Forum Nivelul 2

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
SenFire
Headless Kamikaze

Re: Forum Nivelul 2

Post by SenFire » 25 Apr 2020, 18:39

Ar fi bun un subdomeniu că poţi face manevre pe fişiere. Conversii, compresii, backup.

1Mb imaginea e prea mult. Dacă sunt compresate media ar fi de 300k. Şi impunem şi o limită de dimensiune, 1500px e suficient zic eu. Excluzând gif-urile care pot fi optimizate doar manual. Eventual le converteşti în webm.
Jaunty
Site Admin

Post by Jaunty » 25 Apr 2020, 18:46

Sper să fie 300KB, cum zici tu. Mulțumesc pentru idei, voi reveni asupra subiectului după ce descarc imaginile.

În altă ordine de idei, am dezactivat embed-ul SoundCloud, fiindcă folosește Flash. SoundCloud are și un embed HTML5, dar nu-l putem folosi momentan. Deci pentru SoundCloud, postați link-uri pur și simplu, fără tag-ul [media]. Într-o bună zi sper că vom putea înlocui bbmedia cu mediaembed, ceea ce ne va permite să transformăm anumite link-uri în embed-uri fără să mai fie nevoie de tags. Deocamdată, însă, nu am o soluție pentru asta.

Embed-ul SoundCloud nu a fost folosit decât de 19 ori, voi edita manual post-urile.
Mahdi
Necromancer

Post by Mahdi » 25 Apr 2020, 18:54

Din experiența cu screenshot-urile la articolele urcate pe site, cam la 300-400KB e media. Iar unele erau de dimensiuni mari (1920x1080). Gif-urile cred că se pot ignora, tbh, mai ales dacă-s deja linkuite de pe imgur, giphy și ce o mai fi. Nu cred că se pierde mare lucru.
REMEMBER CITADEL
DANiel
Hammer Haunt

Post by DANiel » 15 May 2020, 16:12

Dragi conforumisti, doresc prin acest mesaj sa va amintesc ca vorbisem sa facem cheta, un patreon, sau ceva acolo ca sa punem la fondul forumului.
Cum a ramas treaba? Facem o nebunie?

EDIT: for fuck sake, am scris din greșeală "conforumuisti"
Jaunty
Site Admin

Post by Jaunty » 15 May 2020, 20:35

Am fost deraiat câteva zile de la planul meu de update al forumului. Cred că mâine revin la treabă. Apropo, am lista tuturor imaginilor postate pe forum, sunt peste 15.000. Cu descărcarea nu-i chiar simplu, fiindcă uneori URL-ul nu conține extensia fișierului, așa că trebuie să țin seama de Content-Type... eh, detalii. După update văd și cu Patreon ce și cum.
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”