Secret Santa 2018

Jocuri născocite (împrumutate) de userii forumului la care participa toți userii forumului în scopul măririi postcountului (1) măririi epeen-ului (2) și lulz (3).

Moderator: RaptoR

User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by McWilliams »

Human Resource Machine. Colour me intrigued. Multumiri mosului si organizatorului.

Am sa revin cu pareri imediat ce termin cu sarmalele.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Secret Santa 2018

Post by Fular »

Mulțu' moșu!

La fel ca alții de pe aici nici eu n-am fost voluntar la Secret Santa.

Am primit în schimb Echo of the Wilds. O să-l butonez după ce revin din sălbăticiunea natală.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by TaikoKaira »

Mulțumesc şi eu Moşului pentru Epistory - Typing Chronicles şi lui Cristan pentru organizare! La mine va mai dura puțin până îl încep, pentru că sunt tot plecată de acasă în perioada asta şi aş vrea să închei mai întâi cu Transistor. Să butonez Epistory împăcată şi gata să-l termin, nu doar cele 2 ore obligatorii. De asemenea, nici eu n-am participat la eveniment, dar mă bucur că Moşu' mi-a făcut şi mie cadou. Thanks a lot!! Always a pleasure. :D
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Secret Santa 2018

Post by Magicake »

Am inceput sa gorgonzolez (in)voluntar Rage of Mages :lol: Cu hit & run am reusit pentru vreo 10 secunde bune sa-i stric pathfinding-ul ogre-ului si sa-i scad serios HP. Iar apoi, asta:
Image

Pare a fi un party based RPG impartit pe misiuni, misto. Modul in care sunt implementate dialogurile e stangaci dar in rest nu-l pot faulta pentru prea multe. Continui sa joc.

Caesar ma astept sa-mi placa pentru ca mi-a placut Emperor si Imperiul Roman e pretty badass. Am facut tutorialul so far.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Secret Santa 2018

Post by ola small dickie »

Pătrunjelu' wrote: 26 Dec 2018, 16:37 Am inceput sa gorgonzolez (in)voluntar Rage of Mages :lol: Cu hit & run am reusit pentru vreo 10 secunde bune sa-i stric pathfinding-ul ogre-ului si sa-i scad serios HP. Iar apoi, asta:
Image

Pare a fi un party based RPG impartit pe misiuni, misto. Modul in care sunt implementate dialogurile e stangaci dar in rest nu-l pot faulta pentru prea multe. Continui sa joc.

Caesar ma astept sa-mi placa pentru ca mi-a placut Emperor si Imperiul Roman e pretty badass. Am facut tutorialul so far.
<3
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Secret Santa 2018

Post by Bogdan »

Am inceput si eu sa joc GalCiv 3. O sa imi ia ceva sa invat mecanicile principale si tech tree-ul, dar imi place si o sa ma tin de el. E si funny uneori, lucru la care nu ma asteptam. Gen: Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Secret Santa 2018

Post by sebas »

Am primit Ori and the Blid Forest si chiar abia astept sa il butonez. Acum sunt insa doar cu laptopul de servici dupa mine si n-am sa stric asa frumusete pe 20fps. Revin cu impresii dupa anul nou cand ajung inapoi la pc.

Multumiri mosului si lui Cristian!
dump CHA
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by Cristan »

Eu am primit Pyre, al 3-lea joc al celor de la Supergiant Games, după Bastion și Transistor. Mersi, moșule. Am jucat puțin, aproape o oră, dar o să mai joc.

Bastion mi-a plăcut foarte mult, Transistor n-am jucat, dar l-a terminat soția - din ce am văzut, am apreciat grafica și muzica, dar gameplay-ul mai puțin, doar luptă după luptă și cam atât, fără mare lucru care să le lege. Pyre e asemănător cu celelalte ca stil grafic (aș zice chiar că le depășește) și ca stil muzical, dar gameplay-ul e diferit. Jocul e în esență o călătorie de la o „confruntare” la alta, gameplay-ul e o combinație de choose-your-own-adventure pentru partea de mers prin lumea jocului, iar „luptele” sunt asemănătoare mai degrabă cu un sport fantastic, un-fel-de-dar-nu-chiar fotbal american, cu 3 personaje vs alte 3, într-o arenă. Sistemul e destul de ciudat și greu de comparat cu altceva. În tutorial mi s-a părut greoi, dar la primul „meci” adevărat mi s-a părut destul de interesant și tensionat.

Din puținul pe care l-am jucat, și din ce am mai citit (fără spoilere), pare a fi o lume bogată în detalii și poveste, iar meciurile par a fi acquired taste. O să revin cu detalii, dar mi-a plăcut până acum.

Sunt mulțumit de cadou. Nu e ceva ce mi-aș fi cumpărat eu singur prea curând - am altele pe care aș fi vrut să le încerc înainte - dar îmi pare bine că l-am primit acum - am descoperit ceva interesant la care aș fi ajuns altfel mult mai târziu.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Secret Santa 2018

Post by Triggerix »

După ce am butonat Rise of the Tomb Raider vreo 3 ore aș vrea să-i mai mulțumesc o dată moșului secret lol. Îl voiam de mult, dar am tot amânat să-l iau. Acum sper să îl termin cât mai repede, deși de fiecare dată când mă apuc să-l joc uit să mă opresc și am și alte chestii de făcut din păcate.

Ah, și am și un atașament emoțional față de seria Tomb Raider (I still remeber that '96 Lara with her triangular titties). :mrgreen:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by joonior_bmf »

Am primit Deponia: The Complete Journey. Foarte frumos. Stilul grafic e simpatic, iar povestea e incantatoare. Aveam deja seria Deponia in backlog, dar nu stiu cand as fi apucat sa o joc daca nu as fi fost impulsionat. Am jucat prea putine aventuri point&click in ultimii ani, si simt ca mi-am iesit putin din mana, dar am inceput sa ma obisnuiesc din nou cu ritmul specific. Face chiar un contrast bun cu jocurile mai "vioaie" pe care le parcurg in paralel. Am ajuns la inceputul lui Chaos, si am de gand sa-l duc pana la capat fara intreruperi. Ii multumesc inca o data Mosului Secret pentru cadou, si lui Cristan pentru logistica :)

PS: mult mai bun decat adaptarea live-action cu Matt Damon in rolul principal
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by Cristan »

Cineva interesat de EVERSPACE pe GOG? L-am primit când am cumpărat cadourile pentru secret santa.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by McWilliams »

Santa, fuck you! Am butonat la jocul ala cam doua ore (dintre care vreo 30 de minute doar ca sa-mi dau seama cum se pun/aseaza comenzile in log) si eram tare mandru de mine ca, pe de o parte, reuseam sa gasesc solutia logica destul de repede, iar pe de alta parte, eram si eficient in comenzi (mai mult ca marime a codului decat ca viteza de executie, dar totusi). Mandru, ce naiba!

Apoi am dat de un nivel cu Fibonacci in titlu, am inchis jocul si am decis ca viata e prea scurta pentru a retrai orele din liceu. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by Cristan »

Se pare că am fost foarte cuminte anul ăsta, am mai primit un cadou de la moșul de am rămas fără cuvinte:

Image
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
(Sau poate dimpotrivă, n-am fost cuminte, și Bad Santa m-a pedepsit cu un backlog și mai mare)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Secret Santa 2018

Post by Bogdan »

Nice!!! Spor la jucat! Si Donkey Kong Country e foarte misto, desi cred ca doar cu save scumming l-as mai termina acum.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Secret Santa 2018

Post by ciolan »

Mulțam, Moșule Secret :)
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by TaikoKaira »

Epistory - Typing Chronicles

L-am terminat acum două zile, dar am zis să mai meditez puţin asupra lui până să-mi transmit opinia. Când îl începusem, am fost oarecum descurajată de faptul că, în joc, principala şi singura mecanică prin care te poţi lupta e tastatul de cuvinte într-un timp cât mai scurt. De ce? Păi, în primul semestru din clasa a 9-a (ce vremuri...), la materia şcolară denumită "Tehnologia informației și a comunicațiilor", una din notele pe care trebuia să le primim era obţinută pe tastarea a cât mai multor cuvinte în intervalul de 1 minut. Treaba asta era cronometrată folosind site-ul 10FastFingers. Dacă punctajul obţinut era de peste 30, nota era 10, dacă era între 25 şi 30, nota era 9 şi tot aşa (sau ceva de genul). Ideea e că nu m-am priceput niciodată la asta, şi iniţial m-am temut că poate am să mă blochez pe undeva prin joc. Din fericire, n-a fost cazul. Ba chiar am reuşit să îl termin în totalitate, cu toate activităţile şi cuferele găsite. Chiar dacă tot n-am trecut de viteza medie de 30 WPM. :lol:

Pe lângă tastatul obişnuit, de-a lungul jocului primeşti şi abilităţi speciale, întruchipate în fenomene naturale: foc, gheaţă, vânt şi fulger. Numai una poate fi folosită odată dar, în timpul bătăliilor, jucătorul le poate schimba tastând cuvinte specifice fiecărei puteri ("fire" pentru foc, "ice" pentru gheaţă, "wind" pentru vânt şi "spark" pentru fulger). Astfel pot lua naştere diverse tactici de luptă foarte utile în momentele potrivite.

Din punctul de vedere al poveştii, aceasta e construită pe două planuri: unul imaginar şi altul real. Al doilea plan e mai mult un rezultat al primului, amândouă având o importanţă deosebită. Peisajele sunt, de asemenea, foarte variate. Zonele formează numeroase ecosisteme, precum o mlaştină plină de verdeaţă, un mausoleu arctic, o peşteră cu cristale, un teritoriu vulcanic şi aşa mai departe; toate fiind cuprinse într-o singură hartă care se despachetează o dată cu trecerea ta prin poveste.

În concluzie, Epistory a reprezentat pentru mine o experienţă unică, datorită îmbinării mecanicilor de joc, a peisajelor şi a poveştii frumos structurate. Mi-a plăcut şi faptul că mi-a adus aminte de întâmplarea din liceu menţionată mai sus, asta i-a adus un alt punct în plus. Aşadar, îi mulţumesc din nou Moşului pentru cadoul primit!
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Secret Santa 2018

Post by ola small dickie »

TaikoKaira wrote: 10 Jan 2019, 22:08 Epistory - Typing Chronicles

De ce? Păi, în primul semestru din clasa a 9-a (ce vremuri...), la materia şcolară denumită "Tehnologia informației și a comunicațiilor", una din notele pe care trebuia să le primim era obţinută pe tastarea a cât mai multor cuvinte în intervalul de 1 minut. Treaba asta era cronometrată folosind site-ul 10FastFingers. Dacă punctajul obţinut era de peste 30, nota era 10, dacă era între 25 şi 30, nota era 9 şi tot aşa (sau ceva de genul).

wtf? :lol: de ce asa ceva?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Secret Santa 2018

Post by MC »

in caz ca vrei sa devii grefier sau dactilograf...
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Secret Santa 2018

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ca sa-i invete sa scrie fara sa se uite dupa litere cel mai probabil. 30 oricum e cam putin. Eu am obtinut aproape 60 stand in pat si nu mi se pare ca scriu cine stie ce repede.
La TIC din ce tin minte se fac chestii elementare de folosire a calculatorului.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Secret Santa 2018

Post by Edgar »

Cum eu sunt absolut inept să funcționez pe forumuri vreau să îi mulțu mult lu' Moșu pentru cadou. Trebuie să recunosc, am ridicat toate sprâncelene la început dar să-mi fie rușine. Brigador e un top-down twin-stick mech boom-boom-bing superb. <3
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
Post Reply

Return to “Forum Games”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 6 guests