duce cu gândul la ceva care nu e neted, iar apoi partea cu șmirghelul face fix invers.

Oricum, îmi place mult stilul. Ai de gând să continui ce ai scris aici sau e doar așa ceva.. scurt?
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Billy

Post by Fular »

piele e un veritabil artist. vine din când în când cu câte o elucubrație de genul celei de sus și ne lasă apoi cu buza umflată până iese iar din amorțire. prezentarea miniscenelor sale în umilul nostru colț de internet este un cadou în sine, iar iregularitatea postărilor e ceea care menține starea de surpriză perpetuă.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Billy

Post by ola small dickie »

mi-a super placut! mai vreau. am si ras! Tare!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Billy

Post by ne0lith »

Un stil inconfundabil caruia i-am simtit lipsa. Foarte misto revenirea.
"da" - chestrony, 2016
piele
Space Invader
Posts: 10
Joined: 2 Jan 2015, 20:26
Location: in-folio

Re: Billy

Post by piele »

salut, baieti. merci fain. e bai daca scriem si in engleza chestii?
in-folio.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Billy

Post by ola small dickie »

nu-i bai

tin minte ca aveai una pe forumurile vechi cu un cuplu care opreste masina si ea se duce in camp si trage o balega :lol: mi-a ramas in cap momentul ala. parca a ta era
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
piele
Space Invader
Posts: 10
Joined: 2 Jan 2015, 20:26
Location: in-folio

Re: Billy

Post by piele »

haha, da. le-am pierdut pe toate odata cu vechiul forum Level.
in-folio.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Billy

Post by Cristan »

Da, mi-a plăcut și mie.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Billy

Post by MC »

piele wrote: 30 Aug 2018, 14:06 salut, baieti. merci fain. e bai daca scriem si in engleza chestii?
Nu-i bai, doar ca limba romana are savoarea ei.

Mi-a placut si mie :)
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Billy

Post by ciolan »

pieleeeeeeee!!!
piele
Space Invader
Posts: 10
Joined: 2 Jan 2015, 20:26
Location: in-folio

Re: Billy

Post by piele »

ciolan wrote: 6 Sep 2018, 11:19pieleeeeeeee!!!
cioLAN!! Bere? Drumuri prin PH? Da si mie feisbucu sa ne laicuim ca oamenii. Si sa tinem legatura.
in-folio.
Post Reply

Return to “Bistro de l’arte”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests