Forum Nivelul 3

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Ar trebui să fie ok acum.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Forum Nivelul 2

Post by Magicake »

Works now, dar sid apare inca la parametri imediat dupa login. Dispare cand vizitezi alta pagina.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Forumul a picat azi pe la 13:30. Cristan m-a anunțat și în jur de 14:30 l-am repus pe picioare. Cred că am dibuit problema, dar soluția va veni abia la un update mai serios, pentru care voi încerca să îmi fac timp weekend-ul ăsta. Sper să nu o mai pățim până atunci, dar nu este exclus.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

Mi se pare mie sau acum daca ai un topic unde ai postari necitite care se intind pe mai mult de o pagina si tu sari direct la ultima pagina topicul nu mai este rosu ? Adica topicul pare citit complet, chiar daca tu nu ai intrat pe penultima pagina unde erau postari noi. Inainte parca nu era asa. Inainte parca trebuia sa treci prin toate postarile ca sa para topicul citit.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Cristan »

N-am remarcat sa fi fost vreodata altfel (cel putin pe forumul nou, nu mai stiu cum era pe cel vechi). Ba chiar am folosit de mai multe ori butonul "Last post" la unele threaduri care nu ma intereseaza ca sa nu-mi mai apara dupa aia la "New posts".
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

hmm...deci asa sa fi fost tot timpul? eu am avut impresia ca e ceva recent, de cateva zile. parca tin minte ca inainte daca ma duceam pe ultima pagina a topicului dar nu si pe penultima unde erau mesaje nevazute de mine topicul ramanea rosu, adica necitit. cum e si logic si firesc de altfel.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Mahdi »

Era așa tot timpul, din ce îmi amintesc. Te ducea la last read post și dacă mai era o pagină de replies după, topicul rămânea roșu. Nu invers.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Cristan »

Jaunty inca n-a facut upgrade la forum, deci in ultimele zile sigur nu s-a schimbat nimic.

Din cate stiu, phpbb nu are posibilitatea sa pastreze status pentru postari individuale (daca e citit sau necitit), deci nu prea s-ar putea sa stie ca ai posturi necitite pe penultima pagina daca tu te duci direct la ultima. Se uita doar la ultimul post vizitat si in functie de ala marcheaza topicul cu rosu sau nu.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

am inteles, ciudat ca mi s-a parut asa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Mi-am bătut capul în ultima vreme cu update-ul la phpBB 3.2. Cred că în sfârșit am rezolvat toate chichițele, dar vă rog și pe voi să testați versiunea nouă a forumului, ca să nu avem surprize weekend-ul viitor, când am de gând să aplic update-ul.

Log in, click around: https://testforum.candaparerevista.ro/

Faceți-vă de cap, baza de date e temporară. Să-mi spuneți dacă dați de vreun bug sau dacă nu vă place ceva.

PS: Nu voi mai face variante wide ale temelor, fiindcă sunt doar 3 useri activi care le folosesc. Dacă vreți, însă, voi face un browser addon sau un userstyle care să lățească forumul.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Cristan »

O chestie mişto pe care o observ la varianta asta nouă e că toate quote-urile includ acum - în sfârşit - şi link către postul original.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Pe vremea lui 3.0 foloseam un modul pentru chestia asta. În 3.1 n-a mai mers.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Pentru cine e curios, statisticile forumului din martie 2014 până acum: https://imgur.com/a/Vn5YQ

În altă ordine de idei, mâine forumul va fi offline cel mult 15 minute în jurul orelor 17-18. DigitalOcean peticesc Meltdown și Spectre.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Forum Nivelul 2

Post by DarthZombie »

Jaunty wrote:PS: Nu voi mai face variante wide ale temelor, fiindcă sunt doar 3 useri activi care le folosesc. Dacă vreți, însă, voi face un browser addon sau un userstyle care să lățească forumul.
Eu personal as aprecia asta. Dar nu mananca la fel de mult timp oricare metoda ai alege?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Ok, zi-mi ce preferi. Userstyle e cel mai ușor, addon e un pic mai greu. Dar să întrețin variante wide ale fiecărei teme e o belea mai mare pe termen lung, fiindcă fiecare schimbare de layout/css trebuie făcută în toate temele.

Apropo, testați și temele de pe https://testforum.candaparerevista.ro/ și spuneți-mi dacă vreți să țin și altele în afară de Digi și Digi Red. Mă refer la prosilver (light theme) și la cele două variante Digi DarkBlue - le vrea cineva?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Forum Nivelul 2

Post by DarthZombie »

Userstyle e suficient imho.

Eu personal folosesc Digi Dark, daca nu e bataia prea mare de cap ai putea sa-l pastrezi.
Last edited by DarthZombie on 5 Mar 2018, 20:41, edited 1 time in total.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Ok. McWilliams, zme-ul, sunteți de acord?

Zombie, DigiDark se duce. Încearcă cele două DarkBlue de pe forumul nou și zi-mi dacă să păstrez vreunul.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Forum Nivelul 2

Post by DarthZombie »

Primul DarkBlue e cel mai ok imho.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Forum Nivelul 2

Post by zme-ul »

Jaunty wrote:Ok. McWilliams, zme-ul, sunteți de acord?

Zombie, DigiDark se duce. Încearcă cele două DarkBlue de pe forumul nou și zi-mi dacă să păstrez vreunul.
Digi Red pt mine
DarkBlue2 e nasol rau
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Forum Nivelul 2

Post by MC »

DarkBlue 2 e sters rau.
Si eu foloseam DigiDark, dar daca nu mai e atunci oricare restu in afara de DarkBlue 2
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests