Poate nu ar strica un pic de claritate

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by Esett »

Nu stiu daca ati observat ca in ziua de azi cam toate site-urile de gaming merg cam rau. Disponibilizari de personal pe la gamespot.com si alte asemenea.

Si cu toate astea se pare ca nivelul2.com doreste sa urmeze un model, nu sa conduca. Ceea ce este trist. Asa ca am o intrebare:

Pentru ca textul efectiv al recenziilor variaza fantastic calitativ. Review-ul pentru Warlords of Draenor a cam fost o aberatie cap coada fara nici o critica reala in timp ce review-urile lui Aidan sunt pline de continut desi un pic cam prea subiective pentru gusturile mele.

Tin sa mentionez un lucru pe care il consider pueril si defensist: subiectivismul absolut. Scuze de genul: "Un review e doar o parere". Un review nu este niciodata si nu poate fi doar o parere pentru ca acel review e de fiecare data inflluentat de ceva.

Nu exista subiectivism total, nu exista obiectivism total, si peste toate astea un site nu isi permite sa aiba doar pareri. Asta daca vrea sa fie luat in serios. Altfel si vecinul de la 2 poate sa imi zica parerea despre un joc care ii place lui. Si ar conta la fel de mult pentru mine ca "parerea" sus-numita.

Intrebarea mea este:

Care este pozitia voastra despre subiectivism vs. obiectivism si de unde sunt scoase calificativele? Poate nu ar strica un articol pe tema asta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by ola small dickie »

Cum definesti obiectivismul intr-un articol? Cum definesti subiectivismul intr-un? Eu citesc anumite articole pentru ca in general respect si sau imi place parerea autorului. La ce te referi cand spui ca un articol trebuie sa fie mai mult decat o parere?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by Esett »

Un articol nu poate fi doar o parere pentru ca la sfarsit e lipita o nota de textul respectiv. Ce e o nota? O evaluare compartiva a unui lucru sau persoane. Spre exemplu in fiecare gen se poate spune ca exista cateva jocuri remarcabile cu care sunt comparate celelalte.

Sau cel putin asa ar trebuii sa fie. Atitudinea curenta in presa de gaming este ca nota sa fie scoasa din burta fara nici o legatura cu nimic. Cand cineva incearca in sectiunea de comentarii sa zica ceva despre articol(bun, rau cum o fi el) i se arunca in fata scuza ieftina, puerila, prosteasca ca acel articol ar reprezenta doar o parere a redactorului.

Problema este ca o parere nu poate fi asociata cu o nota. Nota pe o scara de la 1 la 10 este prin definitie obiectiva. 1 trebuie sa insemne ceva si 10 ceva. Ori aici nivelul2 poate sa jongleze. Poate sa zica orice. Pot sa isi faca propria scara de valori. Eu doar asta ceream. Ce inseamna pentru ei notele respective si cum le obtin?

In privinta jocurilor fiecare dintre noi este subiectiv in privinta anumitori aspecte si obiectiv in privinta altora. Spre exemplu:

-atmosfera jocului este un aspect pur subiectiv.
-functionalitatea tehnica(FPS-uri, cerinte de hardware, bug-uri) este un aspect pur obiectiv. Jocul ori merge bine, ori merge prost. Si e dovedibil intr-un sens sau altul.
-controlul este undeva la mijloc: obiectiv trebuie sa fie responsiv dar subiectiv trebuie sa se potriveasca cu asteptarile persoanei care joaca respectivul joc.
-muzica este subiectiva
-grafica este din nou undeva la mijloc in cazul jocurilor din motive evidente

Tot ce vreau e un pic de claritate, pentru ca atunci cand am cerut lamuriri in sectiunea de comentarii m-am lovit de argumentul ridicol cu parerea. Imi pare rau daca asta jigneste pe cineva dar in meseria mea de multe ori mi se cere parerea. Si parerea mea trebuie sa fie obiectiva si subiectiva in acelasi timp. Partile obiective sunt sustinute cu argumente si dovezi. Cele subiective sunt doar o parere a unui profesionist.

Pentru ca nivelul2 sa fie luat in serios ca un site profesionist, ei trebuie sa clarifice toate aspectele scrierilor lor. Nu e imposibil, nici macar nu e greu. Altfel e doar un blog glorificat, si notele sunt niste chestii demodate scoase din burta.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by MC »

Cel mai simplu ar fi sa se renunte la note. Gen RPS.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by marvas »

pe vremuri era o diferenta mare intre PC Games si LEVEL. In timp ce PC Games aveau review-uri destul de obiective/monotone/informative, LEVEL avea un stil mai relaxat in care era chiar incurajat subiectivismul, asa numitul New Games Journalism. Existau oameni care preferau doar o revista, multi pe amandoua, dar mi se pare ca tu esti mai mult genul PC Games.
New Games Journalism (NGJ) is a video game journalism term, coined by journalist Kieron Gillen[39] in 2004, in which personal anecdotes, references to other media, and creative analyses are used to explore game design, play, and culture.[40] It is a model of New Journalism applied to video game journalism. Gillen's NGJ manifesto was first published on the now defunct state forum/website, a community of videogame players often engaged in discussion and analysis of their hobby, from which an anecdotal piece, Bow Nigger,[41] had appeared. Gillen cites the work as a major inspiration for and example of what NGJ should achieve and the piece was later re-published in the UK edition of PC Gamer, a magazine with which Gillen has close professional ties.

Most NGJ articles are not reviews of games in the traditional sense. They can instead be understood as being analogous to travel journalism, where the writer responds to subjective experiences presented to them by the game world, as well as interactions with other players online, real-world events surrounding gameplay, and other personal experiences and anecdotes which create a unique story. The story is not necessarily indicative of the experience any other player will have with the game and will be unlikely to offer any objective value-judgements regarding the game's merits or failings[citation needed]. Instead, attention is focused on the subjective experience of the person[42] playing the game.
Pe de alta parte si Nivelul 2 are momentan destule probleme, nu sunt destui redactori, nu sunt destule articole, promisiunile raman doar la stadiul de declaratii, etc.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by TG »

Notele sunt niște chestii demodate scoase din burta. Oriunde, dintotdeauna; erau demodate de când au apărut. S-a mai discutat destul de mult pe tema asta și când încă exista revista, iar concluzia a fost că notele înseamnă ceva diferite pentru fiecare dintre redactori.

Din punctul meu de vedere, când văd cuvinte ca ”profesionist” și ”note” în aceeași propoziție, deja consider că discuția e pe arătură. Nici unul dintre site-urile de profil nu a reușit să facă ce zici tu, notele sunt din burtă peste tot, în principal pentru că nu sunt (sau nu ar trebui să fie) o modalitate de evaluare a jocurilor. În cel mai bun caz joacă rol de scurtături, care duc tot la citirea articolului.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by .chester »

Pe TZEEEAC nu se dau note = suntem profesionisti
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by ola small dickie »

sunt un fan al articolelor subiective, personale, intime, new journalism sau ce zicea acolo marvas dar imi plac si notele. probabil pt ca nu le iau atat de in serios, imi plac notele pt ca imi plac topurile, listele etc. de exemplu daca nu ar fi notele nu as mai avea un plan maret de a juca jocurile notate de ghinea cu 10, sau 9. sau ciolan. inca nu m-am apucat dar e o idee care era imposibila fara note. nu va mai luati de note, luati-le mai relaxat, doar asa ca scop orientativ, neavand importanta in fata articolului in sine.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by TG »

Păi da, asta și ziceam, sunt scurtături. Nu mă deranjează neapărat că există, doar atunci când primesc mai multă importanță decât trebuie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by ola small dickie »

a si nu as vrea ca nota sa fie explicata, argumentata, obtinuta prin calcule reci, matematice, prin fractii si paranteze. as vrea sa fie aruncata acolo subiectiv, dupa cum simte autorul, o metafora a intregului articol, nu un rezultat matematic al unui calcul.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by Stokkolm »

Notele difera de la om la om, dar daca sunt luate in cadrul unui redactor reflecta o ierarhie personala care e foarte utila pentru cititor. E responsabilitatea fiecarui recenzor sa-si formeze un sitem de notare subiectiv, dar consistent, iar asta necesita timp, experienta, talent.

Iar notele puse cap la cap formeaza baze de date de tip metacritic, gamerankings, fara de care ar fi ca si cum am avea internetul fara un motor de cautare.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by DarthZombie »

Mie tot nu imi vine sa cred ca Fear 3 si Bioshock Infinite au primit nota 10 in revista Level.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by ne0lith »

Bioshock chiar de la Ghinea, daca nu ma insel? Valoarea artistica si narativa a jocului respectiv e cam egala cu a unui blockbuster de la Hollywood, cu cliseele de rigoare. Nu stiu unde-a vazut el capodopera descrisa. Asta asa, ca chestie.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by DarthZombie »

Macar de ar fi avut vreo consistenta, dar povestea din jocul ala era o varza cu carne. Pentru o poveste ce incearca sa jongleze cu multiversuri, zau ca ignora cele mai bazice principii ale sale la finalul sau.
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by Esett »

Bun, atunci sa dea un raspuns o persoana din cadrul redactiei care sa ne spuna ca notele sunt scoase complet din burta fara nici o legatura cu nimic.

Nu sustin obiectivismul absolut, nici subiectivismul ca scuza. Vreau doar claritate.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by Stokkolm »

Ma ofer eu sa iti explic. 10 e mai mare ca 1. 9 e mai mare ca 8. Etc.
Nu stiu ce ai vrea mai mult. Note impartite pe grafica. sunet, gameplay, cu nota finala ca o medie intre subcategorii? Nu sunt de acord cu asa ceva.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by ne0lith »

Nu prea inteleg nemultumirea ta, Esett. Acorzi o importanta prea mare notelor si, dintr-un motiv sau altul, crezi ca niste cifre ar trebui sa garanteze "obiectivism" intr-un domeniu unde nu poti imparti totul in segmente tehnice, masurabile. De parca ar fi vorba de review-uri hardware, unde graficele si numerele vorbesc de la sine. Jocurile sunt mai apropiate de filme, carti sau muzica cand vine vorba de notare.

Notele nu sunt "scoase din burta", in cazul nivelului 2 (si vechiului level), sunt o exprimare numerica subiectiva a impresiei pe care a lasat-o un joc per total. E notata placerea pe care un redactor a avut-o de-a lungul unui joc, senzatia ce a ramas la final, amintirile. Mi se pare complet ridicol sa reduci experienta la o diviziune in categorii predefinite si notarea acestora, mai ales cand un mare numar de jocuri sunt fie mai slabe, fie mai bune decat suma elementelor lor. Cred ca am jucat cu totii cel putin un joc plin de probleme, unde partile bune erau atat de bune (mai mult decat ai putea exprima prin cifre) incat defectele pur si simplu incepeau sa paleasca in formarea impresiei finale, joc pe care l-am clasa deasupra multor titluri mai echilibrate si finisate.

Nu stiu de ce mergi pe ideea "cifre = stiinta exacta". Cum ai nota Minecraft? I-ai da nota 1 pentru grafica, micsorand semnificativ nota finala? Dar Quake? I-ai da 1 la partea narativa si ai adauga-o la medie? Dar Planescape Torment? I-ai scadea puncte pentru ca se axeaza pe partea narativa, si neglijeaza gameplay-ul? Ce sistem de notare obiectiv ai vrea tu, mai exact?
Tin sa mentionez un lucru pe care il consider pueril si defensist: subiectivismul absolut. Scuze de genul: "Un review e doar o parere". Un review nu este niciodata si nu poate fi doar o parere pentru ca acel review e de fiecare data inflluentat de ceva.

Nu exista subiectivism total, nu exista obiectivism total, si peste toate astea un site nu isi permite sa aiba doar pareri. Asta daca vrea sa fie luat in serios. Altfel si vecinul de la 2 poate sa imi zica parerea despre un joc care ii place lui. Si ar conta la fel de mult pentru mine ca "parerea" sus-numita.
Eu zic ca un review e fix o parere. O parere informativa, bine argumentata, exprimata intr-un mod mai interesant si coerent decat o face vecinul de la 2. Afli mai multe despre parerea unui redactor citind un articol decat uitandu-te la cifrele de la final. Alea sunt un bonus, ar putea sa si lipseasca. Notele sunt "scoase din burta" doar daca nu sunt in concordanta cu restul articolului, iar eu n-am vazut chestia asta pe nivelul 2. Problemele site-ului sunt altele, le-a mentionat marvas, dar stilul subiectiv e o traditie veche de pe vremea revistei. Probabil nu e pentru tine, asta nu inseamna ca e o problema reala a redactorilor.
"da" - chestrony, 2016
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by Esett »

Am mentionat de 3 ori deja ca nu doresc obiectivism. Sau subiectivism. Ma intereseaza doar cum este obtinuta o nota. Adica sa existe transparenta in privinta acordarii unor calificative numerice.

Nu am intalnit pana acum jocul care sa nu poate fi notat, sa fie asa de fantastic de bun intr-o categorie si asa de fantastic de prost in alta incat sa nu i se poate atribuii calificative numerice daca chiar insisti sa faci prostia asta. In fond eu nu sunt de acord cu ideea de note de la 1 la 10 in nimic. Nici in scoala. Dar nivelul2 insista sa lipeasca niste note de niste articole care variaza fantastic calitativ si informativ.

Si da, numerele sunt obiective. Matematica este o stiinta exacta din acest motiv, nu este supusa subiectivismului, este prin natura ei obiectiva. Implicit daca te apuci sa adaogi o cifra unui review este necesar macar sa explici de unde vine, cum a fost obtinuta. Altfel nu exista profesionalism in acest act de informare pana la urma.

Ar fi asa de greu sa adaoge un text langa nota unde sa scrie: "Am decis sa depunctam jocul X datorita bug-urilor si graficii neinspirate". Zic asta pentru ca de multe este foarte greu ca sa nu zic imposibil sa iti dai seama din textul articolului de unde a iesit o nota oarecare.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by ola small dickie »

Mie mi se pare mult mai misto ca nota sa fie o chestie aruncata metaforic la final, dupa feeling, dupa scarpinat in barba, "hmmm jocul asta e de 7,4 da-l in masa, asta e de 10, m-a excitat teribil". Nu vad rostul calculeleor matematice cand e vorba de recenzarea unui joc, un joc care e o experienta subiectiva a omului. Si sunt pro nota, dar fara calcule. O cifa poate fi si o metafora cum am zis, o cifra poate fi si subiectiva, o cifra poate fi si un simbol.

Intreb, te-a suparat cumva vreo nota prea mica sau prea mare data unui joc de te framanta atat?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Poate nu ar strica un pic de claritate

Post by Esett »

Nici una. Vreau doar ca nivelul2 sa se ridice din mizeria in care se scalda in acest moment toata presa de gaming la nivel mondial. Vreau un site superior care sa combine obiectivismul cu subiectivismul cu umorul intr-un mod profesionist. Vreau ca acest site sa fie o evolutie profunda, un exemplu pentru toata lumea, nu doar o copie palida a unei reviste pe care sincer o citeam cu placere.

Vreau niste calitate, ce naiba!
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests