Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Somewhat adapted from:
phpBB [video]


Notes:
Data viitoare nu o sa folosesc sos de soia si miere, nu mi se pare ca merg bine cu carnea. De fapt data viitoare o sa incerc reteta cu sos BBQ should be way better :-D

1 ora nu a fost suficient sa se topeasca toata grasimea de pe langa os, deci nu am mancat prea mult. Can't stand fat.

La gust a fost ok though.

Image

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am facut Shakshuka :-D

Image

Merge bine cu telemea in loc de feta, mereu mi s-a parut ca telemeaua e un substitut mai bun pentru feta in orice.

Cel mai dificil e sa gasesti in perioada asta legume (ardei) cu gust. Eu nu am reusit, ardeiul din lidl a fost gen 99% apa 1% gust, dar am dres cu condimente pana a iesit ceva bun. Cu rosiile e mai simplu, iei passata si are gust ok.

Nu am avut cayenne dar chili flakes au functionat ok pentru partea de picant. Boia iute ar fi mers la fel.

N-am avut nimic verde de pus, ceea ce a dus la o mancare plictisitoare ca aspect. Don't do that :-D

Ce cred ca ar fi ajutat foarte mult la aroma: busuioc verde. A mers perfect cu rosiile peste tot pe unde am incercat pana acum, so why not here.

Retete:
https://www.youtube.com/watch?v=ifWWRZSWS18
https://www.adihadean.ro/2015/01/shaksh ... otogenica/

+ altele.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Muşuroi de cârtiţă.
Un desert excelent si usor de facut. Am mai ajustat eu reţeta puţin: pentru blat în loc de 5 ouă am pus 6. Deşi în reţetă nu era trecut am pus şi jumate de plic de praf de copt. Iar la crema in loc de 500g de mascarpone am pus 750g ca să imi stea crema tare. A... si smântâna lichidă am pus mai puţin decât era trecut în reţetă, adică în loc de 250g am pus cam 200. Altfel devenea prea moale crema şi se lăsa.

În topul personal e la egalitate sau chiar peste cheesecake ca desert. Iar cheesecake e desertul meu preferat.

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

pranzul meu de azi, luat de la o benzinarie

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Chicken a la Creme attempt #2, de data asta fara tarhon si brandy.
https://akispetretzikis.com/en/categori ... o-ala-krem

Image
Image

Mult mai buna.

Am folosit smantana 32% gras de la LaDorna https://www.cora.ro/ladorna-smantana-pe ... -P-2478788

Perfect cu Issa Chardonnay 2016 de la Crama La Salina (Turda) https://www.vinpenet.ro/issa-chardonnay, care printre altele e cel mai bun vin alb sec pe care l-am incercat pana acum. Tot acelasi a fost folosit si la gatit btw.

Asta e acum reteta suprema de mancare simplu de facut dar super buna si sofisticata la gust.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Shakshuka again, de data asta full color :heart:

Image

In caz ca nu e evident, recomand asta neaparat. E deja modul meu favorit de a servi ouale, super bun. Reteta mai sus.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Cui i le-ai servit? :ugeek: :ugeek: :ugeek:

GIGI PRUTEANU TO THE RESCUE

arata super tare! mi-ai atras atentia cu asta. o sa-mi putin sotia sa-mi gateasca shakshouka. sunt al fan al ingredientelor din aceasta reteta, gen oua, bulion, branza, ceapa, usturoi etc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Fac mancare pt mine si familie cand vizitez :lol: Try it. Daca stii ca nu-ti plac aromele din curry, ignora chimeonul si curcuma sau inlocuieste-le cu altceva. Though de ce nu i-ar placea cuiva curry? It's the best.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Imi place curry
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Ciorba radauteana e favorita mea din toate ciorbele/supele. Asta nu-i radauteana, dar e next best thing, adica a la grec :lol:

Pacat ca nu-i o mancare prea usoara, ca as manca mai des. Cu chifla proaspat rumenita, extra smantana si ardei iute :100:

Image
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Meh... perișoare pls.

Ciorbă de legume sau sovietică mâncată rece :D. E cea mai bună, n-aș mai mânca niciodată carne dacă ar trebui să renunț la ciorba de legume don't quote me on that tho
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

O viata fara carne este una de chin si suferinta indiferent de conditie.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Continui sa incerc noi combinatii pentru shakshuka, e un preparat prea misto :lol:

Versiunea mea favorita care e si pe modul express (adica si mai putini pasi, mai greu sa o dai in bara), dar nu contine nimic din condimentele orientale deci poate fi servita non-fanilor curry:

1 ceapa medie
1 ardei gras rosu + unul galben, medii
250g ciuperci champignon
1 cutie de Heinz Tomato Frito 350g https://www.emag.ro/supermarket/pasta-d ... D21JYMBBM/
vreo 5 linguri de mazare fiarta cam jumate din timpul de pe pachet
4-5 oua

Nu iti mai trebuie alte condimente pentru ca Frito are deja o aroma excelenta. In nici un caz nu recomand sare, sosul are mai mult decat suficienta cel putin pentru gusturile mele :lol: Eventual niste piper si o lingurita-doua de boia daca ai dat peste ardei fara gust.

Data viitoare incerc cu porumb dulce, sau combinat porumb + mazare.

E drept ca acum e mai mult ghiveci de legume decat shakshuka but who gives a shit, e shakshuka romaneasca daca intreaba cineva.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Mancare

Post by rege »

Auzi shakshuka... mai bine-i zici omletă africană :D
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Ar merge daca ar fi omleta, dar sunt ochiuri sau oua posate :-P
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

am uitat sa mentionez. acum cateva saptamani datorita lui patrunjelu mi-am pus sotia sa-mi faca shaksuka. a facut. a rupt
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Tipii astia fac cel mai bun iaurt grecesc din cate am incercat. Perfect balance intre creamy si sour: https://www.kolios.gr/

Se gaseste la Mega.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mai mananca cineva de aici pufuleți? Uitasem că există. În weekend am devorat o pungă de Stars și mi-am mai cumpărat una acum. Sunt peste loto classic but that doesn't say much.

BTW mă îngrașă? :lol: Pls say no I wanna binge something without feeling (a little) guilty afterwards

Chipsurile sunt cam shit (mai ales Chio)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mancare

Post by Mahdi »

Cel mai probabil da, te îngrașă. Depinde și de dieta ta din restul zilei.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Sunt buni aia lotto cu branza daca nu e nimeni prin preajma sa lesine de la miros, dar overall nu prea tin de foame mai mult de 20 min, bagi doar calorii si chimicale in tine :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Semrush [Bot] and 10 guests