Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Nervozix »

Dupa ce o decizie luata pe sestache de guvernarea N2 a dat jos un articol al unui redactor, modificand legea colectivului N2, iata ca la cateva zile guvernul a dat o ordonanta tot pe sestache, modificand legea unui colectiv mult mai mare -- cu rezultatul similar de a infuria plebeii ce cotizeaza la existenta respectivului sistem. Vad intr-un interviu ca o doamna si-a dat demisia din PSD, ca tot se vorbeste pe aici de arfele unei primadone batrane.

Intr-un act de premonitie, un sistem miniatural a reusit o simulare a unui sistem mai mare.

Si fix dorinta redactiei de a se distanta de politic a imersat totul si mai adanc in politic. Pentru ca daca tu nu esti interesat de politic, asta nu inseamna ca politicul nu e interesat de tine.

phpBB [video]
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

Nervozix has brilliantly dropped the mike.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

Nu ar mai trebui sa postez aici, dar sint sufocat de indignare. Am fost la absolut fiecare manifestatie din Brasov, inclusiv la cea de la -12 grade, in toata noaptea de 1 februarie (imediat dupa publicarea OUG13), cind, impreuna cu prietenul Ciolan si alaturi de inca o mie de oameni, am strabatut orasul de la un capat la celalalt chemind oamenii la ridicarea impotriva hotiei si nedreptatii. Si nu pot decit sa spun, dupa ce faptele ne-au aratat dimensiunea nemerniciei impotriva careia m-am ridicat si eu cu scrisul meu, ca nu imi voi ierta NICIODATA colegii de la N2 care mi-au bagat pumnul in gura si nu m-au lasat sa-mi fac datoria de jurnalist roman, tocmai in momentul in care era cea mai mare nevoie de puterile noastre, ale tuturor. In clipa in care sute de mii de lumini s-au aprins in toata tara, am simtit, pe linga o fericire fara seaman, suferinta profunda pentru faptul ca nu am fost lasat sa fac mai mult, dupa puterile mele, pentru toti cei din jurul meu.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

de acord
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by filla »

Toate ca toate, dar faza cu 250.000 de lumini aprinse a cam rupt corazonul. O sa fie una din pozele anului 2017, asa simt. E bine ca si-au permis mari companii multi nationale cu afaceri mari cu statul sa ia o pozitie si o revista indie a zis ca pierde "electorat" daca permite sa transmita un mesaj de primavara pentru minti inghetate.

Si inainte sa zica iar chester ca degeaba comentez ca si-asa nu cumpar, am cumparat revista.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by caleb »

http://www.reuters.com/article/us-franc ... SKBN15L0QU Aș spune totuși că nici modelul din articolul alăturat nu inspiră prea multă încredere. *wink wink*
Nu că ar fi ceva necunoscut, dar, dacă ăștia ajung să spună deschis că pot filtra (as in, cenzura) conținutul cu tot ce este desemnat ca 'știre falsă', care ar trebui să fie nivelul de încredere acordat comunicării pe FB/G+?
Vreau să zic, ok, ne plîngem de o cenzură cunoscută, în schimb folosim cu încredere platforme unde informația se trunchiază și precenzurează discreționar de o grămadă de timp (da, e pe mîni foarte bune, cele mai bune). Google direcționează doar către ce trebuie, Facebook prezintă doar update-urile care trebuie, din surse de maximă încredere, nu oricum. A se observa 'grupurile selecte formate din agenții de presă de prestigiu' și capacitatea platformelor majore de mediere a accesului la informație de a 'arbitra' ce e ok și ce nu să apară. Asta în cazul în care va întrebați de ce ar fi cazul să mai fie relevant printul și în secolul XXV

No more 'I heard it through the grapewine', doar certitudini de la Comitetul Central :)
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Waaagh! »

Daca partenerii de grija carora murea N2 sunt amicii lui Ciordache & co., sa va fie rusine.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Stokkolm »

caleb, o dai in teoria conspiratiei degeaba, facebook si google au ajuns la deciziile astea pentru ca multi useri s-au plans de site-uri la kilogram cu domenii gen nytimes.com.ro care incearca sa para surse legitime de informatii si baga stiri gen "Soros recunoaste ca a orchestrat incendiul de la Colectiv".
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by vulp »

facebook si google n-aveau dreptul sa faca asa ceva nici daca erau stiri cu... am scris aici ceva legat de Soros si Colectiv, dar am decis ca mai bine nu. fiecare stire si fiecare user trebuie sa primeasca aceeasi tratament. asa se intampla si in presa "normala". faptul ca nu poti sa ai ziar decat daca esti ruda cu macar 15 politicieni dintre care macar 5 au filmari compromitatoare cu tine la ritualuri satanice care implica copii... asta e alta treaba.

eu sunt realist. probabil N2 a fost nevoit sa se imprumute la un moment dat. sper doar sa supravietuiasca forumul.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by DarthZombie »

Forumul actioneaza independent de revista oricum, deci nu conteaza prea mult.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by caleb »

Stokkolm wrote:caleb, o dai in teoria conspiratiei degeaba, facebook si google au ajuns la deciziile astea pentru ca multi useri s-au plans de site-uri la kilogram cu domenii gen nytimes.com.ro care incearca sa para surse legitime de informatii si baga stiri gen "Soros recunoaste ca a orchestrat incendiul de la Colectiv".
Ești naiv dacă ai senzația că nu plătești niciun preț pentru două servicii gratuite și că UX-ul este în fruntea listei lor de priorități.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Stokkolm »

Nu am senzatia aia.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by caleb »

Vezi? Nu e vorba de nicio conspirație, fiindcă o declară chiar ei.

Ref:
https://www.theguardian.com/technology/ ... ment-users

'Ne pare rău' - n.r. altă dată vom avea grijă să nu mai transpire în presă chestii de genul ăsta.

Îmi amintesc de Eco, într-un pliculeț al Minervei prin care ciocănea manierismul din presa acelei vremi cu 'profesionalismul', care ar fi putut parafraza incidentul "Facebook a dat dovadă de mult profesionalism, antrenînd un număr considerabil de utilizatori în demersurile lor științifice, dar și în ce privește discreția față de respectivii utilizatori, însă consemnăm un grad redus de profesionalism în menținerea confidențialității acestui demers în fața publicului larg". :) :)
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

this makes for a different thread, please
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by caleb »

Noted, although... infinite conexiuni :)
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

hehe, si uitasem de mugetarea aia. am pierdut-o odata cu disparitia sitului Level, a fost scrisa de mine direct pe sit.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by caleb »

User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

wow, THANK YOU! and I will thank you later, too...
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by kostyka »

cand iti faci cont pt forum iti este trimis un mail de confirmare, care in cazul de fata este trimis de pe - candaparerevista@gmail. CANDAPAREREVISTA! Goddamn sweet! Mi-a adus aminte de forumul level, in definitiv de valoarea practica a unui forum digital, de valoarea practica a relatiei cu oamenii pe care iti place sa-i citesti.

Eram plin de initiativa razboinica si de rasculare, dar m-a dezamorsat complet adresa gmail de mai sus! Nu mai vreau sa spun decat ca revista nivelul2 e foarte importanta pentru mine, e aproape de necrezut ca exista de fel, d-apoi ca la ea lucreaza oameni atat de interesanti, bogati si generosi, cum e Ghinea, Ciolan, Aidan, etc.

Mai stiu un lucru, ca e putina lume care sa aprecieze munca din spatele revistei, de fapt, munca de jos in general, n-o sa-i ridice nimeni statuie celui care asigura gresarea rotilor dintate in relatia ideii de revista cu realitatea comerciala, cu statul si taxele, platile, etc., etc, toata banda circulanta frustranta care face pina la urma ca redactorii sa mai poata sa si scrie. Intr-o revista tiparita pe hartie. goddamn!

Luam revista level ca pe un lucru obisnuit, un produs absolut normal, banal. Acum realizez cat de anormala era revista, cat de putin probabila pt tara romaneasca. De fapt cat de improbabila in mod general. Si sa mai si descoperi in ea oameni care dadeau dovada ca gandesc si ca sunt vii si ca se bucura sa comunice, si sa te faca sa gandesti la randul tau, cu siguranta au fost momente cand revista si aricolele ei erau cu mult mai mult decat despre lucruri practice.

Pe bune, e uimitor ca exista cineva care sa aibe initiativa practica de a produce o revista de nisa. trebuie ca e absolut criminal de taxant pt minte si spirit. N-am cum sa va multumesc decat prin cumpararea revistei, poate daca eram vre-un bogatan va donam vre-o suma incredibila si se fabrica revista doar de dragul artei. Sau poate nu ajuta defel, poate ca e mai bine cumva ca e greu si frustrant. Probabil ca nu, totusi.

Oricum at fi, la cat de putin probabila e existenta revistei cu atat e mai de apreciat, de sustinut in definitiv oamenii care lucreaza la ea.

Habar n-am cum afecta textul lui Ghinea bunul mers commercial al revistei, probabil in nici un fel, dar speranta cred ca era, dorinta, a lui Ghinea, ca textul sa afecteze pe cineva, chiar si infim, in mod pozitiv, sa faca pe cineva sa vada ceva mai clar. Pt ca sunt rupt de politica la nivelul discursiv, mai precis ca nu ma uit la televizor si nu caut informatii despre "situatia politica" a tarii habar nu am. Oricum ar fi, din cat am inteles eu de la Ghinea in anii de cand il tot citesc, el nu e genul de om care sa impinga nimanui idei pe gat, el doar vorbeste despre lucrurile despre care vorbeste si incearca sa fie sincer. E antrenant, e subversiv la modul cel mai pozitiv, e un om in a carui scriitura te poti bizui chiar si cand, dar mai ales, atunci cand nu esti de accord cu el.

Ca e chiestie de gust sa-ti placa ce scrie el, idea e ca mie imi place foarte mult ce scrie Ghinea. Sa fim seriosi, nimeni nu ar citi review-uri la placi audio din '94 daca nu I-ar placea scriitura in sine, omul din spatele ei. Si da, cateodata imi iau reviste level vechi, si caut material scrise de Ghinea doar pt placerea de a citi. Sunt un fanboy de cea mai grea categorie.

A vorbit Ghinea despre ce l-a deranjat in realitate in toata povestea asta - anume cenzura - in cazul lui specific, de om care a trait in communism, dar si la modul general, de cenzura ca idee, ca realitate a pierderii de libertate, a ideii ca opresiunea e mai degraba psihica si mai degraba cu doua faze, exista sau nu. Nu poti sa fii cenzurat numai putin, cum nu poti sa fii sincer dar doar 90%. Si tot idealismul asta s-a lovit de un baraj de oameni care au dreptatea lor. A cui dreptate sa o aperi? A ideii ca e bine sa poti sa spui lucrurilor pe nume, sau a ideii ca mai bine taci pt ca viata e grea si lumea e nemultumita si preamuncita, si nedrept rasplatita pt. munca si cu frustrari care sunt mai aproape de pamant decat libertatea totala de exprimare?

Nu pot sa multumesc pe toata lumea cu un raspuns, dar, un lucru e sigur, multe momente de traire interioara mai intense decat de obicei le-am trait dupa ce am citit articole si idei de-ale lui Ghinea. Fara gluma, stiu ca suna pompos, ca e o treaba uncool sa folosesti cuvintele "traire interioara" in lumea in care traim dar e adevarat. Mai stiu ca nu intereseaza pe nimeni ce am trait eu citind despre jocuri intr-o revista, pe care multi o certau ca nu include jocuri full mai noi si mai sclipicioase, dar, e adevarat.

Si da, ati ghicit, o sa folosesc paragraful anterior ca rampa si sa spun ca, da, daca ideile si frazele unui om au nevoie de libertate, chiar si un pic anarhica, ca sa fie formulate, sa puna in primejdie cumva chiar hartia pe care sunt scrise, atunci asa sa fie. In definitiv pt asta cumpar supportul respectiv de hartie, pt ca vreau sa fie cineva sincer cu ideile lui. Chiar si intr-o revista care e numai despre jocuri.

Oricum, e absolut ciudat ca un om ca Ghinea exista, cu atat mai ciudat ca a reusit sa traiasca in Romania scriiind despre lucrurile depsre care a scris si despre care sper sa continue sa scrie. Stiu ca sunt multi construiti sa urasca omul care pare ca vrea sa o tina numai pe a lui, care e aparent inflexibil degeaba, dar, credeti-ma e bie ca mai sunt si astfel de oameni,, cu astfel de constructii interioare. Uriti-l in continuare, dar sa stiti ca traiti intr-o lume mai buna pt ca exista oameni ca el, fixisti si pt care ideile sunt importante. Chiar daca vorbim de lumea noastra romaneasca mica, cand numai internetul ne-a largit orizonturile atat de mult, etc, e bine sa fie idealisti si oameni pe care stiu bine ca ii inghititi cu greu. De ce, n-are rost sa mentionam, in definitiv toti uram ceva, nu ne place ceva, e ceva foarte omenesc in a nu-ti placea un lucru chiar daca e obiectiv foarte bun.

Oricum, doresc pace si putere de munca redactiei, sper sa se dezamorseze toata situatia de fata, sper sa-l pot in continuare citi pe Ghinea si pe ceilalti redactori in paginile N2, si sper sa mearga revista mai bine, sa fie mai putin solicitanta toata munca asta a voastra de a tine revista pe picioare, ba chiar mai mult, sper sa ajungeti pe profit, si pe profit serios. Pt mine revista voastra e foarte importanta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

Sa nu doresti sa fii cenzurat si sa reactionezi atunci cand ti se baga pe gat cenzura nu mi se pare deloc o atitudine extrema, anarhica, excentrica, inflexibila degeaba. Din contra, mi se pare o atitudine perfect normala, elementara si de bun simt.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests