Revista NIVELUL 2

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Revista NIVELUL 2

Post by sekaba »

Erau fascinante in contextul respectiv, cred. Degeaba sunt fascinante in timp, peste ani, cand te prinde nostalgia, daca nu prezinta interes imediat. Pentru a supravietui, revista nu poate implini doar dorintele nostalgicilor. Pana la urma cu ce a ajutat revista game over faptul ca a fost un fel de cult hit?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL 2

Post by DarthZombie »

Vechea revista avea vanzare buna, sfarsitul i-a venit din alte motive. Dar da, nu trebuie sa se bazeze exclusiv pe nostalgici, ca ei reprezinta doar o parte a audientei posibile.
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista NIVELUL 2

Post by DerangedGenius »

Imi place ideea de almanah si nu m-am gandit pana acum.

Si totusi...nu ne gandim si la ce editura ar vrea sa scoata asa ceva? De exemplu, eu nu mor sa gasesc la toate chioscurile de presa Nivelu2, de fapt ar fi chiar mai fain sa-l gasesc, dunno, la Nemira sau in Red Goblin.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL 2

Post by MC »

Geniala ideea unui almanah anual. Ar trebui sa scoata doar cat estimeaza ca vor vinde (chiar daca cererea ar fi un pic mai mare in realitate). As comanda chiar de pe site-ul nivelul 2. As plati si 100 de lei ptr asa ceva. Cu hard cover si tot tacamul. :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL 2

Post by ola small dickie »

Ar fi mai fain ca almanahul Level sa apara intr-o noapte, pe muntele Tîmpa, la echinoctiul de toamna, sub cea mai inalta Amanita muscaria. Cu ocazia asta s-ar face si o tabara level in jurul acestei zile iar in noaptea speciala am pleca toti pe munte in cautarea almanahului. Ar fi fain.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
D12fan
Zergling
Posts: 202
Joined: 7 Mar 2014, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Revista NIVELUL 2

Post by D12fan »

Mie imi pare rau ca n-o sa mai citim ultimul numar care ar fi trebuit sa apara inainte de disparitia revistei. Si in afara de asta chiar as fi vrut sa am jocul full (drm free) care ar fi aparut cu editia respectiva (poate o sa mai prind un summer sale pe steam si o sa-l pot cumpara la un pret avantajos ...)
Image

Image
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Revista NIVELUL 2

Post by caleb »

Cred că singura soluţie viabilă e de tip kickstarter, dar la modul, vezi câţi vor să cumpere, te interesezi de costuri, estimezi preţul pentru tirajul respectiv, apoi dai liber la plată şi când counter-ul depăşeşte numărul minim de bucăţi pentru care ai preţul respectiv, faci anunţ şi mai laşi 30 de zile să mai comande cine mai doreşte, apoi închizi „bid-ul”, te apuci de treabă şi dai comanda. Trimiţi prin poştă, nu prin distribuitorii clasici. S-ar putea face.

@ola - Mi-e teamă că tabăra respectivă s-ar încheia cu o vizită la secţia de poliţie.
User avatar
D12fan
Zergling
Posts: 202
Joined: 7 Mar 2014, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Revista NIVELUL 2

Post by D12fan »

caleb » 26 May 2014, 10:11 wrote:Cred că singura soluţie viabilă e de tip kickstarter, dar la modul, vezi câţi vor să cumpere, te interesezi de costuri, estimezi preţul pentru tirajul respectiv, apoi dai liber la plată şi când counter-ul depăşeşte numărul minim de bucăţi pentru care ai preţul respectiv, faci anunţ şi mai laşi 30 de zile să mai comande cine mai doreşte, apoi închizi „bid-ul”, te apuci de treabă şi dai comanda. Trimiţi prin poştă, nu prin distribuitorii clasici. S-ar putea face.
How about it, KiMO?
Image

Image
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Esett »

Sincer eu as fi dispus sa dau 160 de lei pentru 10 numere print pe an ca abonament. Nu consider ca mai e cazul sa va incurcati cu chioscuri de ziare.

Strict ca abonament probabil ar putea deveni profiabil. Chiar nu stiu cat costa tipografia. Discurile optice sunt de domeniul trecutului si chiar nu mai conteaza atasarea unui DVD. In momentul asta am facut back-up la toate jocurile pe care le aveam si nici nu mai am unitate optica.

Per total o revista in format print distribuita stict prin abonament in paralel cu site-ul ar fi o initiativa pe care o salut.
User avatar
KINGdmn
Headcrab
Posts: 88
Joined: 29 Apr 2014, 19:05
Location: Iasi

Re: Revista NIVELUL 2

Post by KINGdmn »

Sunt un barbat de 23 de ani care a avut lacrimi in ochi cand a aflat ca revista pe care a cumparat-o inca din adolescenta a disparut :-<. Toata lumea ma intreba de ce dau bani pe o revista cand pot citi de pe net de pe site-uri cu video reviews. Adevarul e ca e greu de explicat cuiva care n-a trait bucuria de a citi din scoarta-n scoarta o revista Level. Articolele din anul 2013 care se adresau anumitor probleme din lumea asta a gaming-ului au fost exceptionale.
Cat despre jocuri, mereu bine venite si mereu eram bucuros sa le dau altora (daca eu le terminasem candva sau daca le aveam in colectia mea pe Steam).
Eu sunt genul de om care nu intra pe niciun site de stiri, nu ma uit la tv la stiri, nu cumpar sau citesc ziare, aveam doar level in format fizic si gamespot in varianta online:(

The world is the same but with fewer things in it:(
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.
And when you gaze long into an abyss the abyss also gazes into you.
Image
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Revista NIVELUL 2

Post by laur3ntziu00 »

In cazul tipariri unui almanah, eu vreau sa vina cu poster :)).
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL 2

Post by MC »

Old joke it's old, mate :)
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Revista NIVELUL 2

Post by laur3ntziu00 »

I know, dar tot vreau asta :D.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL 2

Post by DarthZombie »

Posterul ca posterul, dar mai importanta e alta chestiune
Spoiler:
VA AVEA ARHIVA LEVEL INCEPAND CU 2001????
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Magicake »

Nu, dar va compensa cu CHROME si CHROME SPECFORCE.
User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Re: Revista NIVELUL 2

Post by KiMO »

Multe idei bune, greu cu materializarea lor. Avem si noi destule, inclusiv o noua sectiune in site, cu care ne batem cam de multisor capul. Greu cu implementarea unui plugin...

Almanahul este o idee buna. Ne-am gandit la ceva de genu', mai ales pentru abonati, care ar capata diverse alte avantaje si cadouri pe langa, inclusiv un joc full. De ce nu? Studiem chestiunea.

Revista iese din discutie, pentru ca nu sunt bani, nici personal dedicat. Forget about it. E doar un vis frumos ce nu poate deveni realitate in piata actuala.

Putinul strans din donatiile prietenilor nostri, voi, se duce pe cate un plugin sau o deplasare lunara la Bucuresti, unde participam la cate un eveniment sau punem de o colaborare.

Inceputul e greu, dar suntem pe drumul cel bun. Totul e sa nu ne culcam pe-o ureche.

Suntem doar noi, redactorii, si asa vrem sa ramana. Ca sa supravietuiasca, NIVELUL2 nu are nevoie de directori generali, ci de viziune, unitate si o comunitate mare, mereu aproape. Veniturile noastre viitoare, in speranta ca vom putea trai la un moment dat din asta, vor depinde de popularitatea site-ului. Viitorul arata destul de bine, dar numai cu conditia sa ne facem in continuare treaba asa cum trebuie. Imaginati-va ca unii dintre noi nici somaj n-au.

In orice caz, sprijinul vostru nu trebuie sa fie neaparat de natura materiala, daca nu aveti aceasta posibilitate. Un Share si/sau Like via Facebook ne ajuta la fel de mult.

Ramaneti aproape. Vom reveni cu noutati :)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL 2

Post by MC »

Ma bucura enorm sa aud aceste vesti si sa aflu ca nu v-ati "plafonat".
Sper sa puteti ajunge sa traiti din asta ptr ca meritati !
Andrei
Space Invader
Posts: 16
Joined: 1 Jul 2014, 15:07

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Andrei »

Inainte sa cereti ca revista sa apara si la chioscuriile de ziare, trebuie sa mai luati in considerare o mare problema:
acei talibani care au continuat sa isi faca abonament la level, indiferent cat de slab devenise continutul la un moment dat, e posbil ca acum sa se gandeasca de 2 ori inainte de a cumpara noua revista sau sa isi faca abonament si asta pt ca si-au facut abonament la level pe 2014 si nimeni nu le-a dat banii inapoi. Cu siguranta vor fi iritati sa vada aceleasi persoane si la noua revista si care nu au scos nici un cuvant despre decesul revistei. Cu siguranta acestia stiau ca revista level nu va mai exista in 2014.
User avatar
Spadasin
Headcrab
Posts: 76
Joined: 2 Jul 2014, 03:46

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Spadasin »

Sincer nu vreau o revista. Am cumparat LEVEL prima data in 2006 pana in 2010. Motivele incetarii au fost lipsa de bani si internetul. Desi adoram articolele scrise de Locke, cioLAN si KiMO, puteam sa ma uit pe net la informatii despre jocuri de la surse multiple. Fara suparare :)
Acum baietii pot sa faca ce vor, eu doar mi-am exprimat opinia. Sper ca Nivelu2 sa prospere si ma bucur ca veteranii de la LEVEL inca sunt activi si nu au disparut in anonimat.
User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Re: Revista NIVELUL 2

Post by KiMO »

Andrei, decizia desfiintarii a venit ca un trasnet, in decembrie 2013, de craciun, de la nenea lichidatorul judiciar. Daca erau semne, conducerea nu a considerat de cuviinta sa le impartaseasca si cu noi. Iar pe nenea statul nu l-au interesat decat datoriile pe care le-a avut editura la el, nu si datoriile pe care mastodontii din distributia de presa le aveau la editura.

In cazul unei viitoare publicatii scrise sau digitale, fie ea revista sau almanah NIVELUL2, fiti sigur ca nu se vor mai afla aceiasi oameni, ci chiar noi, redactorii.

E un proces lent, resursele putine, dar vrem sa ajungem din nou pe hartie. Poate incepem cu ceva digital, studiem diverse.

Va veni insa un moment cand va vom cere implicarea, intr-un fel sau altul. Supravietuirea unei reviste depinde, in mare masura, de numarul de cititori pe editie, apoi de canalele de distributie, de preferat cat mai serioase. Finantarea o rezolvam noi cumva in prima faza.
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests