Plangeri si reclamatii

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by McWilliams »

Stai putin. Putem zice "Puie Monta" si "Ice Tea Foot", dar nu putem cita din Gherman sau Cartarescu? What have you done to my beautiful forum?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by TG »

Înțeleg moderarea lui Cristan. ”Salvarea” thread-ului era penibila tripletă Zombie, McWill și MC care a reușit să întreacă regurgitația lui Gherman. Pe această cale țin să menționez că, la fel ca ultima dată când am făcut asta, penibilul interacțiunii acestor useri cu ola, devine iritant și le voi da ban la fiecare astfel de iritație care se abate asupra mea și membrilor acestui forum.

Dacă cineva (dintre moderatori) nu e de acord cu asta, mă supun democrației și le puteți ridica.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Plangeri si reclamatii

Post by ola small dickie »

Cristan wrote:Ce anume din ce am zis eu ai zis si tu? Dupa tine e ok sa postam injuraturi daca sunt ale unui "comedian" si mentionezi ca ti se par "amuzante". Am ratat si partea in care le-ai pus intr-un spoiler si ai avertizat ca sunt NSFW.

Nu avem voie sa postam bituri ale unui comediant care contin injuraturi? uau. nu stiam de regula asta. cand a fost impusa?

Da, nu le-am pus in spoiler cu nsfw. Te-am intrebat daca le puneam asa era ok?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Plangeri si reclamatii

Post by MC »

TG wrote:Înțeleg moderarea lui Cristan. ”Salvarea” thread-ului era penibila tripletă Zombie, McWill și MC care a reușit să întreacă regurgitația lui Gherman. Pe această cale țin să menționez că, la fel ca ultima dată când am făcut asta, penibilul interacțiunii acestor useri cu ola, devine iritant și le voi da ban la fiecare astfel de iritație care se abate asupra mea și membrilor acestui forum.

Dacă cineva (dintre moderatori) nu e de acord cu asta, mă supun democrației și le puteți ridica.
Am scris pe topicul intitulat Silviu Gherman citez "Oare Cartarescu il place pe Gherman?".
Asta m-a inclus in tripleta penibila. Bine ca nu mi-am luat si ban pentru un astfel de post. Ma astept de la TG intrucat e la fel de clara inversunarea sa impotriva "tripletei penibile" pe cat e de evidenta inversunarea "tripletei penibile" impotriva lui ola.

O sa am grija sa ignor atat userul ola cat si TG ca sa nu risc vreun ban din cauza ca l-as putea irita pe moderatorul TG.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Plangeri si reclamatii

Post by ola small dickie »

Multe postari te baga in tripleta aia. Nu e cazul de cantonat si analizat una singura, nu ai intrat acum in gruparea asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Cristan »

ola small dickie wrote: Nu avem voie sa postam bituri ale unui comediant care contin injuraturi? uau. nu stiam de regula asta. cand a fost impusa?

Da, nu le-am pus in spoiler cu nsfw. Te-am intrebat daca le puneam asa era ok?
Ai nevoie de o regulă explicită care să-ți zică să nu postezi vulgarități? Poate îți trebuie și o listă de cuvinte și expresii interzise?

Da, spoiler cu nsfw era abordarea potrivită pentru genul ăsta de postari, cum zice și regulamentul, dar există o limită pe care cred că postarea respectivă o depășește. Limita e subiectivă, normal, dar se pare că unii au toleranță diferită la grețoșenie față de alții. Ce să faci, ăsta-i riscul când operezi la limita libertății de expresie, riști să dai de un moderator mai închis la minte.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by TG »

Stai liniștit MC, nu am nici o înverșunare. Chiar mă înțeleg și m-am înțeles bine cu Zombie întotdeauna, iar cu tine nu am nimic în afara thread-urilor hardware. Lui McWill încerc să-i dau doar ban-uri pentru off-topic, nu știu de ce îmi strică meciul cu mizerii din astea. Problema voastră e că din interior acolo chiar nu realizați cât de cringy sunteți, e dureros pentru cei care vă citesc posturile și devine iritant nu doar pentru mine când se repetă constant.

Mai mult, devine greu să mai ai discuții. Sunt rar de acord cu ola, dar nu m-aș obosi să postez ceva pe tema asta pentru că știu ce val de căcat urmează din partea voastră.

Deci nu, nu am eu o problemă cu voi, fix de aia nu mai pot eu că vă luați de ola, o faceți însă într-un mod atât de pueril și lipsit de vreo izbândă încât strică flow-ul natural al forumului din punctul meu de vedere, adică din perspectiva de moderator care nu are are probleme cu diferitele flame-uri și înțepături care apar în mod obișnuit.

Dacă înțelegeți bine, dacă nu, nu, până nu se găsește vreun moderator simpatetic, eu o să continui pe această direcție. Evident, nici ola nu e exclus tratamentului dacă vă încurajează neprovocat.

I was literally just correcting that. But thanks.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Plangeri si reclamatii

Post by ola small dickie »

Cristan wrote:
ola small dickie wrote: Nu avem voie sa postam bituri ale unui comediant care contin injuraturi? uau. nu stiam de regula asta. cand a fost impusa?

Da, nu le-am pus in spoiler cu nsfw. Te-am intrebat daca le puneam asa era ok?
Ai nevoie de o regulă explicită care să-ți zică să nu postezi vulgarități? Poate îți trebuie și o listă de cuvinte și expresii interzise?

Da, spoiler cu nsfw era abordarea potrivită pentru genul ăsta de postari, cum zice și regulamentul, dar există o limită pe care cred că postarea respectivă o depășește. Limita e subiectivă, normal, dar se pare că unii au toleranță diferită la grețoșenie față de alții. Ce să faci, ăsta-i riscul când operezi la limita libertății de expresie, riști să dai de un moderator mai închis la minte.
Te prefaci ca nu vezi diferenta dintre a posta tu ca user injuraturi si a posta un moment umoristic al unui artist ce contine injuraturi.

Dar in al doilea paragraf usor usor iti raspunzi singur.

Mie nu mi se pare atat de gretos fragmentul ala cum incerci tu sa il faci. Dar oricum, inteleg ca sensibilitatile difera deci e ok.

Voi tine cont si daca va mai fi cazul voi folosi un spoiler tab in care voi anunta ca urmeaza limbaj licentios.
Last edited by ola small dickie on 12 Dec 2017, 11:03, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Cristan »

MC wrote:Am scris pe topicul intitulat Silviu Gherman citez "Oare Cartarescu il place pe Gherman?".
Asta m-a inclus in tripleta penibila. Bine ca nu mi-am luat si ban pentru un astfel de post. Ma astept de la TG intrucat e la fel de clara inversunarea sa impotriva "tripletei penibile" pe cat e de evidenta inversunarea "tripletei penibile" impotriva lui ola.

O sa am grija sa ignor atat userul ola cat si TG ca sa nu risc vreun ban din cauza ca l-as putea irita pe moderatorul TG.
Care era scopul acelui post, MC? Contribuia cu ceva la threadul respectiv? Sau doar încercai să-l întărâți pe ola? În ce fel crezi că putea evolua threadul, după postarea ta și a celorlalți?

Până la urmă, de ce insiști să participi la discuții cu ola - valabil și pentru ceilalți - când e clar că nu vă suportați unul pe altul? Care poate fi rezultatul? În cel mai bun caz vă ignoră, dar în cele mai multe cazuri discuția degenerează și cineva ajunge până la urmă să se simtă "nedreptățit".
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Cristan »

ola small dickie wrote: Te prefaci ca nu vezi diferenta dintre a posta tu ca user injuraturi si a posta un moment umoristic al unui artist ce contine injuraturi.
Adică am cenzurat un act artistic, asta vrei să zici? Așa cum poți avea filme de război fără sânge, poți avea și comedie fără înjurături. Ce urmează, să postezi un clip cu Louis CK masturbându-se, sau cu Bordea căcându-se "ironic" pe mașina cuiva? Ți se pare că e o diferență atât de mare între a posta tu înjurăturile respective și a prelua cu copy-paste înjurăturile altcuiva? Trebuie să acceptăm aici orice ți se pare ție (sau oricărui alt user, până la urmă) amuzant, doar pentru că "nu am zis-o eu, a zis-o ăla"? Unde tragem linia? Ți se pare atât de important să avem atâtea discuții aici și să dăm o semnificație mai mare oricărui moment în care nu ți se permite să faci ce vrei tu să faci?

Regulamentul ăla al forumului face referire și la bun-simț. Stai și gândește-te data viitoare când vrei să postezi ceva dacă ți-ar plăcea să te lovești de acel "ceva" și la tine acasă, sau la muncă, sau la părinții tăi, sau în societate în general. Și dacă tu n-ai o problemă cu asta, eu unul aș vrea să fie mai puțini "muiști" și "heruvimi ai căcatului" în general, dar nu am ce să fac decât aici pe forum. Dacă vrei să consumi astfel de materiale, du-te la cutărică pe facebook, trimite-i și pe alții acolo dacă vrei, dar nu le pune aici.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Plangeri si reclamatii

Post by ola small dickie »

Nu puneam nicio postare in acest topic daca iti argumentai de bun simt de la inceput eliminarea topicului. Nu dupa discutii. Adica fara mistocareala ieftina.

Aia cu poti avea comedie fara injuraturi n-am inteles-o. A negat cineva ca nu exista umor fara injuraturi? Sa postam doar umor fara injuraturi? Sau ce?

Nu ma pasioneaza Louis CK sau Bordea. Nici nu prea stiu cine sunt sa fiu sincer.

Pot sa inteleg ca poate acel fragment trebuia postat intr-un spoiler. Dar nu sunt de acord cu trecerea postarilor de pe acest forum prin filtrul umorului lui Cristan. Aia poti sa o decizi tu la tine acasa, la parintii tai, sau ce ai mai enumerat tu mai sus. Nu aici pe forum. Nu toti userii au afinitatile tale legate de umor, cum nu le au toti nici pe ale mele. Asa ca cel mai elegant e ca astfel de postari sa fie intr-un spoiler tab, nu eliminate.

Si sa fim seriosi totusi, nu am postat cine stie ce grozavenie. Cand se postau poze la imagini amuzante cu evrei in lagare sau mai stiu e ce nu te-am vazut sa sari deloc. Desi eu atunci am protestat. Oh well. Probabil ca alea nu te ofensau. Dar cuvantul "muist" intr-un fragment de silviu gherman e mult mai ofensator pt tine. Ce sa-ti povestesc?!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Plangeri si reclamatii

Post by MC »

Cristan wrote:
MC wrote:Am scris pe topicul intitulat Silviu Gherman citez "Oare Cartarescu il place pe Gherman?".
Asta m-a inclus in tripleta penibila. Bine ca nu mi-am luat si ban pentru un astfel de post. Ma astept de la TG intrucat e la fel de clara inversunarea sa impotriva "tripletei penibile" pe cat e de evidenta inversunarea "tripletei penibile" impotriva lui ola.

O sa am grija sa ignor atat userul ola cat si TG ca sa nu risc vreun ban din cauza ca l-as putea irita pe moderatorul TG.
Care era scopul acelui post, MC? Contribuia cu ceva la threadul respectiv? Sau doar încercai să-l întărâți pe ola? În ce fel crezi că putea evolua threadul, după postarea ta și a celorlalți?

Până la urmă, de ce insiști să participi la discuții cu ola - valabil și pentru ceilalți - când e clar că nu vă suportați unul pe altul? Care poate fi rezultatul? În cel mai bun caz vă ignoră, dar în cele mai multe cazuri discuția degenerează și cineva ajunge până la urmă să se simtă "nedreptățit".

It'a a urge I can't resist. Ce sa fac, nu am stomacul atat de tare ca tine.
Promit sa ma controlez mai mult.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Cristan »

@ola: ma contrazici pe chestii pe care nu le-am zis. Nu am moderat postarea pentru umor, ci pentru vulgaritati. Nu am sensibilitati excesive si postarea respectiva nu ma ingretoseaza fizic, dar pot sa sesizez ca e de prost gust si nu isi are locul pe forum. Si asta e, eu sunt unul dintre filtrele prin care trebuie sa treaca postarile de pe forum.

Si e o alta simplificare grosolana sa zici ca am cenzurat postarea doar pentru ceva relativ banal ca muist (nu e cazul sa-ti fac analiza pe text) si nici faptul ca a existat odata o postare nemoderata nu inseamna ca nu se mai poate modera altceva dupa aia.

Cred ca am zis tot ce am avut de zis pe subiectul asta.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Plangeri si reclamatii

Post by ola small dickie »

tu esti un filtru ca moderator care trebuie sa respecte regulamentul. gusturile tale nu reprezeinta filtre ale forumului. de tinut minte asta.

da, am discutat destul despre asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Plangeri si reclamatii

Post by DarthZombie »

Deci nu, nu am eu o problemă cu voi, fix de aia nu mai pot eu că vă luați de ola, o faceți însă într-un mod atât de pueril și lipsit de vreo izbândă încât strică flow-ul natural al forumului din punctul meu de vedere, adică din perspectiva de moderator care nu are are probleme cu diferitele flame-uri și înțepături care apar în mod obișnuit.
Nu am nimic impotriva sa-mi consideri postarile cringy, chiar daca ignori cat de cringy este ola cand vine cu golanisme pe aici si se preface pentru a n-a oara ca nu intelege de ce lumea i le taxeaza ca atare. Insa ce faci tu aici este o spalare pe maini si o pasare a responsabilitatii destul de ridicola, and I’m sorry to say it but what you say is a load of bullshit. "Brigada" asta exista pentru ca ani de zile userului ola i s-au permis mizerii peste mizerii fara sa se ia nicio actiune serioasa impotriva sa, only slaps on the wrist. Granted, acest proces a inceput inainte ca tu si ceilalti sa deveniti moderatori dar asta nu inseamna ca nu aveti nicio responsabilitate pentru ce s-a intamplat dupa. Au mai fost si alte "brigazi" formate in jurul altor useri toxici, un exemplu foarte la indemana este Doc. Taman chestie, Doc a fost pedepsit sever pentru magariile sale de cateva ori si acum problema userului sau a disparut in totalitate, cred ca i-a expirat ban-ul de mai bine de 6 luni si n-a mai dat niciun semn de viata pe aici.

In schimb ola se ia la tranta cu diversi useri de ani si ani de zile din simplul motiv ca se dovedeste in mod repetat incapabil sa contrazica pozitia altor useri fara sa-i atace, ia la ironii ieftine sau batjocura, si in mod senzational aparent problema consta in 3 useri din lunga sa lista de "oponenti" si nu el insusi. Ironia face ca nu am ezitat sa exprim opinii care se aliniau cu ale lui ola, sau sa-i tin partea atunci cand am crezut ca el are dreptate si altcineva greseste. Hell, am si oferit un raspuns la o intrebare pusa pe unul din help topics acum ceva vreme, daca-l uram pe ola atat de tare precum va imaginati n-as fi facut aceste lucruri nici picat cu ceara.

Ai folosit in trecut argumentul "forumul e mic, nu vreau sa dam banuri severe", acuma dai ban-uri pentru ca ti se strica tie feng shui-ul. You can't have both at the same time. Daca asta inseamna ca eu, McWill, MC si ola sa luam permaban-uri ca sa nu simti ca te strangi la stomac cand mai postam pe aici, so be it, dar nu veni aici sa te prefaci ca situatia asta nu putea sa fie prevenita prin moderare si tu nu ai avut un rol partial in aceasta ecuatie. Sa se inteleaga bine, nu postez asta pentru ca as crede ca ban-ul meu ar fi fost nedreptatit, sunt constient ca intrec masura cateodata si bat calul mort prea mult. Nici nu critic masurile diferite cu care fiecare moderator trateaza chestiunile astea din motive ce sunt suficient de evidente. Scriu rant-ul asta pentru ca mi se pare cam lame din partea ta sa dai vina pe altii pentru ca tu nu postezi precum ai chef de parca ti-am tine cutitul la gat si pentru cum te simti cand citesti ce avem de spus in conditiile in care sursa problemei este lasata in pace si buna-voie. Asaltul la buna ta dispozitie este un efect al unei chestiuni care a fost lasata sa lancezeasca, nothing more.

PS: Si TG, daca tot imi dai ban si dai link-uri, baga si unul catre un post de-al meu, nu doar al lui McWill si al tau, lal. Also o mica sugestie pentru forum ar fi ca sectiunea de avertismente/bans sa fie vizibila si daca nu suntem logged in.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by McWilliams »

Acum ca tot am luat ban, mi s-au sters avertismentele acumulate? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Thread cu mici sugestii

Post by Triggerix »

Poate mă lămurește cineva de ce mi-a fost mutat postul. Ultima oară când am verificat, topicul se numea "Awesome fails" nu "My individual and personal awesome fails". E un thread general, sau așa credeam. Poate vă gândiți de acum și cum e perceput forumul și topicurile de către noii membri, nu de cei care sunt aici de cel puțin câțiva ani.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Plangeri si reclamatii

Post by DarthZombie »

Topicul a fost asa de pe vremea vechiului forum, deci de vreo 10 ani.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Cristan »

Eu l-am mutat. Mi s-a părut mai potrivit noul thread pentru știrea respectivă.
Triggerix wrote: 5 Feb 2019, 16:50Ultima oară când am verificat, topicul se numea "Awesome fails" nu "My individual and personal awesome fails".
Actually, primul post descrie despre ce e vorba la Awesome fails. Nu e nevoie să fi știut despre ce e vorba de pe vremea vechiului forum.
Acest thread este umarul pe care poti plange daca ti s-a intaplat ceva care necesita un umar pe care sa poti plange. Fii convins ca o sa ne pese. Now, where is that sarcasm tag....
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Triggerix »

Mda, dar nu ți s-ar părea normal ca numele să fie explicit? Eu, cel puțin, nu stau să verific primul post din fiecare thread. Postarea era potrivită pentru ambele topicuri și nu mi se pare ok să fie mutată, de aceea am șters-o pentru că nu e ceea ce am postat eu. Fiecare postare se încadrează în mai mult de un topic. Atunci ce facem? Le mutăm pe toate dintr-o parte în alta în funcție de cum ne convine?

Numele fiecărui topic ar trebui să fie exact despre ce e topicul. "Awesome fails" este general. Dar e ok, nu e treaba mea cum e administrat forumul, doar că nu e în regulă dacă vreți să fiți welcoming pentru membrii noi, dacă vreți să atrageți alți useri, dacă nu, e totul ok cum e. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests