Noir.

Simți fiorul artei? Ești un nou Eminescu? Arata-ne ce poți!
Post Reply
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Noir.

Post by DANiel »

Nu aveam o seara chiar buna. Dupa 3 zile de nesomn si cinci doze de cofeina sintetizata, simteam nevoia de ceva mai tare. Mereu am avut o slabiciune pentru alcool, dar nici de stimulente nu ma feresc. Apartamentul meu dezordonat simtea nevoia sa plec. Petrecusem deja 2 zile inchis aici. Biroul din cadrul Departamentului era mult prea galagios. Plus ca, cine stie de ce derbedei sedati sau cu creierele prajite din cauza implanturilor trebuia sa mai am grija . Niciodata nu am iubit implaturile, amplificand greata pentru Departament. Simteam nevoie de liniste. Masa de lucru din apartamentul meu era plina de holo-poze si nenumarate indicii ce ma duceau la capul caracatitei: Jonax „The Who” Bronson. Numai ca el nu e de gasit. Cazul asta ma omoara. Au trecut mai bine de 8 luni, si totul a revenit la zero. Bazaitul aparaturilor si lipsa oricarui lichid imi ofera inca un motiv sa iau o gura de aer.

...

Mereu am iubit sa ma pierd pe strazile astea. Mereu e la fel. Nici nu stiu daca are rost sa intre lumina zilei aici. Mai bine zis, nici nu stiu daca intra. In mare parte nu e nevoie. Lumina neoanelor e amplificata de umiditate. E ca un mic Las Vegas, mai intunecat dar mai aprins. Ochii iti sunt violati la orice pas, intr-un mod placut. Un abuz vizual ce nu te lasa sa raspiri. Daca ai respira, aia vea timp sa gandesti. Asta nu e un lucru bun in ziua de azi. De la Conventia din Metroux, din vara lui 2025, falsa publicitate a devenit legala. Nu conteaza ce gasesti, important e sa fii atras. Aici totul te atrage. Chiar totul. De la panourile ce promit o experienta frumoasa a realitatii deformate, pana la dozele de kertex care lucesc pe fundul baltoacelor. Totul te ameteste. Miez de noapte dar peisajul e inca plin. Sunetul de jazz ragusit, scos de masinile ce canta in „Midnight-Sound” se aude perfect. Barul asta anima totul. Totul se invarte in jurul lui. Strada nu ar mai fi fost la fel, oamenii nu ar mai fi fost aceeasi, luminile nu ar mai fi avut acelasi sunet. E epicentrul . Pana la urma, aici a inceput totul.

...

Parca o si vad. Mereu a calcat gratioasa in pantofii ei violet-glam, si parca in seara aia, era altceva. Picioarele ele acoperite de ciorapul transparent cu mici reflexii taiau stratul de fum. E fum de kertox si metrol din gurile de ventilatie ale barului. Fumul greu, parea parca rascolit de mersul ei. Pret de ceva momente, puteam jura ca simteam miros de tutun venind din jurul ei. Se pare ca era ceva mult mai important decat rarul tutun. Paltonul ei flutura, si gulerul ii statea in jos, lasand gatul liber. Semnele circuitului reinot proaspat ii dadea o frumusete anume. Vag, prin parul valvoi si rosu, i-am putut vedea chipul. Ochii sai de culoarea cobaltului lasau sa se vada lentilele sale trans-glamate. Mici sclipariri portocalii se zarea pe lentile, atentia fiindu-i captata de textul afisat pe ele. Era ca un mix jos de stele in imensul cosmos. Buzele violet inchis tineu strans o tigara de metrol. Fuma „Paxus”. Tigari fine fara auto-aprindere, cu arome exotice si stimulente puternice. Umbla pe holo-bratara, retrasa in lentile. Prezenta ei se facu simtita pe strada. Era precum o vulpe, ce defila printre vanatorii fara arme. Drumurile noastre aveau sa se intalneasca in acelasi punct. La mai bine de 5 metri, sclipirile din ochii ei au disparut. A oprit sitemul. Era online in lumea mea.

...

O citeam. Cauta un foc, si nu numai pentru tigareta. Ochii ei ma tinteau. Zece ani in sluja Legii si eu ma lasam prin de jocul ei. Citeam cum ma citeste, cum ma masoara din priviri, cum ma patrunde printre pleoape. Viteza mea a inceput sa scada. Fara sa realizez, am inceput s ma adaptez la a ei. Sincronizarea era ceva ce urma sa se intample fara ca eu sa stiu. Cu degetele asemenatoare cu doua betisoare folosite pentru mancarea chinezeasca, inclesta tigareta. Urma rujului pe filtru de culoarea bronzului arata frumusetea perfectiunii. Fara doar si poate, am inteles ce vrea. Am scos din buzunaruld ela piept termo-bricheta, ce o pastram ca amintire a vremurile cand si eu aveam patimile fumului. Aprinzand termobricheta, ea se aplecat usor, si isi aprinse tigara. Lumina roscat-portocalie a brichetei ii lucea in lentile. Puse o mana in dreptul flacarei, de parca ar fi simti vreodata vantul, in buncarul asta de beton. Sau poate chiar a simti vantul candva. Privirea ei se ridica. Incercam sa ma calmez, insa ochii imi ramasesera fixati pe buzle ei. Din reflex, pipai buzunarul drept in cautarea unei tigari. Un zambet de satisfactie se citi pe chipul ei. Iute, bag bricheta la loc, si incerc sa las momentul sa curga. Savurase primul fum de parca ar fi fost ultimul, in timp ce ochii ei ma tineau in garda. Mai trase un fum, si sopti mladios: „Domnule Magnolium, intram?”.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Noir.

Post by .chester »

Pana nu arati un minim respect publicand un text lipsit de typo-uri grosolane, sa nu te astepti sa-ti ia cineva proza in serios.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Noir.

Post by Fular »

" simteam nevoia de ceva mai tare."
That's what she said!
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Noir.

Post by Stokkolm »

O alta zi obisnuita in orasul crimelor. Detectivul alcoolic cade prada farmecelor femeii android si traiesc fericiti pana la adanci batraneti pe fundal de muzica jazz. Or do they?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Noir.

Post by ola small dickie »

Inseamna ca nu l-a vazut pe Monk-ul android din Wizardry 8.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Noir.

Post by marvas »

Stokkolm » Mon Oct 13, 2014 8:44 am wrote:Detectivul alcoolic cade prada farmecelor femeii android
cica android e la masculin si gyndroid la feminin. Trebuie sa fie adevarat ca am citit pe internet.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Noir.

Post by Waaagh! »

Stokkolm » Mon Oct 13, 2014 8:44 am wrote:O alta zi obisnuita in orasul crimelor. Detectivul alcoolic cade prada farmecelor femeii android si traiesc fericiti pana la adanci batraneti pe fundal de muzica jazz. Or do they?
Atata timp cat femeia android n-are un ex-iubit barbat android in colanti care sa sara peste blocuri cu surub all is well in Nocturne City.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Bistro de l’arte”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests