Forum Nivelul 3

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Am rezolvat problema cu tag-urile care nu funcționau în spoiler.
Am adăugat în pagina de profil un link către "Search user's topics".
Am rezolvat problema care a cauzat crash-ul din ianuarie (era legată de search). A fost mai complicat cu update-ul decât credeam atunci.

În locul temelor wide, am făcut un userstyle simplu:

Code: Select all

@-moz-document domain("forum.candaparerevista.ro") {
	.page-width {
		max-width: none;
	}
}
[edited] Dacă vreți să lățiți forumul, dați-i import în Stylish Stylus. Dacă folosiți Firefox 61+, citiți post-ul ăsta - merci, DarthZombie!

În rest, totul pare a fi în regulă. Deci dacă nu aveți nimic împotrivă, mâine voi face update-ul.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Update-ul e pe țeavă. La 11:30 închid forumul vreo 15-30 de minute.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Gata. În sfârșit. :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

Multumim!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Forum Nivelul 2

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Trebuie să mă obișnuiesc dar arată mișto :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by McWilliams »

Multumesc pentru instructiunile de aplicare. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Mi-am adus aminte de o mai veche sugestie de-a lui Stokkolm și am încercat să implementez ce scrie în articolul ăsta, ca embed-urile youtube să se încarce mai repede. Am făcut un test cu tag-ul [youtube] și funcționează, dar titlul clipului nu mai apare. Adică:

Image
vs
Image

Deci soluția nu-i suficientă, având în vedere că mulți au postat clipuri așteptându-se ca titlul să fie afișat. Păcat.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Cristan »

De fapt, n-ar fi rău deloc dacă trebuie să scriem titlul separat. M-am mai gândit la asta, dar nu știam cum am putea face să scrie toată lumea titlurile video-urilor separat.

Mi se pare foarte util pentru search - dacă vrei să cauți un clip anume sau să vezi daca s-a mai postat clipul pe care urmează să-l pui.

Nici așa nu e o garanție, dar ar fi un imbold suplimentar.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by mahri726 »

[sketchfab]dc591fa01da2472d825eb20cdcc8e1b5[/sketchfab] TechnoDemon by grigoriyarx on Sketchfab


As avea o sugestie: s-ar putea integra Sketchfab in forum, pentru a vizualiza modele sau animatii 3D direct in postari ?

https://github.com/sketchfab/phpbb-plugin
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

@Cristan: Dacă youtube permite extragerea titlului (prin API, să zicem), BBcode-ul l-ar putea pune automat într-un div. Nu cred că asta l-ar face căutabil, totuși.

@mahri726: Mișto Sketchfab, nu știam de el. Dar ar fi deplasat să inserăm modele de zeci de MB randate cu WebGL direct în paginile forumului.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by mahri726 »

Din câte știu, in momentul in care inseri un model, iti apare doar o imagine cu modelul respectiv, nu incarca moelul in sine. Doar daca dai click pe imagine, atunci începe să-l încarce. Deci nu va penaliza performanta forumului. Sketchfab este integrat pe Facebook și Twitter in modul acesta. Evident, după ce îl încarcă, poți să dai full screen.

O alta idee ar fi ca atunci cand copiezi și dai paste la BB Code-ul embedului pe forum, sa îți apară doar o imagine a modelului, iar când dai click pe ea sa te duca direct pe Sketchfab. Cred că se poate realiza acest lucru, daca sunt urmate parțial instrucțiunile din linkul de GitHub.


Cam așa arată codul pentru un embed BBCode Sketchfab:

Code: Select all

[sketchfab]dc591fa01da2472d825eb20cdcc8e1b5[/sketchfab] [url=https://sketchfab.com/models/dc591fa01da2472d825eb20cdcc8e1b5]TechnoDemon[/url] by [url=https://sketchfab.com/grigoriyarx]grigoriyarx[/url] on [url=https://sketchfab.com]Sketchfab[/url]

Problema este că dacă inseri direct BB Code, există opțiunea de Autostart, ceea ce nu este indicat.


Desigur, fiind un forum de gaming, probabil embedurile Sketchfab ar fi folosite foarte rar sau deloc, comparativ cu un forum de artă. Nu știu câți le-ar folosi... poate pentru threadul de anime...
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

mahri726 wrote: 11 Mar 2018, 03:04Desigur, fiind un forum de gaming, probabil embedurile Sketchfab ar fi folosite foarte rar sau deloc, comparativ cu un forum de artă. Nu știu câți le-ar folosi... poate pentru threadul de anime...
Și asta. Deci nu merită.

Bun, urmează încă câteva minute de downtime, la ora 12, pentru RAM upgrade: de la 512 MB la 1 GB.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Gata.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Acum putem posta link-uri relative. Adică /viewforum.php?f=11 în loc de https://forum.candaparerevista.ro/viewforum.php?f=11. Parcă în 3.1 nu mergea.

Link-urile relative sunt preferabile, fiindcă nu schimbă domeniul atunci când forumul e accesat de pe un domeniu alternativ, cum e cel .onion.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Problemele de azi (erorile 502 bad gateway) s-au datorat faptului că am ridicat parțial login-ul suplimentar de pe ziadoxvr77y7ifvs.onion. În două zile boții au dat iar năvală, cu zeci de request-uri pe secundă. Log-ul webserver-ului pe ziua de azi a ajuns aproape de 500 MB. Am sperat că dacă ascund sub acel login doar componentele forumului care se încarcă mai greu (precum search), o să fie ok, dar... nu. Nici nu cred că e un atac intenționat, ci mai curând „internet background radiation”. Totuși mai fac o ultimă încercare, doar cu homepage-ul expus.

LE: N-a mers.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Forum Nivelul 2

Post by tnt »

Image

:lol:

Jaunty, scoate llimitarea.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Forum Nivelul 2

Post by DarthZombie »

Pentru cei putini care foloseau wide script-ul lui Jaunty in Stylish pe Firefox, iata niste scurte instructiuni pentru a "repara" efectul recentului update 61
Mozilla nuked @-moz-document rules with Firefox version 61. It's supposed to be replaced with @document(link), but that doesn't work yet.

This needs to be addressed in Stylish. It would be best if the Import tool parses @-moz-document rules to its internal metadata and then strips the text on import, IMO.

I couldn't find anything about this new Firefox breakage in a quick search of the Stylish GitHub, so you may want to raise the issue over there.

As a temporary workaround, you can set the layout.css.moz-document.content.enabled pref to true in about:config.
That won't clear the red error X in the edit dialog, but the script will work.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

Am lipsit câteva luni. Scuze dacă ați avut vreo treabă cu mine și nu v-am răspuns. Am lăsat serverul pe mâna celorlalți admini. Admini care DAMN, ce treabă faină au făcut cu site-ul!

---
tnt wrote: 20 Jun 2018, 16:24 Image

:lol:

Jaunty, scoate llimitarea.
Nu pot face asta din admin panel-ul forumului, trebuie să sap mai adânc. Dar dacă vrei doar să-ți cauți post-urile, intră pe pagina ta de profil și apasă „Search user’s posts”, văd că asta merge.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Forum Nivelul 2

Post by tnt »

Nu, voiam sa caut daca am fost mentionat. Anyway, era mai mult in gluma, not to worry ;)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by McWilliams »

Somebody I know posted this somewhere I look. Pare interesant, insa ma roade curiozitatea sa stiu daca si noi (adica forumul) contam la statistica aia.

Link

Image
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests