Donatii

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Donatii

Post by reV »

Am facut un topic separat legat de subiectu' de fata din motive evidente.

Cred ca suntem cu totii deacord cu ideea unei comunitati de gameri, facuta de gameri, pentru gameri (I quoted Razer. Sue me). Ei bine, chestia asta costa bani si nu cred ca Jaunty isi permite sa scoata banu' din buzunar (sau poate isi permite, da' asta e alta idee) pentru tot ce trebuie ca sa fie bine.

Probabil exista persoane dispuse sa contribuie la un fond de functionare a forum-ului (fond administrat, evident, de Jaunty), deci apare nevoia unui sistem de "donatii", ca deh; nu toata lumea poate sa vina sa puna banu' pe masa personal.

Inafara de PayPal, ce alte optiuni ar fi? Dati cu parerea sau veniti cu alte idei si poate se rezolva ceva.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Donatii

Post by RaptoR »

Cum am spus si pe thread-ul de sugestii, primul lucru care ne trebuie e domeniu. Deja sunt destui useri activi, si o sa mai vina. Vad si ceva useri care nu mai postasera de mult de level, daca chiar sunt ei. Ne trebuie un domeniu si o gazduire profi. Sunt site-uri de la care daca iei gazduire de 3-4 euro pe luna pentru un an, iti ofera domeniu .ro gratuit. Nici macar nu ne trebuie un sistem de donatii integrat in forum. Cred ca sunt destui care ar pune suficienti bani incat sa cumparam 10 domenii. Dar paypal sau transfer bancar e ok.

Ideea e sa nu se ajunga la reclame. Pentru ca oricum 90% dintre noi folosim adblock, acestea nu ar face nimic bun in afara de a-i speria pe eventualii membri noi care ar veni pe aici.

tl;dr: jaunty, gief paypal or bank account so we can send thousands of euros. Imi voi pune bucuros la bataie banii facuti din comertul de persoane de culoare.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Donatii

Post by reV »

RaptoR wrote: tl;dr: jaunty, gief paypal or bank account so we can send thousands of euros. Imi voi pune bucuros la bataie banii facuti din comertul de persoane de culoare.

^ that
Si cate un euro de fiecare si tot se aduna destul cat sa se puna pe picioare forum-ul. 50 de donatori*1EUR de caciula -> 50 de euro care ajung sa tina forum-ul in picioare un an
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Donatii

Post by TG »

Forumul acesta poate fi o soluție temporară, așteptăm să vedem ce va fi cu Nivelul 2 înainte de a investi financiar.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Donatii

Post by Magicake »

KiMO si restul lucreaza la nivelul doi. Cand vom avea confirmarea ca nivelul doi nu se va intampla niciodata, sau cand va trece suficient timp (definim noi o durata), atunci investim extra in 1.5.

Altfel, 1.5 e o punte catre 2. Mai exact, cand va aparea nivelul doi, o sa vedem daca putem negocia sa folosim baza de date de aici acolo, pentru a nu pierde posturi, conturi si-asa mai departe.

P.S. Jaunty are Ferrari si vila in Mallorca. Nu recomand sa-i dati mai multi bani. /joke
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Donatii

Post by reV »

Pătrunjelu' wrote:KiMO si restul lucreaza la nivelul doi. Cand vom avea confirmarea ca nivelul doi nu se va intampla niciodata, sau cand va trece suficient timp (definim noi o durata), atunci investim extra in 1.5.
Deci se incearca o salvare, macar in spirit, a revistei (sort of). Bine de stiut.
Pătrunjelu' wrote:Altfel, 1.5 e o punte catre 2. Mai exact, cand va aparea nivelul doi, o sa vedem daca putem negocia sa folosim baza de date de aici acolo, pentru a nu pierde posturi, conturi si-asa mai departe.

P.S. Jaunty are Ferrari si vila in Mallorca. Nu recomand sa-i dati mai multi bani. /joke
Daca e aceeasi echipa care s-a ocupat de Level (aka KiMO & Co.), nu vad de ce nu s-ar putea folosi baza de date de aici; in esenta Nivelul doi presupun ca se va adresa fostilor cititori Level, no?
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Donatii

Post by Magicake »

Ok, primit confirmare oficiala ca baza noastra de date va da startul noului forum cand acesta va aparea (soon). So, suntem aranjati pe partea asta :)
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Donatii

Post by reV »

Pătrunjelu' wrote:Ok, primit confirmare oficiala ca baza noastra de date va da startul noului forum cand acesta va aparea (soon). So, suntem aranjati pe partea asta :)
GOOD!
I'm not going to start all these threads twice ~.~
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Donatii

Post by RaptoR »

E bine de stiut, pentru a ne concentra mai putin pe partea vizuala. Banuiesc ca cei din redactie vor decide look-ul.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donatii

Post by Jaunty »

Mă bucur că vreți să-mi dați bani. Am să fac o campanie pe indiegogo. Dar să știți că deocamdată găzduirea forumului nu mă costă nimic (în plus). De asemenea, KiMO spune că Nivelul Doi va veni cam într-o săptămână. Va veni și un nou forum vbulletin, iar baza de date a acestui forum va fi cel mai probabil folosită acolo, cum zice Pătrunjelu. Așa că merci fain, dar nu e cazul. Păstrați-vă banii pentru Nivelul Doi. :)
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Donatii

Post by reV »

Jaunty wrote:KiMO spune că Nivelul Doi va veni cam într-o săptămână.
Anuntul oficial, presupun
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donatii

Post by Jaunty »

Site-ul.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Donatii

Post by RaptoR »

Jaunty da din casa :P
User avatar
Xristina
Space Invader
Posts: 39
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Donatii

Post by Xristina »

Oh hai!

Moneyz to Jaunty, dar cred ca mai mult ar trebui sa ne gandim la sustinerea Nivelul 2.0 because you know "online-ul" in Romania nu este chiar atat de profitabil. :)
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Donatii

Post by Cimitri »

Si il vom sustine cu cea mai mare placere. De data asta o facem pentru noi. Si nu suntem putini.
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Donatii

Post by sebas »

Care e faza cu nivelele 1.5 și 2? Ne integrăm în absolut sau ce?
dump CHA
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Donatii

Post by DreadWing »

Nivelul 2 este, pentru moment, o pagina de facebook. Dupa ce s-a terminat cu Level Print, o parte din redactori au inceput sa lucreze la un nou proiect care ar trebui sa duca "revista" Level mai departe. Speram ca o sa le iasa.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donatii

Post by McWilliams »

So... two weeks down the line, jack shit happened. Fara sa vreau sa reaprind combustia, dar Ferrari-ul lui Jaunty nu are nevoie de ceva up-keep?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Donatii

Post by marvas »

functioneaza pe baza de prietenie si buna intelegere.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donatii

Post by Jaunty »

Când va apărea butonul de donații veți ști că vreau să-mi iau jante aurite am nevoie de ajutor pentru a ține forumul. Sau cel puțin că s-a definitivat poziția noastră pe internet, avem domeniu legit, SSL legit, am trecut la următorul Ubuntu LTS, etc.

Totuși, deși KiMO nu vrea să înțeleagă că e de bun simț să comunice cu cei care au cumpărat revista atâta timp, avem motive să credem că la un moment dat vor lansa ceva. În aprilie, zic eu. Sper că nu pe 1.
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests