Secret Santa 2020

Jocuri născocite (împrumutate) de userii forumului la care participa toți userii forumului în scopul măririi postcountului (1) măririi epeen-ului (2) și lulz (3).

Moderator: RaptoR

User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Secret Santa 2020

Post by Quackers »

Eu nu m-am inscris, dar am primit, si se intampla sa fie unul din jocurile 'de cumparat' de pe backlog, jucandu-l pe Australia initial. Si nu ma doare gura sa-l laud un pic.

Legend of Grimrock 2. Daca primul a fost un dungeon crawler foarte conservativ, mai mult proof of concept decat neaparat un joc de-a-ntregul, LoG2 e banchet regal comparat. In loc de niste nivele inchise pline de capcane, monstri si iteme intr-un dungeon, avem o insula intreaga plina de capcane, monstri si iteme intinse pe plaji, prin temple si prin paduri magice. Nu avem un main story per se dictat de un narator din ceruri sau vreun quest log, ci in spirit clasic de oldschool crawlers, ne lasa liberi sa descoperim noi care-i treaba cu locul ala si ce avem de facut dealungul runtimeului de vreo 20 de ore. Destul timp sa manaresti la cele 4 personaje custom care iti formeaza partyul sa faci din ei un tactical fantasy SWAT squad unde fiecare are un rol important. Tot movementul se intampla grid-based first-person, patratel cu patratel, care v-ar aduce aminte de jocuri de mult uitate gen Wizardry, dar totul e in real time, si desi nu exista turn based, cooldownul de atacuri si treburi face ca combatul sa aiba un flow anume, mixat frumos cu actionul ca tu aproape n-ai cat timp ai nevoie sa dai click pe toate chestiile in acelasi timp, desi sunt pregatite.

Ca ton, somon si atmosfera, aflam tot din main theme: https://www.youtube.com/watch?v=SqJTJv6z9ME

Aventura! Rau absolut care trebuie batut! Dragoni si sabii si eroi! Fara moralitati gri, fara doar si poateuri, fara regrete si sidequesturi care te face sa te simti vinovat ca nu urmaresti threadul principal. Asta e Legend of Grimrock, si e un joc exceptional de jucat cu laptopul in brate, sub cuverturi, cu o cana de ciocolata calda intr-o zi friguroasa sau ploioasa.

PS: Si nu pot sa nu laud, tot de la aceeasi baieti, Druidstone: Legend of Menhir Forest. E altceva, un turn based, mission based, RPG thing, dar acelasi focus si tightness de gameplay si combat.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Secret Santa 2020

Post by joonior_bmf »

Ii multumesc mult mosului pentru DmC: Complete Pack. Time to put the emo in "demon" :evil: 8-)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Secret Santa 2020

Post by Mahdi »

Anul ăsta mi-a adus Moșul nu unul, ci două jocuri: Heave Ho și The Evil Within. Cel din urmă nu-l aveam pe wishlist, dar pusesem oricum ochiul pe el de ceva vreme. Mulțumesc!
REMEMBER CITADEL
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Secret Santa 2020

Post by FlashBat03 »

Când m-am uitat pe steam și am văzut că am primit cadou Phasmaphobia :D , nu mi-a venit a crede :shock:. Am început să țopăi de bucurie la 2 dimineața :lol: Chiar îmi doream să încerc acest joc de ceva vreme :mrgreen:
Îți SUPER mulțumesc Moșule :oops:
Crăciun fericit tuturor ^_^
Image
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Secret Santa 2020

Post by TaikoKaira »

Moșul m-a surprins și pe mine cu un cadou, deși nu am participat la Secret Santa. Am primit Frostpunk, pe care îl aveam de mult timp în lista de dorințe și pe care voiam să-l cumpăr cândva anul viitor. Mulțumesc mult Moșului și promit să-l joc imediat ce ajung acasă. Voi reveni neapărat cu impresii.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Secret Santa 2020

Post by Bogdan »

Si la mine a venit Ninja Santa cu Sudden Strike 4. Multumesc frumos! O sa ma joc de-a WW2.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Secret Santa 2020

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Și eu mulțumesc pentru Medal of Honor! :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Secret Santa 2020

Post by McWilliams »

Multumesc Mosului - am primit Outcast - Second Contact.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cthulhu
Space Invader
Posts: 6
Joined: 28 Jan 2018, 17:55

Re: Secret Santa 2020

Post by Cthulhu »

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Secret Santa 2020

Post by DANiel »

Revin cu un delay enorm pentru că pe perioada sărbătorilor fizic nu am timp să fac mai nimic.

La mine Mosul a venit cu Volume, și promit că imediat imediat ce mă eliberez de toată perioada asta festivă intru forță pe Steam și revin aici cu detalii.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Secret Santa 2020

Post by Triggerix »

Wow, n-am mai intrat pe forum de ceva timp, acum am observat ca am primit si eu ceva de Secret Santa desi nu am participat. Multumesc mult!
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Secret Santa 2020

Post by Rukifer »

Multumesc de Sleeping Dogs, faraonilor!
Post Reply

Return to “Forum Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests