Sugestii categorii forum

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
Post Reply
User avatar
Noir
Space Invader
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2014, 17:24

Sugestii categorii forum

Post by Noir »

Salut. Sunt un utilizator nou, dar citesc level de cand aveam vreo 13-14 ani. Eu sunt cititorul ala in umbra care urmareste tot, dar nu stie nimeni de el. In fine, nu sunt aici sa ma prezint.

Si aici am prima sugestie: o categorie/subcategorie la sectiunea general unde utilizatorii noi sa se introduca. Poate si un bot de forum care sa salute automat si sa recomande link-uri utile (cu regulile forumului sau mai stiu eu ce).

Apoi, multi dintre cititorii level/nivelul 2 sunt oameni inteligenti cu ganduri interesante. Mi-ar placea sa existe o categorie/subcategorie legata de filosofie/gandire critica etc., poate tot la sectiunea general.

EDIT: limitele pentru avatar (21 kb) sunt ridicole :/
And if you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Sugestii categorii forum

Post by marvas »

cred ca la un moment dat a existat un astfel de topic, dar comunitatea actuala e una restransa si fiecare cunoaste cam pe fiecare. Pe de alta parte iti faci o parere mai buna despre un user urmarind ce posteaza decat daca s-ar autodescrie.

Nu insistam prea mult asupra persoanelor din spatele utilizatorilor, fiecare are dreptul la intimitate si anonimitate. Exista si exceptii precum .chestr0ny si ola small dickie. De-a lungul timpului au pus atatea poze pe forum incat stii exact pe cine trebuie sa bati daca ajungi prin Constanta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Sugestii categorii forum

Post by ola small dickie »

da, de exemplu chiar acum o sa pun inca una la topicul cu poze despre cainele familiei insotita de o povestioara
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sugestii categorii forum

Post by ne0lith »

Noir » Sun Nov 30, 2014 5:30 pm wrote: multi dintre cititorii level/nivelul 2 sunt oameni inteligenti cu ganduri interesante.
Salut, multumesc ca m-ai remarcat in primul rand. Cat despre sugestiile tale, daca ar fi sa se implementeze, mi s-ar parea mai potrivite niste topicuri la sectiunea generala in detrimentul introducerii altor categorii cu activitate cel mai probabil scazuta. Utilizatori noi activi sunt o raritate aici, iar discutii pe temele mentionate de tine, desi apar tangential pe topicuri nededicate strict acestui subiect, n-am vazut sa aiba succes cand incerci sa le concentrezi intr-un singur loc.

Daca ar fi sa deschizi "topicul cu arta si filosofie" probabil ar fi cam pretentios si fortat pentru o comunitate cu o atitudine mai degajata, insa poti aborda astfel de teme in discutiile pe marginea unui joc sau film, de exemplu. Oricum, daca vrei sa testezi interesul pentru ideile sugerate poti initia chiar tu topicurile dorite.
Last edited by ne0lith on 30 Nov 2014, 19:04, edited 1 time in total.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Sugestii categorii forum

Post by Magicake »

Eu nu vreau sa stiu cine esti, vreau sa vad ce postezi intai. Also, viewtopic.php?f=35&t=383
User avatar
Noir
Space Invader
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2014, 17:24

Re: Sugestii categorii forum

Post by Noir »

Pătrunjelu' » 30 Nov 2014, 19:03 wrote:Eu nu vreau sa stiu cine esti, vreau sa vad ce postezi intai. Also, viewtopic.php?f=35&t=383
Vazui aia. Idea e ca as fi dorit o categorie noua, nu un thread amarat.
And if you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sugestii categorii forum

Post by ne0lith »

Ce te face sa crezi ca are rost sa faci o categorie noua cand un thread cu aceeasi tema nu prezinta activitate? Daca problema e ca threadul nu e vizibil, cred ca s-ar putea face sticky si nu s-ar schimba nimic.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Noir
Space Invader
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2014, 17:24

Re: Sugestii categorii forum

Post by Noir »

ne0lith » 30 Nov 2014, 19:47 wrote:Ce te face sa crezi ca are rost sa faci o categorie noua cand un thread cu aceeasi tema nu prezinta activitate? Daca problema e ca threadul nu e vizibil, cred ca s-ar putea face sticky si nu s-ar schimba nimic.
Sincer sa fiu, am folosit metoda comparativa. Acea sectiune e aproape nelipsita din majoritatea forumurilor. O categorie noua ar face lucrurile sa para mai aranjate. Plus ca, lumea ar putea face un thread separat pentru fiecare, si ar fi intampinat mai ok.
Apoi, s-ar putea crea un forum bot care sa salute automat si sa ofere totodata linkuri utile (regulament, sugestii etc.) Ar puta fi de folos persoanelor care nu sunt familiarizate cu modul de functionare al unui forum.

A propos, ar fi ok niste butonuri de "thanks" sau "like" sau mai stiu eu ce, pentru a putea aprecia o postare cu care esti de acord.
And if you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Sugestii categorii forum

Post by Magicake »

Unu la mana. Nu cred ca ai prins ideea. Avem ceva gen 1-2 useri noi pe an. Din aia, suntem mega norocosi daca ramane macar unul sa posteze mult. Toate sugestiile tale sunt invalide tinand cont de popularitatea forumului. Nu avem pentru cine sa deschidem sectiune noua, nu avem useri noi care sa ne aglomereze alte sectiuni cu thread-uri si posturi de prezentare.

Doi la mana. Suntem mai interesati de calitate decat de cantitate. Decat sa gasim zece Viorei care se excita cand vad oportunitatea sa-i zica lumii cati treispe ani au si cum LoL si Dota sunt cele mai bengoase jocuri din lume, mai bine stam linistiti si asteptam useri care sunt interesati de discutii, nu de prezentari si like-uri. E posibil, s-a mai intamplat.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Sugestii categorii forum

Post by DarthZombie »

Daca vrei sectiune de discutii filosofice, apeleaza cu incredere la Cafenea si faci acolo un topic despre discutii de genul. Ca va avea sau nu priza la userbase-ul de aici nu iti pot spune, dar la cat de micut e forumul zau ca nu va conta in ce sectiune va fi bagat.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Sugestii categorii forum

Post by Jaunty »

Noir, mersi pentru sugestii.

Am mărit limita pentru avatar la 100 KB. Pentru imagini 100x100 nu e nevoie de mai mult.
Noir » Sun Nov 30, 2014 5:30 pm wrote:Si aici am prima sugestie: o categorie/subcategorie la sectiunea general unde utilizatorii noi sa se introduca. Poate si un bot de forum care sa salute automat si sa recomande link-uri utile (cu regulile forumului sau mai stiu eu ce).
Thread-ul pe care l-a link-uit Pătrunjelu' e mai mult decât suficient. Oricum nu văd rostul thread-urilor de gen.

- Salut, sunt Gigel și îmi plac FPS-urile.
- Și ce dacă?

Regulamentul e suficient de vizibil și oricum eu unul nu recomand nimănui să-l citească decât după primul warn sau ban. Sunt chestii de bun simț pe care ar trebui să le intuiască oricine. Niciodată nu l-am citit cap-coadă. Nu văd rostul unui bot.
Noir » Sun Nov 30, 2014 5:30 pm wrote:Apoi, multi dintre cititorii level/nivelul 2 sunt oameni inteligenti cu ganduri interesante. Mi-ar placea sa existe o categorie/subcategorie legata de filosofie/gandire critica etc., poate tot la sectiunea general.
Cum zice Zombie, postează la Cafenea dacă vrei să discuți așa ceva. Deocamdată nu are rost o categorie dedicată.
Noir » Sun Nov 30, 2014 8:14 pm wrote:A propos, ar fi ok niste butonuri de "thanks" sau "like" sau mai stiu eu ce, pentru a putea aprecia o postare cu care esti de acord.
Nu simt nevoia, dar dacă găsesc un mod pentru asta, poate îl instalez după ce rezolv chestiile mai importante.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Sugestii categorii forum

Post by Soarecu »

Eu credeam ca tot forumul e o filozofie...
PS: Bine ai venit, si mersi ca mi-ai amintit de x3ckid si ca mi-ai dat cosmaruri pentru la noapte. Have fun!
User avatar
Noir
Space Invader
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2014, 17:24

Re: Sugestii categorii forum

Post by Noir »

Jaunty » 1 Dec 2014, 10:30 wrote:Noir, mersi pentru sugestii.

Am mărit limita pentru avatar la 100 KB. Pentru imagini 100x100 nu e nevoie de mai mult.
Noir » Sun Nov 30, 2014 5:30 pm wrote:Si aici am prima sugestie: o categorie/subcategorie la sectiunea general unde utilizatorii noi sa se introduca. Poate si un bot de forum care sa salute automat si sa recomande link-uri utile (cu regulile forumului sau mai stiu eu ce).
Thread-ul pe care l-a link-uit Pătrunjelu' e mai mult decât suficient. Oricum nu văd rostul thread-urilor de gen.

- Salut, sunt Gigel și îmi plac FPS-urile.
- Și ce dacă?

Regulamentul e suficient de vizibil și oricum eu unul nu recomand nimănui să-l citească decât după primul warn sau ban. Sunt chestii de bun simț pe care ar trebui să le intuiască oricine. Niciodată nu l-am citit cap-coadă. Nu văd rostul unui bot.
Noir » Sun Nov 30, 2014 5:30 pm wrote:Apoi, multi dintre cititorii level/nivelul 2 sunt oameni inteligenti cu ganduri interesante. Mi-ar placea sa existe o categorie/subcategorie legata de filosofie/gandire critica etc., poate tot la sectiunea general.
Cum zice Zombie, postează la Cafenea dacă vrei să discuți așa ceva. Deocamdată nu are rost o categorie dedicată.
Noir » Sun Nov 30, 2014 8:14 pm wrote:A propos, ar fi ok niste butonuri de "thanks" sau "like" sau mai stiu eu ce, pentru a putea aprecia o postare cu care esti de acord.
Nu simt nevoia, dar dacă găsesc un mod pentru asta, poate îl instalez după ce rezolv chestiile mai importante.
Ok, atunci ce parere ai de un mod care sa iti dea notificari in momentul in care esti citat sau mentionat? Ar face mai usoara tinerea evidentei...
And if you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Sugestii categorii forum

Post by Jaunty »

Dacă găsești așa ceva (sau orice alt mod care ți-ar plăcea), trimite-mi link. Poți căuta aici: https://www.phpbb.com/customise/db/modifications-1. Vezi să se împace cu phpBB 3.0.12.
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests