Referendum 1: User renaming

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.

Reguli propuse pentru schimbări de username

Poll ended at 4 Aug 2015, 10:36

1.a. Schimbarea username-ului se va face garantat la cerere, dacă noul nume cerut nu e (foarte) obscen sau inflamator
8
14%
1.b. Pentru a schimba cât mai puțin istoria forumului, schimbarea username-ului se va permite doar user-ilor relativ noi, inactivi și/sau care și-au folosit numele (presupus) real; moderatorii vor judeca fiecare cerere în parte
13
22%
2.a. (dacă 1.b.) Va cântări în luarea deciziei dacă username-ul este numele (presupus) real al user-ului
9
15%
2.b. (dacă 1.b.) Nu va cântări în luarea deciziei dacă username-ul este numele (presupus) real al user-ului
5
8%
3.a. Se va păstra permanent o istorie a numelor într-un thread dedicat
9
15%
3.b. Se va păstra temporar vechiul nume într-un thread dedicat, în semnătură și/sau custom status
10
17%
3.c. Nu se va păstra vechiul nume decât dacă o dorește userul
5
8%
 
Total votes: 59
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Magicake »

Unele forumuri cer userilor sa isi mentioneze vechiul nume in semnatura sau in user title pentru o anumita durata dupa schimbare, ca si regula.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Waaagh! »

McWilliams » Mon Aug 03, 2015 6:25 pm wrote:Stai putin, adica este interzis ca cineva sa isi dea cu parerea pe niste subiecte din senin? Trebuie sa parcurgem niste cursuri care sa ne initieze in tainele forumului inainte sa postam sau cum?
Nu, dar n-am priceput de ce un user aparut din neantul cosmic isi rupe camasa in mod pasional in discutiile despre injuraturile de ultima vagauna pe care i le trantise Moldovan Claudiu lui ola.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Referendum 1: User renaming

Post by MC »

As fi vrut sa nu mai imi apara numele deloc pe forumul asta.
Am discutat cu TG si dupa ce m-a lamurit ca stergerea user name-ului (care de fapt e numele meu real) ar crea confuzie mare oriunde au ramas posturile mele am decis sa ramana doar initialele MC. Cu putina perspicacitate nu e greu sa iti dai seama de la ce vin.
Mi-am exprimat dorinta in acel ultim post de a iesi din aceasta comunitate. Se pare ca sunt sortit sa raman ca un suflet care ramane prizonier in propria-i incarnare.
Nu-i mare bai ca macar mai intru si ma mai distrez de unele posturi (discutii politice -sursa inepuizabila de lulz-).

Sincer n-as fi vrut sa fac acest post, dar am zis sa nu te las asa nedumerit.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Referendum 1: User renaming

Post by marvas »

si eu aveam numele real prin 2004 si nu intelegeam de ce ma iau ceilalti de pe forum peste picior. Apoi am rugat ceva admin sa-l schimbe, cred ca brutalistu era, si asa am renascut si am ajuns sa fiu cel pe care il apreciati azi.

Il inteleg si pe Moldovan, ma mir ca n-a cerut mai repede schimbarea numelui. Nu mi-ar conveni sa fiu gasit la o simpla cautare pe facebook.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by McWilliams »

Te luau peste picior pentru ca aveau un IQ cumulat de australopitec. Asta n-are a face cu numele real la user-name.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Referendum 1: User renaming

Post by .chester »

Hahah, Moldovan Claudiu back at it. N-a durat mult exilul autoimpus. Constanta boils! Blood for the shaorma god!
I'm livin' in a love shadow
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Referendum 1: User renaming

Post by laur3ntziu00 »

sekaba » Mon Aug 03, 2015 11:11 am wrote:Dar daca brutalistu isi schimba numele in ola small dickie si dickie in moldovan claudiu si MC in Mafio si Mafio in Mirabela? CE NE FACEM?
Nu am vrut sa merg chiar atat de departe, dar si asta era o varianta demna de luat in considerare!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Referendum 1: User renaming

Post by ola small dickie »

MC » Mon Aug 03, 2015 8:31 pm wrote: Se pare ca sunt sortit sa raman ca un suflet care ramane prizonier in propria-i incarnare.

:cry:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Waaagh! »

Cue music.

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Referendum 1: User renaming

Post by .chester »

Image

Am pufnit pe ecran.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Jaunty »

Perioada de votare s-a terminat. Noua regulă ar fi:

Pentru a schimba cât mai puțin istoria forumului, schimbarea username-ului se va permite doar user-ilor relativ noi, inactivi și/sau care și-au folosit numele (presupus) real; moderatorii vor judeca fiecare cerere în parte. Vechiul nume se va păstra timp de 3 luni într-un thread dedicat, vizibil doar membrilor forumului.

Sper că 3 luni e ok. Cheers!
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Referendum 1: User renaming

Post by .chester »

I'd like to bury a name.

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by McWilliams »

Jaunty » Tue Aug 04, 2015 3:49 pm wrote:Perioada de votare s-a terminat. Noua regulă ar fi:

Pentru a schimba cât mai puțin istoria forumului, schimbarea username-ului se va permite doar user-ilor relativ noi, inactivi și/sau care și-au folosit numele (presupus) real; moderatorii vor judeca fiecare cerere în parte. Vechiul nume se va păstra timp de 3 luni într-un thread dedicat, vizibil doar membrilor forumului.

Sper că 3 luni e ok. Cheers!

Perfect. Inca o sesiune parlamentara incheiata cu un succes rasunator. DIn curiozitate, as vrea sa aflu cate cereri de schimbare a user-name-ului au existat de la infiintarea forumului Nivelul 2 si pana in prezent. Aproximativ, dupa ureche.

Nu zic ca regula nu e bine sa existe, doar ca mi se pare ca va impacta intr-atat de putine persoane incat se putea lasa la latitudinea moderatorilor din capul locului, fara a fi vizibil altora.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Mahdi »

Perfect. Încă o postare cu efect răsunător.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by McWilliams »

Mahdi, la modul serios, in caz ca pana acum a fost doar rasunator, cu ce lamureste in plus acest sondaj fata de ce votasera (adica gandisera) moderatorii initial? Eu cred ca daca se modifica numele "pe blat", doar la latitudinea moderatorilor si atat, nu comenta nimeni nimic. Abia daca se observa.

Sau poate nu... motiv pentru care am si intrebat de cate ori a fost cazul sa se schimbe un user-name pe acest forum, incat sa ajungem sa ne punem problema ca nu o sa mai recunoastem istoricul post-urilor sau activitatea unui user.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Mahdi »

La modul serios, a scris Jaunty pe pagina anterioară că
Poll-ul e rezultatul unei mici dezbateri între admini despre user renaming.
Deci latitudinea moderatorilor nu e neapărat omogenă. Nu văd nimic neobișnuit într-un poll de genul ăsta, chiar dacă forumul este mic.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Referendum 1: User renaming

Post by McWilliams »

Permite-mi sa emit o idee: cu 8 voturi pentru 1.a. si 13 pentru 1.b., apoi 9/3.a. si 10/3.b., parerea forumului este la fel de neomogena. Si as fi surprins sa aflu ca v-ati gandit ca rezultatul ar fi altfel (edit) decat (/edit) strans, impartit, in aceleasi linii cu ce gandesc moderatorii si, in general, de bunt-simt . N-am zis ca poll-ul a fost o idee rea, doar ca s-a votat pentru ne a justifica diurna :)
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Referendum 1: User renaming

Post by Cata »

Oricum a ramas cam aceeasi regula nescria a vechiului forum. Acolo tot cam asa se schimbau nick-urile, plus ca odata la 1-2 ani puteai cere schimbarea in nick-ul pe care il voiai daca era luat de altcineva si acel user era mort si fara post-uri.
Locked

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 10 guests