Plangeri si reclamatii

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Plangeri si reclamatii

Post by marvas »

Mai explic o data despre ce e vorba in thread-ul asta:

1. Un user a luat un ban/warn pe care nu il intelege sau crede ca nu-l merita si cere explicatii echipei in fata intregului colectiv (for public redemption purposes).
2. Un moderator ii explica situatia.
3. User-ul cere mai multe explicatii la care i se raspunde sau nu.

Si atat. Orice comentarii venite din partea altor useri nu sunt acceptate aici. Am creat topicul pentru mai multa "transparenta" sperand ca lumea va pleca de aici mai lamurita.

Cei neimplicati in asta NU mai veniti cu pareri si cu sugestii, nu despre asta e vorba aici. Exista sau pot fi deschise alte thread-uri pentru sugestii.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Jaunty »

Claudiu, logica după care ți-am dat ban este următoarea: PM-urile pot fi raportate și am considerat că mesajul tău intră în aceeași găleată cu spam-ul și alte tipuri de abuz. Mesajele pe care i le-ai trimis lui ola nu sunt decât spam de înjurături. Ola a primit warn pentru acel „ce cocalar”. Nu ți-a fost suficient, ai ținut să-i umpli inbox-ul cu porcării.

Dacă i-ai fi trimis date personale și ți le-ar fi postat, ar fi primit el ban. Altfel, mesajul pe care îl trimiți cuiva nu este tocmai privat, fiindcă nu te implică numai pe tine. Iar abuzul se sancționează.

Asta a fost logica mea și sunt în bună măsură împăcat cu ea, fiindcă am impresia că schimbă în bine atmosfera generală pe forum. Dar printre admini nu avem unanimitate, iar ban-ul ți l-am dat fără să îi consult. Modul în care pune problema brutalistu este valid, sunt argumente și de partea lui. Avem funcție de ignore. Poate ar fi mai bine ca PM-ul să fie sfânt, să nu ne luăm de el decât în caz de spambots. Eventual să existe o regulă împotriva postării de PM-uri pe forum (mi se pare o idee bună). Nu știu, obiectiv, care e cea mai bună variantă. Facem referendum dacă vreți.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Cimitri »

Fara sa enervez pe mine si fara sa fac legatura la situatia lui Moldo' si Dickie pun si eu o intrebare:

P-ul din PM nu venea de la "Private"?
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Plangeri si reclamatii

Post by MC »

Jaunty » Mon Jul 20, 2015 6:00 pm wrote:Claudiu, logica după care ți-am dat ban este următoarea: PM-urile pot fi raportate și am considerat că mesajul tău intră în aceeași găleată cu spam-ul și alte tipuri de abuz. Mesajele pe care i le-ai trimis lui ola nu sunt decât spam de înjurături. Ola a primit warn pentru acel „ce cocalar”. Nu ți-a fost suficient, ai ținut să-i umpli inbox-ul cu porcării.

Dacă i-ai fi trimis date personale și ți le-ar fi postat, ar fi primit el ban. Altfel, mesajul pe care îl trimiți cuiva nu este tocmai privat, fiindcă nu te implică numai pe tine. Iar abuzul se sancționează.

Asta a fost logica mea și sunt în bună măsură împăcat cu ea, fiindcă am impresia că schimbă în bine atmosfera generală pe forum. Dar printre admini nu avem unanimitate, iar ban-ul ți l-am dat fără să îi consult. Modul în care pune problema brutalistu este valid, sunt argumente și de partea lui. Avem funcție de ignore. Poate ar fi mai bine ca PM-ul să fie sfânt, să nu ne luăm de el decât în caz de spambots. Eventual să existe o regulă împotriva postării de PM-uri pe forum (mi se pare o idee bună). Nu știu, obiectiv, care e cea mai bună variantă. Facem referendum dacă vreți.
Nu-i bai mare. Imi asum ce i-am trimis pe Pm si nu regret pentru ca in starea aia m-a adus in momentul ala (desi oarecum stiam ca asta doreste). Nu mi s-a intamplat de prea multe ori in viata sa ajung la gradul ala de enervare.
I-am dat ignore tripletei de aur a forumului si cu asta basta. Oricum nu pierd continut de valoare pt ca nu prea posteaza asa ceva. Mergem inainte :)

A fost o magarie din partea lui ca a postat acel PM pe forum. Daca voia doar sa se planga de ceea ce i-am spus putea sa trimita acel PM oricarui mod. Dar daca a vrut "sa ma spuna la doamna invatatoare" si chiar in fata intregii clase, iar nu-i mare bai. Nu vom mai avea tangente de acum inainte.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Plangeri si reclamatii

Post by sekaba »

Mi se pare o greseala ca s-a inchis topicul cu televiziuni. De ce era o problema ca se vorbea doar de Antena3? De ce era o problema ca se facea referire la Doc? El si-a atras mistourile cand lua apararea boraturii aleia. Topicul a fost deschis pentru a nu se polua topicul de politica cu antena3, ceea ce mi se pare rezonabil.
Alternativ, nu putem deschide un topic la Colt sa se numeasca "Antena3 e de cacat" si sa ne facem de cap acolo?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Doc »

Probabil s-a inchis ca sa nu va luati voi niste avertismente la niste posturi off-topic.

Mie la ultimul ban de 2 saptamani mi-a placut cum a venit, in timp ce Ola era dojenit parinteste, parca de Marvas: "Ola, ai grija, esti la AL CINCILEA avertisment". Echilibru si impartialitate :)
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Plangeri si reclamatii

Post by marvas »

In afara de Doc toata lumea de pe forum e de acord in legatura cu ce e Antena 3. Nu e nevoie de un thread ca sa dezbatem asta, cum nu avem nevoie de thread-uri in care sa dezbatem daca apa e uda sau soarele cald. Asa ca scopul unui astfel de thread e sa facem flame.

De ce sa avem un thread in care sa ne legam de un user? Asta nu e scopul unui forum si in nici un caz nu e scopul forumului acesta. Daca va deranjeaza anumite idei ale lui Doc puteti sa le combateti si in mod civilizat, cu argumente, pe orice thread, nu prin mistocareala ieftina si jigniri. Acelasi lucru e valabil si pentru Doc.

Dar nu vor exista thread-uri in care sa ne comportam ca pe Antena 3.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Mafio »

marvas wrote:Daca va deranjeaza anumite idei ale lui Doc puteti sa le combateti si in mod civilizat, cu argumente, pe orice thread, nu prin mistocareala ieftina si jigniri. Acelasi lucru e valabil si pentru Doc.
You for real, homie? Adică după ce Doc aruncă cu jigniri și atacuri în stânga și în dreapta, total neprovocat de multe ori, tot noi trebuie să suferim consecințele și să fim băgați în aceeași oală cu el când ripostăm (un pic) mai agresiv? Deja te acuză de lipsa imparțialității, chiar e atât de greu să nu te mai pui în poziția unchiului dezamăgit și să dai castane vinovatului? Deschide-ne nouă un topic unde să discutăm la modul general și general despre sistemul mass-media și blochează-i accesul lui Doc, dacă ți-e frică că o să recidivăm.
Last edited by Mafio on 25 Nov 2015, 01:17, edited 2 times in total.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Doc »

Mafio wrote:Deja te acuză de imparțialitate,
:D De ce spui lucruri false despre mine? :D

PS. Nu, "imberbi imaturi" nu e pleonasm decat pentru tine.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Mafio »

Dacă îmi recunosc greșeala, promiți că nu o să te mai uiți la Antena 3?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Plangeri si reclamatii

Post by marvas »

unchiul marvas e foarte dezamag.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Doc »

Ce rost are un topic de mass-media fara dihonia legata de A3? si mai mult, ce rost ar avea topicul daca eu n-as avea acces la el :D v-ati certa intre voi? :p
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Plangeri si reclamatii

Post by ola small dickie »

Si mie mi se pare o greseala ca s-a inchis topicul despre media. Dar nu ma mai mira deciziile marvas in ceea ce priveste forumul. Eu sunt de acord sa nu mai fie referinte doc la topicul asta dar am nevoie de un topic unde sa mentionez oricand e cazul tampeniile, manipularile si derapajele antena3. Mi se pare un subiect important. Chiar daca "aici toti stim ce e antena3" - e irelevant.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Plangeri si reclamatii

Post by marvas »

inainte sa inchid topicul am ezitat un pic, ma gandeam ca pot sa dau cateva warn-uri care pentru unii se transformau automat in ban-uri, sa il curat si sa mergem mai departe. Vazand acum ca singurii indignati sunt fix cei care puneau paie pe flame-ul de acolo, mi se confirma ca am luat decizia buna. GG, marvas, GG.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Plangeri si reclamatii

Post by .chester »

LEVEL stat comunist! Marvas - pastorul sistemului ticalosit care da warn-uri si ban la oamenii nevinovati si inchide topicuri frumoase! Huooo!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Plangeri si reclamatii

Post by ola small dickie »

marvas wrote:inainte sa inchid topicul am ezitat un pic, ma gandeam ca pot sa dau cateva warn-uri care pentru unii se transformau automat in ban-uri, sa il curat si sa mergem mai departe. Vazand acum ca singurii indignati sunt fix cei care puneau paie pe flame-ul de acolo, mi se confirma ca am luat decizia buna. GG, marvas, GG.

Nu. Decizia buna e sa existe un topic unde sa se discute despre media, chiar si despre antena3, unde sa nu mai fie referinte la doc. Sa inchizi nu este decizia buna.

fascinanta oricum logica dupa care ai luat aceasta decizie. daca se indigneaza cineva cred ca am luat decizia buna ho ho ho he he. ai inchis un topic pt ca nu-ti placea tie, nu dupa vreo alta logica.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Doc »

Plus ca in secret nu ii place nici de voi. Lui in secret de mine ii place, dar vrea sa fie mainstream.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Plangeri si reclamatii

Post by Cimitri »

Complet pe langa discutie si fara a se considera ca "tin" cu marvas dar am fost si eu in "tineretile" mele moderator si admin pe mai multe forumuri si chiar habar nu am de discutia respectiva as vrea sa va reamintesc o mica "bucatica" din regulament

3. Folosirea acestui forum este un privilegiu, nu un drept. Acesta poate fi revocat oricând pentru nerespectarea regulilor prezente.

(!) Regulamentul nu poate fi atotcuprinzător și, din păcate, se poate abuza de acest fapt.
Principiile care ar trebui să vă călăuzească pe forum (și în viață) sunt următoarele:
- comportați-vă cu bun simț
- gândiți (înainte să postați)

Din punctul meu de vedere marvas a procedat corect.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Plangeri si reclamatii

Post by marvas »

ola small dickie wrote:ai inchis un topic pt ca nu-ti placea tie, nu dupa vreo alta logica.
dimpotriva, era destul de amuzant, dar era gresit.

Ca user iti permiti sa fii lipsit de flexibilitate, sa scrii ce vrei unde vrei, iar pe cei care nu sunt de acord cu tine sa ii desconsideri. Intamplarea face ca de multe ori parerile tale sa fie asemanatoare cu ale mele, asa ca inteleg ce vrei sa faci, dar de multe ori modul in care o faci este exagerat ceea ce duce la tot felul de conflicte. Si thread-ul respectiv era exagerat.

Ca moderator esti nevoit sa faci un pas in spate si sa privesti imaginea de ansamblu. So take a step back everyone and it will all make sense.

Si nu mai poluati thread-ul asta cu off-topic.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Plangeri si reclamatii

Post by sekaba »

marvas wrote:In afara de Doc toata lumea de pe forum e de acord in legatura cu ce e Antena 3. Nu e nevoie de un thread ca sa dezbatem asta, cum nu avem nevoie de thread-uri in care sa dezbatem daca apa e uda sau soarele cald. Asa ca scopul unui astfel de thread e sa facem flame.
Uhm, nu. Thread-ul ala chiar n-avea nicio treaba cu Doc. Orice caterinca in directia lui si-o atragea singur, prin pozitia lui tragi-comica fata de dejectiile de pe acel post tv. Daca folosim termeni precum "nu e nevoie de un thread..." atunci putem extinde discutia usor catre alte thread-uri gen Pizda zilei sau cum ii zice, ca doar e plin internetul de gagici dezbracate, sau thread-ul cu mortaciuni, e prea macabru si asta e forum de jocuri si jocurile sunt distractive. Nu e "nevoie" de multe thread-uri si cu toate astea le avem, tocmai asta e farmecul. De ce nu poate exista un thread (sa fie la colt, nu problemo) in care vorbim despre Antena3? Ala era un thread despre derapajele din televiziuni. Faptul ca A3 alcatuia grosul postarilor nu trebuie sa mire pe nimeni, data fiind cat cacat se mananca acolo. Tot pe acel thread, insa, puteam vorbi si de mizeriile de la maruta si capatos, puteam vorbi si de doamna stela sau cum plm ii zice lu aia de la B1 cu zodiile, de malware-ul de pe site-ul Romania TV samd. Ce e rau in asta?
Zici ca l-ai inchis pentru ca altfel trebuia sa dai avertismente/ban-uri. De ce? Nu e flame cand un user spune o tampenie si ceilalti useri il ridiculizeaza. Iar daca degenera totul in atacuri la persoana atunci sa se dea cu warn/ban in stanga si-n dreapta dar, repet, faptul ca se ia in deradere cam tot ce zice Doc nu e un atac la persoana, este situatia in care el s-a pus, dupa nenumarate luari de pozitie deplorabile de-a lungul timpului. Ce vina are thread-ul ala ca aproape toti userii de pe forum au ajuns la concluzia ca singura modalitate fireasca de a raspunde specimenului este ridiculizarea, luatul peste picior, bascalia? Asta dupa ce cam toata lumea a incercat, intr-un moment sau altul, sa poarte o discutie civilizata cu ciumpalacul respectiv (incerc sa mentin discutia in termeni familiari lui), si tot ce a scos de la el a fost "MUIE BASESCU, MUIE DNA, ANTENA3 E AICI TE OFTICI?" (as vrea sa glumesc, dar nu, asta chiar sintetizeaza 90% din posturile lui).
In concluzie cred ca te-ai grabit cu inchiderea topicului respectiv. Un fel de "topic despre televiziuni supus amenintarii moderatorilor". Inteleg ca e greu sa mentii un echilibru intre bascalie si atacul la persoana cand vine vorba de Doc, dar asta nu inseamna ca tre sa dai cu bâta.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests