Thread cu mici sugestii

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Jaunty »

Ok, am schimbat. N-am băgat de seamă chestia asta până acum. Pare a fi o scăpare, dar cred că autorii au lăsat așa ca să încapă butoanele din dreapta dacă breadcrumbs sunt prea late. Pe forumul nostru nu văd să fie cazul. Dacă observați vreo problemă legată de schimbare, să-mi spuneți.

Legat de sugestia cu Twitter embed: mie nu-mi plac embed-urile în general, dar dacă chiar vreți... cred că putem face un soi de embed simplu, asemănător cu cel de pe site-ul nostru, care folosește niște metadate ale paginii (probabil ar merge și cu GOG, Steam și altele). Pentru embed-uri mai avansate ar fi nevoie de extensii dedicate, iar extensiile neoficiale nu-mi plac, fiindcă fac probleme la update și pot introduce vulnerabilități.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thread cu mici sugestii

Post by ola small dickie »

DarthZombie wrote: 7 Oct 2018, 14:52 Nu la fel de repede ar fi sa apesi Backspace sau unul din Thumb Buttons daca ai mouse cu asa ceva?
neah, plus ca se aplica chestia asta si atunci cand sunt pe telefon
Jaunty wrote: 7 Oct 2018, 15:48 Ok, am schimbat. N-am băgat de seamă chestia asta până acum. Pare a fi o scăpare, dar cred că autorii au lăsat așa ca să încapă butoanele din dreapta dacă breadcrumbs sunt prea late. Pe forumul nostru nu văd să fie cazul. Dacă observați vreo problemă legată de schimbare, să-mi spuneți.

Legat de sugestia cu Twitter embed: mie nu-mi plac embed-urile în general, dar dacă chiar vreți... cred că putem face un soi de embed simplu, asemănător cu cel de pe site-ul nostru, care folosește niște metadate ale paginii (probabil ar merge și cu GOG, Steam și altele). Pentru embed-uri mai avansate ar fi nevoie de extensii dedicate, iar extensiile neoficiale nu-mi plac, fiindcă fac probleme la update și pot introduce vulnerabilități.
Multumesc Jaunty pt modificare. Eu nu tin neaparat pt un twitter embed.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Magicake »

Ca sa reducem numarul de spambots am putea cumva linka user registration de arhiva de reviste, cu intrebari gen "care e al 2-lea cuvant din al 3-lea paragraf din review-ul pentru FEAR?" cu link spre review page ca sa fie usor :lol:

Sau "in ce an si luna a aparut review-ul pentru FEAR?" cu link la review, as above.

And so on.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by McWilliams »

Iar daca pui asemenea intrebari la logarea pe forum, cred ca o sa pierdem jumatate din user-ii de acum. :grin:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Magicake »

Nu are rost la logare, oricum nu e test de cultura levelistica, in fond dam link direct la raspuns. Ideea e ca e ceva ce spambots nu pot face si nu e un classic captcha/altceva gen intrebari "5+3=?" care pot fi batute cu machine learning. Drawbacks ar fi ca daca pica serverul unde e arhiva nu se mai poate inregistra nimeni, dar nu vad sa fie drawback atat de mare.

In acelasi timp facem legatura userilor noi cu vechile reviste, win-win.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Jaunty »

Momentan mă impresionează eficiența întrebării „În ce limbă e scrisă această întrebare?”. Se mai strecoară câte-un spammer, dar nu ne mai năpădesc ca altădată. Dacă e cazul, putem schimba cu alt challenge simplu, gen „scrie "forum" invers”, sau „care e culoarea ta preferată?”. :lol: E simpatică și ideea ta, dar cam peste mână.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Thread cu mici sugestii

Post by DarthZombie »

"Cine e cel mai amuzant user de pe forum?" - orice raspuns care nu e numele meu primeste range IP ban. Absolut rezonabila solutia.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Magicake »

Aia merge la login, nu register :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by McWilliams »

Sa ne spuna Jaunty cate check-uri au fost picate de cand a inceput concursul. Ca am impresia ca ne-am dublat in cantitate, la numar de user-i.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by McWilliams »

Jaunty, just for the hell of it, cam cate persoane neautentificate se uita la Blaba Zilei, on a daily basis? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Jaunty »

Azi, de exemplu, thread-ul are 77 de accesări. Nu știu câte din ele sunt făcute de useri autentificați.
Edit: Media pe săptămâna asta e de vreo 209 accesări / zi. :) Aici intră și crawlerele.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thread cu mici sugestii

Post by ola small dickie »

ola small dickie wrote: 24 Jan 2019, 01:05 So intru pe forum la ora asta sa vad ce s a mai postat si ca de obicei (pe telefon) apas pe board index. Numai ca nimeresc 1mm mai sus si apas pe iadul butoanelor de pe forum: MARK FORUMS READ. nu e prima oara cand patesc catastrofa asta

Urasc butonul mark forums read
Pătrunjelu' wrote: 24 Jan 2019, 04:48 Nu l-as scoate deoarece e util, dar i-as pune un dialog cu Yes/No inainte sa marcheze tot ca si citit.
ola small dickie wrote: 24 Jan 2019, 08:10 Da, ar fi mai bine
Ce ziceti?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Jaunty »

Ok, am să mă uit prin cod.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by McWilliams »

Yeah, I usually fat finger that as well. In schimb, dupa cateva luni, am "descoperit" ca butonul este ceva mai... mare :lol: daca intorci telefonul pe format de monitor.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Mahdi »

Ar fi mișto dacă linkul cu mark forums read ar apărea și în pagina cu unread posts. Cred că s-a mai propus.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Jaunty »

Ctrl+F5

Ok, am pus prompt la "Mark forums read". Merge doar cu javascript activat (dar probabil sunt singurul care și-l dezactivează).

Soluția pe care am găsit-o mi se pare cam dubioasă, nu știu dacă e vina mea sau a limbajului. Dacă are cineva idei mai bune, shoot:
Spoiler for code:

Code: Select all

$("[data-ajax='mark_forums_read']").click(function() {
    return false;
});
$("[data-ajax='mark_forums_read']").click(function() {
    if (confirm('Mark forums read?') === false) {
        throw new Error('Stopped "Mark forums read"');
    }
});
@Mahdi: Ce zici tu e ceva mai greu, deși nu pare. Nu știu cum s-o fac deocamdată.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Thread cu mici sugestii

Post by ola small dickie »

Am testat de pe mobil. Am apasat pe marks forum read si ma intreaba daca vreau sau nu. Sweet!

Multumesc Jaunty!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
adriano13

Re: Thread cu mici sugestii

Post by adriano13 »

Sunt sanse sa se poata da ignore la un thread intreg (ma refer sa nu mai apara ca necitit chiar daca apar postari noi in threadul respectiv), ca am citit niste "fumigene" pe anumite threaduri si ignore-ul nu pare sa rezolve treaba asta (tot apare ca necitit, chiar daca a postat un user "foe")...?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Jaunty »

Nu cred că există opțiunea. Am găsit o extensie din 2010 care făcea asta, dar a fost abandonată.

Eu mă uit pe lista de active topics și citesc ce mă interesează. Tot timpul am în listă post-uri necitite. Și nu am niciun „foe”. Mno, fiecare folosește altfel forumul.
adriano13

Re: Thread cu mici sugestii

Post by adriano13 »

Jaunty wrote: 14 Oct 2021, 10:08 Nu cred că există opțiunea. Am găsit o extensie din 2010 care făcea asta, dar a fost abandonată.

Eu mă uit pe lista de active topics și citesc ce mă interesează. Tot timpul am în listă post-uri necitite. Și nu am niciun „foe”. Mno, fiecare folosește altfel forumul.
Am inteles, asta este...
O alta sugestie ar fi sa adaugi optiunea de a-ti sterge contul, disponibila cam pe orice forum, sau macar optiunea de disable.
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests