Forum Nivelul 3

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

:lol: habar n-aveam de el. nu apasasem niciodata pe el. la mine nu apare nimic sub el (pe firefox)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Din culise

Post by marvas »

Poate are merita puse si pe site giveaway-urile lunare, cu link catre forum. Ce ziceț?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Din culise

Post by Cristan »

marvas wrote: 2 Apr 2020, 19:48 Poate are merita puse si pe site giveaway-urile lunare, cu link catre forum. Ce ziceț?
Da, poate n-ar strica. Să fie.

În altă ordine de idei: Jaunty, ai mai făcut ceva la forum sau pluginuri? Văd că pluginul Magic OGP links merge din nou acum.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Din culise

Post by Jaunty »

Da, tot meșterind la următoarea versiune a forumului mi-am dat seama că Magic OGP nu mergea fiindcă nu instalasem o dependență pe server, php-curl parcă.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Din culise

Post by Jaunty »

Legat de Magic OGP:
1. Nu știu cum s-a întâmplat, dar n-am sesizat că Magic OGP picase. Când vedeți stricăciuni, lăsați-mi un PM, că uneori sunt căscat.
2. Nu vă plac mai mult postările făcute fără Magic OGP? Prefer imaginea mare, să se poată citi textul de pe ea. Dacă ar fi după mine, aș renunța la Magic OGP și aș formata postarea cam așa:

Retrospectiva săptămânii 12 - 18 aprilie 2020

Image

https://candaparerevista.ro/highlights/2020/04/19/ wrote:Crysis revine la viață cu o versiune remasterizată, a murit John H. Conway, creatorul jocului Game of Life, se anulează Gamescom, iar comunitatea de creatori de jocuri din România organizează un game jam pentru a strânge fonduri pentru lupta împotriva coronavirusului. Și în plus, aveți, printre altele, material pentru o întoarcere în timp la shooterele anilor ‘90, WarCraft II, Gothic II și începuturile epocii „shareware”.
=================

În altă ordine de idei, închiderea https://tinypic.com/ a lăsat o mulțime de găuri în istoria forumlui. La fel au dispărut o mulțime de imagini de pe imageshack, photobucket și altele. Ar fi fain să avem o soluție pentru imagini care să nu depindă de terți oarecare. Pe server nu încap. Postați dacă aveți idei.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Din culise

Post by Cristan »

Nu ți-am mai zis că s-a stricat Magic OGP tocmai pentru că m-am gândit că o să se mai întâmple să se strice și la următoarele upgrade-uri. A mers și fără. Dar ajută, că e mai puțin efort doar să dau copy-paste la un link în loc să stau să formatez o postare sau să modific una veche. Imaginea mare se vede și în articol.
Jaunty wrote: 22 Apr 2020, 16:09 În altă ordine de idei, închiderea https://tinypic.com/ a lăsat o mulțime de găuri în istoria forumlui. La fel au dispărut o mulțime de imagini de pe imageshack, photobucket și altele. Ar fi fain să avem o soluție pentru imagini care să nu depindă de terți oarecare. Pe server nu încap. Postați dacă aveți idei.
Asta cred că e o problemă cu care se confruntă toată lumea, nu știu dacă există o soluție simplă. imgur pare destul de solid deocamdată. Altfel... hostare proprie? Dacă nu mă înșel așa procedează consolegames.ro și țin minte că strângeau donații ca să acopere costul (bine, presupun că asta includea și alte chestii). Am putea încerca și noi la fel, să strângem donații periodic și să luăm spațiu mai mult undeva.

Apropo de asta - și legat și de ce vorbeam la meetup - nu vrei să redeschidem discuția pentru niște donații pentru hosting? Sunt sigur că ar fi mai multă lume dispusă să contribuie. Și cred că sunt și soluții mai simple care să nu necesite cine știe ce setup sau bătăi de cap (ex. Ko-Fi pe care-l folosesc și Joc și Vorbe). Și dacă nu ne gândim și alte chestii pe care să dăm banii (gen premii la concursuri sau tombole periodice), putem limita strângerea de donații doar până se strânge o anumită sumă (gen hosting pe un an) și pe urma oprim până anul următor.

----

Și în altă ordine de idei (dar nu fără legătură), ce părere ați avea de niște „branding”, gen niște tricouri / șepci / whatevers cu sigla forumului sau LVL ceva? Și ori le facem noi și le dăm ca un bonus pentru cei care donează mai mult (cât să acopere și costul de producție), ori să facem niște modele gratuit pe forum și să și le imprime fiecare unde vrea? Ați purta un tricou „CÂNDAPAREVISTA”?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Din culise

Post by TG »

Nu știu exact dacă se poate sau ce implică, dar nu ne putem folosi prin vreun API de vreun cloud storage? Nu știu dacă există așa ceva pentru PhpBB.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Din culise

Post by Jaunty »

Imgur are un API, iar cineva a făcut deja o extensie pentru integrarea lui în phpBB. Numai că e doar pentru upload-uri, deci nu sunt acoperite cazurile în care cineva pune între img tags o imagine de pe un site oarecare. Cel mai convenabil ar fi să inserăm niște cod în funcția de parsare a post-ului, care să extragă imaginile și să le urce automat pe imgur. Plus, aș putea face un script pentru backup periodic al imaginilor pe HDD-ul de acasă. Dar nu-i treabă simplă.

Legat de strângerea de bani, da, până la urmă ar fi mai sustenabil dacă s-ar acoperi din donații costul hosting-ului. Pe lună nu-i mult, dar se adună: 6 ani x 12 luni x 6 dolari = vreo 432 dolari pe care i-am plătit până acum. Mai sunt niște plusuri și minusuri, dar tot în apropierea acestei sume ajungem. Am deja un cont Patreon, încerc să pun la punct ceva acolo după ce termin cu actualizarea phpBB.

...Actualizare care durează mult fiindcă mai fac cu ocazia asta câteva lucruri:
- Content Security Policy
- îmbunătățirea unor bbcodes
- revamp al embed-urilor
- un mod mai eficient de a curăța conturile spammer-ilor și conturile neactivate. Plus că adresele de email ale spammerilor ar trebui raportate.
- curățarea parametrilor de tracking din link-uri
- http -> https pentru o mulțime de link-uri

În afară de ultima, fiecare are propriul univers de probleme asociate și cu unele nu am ajuns atât de departe pe cât mi-aș fi dorit. Oricum, nu mai am mult.
Cristan wrote: 22 Apr 2020, 17:21 Nu ți-am mai zis că s-a stricat Magic OGP tocmai pentru că m-am gândit că o să se mai întâmple să se strice și la următoarele upgrade-uri. A mers și fără. Dar ajută, că e mai puțin efort doar să dau copy-paste la un link în loc să stau să formatez o postare sau să modific una veche. Imaginea mare se vede și în articol.
Magic OGP se împacă bine cu noua versiune phpBB, chit că n-a mai fost modificat. Totuși eu am o reținere când vine vorba de extensii neoficiale, fiindcă nu putem fi siguri că vor funcționa la infinit. Apropo, extensia markdown pe care ai sugerat-o a fost actualizată și merge cu noul phpBB. Dar dacă renunțăm vreodată la ea, se poate strica formatarea post-urilor cu markdown (cel puțin dacă rulez reparse). Și eu prefer markdown, dar n-aș încărca forumul cu dependențe noi doar pentru asta. Acestea fiind spuse, vă las pe voi să decideți în legătură cu cele două extensii.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Din culise

Post by Jaunty »

Cristan wrote: 22 Apr 2020, 17:21 Și în altă ordine de idei (dar nu fără legătură), ce părere ați avea de niște „branding”, gen niște tricouri / șepci / whatevers cu sigla forumului sau LVL ceva? Și ori le facem noi și le dăm ca un bonus pentru cei care donează mai mult (cât să acopere și costul de producție), ori să facem niște modele gratuit pe forum și să și le imprime fiecare unde vrea? Ați purta un tricou „CÂNDAPAREVISTA”?
Nu-i pentru mine. Dar dacă se găsesc amatori și sunteți dispuși să faceți treaba asta, foarte bine! O să vă virez banii pentru merch. :)

Aș muta în public discuția asta. Adică ultimele post-uri.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Din culise

Post by Mahdi »

Mai degrabă aș da bani pentru un tiraj limitat dintr-o revistă.

Nici merch nu sună rău, dar trebuie să fie ceva interesant, nu doar un text cu numele. Ar fi fost cool să avem o mascotă sau un logo mai grafic.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Din culise

Post by marvas »

@Jaunty: Un Patreon ar fi foarte util. Putem pune link si pe site daca reusesti sa faci unul.
@Cristan: As da bani buni pe un Almanah Candaparerevista cu review-uri de pe site, formatat de tine.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Am mutat aici o discuție din secțiunea adminilor despre cele ce urmează. În principal mă interesează dacă aveți idei în legătură cu problema imaginilor:
Jaunty wrote: 22 Apr 2020, 16:09 În altă ordine de idei, închiderea https://tinypic.com/ a lăsat o mulțime de găuri în istoria forumlui. La fel au dispărut o mulțime de imagini de pe imageshack, photobucket și altele. Ar fi fain să avem o soluție pentru imagini care să nu depindă de terți oarecare. Pe server nu încap. Postați dacă aveți idei.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Forum Nivelul 2

Post by DANiel »

Legat de strângerea de bani, da, până la urmă ar fi mai sustenabil dacă s-ar acoperi din donații costul hosting-ului. Pe lună nu-i mult, dar se adună: 6 ani x 12 luni x 6 dolari = vreo 432 dolari pe care i-am plătit până acum. Mai sunt niște plusuri și minusuri, dar tot în apropierea acestei sume ajungem. Am deja un cont Patreon, încerc să pun la punct ceva acolo după ce termin cu actualizarea phpBB.
Bun, deci s-a decis. Unde trebuie să intru și să dau bani?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Forum Nivelul 2

Post by MC »

Pot sa donez si eu o suma daca ne hotaram sa strangem
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Forum Nivelul 2

Post by Magicake »

Si eu.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by reV »

Jaunty wrote: 24 Apr 2020, 17:32 Am mutat aici o discuție din secțiunea adminilor despre cele ce urmează. În principal mă interesează dacă aveți idei în legătură cu problema imaginilor:
Jaunty wrote: 22 Apr 2020, 16:09 În altă ordine de idei, închiderea https://tinypic.com/ a lăsat o mulțime de găuri în istoria forumlui. La fel au dispărut o mulțime de imagini de pe imageshack, photobucket și altele. Ar fi fain să avem o soluție pentru imagini care să nu depindă de terți oarecare. Pe server nu încap. Postați dacă aveți idei.
google drive/photos?
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

as da si eu bani
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Mulțumesc pentru susținere. Să văd cum e cu Patreon.
Jaunty wrote:Aveam impresia că veniturile din donații trebuie raportate la ANAF. Dar un străin pe internet zice că nu. ANAF pare să zică la fel.
Poate să-mi confirme cineva? N-o să-i pese ANAF-ului de sume atât de mici, dar mă interesează în principiu dacă e vreo procedură legală pentru donații (eventual peste o anumită sumă).

@reV: Nu-i așa simplu. Și nu cred că pot face embed la imaginile de pe google drive/photos. În fine, poate o rezolv cu un script + imgur.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by SenFire »

Jaunty wrote: 25 Apr 2020, 14:58 Mulțumesc pentru susținere. Să văd cum e cu Patreon.
Jaunty wrote:Aveam impresia că veniturile din donații trebuie raportate la ANAF. Dar un străin pe internet zice că nu. ANAF pare să zică la fel.
Poate să-mi confirme cineva? N-o să-i pese ANAF-ului de sume atât de mici, dar mă interesează în principiu dacă e vreo procedură legală pentru donații (eventual peste o anumită sumă).

@reV: Nu-i așa simplu. Și nu cred că pot face embed la imaginile de pe google drive/photos. În fine, poate o rezolv cu un script + imgur.
Se pot face embed dacă folderul este public. Chiar și de pe Dropbox sau OneDrive sau Amazon, etc.
Folosind o compresie decentă, precum resmush.it, eventual limitarea imaginilor la maxim 1500px, jpg / webp, devine și self hosting-ul o opțiune. Eventual toate imaginile să fie mutate de pe server într-un cloud după 1 an de la încărcare printr-un cronjob.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Merci fain, nu știam de https://resmush.it/. Avem aproape 12.000 de post-uri cu [img] tags. Dacă socotim 12.000 de imagini cu dimensiunea medie de 1 MB, 12 GB de imagini ar încăpea pe server, dar aș vrea să am mai mult spațiu de manevră - acum avem 15 GB liberi. Totul depinde de dimensiunea medie. Gif-urile și babele sunt cele mai mari, pentru început am putea să le excludem.

Oricum, în primă fază am nevoie de un script care să extragă link-urile din [img] tags. Lista aș putea să i-o pasez lui resmush.it și apoi lui wget. În funcție de cât ocupă directorul rezultat, pot ori să le urc pe imgur, ori să fac un subdomeniu pe candaparerevista pentru imagini. Apoi rulez alt script cu care modific link-urile din post-uri. Dacă fac asta periodic, cred că e suficient (cu un cronjob, dacă nu e nevoie de vreo verificare din partea mea).
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests