Revista NIVELUL 2

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
dmxgordon
Space Invader
Posts: 22
Joined: 29 Apr 2014, 19:08

Revista NIVELUL 2

Post by dmxgordon »

Sa fim seriosi. Nimic nu se compara cu printul.
Eu sper sa va convingeti si sa gasiti o metoda eficienta pentru varianta pe hartie.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Revista NIVELUL 2

Post by TG »

Să fim serioși, nu există absolut nici un avantaj pe print și o groază de dezavantaje. Dacă tot vrei să se convingă detaliază.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Revista NIVELUL 2

Post by ne0lith »

Cand apare reviste pe aprilie? E aproape sfarsitul lunii si nici urma de ea la chioscuri! Pai se poate asa ceva? Rusine!
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL 2

Post by DarthZombie »

TG » Tue Apr 29, 2014 5:17 pm wrote:Să fim serioși, nu există absolut nici un avantaj pe print.
Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului, pe noul site nu stiu daca vei primi vreodata jocuri moka in afara de tombole 'n' stuff :D
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Revista NIVELUL 2

Post by reV »

Stau si ma intreb daca lumea chiar cumpara revista doar pentru jocul moca sau daca exista si acea categorie dintre noi carora le facea placere sa citeasca articolele.
Look at it this way: iei aia 16 lei cat era revista si iti cumperi un bundle dupa care vii si citesti articolele de pe N2.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Magicake »

DarthZombie » Tue Apr 29, 2014 6:34 pm wrote: Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului, pe noul site nu stiu daca vei primi vreodata jocuri moka in afara de tombole 'n' stuff :D
Daca ar dona fiecare cititor 15 lei lunar, ca si cum ar fi cumparat revista, probabil ca s-ar putea aduna ceva bani pentru o chestie apropiata de jocul full.
dmxgordon
Space Invader
Posts: 22
Joined: 29 Apr 2014, 19:08

Re: Revista NIVELUL 2

Post by dmxgordon »

Din cand in cand, cand nu-mi aduc aminte anumite detalii sau pur si simplu cand fac curat, rasfoiesc cate o revista Level sau Game Over, admir designul vremurilor apuse si nu de putine ori ma apuc sa recitesc anumite review-uri ale jocurilor preferate de-a lungul timpului.

Pe hartie totul este mai valoros, sentimentul proprietatii este mult mai puternic si nu numai. Nu are rost sa fiu si eu unul care oboseste generatia "tableta si smartphone-ul pe WC, la masa sau in parc".
Multe dintre raspunsurile anti-print imi aduc aminte de un episod ciudat, cand eram cu bicla de trial in parc si un copil gras si albicios vine la mine si imi spune "Eu pot sa fac scheme mai misto ca tine, pe tableta".

Ca sa nu mai spun ca sunt convins ca majoritatea redactorilor si colaboratorilor raposatei reviste isi doresc sa scrie pe hartie. Multe dintre articolele citite de-a lungul timpului m-au convins ca in spatele randurilor stau nu gameri sau simpli critici, ci scriitori, artisti cu o inclinatie spre lumea virtuala.

Cand incetezi sa existi pe hartie iti pierzi din valoare, chiar si in domeniul IT.
Eu zic ca efortul se merita, atat timp cat de data aceasta vor avea la conducere oamenii potriviti, cu idei potrivite. Au avantajul ca, in continuare, nu exista competitite (asta ar fi o problema doar pe termen lung, asa cum a fost si in cazul lui Level, cand uneori "cineva" se culca pe o ureche si isi permitea multe pentru ca stia ca gloata nu avea cui altcuiva sa se inchine. Pana atunci insa, nu au rival).

Sa nu deschidem nici capitolul site-urilor de specialitate care sunt prea multe si marunte. Nu se compara ce scriau ai nostri cu review-urile lor monocromatice si lipsite de orice simtire.
Pai cand citeam paginiile alor nostri ma umpleam de emotie, parca citeam o carte buna.

Poezia isi are locul pe hartie, nu pe net.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL 2

Post by ola small dickie »

Litera, poezia, scrierea, mazgalirea, recenzia isi are locul oriunde. Nu scade mediul pe care apare cu nimic din valoare. Pe piatra, pe nisip, pe foaie, pe net, pe vasul veceului ea ramane scriere. Important e cum e scrisa, cine o scrie si cine o citeste. Nu unde si cum e scrisa.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL 2

Post by MC »

Ma bucura enorm ca inca mai am unde sa citesc articole scrise de colectivul redactiei LEVEL.
Dar.....nu e acelasi lucru ca pe print. Pur si simplu nu mai simt aceeasi bucurie. O fi doar nostalgie sau obisnuinta cimentata pe parcursul a 14 ani, dar nu mai e acelasi lucru pentru mine. Obisnuiam sa citesc revista in anumite locuri unde nu aveam nici macar semnal la telefon (de exemplu la bunici unde ma duc aproape in fiecare weekend). Sau o apucam de pe noptiera aproape adormit seara inainte sa ma culc si ma delectam cu un articol. Stiu ca as putea face acelasi lucru acum cu tableta, dar de multe ori imi gasesc altceva de facut.

Abia acum realizez faptul ca, pentru mine, pe langa calitatea articolelor a contat mult si revista in sine si aspectul ei.
User avatar
Porkus
Space Invader
Posts: 11
Joined: 22 Apr 2014, 02:59

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Porkus »

DarthZombie » 29 Apr 2014, 19:34 wrote:
TG » Tue Apr 29, 2014 5:17 pm wrote:Să fim serioși, nu există absolut nici un avantaj pe print.
Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului, pe noul site nu stiu daca vei primi vreodata jocuri moka in afara de tombole 'n' stuff :D
La ce reduceri sunt pe steam îți și trebuie a dracu de multe jocuri moka. Totuși Kings Bounty a fost fain ...
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL 2

Post by DarthZombie »

Hei, am zis ca e un avantaj al printului fata de varianta digitala, nu am spus ca ar avea si de ce sa fie prea relevant in anno domini MMXIV :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Waaagh! »

dmx, daca eram in locul tau imi scoteam articolele la imprimanta si le trageam o capsa. Simte-te liber sa-mi spui "Rezolvatorul de probleme" :mrgreen: .
NO COVER. ALL MAN.
dmxgordon
Space Invader
Posts: 22
Joined: 29 Apr 2014, 19:08

Re: Revista NIVELUL 2

Post by dmxgordon »

Sa inteleg ca nu suntem multi cei ce inca tanjim dupa o revista si nu dupa un blog sau site...
Pacat ca nu pretuim mai mult lucrul scris pe foaie (pana si istoria omenirii ne-a dat de cate ori a avut ocazia peste nas in acesasta privinta si noi tot nu intelegem), lucrul palpabil care ramane in timp. Sau ajungem sa il pretuim prea putini cu adevarat.

Nu cred ca am sa ma aliniez trendului de a va citii pe net pentru ca imi obosesc ochii si nu vreau sa stau la birou, in cur, pe scaun sa va citesc articolele. Nu-mi trebuie tableta, am destule gadget-uri pseudo-folositoare prin casa.

Consider ca atat timp cat aveti timp sa scrieti pe net, aveti timp sa scrieti si in revista. Tot ce va mai lipseste este distributia (daca va e frica de distribuitori, POSTA ROMANA este o solutie, lafel si editara unui numar la 2 sau 3 luni.) Va urez spor la scris pe net si sper ca efortul (de pe NET) depus de voi, scriitori din fostul Level, sa fie apreciat mai mult decat il apreciez eu. Parerea mea este ca sunteti la un "partz" distanta de a scrie revista dar treaba sta ca si innainte, ca la romani.

Termin cu o vorba trista pentru noi toti: Este pacat
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL 2

Post by DarthZombie »

Daca vrei sa iti vina constant revista cu intarziere si cu riscul de a ajunge terci, da, Posta Romana e o solutie foarte buna.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Revista NIVELUL 2

Post by ne0lith »

@dmx: Cred ca stii si tu ca un proiect precum nivelul 2 trebuie sa tina cont de mai multe lucruri decat nostalgia unora pentru presa scrisa. Redactorii vor un proiect de viitor, cu costuri minime, iar tiparirea unei noi reviste nu prea respecta aceste conditii in ziua de azi. Echipa are suficienta experienta pentru a lua deciziile potrivite cand vine vorba de costuri si venituri in functie de mediul in care activeaza, asa ca afirmatii de genul "eu vreau sa tin revista in mana, sunt sigur ca ar mai cumpara-o si altii" nu au cum sa schimbe nimic. Sigur, e dreptul tau sa-ti exprimi aceasta dorinta, dar asta va si ramane.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL 2

Post by MC »

Cum am spus si mai sus. Cred ca trebuie sa pretuim totusi (chiar in lipsa unei reviste pe print) faptul ca inca avem ocazia sa citim niste articole de calitate despre "produsele" cu care ne place sa ne delectam in timpul liber. Iar aceasta pretuire ar trebui sa vina cu atat mai mult ca cat in Romania, nici macar in mediul online nu gasesti articole scrise la fel de bine precum cele de pe Nivelul 2.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista NIVELUL 2

Post by Cristan »

dmxgordon » Sat May 03, 2014 3:27 pm wrote:Consider ca atat timp cat aveti timp sa scrieti pe net, aveti timp sa scrieti si in revista. [...] Parerea mea este ca sunteti la un "partz" distanta de a scrie revista dar treaba sta ca si innainte, ca la romani.
Sigur, e distanta de un partz de la scrisul articolelor pana la tiparirea si distribuirea unei reviste...

Lasand asta la o parte, ce te opreste sa-ti tiparesti singur articolele si sa le citesti?
Spoiler:


Download pdf
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Revista NIVELUL 2

Post by stef »

Dupa ce am citit postarile din acest topic, cu toate ca nu am multe numere din fosta revista Level, totusi ma simt bine ca le am si pe alea in format tiparit, ceea ce imi da un feeling aparte ca am ceva ce nu va mai fi in viitor, vor deveni numere de colectie si odata cu trecerea timpului vor capata valoare, ca timbrele vechi :)
dmxgordon » 29 Apr 2014, 20:57 wrote:[...]
Multe dintre raspunsurile anti-print imi aduc aminte de un episod ciudat, cand eram cu bicla de trial in parc si un copil gras si albicios vine la mine si imi spune "Eu pot sa fac scheme mai misto ca tine, pe tableta".[...]
Din fraza citata mai sus simt cum se intrezareste o profetie ce va sa fie ca in scena cu copiii grasi de la finalul filmului WALL-E, care sper din toti rarunchii sa nu se implineasca.
Image
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Revista NIVELUL 2

Post by sekaba »

EU ma gandesc asa: revista nu am mai cumparat-o de cativa ani inainte sa dispara print-ul. De cand e online am citit mai multe articole. Daca valorifica traficul prin reclame castiga mai mult de pe urma mea decat inainte. Pot baga si un abonament d-ala de 2-3e pe luna sau 10 pe an sau ceva de genul. Cat despre "print-ul e mai bun ca are miros" cred ca e doar o chestie subiectiva de obisnuinta
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Revista NIVELUL 2

Post by caleb »

dar un almanah anual tot ar merge, cu sau fără ceva joc fain, multe pagini şi un hardcover de colecţie :P Eu ştiu doar câte „almanahe” de film din anii '70 am prins prin casă şi au fost fascinante. Poate nu imediat, dar în timp...
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests