*Insert Game here*

Multiplayah.
Post Reply

Ce jucăm?

Poll ended at 29 May 2015, 19:02

Frozen Synapse
3
23%
Worms
2
15%
Serious Sam
7
54%
SmallWorld
1
8%
 
Total votes: 13
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

*Insert Game here*

Post by TG »

So, mai facem și noi ceva util cu viața noastră? Ne mai jucăm ceva? De preferință care să-mi placă și mie din moment ce eu întreb. A fost acum ceva vreme un Humble Bundle cu tabletop-uri, ar mai fi asta, sunt o groază de mizerii gratis pe Steam.

Nu știu, post ideas.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by Mahdi »

Cam prost momentul, că-i Witcher 3 pe vine, dar mi-am dorit mereu să încerc scenariile multiplayer pe care le are NWN1. Mai există servere pentru aşa ceva?
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by Cristan »

Sa jucam ceva gen party-fun (ex: Worms) sau ceva mai serios?

Mai erau propuneri intr-o vreme:
Cristan » Mon Nov 03, 2014 2:04 pm wrote: Sau, ca sa nu mai fim doar niste old geezers ancorati in trecut, putem incerca si ceva mai nou:

Magicka? Altitude? Altceva mic si fun si de prin bundles, sa il aiba toata lumea?

Ceva racing? Sonic Racing Transformed (mega fun, recomand 10/10!), Burnout Paradise sau Fuel, ca probabil le are toata lumea, un NFS (eu am Hot Pursuit ala din 2012), sau SkyDrift cu avioane.

Ceva strategie? Greed Corp (probabil ca il are toata lumea) sau Skulls of the Shogun. Sunt pe ture si se termina rapid. Ar mai fi si Frozen Synapse, dar eu n-am terminat nici tutorialul.

Un online shooter aproape mort, unde am fi singurii pe server? Plain Sight e ceva mai original, sau Lead and Gold, sau chiar Shattered Horizon (shooter in zeroG, am apucat sa joc de cateva ori, e ceva deosebit).

le: Forum Conquest? :p
Worms is always an option. Sau Quake. Waaagh! sugerase Serious Sam 3, mi se pare foarte ok.

Sau pentru ceva mai de durata, inteleg ca PlanetSide 2 e the shit. Sau un Terraria / Starbound? :)

Imi convine si ceva cu tabletops, SmallWorld 2 din bundle-ul ala e dragut si nu dureaza prea mult. Sau ceva shooter F2P de pe steam, nu prea le stiu.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: *Insert Game here*

Post by DarthZombie »

Mai e si Tabletop Simulator la care putem juca o droaie de jocuri de gen. Parca e 15 euroi pe Steam, dar selectia disponibila e foarte vasta.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by TG »

Nu mă încântă FPS-urile, prea trebuie să stau normal pe scaun și să mișc mouse-ul and stuff, cam mult efort, dar nu zic nu, m-aș băga să văd care e faza cu alde Planetside. Cel mai mișto pentru mine ar fi tabletop stuff, n-am jucat din ele de aia întreb, să înțeleg că SmallWorld 2 e fain? What about Talisman?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: *Insert Game here*

Post by DarthZombie »

Talisman l-am vazut jucat de TotalBiscuit et co, si e destul de fain. Daca esti curios, cauta co-optional lounge pe youtube, au 2 episoade dedicate lui (au jucat 6 ore in total la un singur joc, lucru rarisim din cate spun ei). Daca mai stiti idei de tabletop accesibile, spuneti, ca sunt si eu foarte interesat.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by Cristan »

SmallWorld e fun, desi nu chiar "insanely fun", cum zice descrierea. Dar eu nu am jucat decat in 3 pana acum, poate cu mai multi jucatori o sa fie mai nebunie.

Talisman n-am jucat, dar am auzit numai de bine, as fi interesat.

Tot printr-un bundle a mai fost si Ticket to Ride. Am auzit de bine si de asta.

Si tot la capitolul asta ar mai fi si Lux Delux pe steam, asemanator cu Risk dar cu multe harti si variante. Nu e gratis, insa, dar nici foarte scump. Eu n-as da 15 euro acum pe Tabletop Simulator.

Iar daca tot suntem la strategii, putem incerca ceva gen Battle for Wesnoth, sau Warbarons, sau OpenCiv, sau Neptune's Pride. Sau Widelands.

Schimband registrul, ar mai fi un Mortal Kombat (nu asta nou, ala din 2013), ca e ieftin peste tot la reduceri. Ar mai fi si Towerfall, megafun, dar merge doar local din pacate.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by McWilliams »

I'm down for anything table-toppy. Altceva interesant, pe echipe, vazut pe canalul lui TB este Flights of Icarus. Dar este un joc cu un learning curve ceva mai pronuntat, plus necesitatea de a juca cat mai mult pentru a acumula perks.

Nu refuz pe nimeni care vrea sa incerce un Role Play D&D in mai multe sesiuni, gen ce face itmeJP pe canalul lui. Problema la asa ceva este necesitatea unui DM care stie ce face. Avantajul la asa ceva este ca ne petrecem timpul facand ceva impreuna (PvE), prin opozitie cu confruntari directe intre jucatori (PvP). Pentru ca PvP se lasa cu acreala, scuze de lag si de Nuffle.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by TG »

Citind iar postul lui Cristan... n-am jucat mult dar Frozen Synapse/Frozen Cortex ar fi o opțiune. Chiar voiam să instalez Cortex zilele aste dar am băgat iar niște BB în loc, o să le inversez. Synapse însă cred că îl are toată lumea și nici nu e nevoie de o parioadă mare de învățare parcă. Better to keep it simple I think.

Facem un thread dedicat dacă ne adunăm mai mulți la una dintre variante. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: *Insert Game here*

Post by DarthZombie »

McWilliams » Sat May 16, 2015 8:18 pm wrote:I'm down for anything table-toppy. Altceva interesant, pe echipe, vazut pe canalul lui TB este Flights of Icarus. Dar este un joc cu un learning curve ceva mai pronuntat, plus necesitatea de a juca cat mai mult pentru a acumula perks.

Nu refuz pe nimeni care vrea sa incerce un Role Play D&D in mai multe sesiuni, gen ce face itmeJP pe canalul lui. Problema la asa ceva este necesitatea unui DM care stie ce face. Avantajul la asa ceva este ca ne petrecem timpul facand ceva impreuna (PvE), prin opozitie cu confruntari directe intre jucatori (PvP). Pentru ca PvP se lasa cu acreala, scuze de lag si de Nuffle.
Ah da, corect, roll20.net era site-ul pe care il folosea, nu? As fi foarte interesat de un D&D daca s-ar ivi ocazia de asa ceva, doar sa mi se spuna ce carte de reguli sa citesc inainte :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by McWilliams »

E classic D&D, cu doua versiuni - 2 si 5, din ce am inteles pana acum. Astea sunt disponibile intr-o miriada de forme (de la "pay to own a handbook" la Australia). Regulile de baza raman cam aceleasi (classes, skills, perks, items, roll-dice, hit-dice etc.), iar fiecare "setting" introduce doar un storyline, NPCs, quests si o harta.

Este o chestie interesanta, doar ca presupune exact ce spune si titlul - role-play. Iar pentru role-play online, trebuie microfon, eventual webcam, si in mod cert dorinta de interactiune umana.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: *Insert Game here*

Post by Soarecu »

Frozen Synapse m-ar interesa si pe mine, desi nu am terminat tutorialul, D&D nu am jucat pana acum si din ce stiu are un learning curve destul de mare.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: *Insert Game here*

Post by .chester »

Poti sa spui mai simplu "e destul de greu de invatat".
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: *Insert Game here*

Post by DarthZombie »

Cel mai simplu ar fi sa ne spui daca esti interesat sau ai vreo sugestie.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: *Insert Game here*

Post by Soarecu »

O lista :
FPS - Insurgency/CSGO/Left4Dead2/Hawken
Strategii - Galcon 2: Galactic Conquest/Civ5/Frozen Synapse
Alte jocuri - Burnout, DoTA/LoL, Magicka Wizard Wars, Worms
Cam astea sunt sugestiile, presupun ca majoritatea avem jocurile de mai sus (sau putem face rost de ele).

PS: Daca joaca cineva EVE Online (cred ca doar vreo trei de pe forum) putem sa ne organizam la un raid sau ceva (foarte fun)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by McWilliams »

Mmmm, din experienta mea cu Blood Bowl-ul, ce facea jocul sa fie atractiv era faptul ca se baza pe altceva decat reflexe, APM, rinse & repeat etc. Multe din jocurile enumerate de tine sunt, intr-adevar, bune pentru multiplayer, dar dezavantajeaza clar persoanele care nu aloca/nu au alocat timp suficient pentru a-si intra in mana. Ma gandesc nu mai departe de Worms, unde trebuie efectiv exersata bazooka, grenada si ninja rope-ul pana ti se face sila, astfel incat sa iasa ceva bun si nu sudden death dupa 10 minute pentru ca jucatorii au inregistrat <10% procentaj de reusita la loviturile non-melee tot jocul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: *Insert Game here*

Post by .chester »

A fost acum putina vreme un Roguelike Sale pe Steam. Nu si-a luat nimeni nicio mizerie de-aia? Parca Risk of Rain merge jucat in multi, pare fun. In single e cam meh.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: *Insert Game here*

Post by Soarecu »

Cred ca am si eu Risk of Rain, daca suntem mai multi pare interesant. In legatura cu Blood Bowl, nu am reusit sa inteleg prea multe din el, parca nu e de mine, dar strategiile puse acolo nu cred ca solicita reflexele, in fine ma bag la orice propuneti doar sa-l am/pot face rost.
User avatar
lurker
Space Invader
Posts: 28
Joined: 19 Nov 2014, 12:53

Re: *Insert Game here*

Post by lurker »

http://www.twcenter.net/forums/showthre ... -youtubers

pare fun. Fiecare isi joaca turnul cand are el timp, nu tr. sa se adune toti intr-o singura seara.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: *Insert Game here*

Post by TG »

McWilliams » 17 May 2015, 16:30 wrote: Ma gandesc nu mai departe de Worms, unde trebuie efectiv exersata bazooka, grenada si ninja rope-ul pana ti se face sila, astfel incat sa iasa ceva bun si nu sudden death dupa 10 minute pentru ca jucatorii au inregistrat <10% procentaj de reusita la loviturile non-melee tot jocul.
În Worms reflexele te ajută să nu pierzi, însă exceptând ninja level players, rar te ajută să câștigi, nu e nici pe departe atât de simplist cum pare, dar e cel mai fun când îl joci fără să te complici. Dacă ar fi după mine, v-aș pune pe toți să băgați BB ca să am eu cu cine juca, hehe. Anyway, la sfârșitul săptămânii fac un poll sau ceva ca să decidem ce jucăm dintre titlurile cele mai populare pe-aici. Dar zic să ne lăsăm o săptămână sau două așa, să aibă fiecare timp să vadă care-i faza cu jocul respectiv.

Nu e obligatoriu, dar eu unul aș prefera ceva prin Steam, e mai ușor cu chat-ul/instalarea/etc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Tournaments & Gaming Nights”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests