RECONFIG.

Simți fiorul artei? Ești un nou Eminescu? Arata-ne ce poți!
Post Reply
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

RECONFIG.

Post by .chester »

Au trecut fix 365 de zile de la incident. La inceput o luasera cu totii razna, si pe buna dreptate. Parea imposibil sa ne mai continuam viata, iar dementii paranoici iesira de prin toate gaurile lor si umblau pe strazi, proclamand Apocalipsa, faptul ca Dumnezeu ne pedepseste pentru pacatele noastre, tot rahatul de rigoare. Unii se grabeau sa blameze activitati oculte, altii pe rusi, care ar fi avut dispozitive cataclismice ascunse sub munti, agenti psionici, etc. Oricum, in scurta vreme, noi, ceilalti, ne-am revenit si ne-am organizat. Avem acum 12 echipe de cartografi care lucreaza in trei ture, astfel incat putem acoperi toate cele 24 de ore ale zilei. Cu toate astea, nu am facut prea multe progrese. Tehnologia GPS, satelitii de localizare, busolele si alte chestii de genul asta sunt bune de aruncat la gunoi. Chestiile astea au nevoie de constanta, predictibilitate. De garantia ca toate stau la locul lor, zi de zi. Or noi nu le putem oferi asa ceva.

***

Echipele de cartografi? Fac si ei ce pot. Stiu ca se bazeaza pe mijloace manuale. Cum zicea bunu' meu, tot creionu' si hartia sunt cele mai bune. Brusc, toate ghidurile turistice uitate prin fundul librariilor au devenit utile. Toate cacaturile alea gen "Obiective turistice de neratat", stii? Cu cate o harta mare care se desface la mijloc. Echipele le folosesc ca sa mapeze strazile, aleile, intersectiile si cladirile. Isi comunica pozitiile prin radio. A, si fiecare echipa are cel putin un profesor sau doi de matematica, tipi destepti. Stau cu pixu-n gura si incearca sa faca predictii, sa gaseasca modele, studiaza siruri, intervale, chestii de-astea. E destul de SF totul, daca stai sa te gandesti. Oricum, n-au facut niciun rahat pana acum, da' asta-i singura noastra speranta, gen, stii? Mai vrei o bere?

***

Nimeni n-are idee si, sincer, cred ca nici n-o sa aflam vreodata. Sunt avansate diverse teorii mai mult sau mai putin plauzibile, unele de-a dreptul fanteziste - si la momentul asta, totul e atat de irational, incat nu poti sa elimini vreuna. Daca e sa treaca chestia asta, daca e sa revenim la cum erau lucrurile inainte... O sa dispara la fel de brusc cum a aparut.

***

Primii care au observat ce se intampla au fost soferii care aprovizioneaza noaptea bacaniile din tot orasul. Si-au parcat camioanele si au inceput sa descarce marfa. Lazi de legume, baxuri de lapte si de sucuri, mezeluri, paine - toate livrate in spatele farmaciilor, chioscurilor de ziare si magazinelor de feronerie. O echipa de muncitori se apucase in jurul orei 23 sa sparga asfaltul pentru a inlocui o teava de apa care se sparsese intr-un cartier din estul orasului. A doua zi dimineata, s-a constatat ca muncitorii tocmai distrusesera singura cale de acces catre aripa de urgente a spitalului municipal, iar asistentele erau nevoite sa impinga targile astfel incat sa ocoleasca intreg spitalul, pentru a aduce bolnavii pe intrarea principala.

Pe scurt, primele saptamani au fost haos total.


***

E incredibil. Ca si cum ai avea un acvariu plin cu pesti, ai stinge lampa, ai agita cu mana toate pietrele, tot nisipul si toate decoratiunile de plastic dinauntru si apoi ai aprinde la loc lumina. Cum mai poti ajunge la lucru, la scoala, la barul preferat, daca in fiecare zi toate sunt amestecate si aruncate naiba stie unde? Bine, eu n-am de ajuns niciunde, da' oricum. Imi place sa ma trezesc cu noaptea-n cap si sa ma desfat cu harababura diminetii, stii? Imi aprind una mica si ma protapesc la geam. Masini pocnindu-se, soferi care injura, biciclisti care aluneca incoace si incolo ca niste gandaci care habar n-au unde se duc, mame care isi trag copiii de mana pe trotuar, injurand de scoala ma-sii si gradinita curului si cate si mai cate. O placere. Mai naspa e cand trebuie sa cobor sa-mi refac stocul de bere sau sa-mi iau tigari, da' nu e asa rau. Sunt mult mai multe chioscuri si alimentari in oras decat sunt scoli, asa ca sigur s-a mutat una si pe langa mine. Tot ce trebuie sa fac e sa ma invart in cercuri concentrice, tot mai mari, acoperind o zona tot mai intinsa. Imi iau si caruciorul, ca sa pot cara mai multe, sa nu ies toata ziua-buna ziua, stii? Asta daca arde pipota-n mine. Daca nu, o iau usurel la pas in orice directie. E imposibil sa nu gasesc vreun butic in 15-20 de minute. Trebuie doar sa-ti pastrezi calmul. Oamenii astialalti nu-s calmi.

[to be continued]
I'm livin' in a love shadow
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: RECONFIG.

Post by marvas »

chestr0ny » Fri Jul 31, 2015 8:39 am wrote:
[to be continued]
i'll hold you to it.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: RECONFIG.

Post by RaptoR »

10/10 would continue reading.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: RECONFIG.

Post by Mafio »

Frumos.
Post Reply

Return to “Bistro de l’arte”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests