Changelog forum

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Changelog forum

Post by Cristan »

Aici vor fi anuntate modificarile si imbunatatirile mai importante aduse forumului.

Pentru discutii despre forum si/sau schimbari, aveti la dispozitie threadurile "Forum Nivelul 2" si "Thread cu mici sugestii".

--------------------

Facut forum nou "Pravalii de jocuri" in sectiunea Games.
- Mutat sub-forumul "Game Bundles" in forumul de mai sus
- mutat threadurile de oferte si cele despre steam/gog.com in forumul de mai sus

Mutat threadurile de Donatii in sectiunea "Schimburi..."
Jaunty » Wed Mar 05, 2014 10:25 pm wrote:
McWilliams wrote:Cred ca fac eu ceva gresit sau butonul de "view the lastest post" nu functioneaza asa cum l-a vrut Domnul. Acum doar te duce la inceputul topicului (cum nu sunt prea multe posturi, nu stiu daca e pagina 1 a topicului sau ultima pagina).
Acum merge.
Jaunty wrote:@RaptoR: Am să fac două variante de DarkFX, una cum e acum și alta cu lățime 100%.
Aveți tema DarkFX Wide.
Jaunty » Sat Mar 15, 2014 7:54 pm wrote:We're encrypted, baby!

https://forum.candaparerevista.ro

Certificatul e self-signed, așa că browserele or să se sperie. N-are nimic, acceptați certificatul și puteți folosi forumul pe https. Adică forumul devine imun la packet sniffing și alte mizerii man in the middle. De exemplu eu cu Dsploit nu mai pot vedea parole, session cookies & such. Nici eu, nici ISP-ul, nici NSA-ul, nici dracu' (decât dacă dracu' are calculatoare cuantice). Deci treceți toți pe https.
Jaunty » Sun Mar 16, 2014 1:01 pm wrote:Am mai umblat la video tag. Acum suportă vimeo și multe altele. Găsiți aici lista.
LE: acum avem și tag-ul [media]
Jaunty » Thu Mar 20, 2014 9:15 pm wrote:marvas is now an admin. 8-)
Jaunty » Wed Mar 26, 2014 11:32 pm wrote:Am adăugat opțiunea first post on every page. Când începeți un thread sau când editați primul post al unui thread, aveți jos un checkbox cu ”Show on top of every page”. Merge pe DarkFX, DarkFX Wide, prosilver și subsilver2. Dacă vreți să-i schimb aspectul, spuneți.
Nu abuzati, folositi doar daca threadul cere un prim post vizibil in permanenta, eventual actualizat periodic.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Catching up...
Jaunty » Tue Apr 22, 2014 8:59 pm wrote:
Cristan wrote:Imgur tag. Se pot pune bbcodes pentru linkul de embed dat de imgur (si poate si alte imagehosturi)? In unele situatii, e mai usor de pus un album decat sa dau paste la 10 links pentru fiecare poza.
[album] tag. Deocamdată doar pentru imgur. Mișto.
- User-ii Nivelul2 și KiMO sunt admini.

- Tag-ul [video] acum încearcă să folosească player-ul html5 pentru clipurile youtube. Am modificat și vechiul tag [youtube] în mod similar. Fiindcă e o idee bună să scăpăm de Flash, dacă să poate.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

- Avem post edit history începând cu 10 minute de la postare, vizibil doar autorului post-ului și moderatorilor/adminilor.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Cristan »

Diverse schimbari sub-forums/threads, printre care:

Games - sters"Tips, Tricks & Help"; sub-forum nou "Mobile Games"; unit toate threadurile separate de bundles in threadul general de oferte download;
Hardware & Lifestyle - sters "Lifestyle din denumire", mutat "Bistro de l'arte" si Carti/Muzica/Filme" la General.
LEVEL - redenumit categoria in Nivelul2 & LEVEL; diverse alte schimbari de nume subforumuri; subforum nou pentru articolele de pe site; thread curat "Site Nivelul2.ro" pentru discutii despre site.
Poligonul de Tragere - un singur sub-forum pentru moderare; diverse redenumiri; inchis thread "Nivelul 1.5 beta".
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Am instalat mod-ul Show Banned Status. Merge pe DarkFX, DarkFX Wide, prosilver și subsilver 2.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Am făcut câteva schimbări la regulament:

Code: Select all

< 8. Nu postaţi conţinut integral sau parţial din proprietăţi intelectuale aflate sub restricţia dreptului de autor.
Am șters regula asta, pentru că se postează tot timpul cântece, filmulețe, articole, imagini, etc. Ceea ce nu e neapărat ilegal. Pentru warez avem oricum o altă regulă. În orice caz, regulamentul nu-și propune și nici nu e responsabil să aducă aminte de legile în vigoare.

Code: Select all

< 5. În urma primirii a trei warn-uri cu puncte, un user va primi un ban pe 7 zile.
< 6. Temporary ban, în funcţie de gravitatea infracţiunii, poate fi de 3, 7, 14 sau 30 de zile.
---
> 5. În urma primirii a trei warn-uri cu puncte, un user va primi ban pe cel puțin 3 zile.
> 6. Temporary ban, în funcţie de gravitatea infracţiunii, poate fi de 1, 3, 7, 14 sau 30 de zile.
Regula 3 avertismente => ban 7 zile nu mi se pare justă întotdeauna (nici nu era respectată întotdeauna), așa că am mai relaxat-o. Și am adăugat temporary ban de o zi, fiindcă de ce nu.

Code: Select all

< 8. Pentru post-hunting se vor scădea 100 de posturi din totalul userului. Numărul poate fi mai mare, după caz.
Regulă de pe fostul forum LEVEL. În phpBB nu putem modifica numărul de posturi.

Code: Select all

> 3. Schimbarea username-ului se permite doar user-ilor relativ noi, inactivi și/sau care și-au folosit numele (presupus) real; moderatorii vor judeca fiecare cerere în parte. Vechiul nume se va păstra timp de 3 luni într-un thread dedicat, vizibil doar membrilor forumului.
Regula de la referendum. :)

Code: Select all

< [url=http://www.videojug.com/film/how-to-behave-on-an-internet-forum]How To Behave On An Internet Forum: The Movie[/url]
---
> [url=https://www.youtube.com/watch?v=D2XpnNcjpso]How To Behave On An Internet Forum: The Movie[/url]
Link-ul nu mai era valabil.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Cristan »

Schimbarea asta din ianuarie 2017:
Jaunty wrote:Cristan a adăugat tag-uri pentru tabele. Vă rog să ne ajutați cu testul. Vedeți vreo problemă de afișare?

Cristan wrote:
Am facut cateva tag-uri pentru a putea folosi si tabele simple* in posturi:

Code: Select all

[table]
[row]
[cell] text 1 [/cell] [cell] text 2 [/cell]
[/row]
[/table]
*Fara stiluri: latime 100% la tabele, fara borduri sau altele, padding 5px la celule.

Exista un tag si cu pentru latimea in % a celulelor:

Code: Select all

[cell=70] text celula [/cell]
Ar arata cam asa:
Stokkolm
juve3332
1. Halo: Combat Evolved (2001)
2. Day of the Tentacle (1993)
3. Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (2005)
4. World of Goo (2008)
5. Sanitarium (1998)
6. Final Fantasy VI
7. Gears of War
8. Beyond Divinity (2004)
9. Crysis 2
10. Overwatch (2016)
1. Unreal 2: The Awakening
2.Serious Sam: The First Encounter
3. Black & White
4. Worms 3D (2003)
5. Counter-strike
6. Carmageddon 2 (1998)
7. Doom 3 (2004)
8. Commandos 3 (2003)
10. Postal 2 (2003)
Spoiler:
descriere
in spoiler
in celula
din tabel
Spoiler:
descriere
in spoiler
in celula
din tabel
Sau asa:
ImageImageImage ImageImageImageImage Image
Nu le-am pus deocamdata sa fie vizibile in caseta de editare, pot fi adaugate doar manual. Sa vedem daca si ce se poate strica.
Si azi am adaugat cateva pagini in bara de navigatie de sus. Deocamdata au iconite doar pe tema default (Digi blue).
Image

Impresii, sugestii, discutii pe threadul forumului.

Si am facut vizibile tag-urile pentru si
in editor.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Cristan »

Am adăugat revistele Level în pagina Arhivă reviste din meniul de sus.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Cristan »

Acum puteti sa va completati la profilul de pe forum si id-ul de steam, pe langa id-urile de ICQ si AOL.

LE: Am schimbat campul, acum o sa ceara url-ul intreg, ca sa mearga si pentru cei care nu au url custom (si id). Am schimbat si la cei care apucasera sa-si completeze id-ul.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Tocmai am făcut upgrade de la phpBB 3.1.11 la 3.1.12. Upgrade-ul mare (phpBB 3.2.2) e încă în lucru.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Ca omagiu adus creativității spammer-ilor, inaugurez secțiunea Spam Gallery, în care am adunat spam-ul postat pe forum.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spam_Museum
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

phpBB update: 3.2.2 -> 3.2.3

https://wiki.phpbb.com/Release_Highlights/3.2.3

Și am adus la zi extensiile:
- Board Announcements
- Pages
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Ar fi trebuit să postez și aici:
Jaunty wrote: 1 Dec 2018, 17:37 1. Am făcut update de la php 5.6 la 7.2. Ar trebui să fie ceva mai rapid. https://secure.php.net/supported-versions.php
2. Am dezactivat versiunile TLS 1.0 și 1.1 și am trecut la cifruri moderne. Asta înseamnă nota maximă pe SSL Labs, dar forumul nu se va mai deschide în browsere precum Firefox 1, Chrome 1, IE 7, Opera 5 and Safari 1. Nu cred că va băga nimeni de seamă.
Jaunty wrote: 2 Dec 2018, 14:44 Cu plăcere. Tocmai am făcut și update la phpBB 3.2.4 (îmbunătățiri minore).
Jaunty wrote: 8 Dec 2018, 16:17 O treabă pe care voiam s-o fac de foarte mult timp... am adăugat link-uri sub baloanele gri din search results:

Image

Mai ușor de nimerit (mai ales pe mobil) decât săgețica din dreapta.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Update la phpBB 3.2.5 și câteva peticeli în template, nimic spectaculos. Acum link-urile de sub baloanele gri apar peste tot, nu doar în search results.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Update la phpBB 3.2.7.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Update la phpBB 3.2.9.

(3.2.8 văd că am uitat să-l postez)

Ieri a apărut și 3.3, dar fiind major version, o să o testez separat întâi. Sper să mai fie compatibilă tema.
As phpBB 3.3 provides a clear update path with minimal breaking changes, phpBB 3.2 will directly enter a reduced maintenance mode during which it will only receive changes for major issues as well as any security issues. The timetable for maintenance and security fixes is as follows:

End of Maintenance (EOM): April 6th, 2020
End of Life (EOL): July 6th, 2020
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Funcția de căutare acceptă acum cuvinte de 3 caractere. Deci puteți căuta "God of War", de exemplu.
Protips:
A phrase that is enclosed within double quote (“"”) characters matches only rows that contain the phrase literally, as it was typed.
The search keyword support the following operators:
  • + A leading plus sign indicates that this word must be present in each row that is returned.
  • - A leading minus sign indicates that this word must not be present in any of the rows that are returned. The - operator acts only to exclude rows that are otherwise matched by other search terms. Thus, a boolean-mode search that contains only terms preceded by - returns an empty result. It does not return “all rows except those containing any of the excluded terms.”
  • (no operator) By default (when neither + nor - is specified) the word is optional, but the rows that contain it are rated higher.
  • * The asterisk serves as the truncation (or wildcard) operator. Unlike the other operators, it should be appended to the word to be affected. Words match if they begin with the word preceding the * operator.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Update la phpBB 3.3.1. L-am făcut repede, înaintea publicării CVE-ului. Să-mi spuneți dacă am stricat ceva.
Previous versions of phpBB did allow limiting the dimensions of images posted. This could however also be used to e.g. check for the existence of services that should only be accessible from the internal network. We would like to thank FVD for reporting this issue to us via hackerone. The issue has been assigned CVE-2020-8226.

The fixed issues include, among others, issues with using Emojis in multiple text fields, the inability to delete or mark PMs read in the UCP folder view, issues with resetting a password, and a slow search on PostgreSQL. The amount of emails sent for notifications related to topics have been improved and new and improved enable and disable mechanisms for newer profile field types have been integrated. We would like to dedicate this last addition to javiexin.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Update la phpBB 3.3.2.
We are pleased to announce the release of phpBB 3.3.2 "From Bertie with Love". This version is a maintenance and security release of the 3.3.x branch which fixes one security issue, introduces further hardening, and resolves various issues reported in previous versions.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Changelog forum

Post by Jaunty »

Update la phpBB 3.3.3.
We are pleased to announce the release of phpBB 3.3.3 "Bertie Triple Distilled". This version is a maintenance release of the 3.3.x branch which adds support for MySQL 8 and PHP 8, and resolves various issues reported in previous versions.
Locked

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests