Sporturi (thread general)

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Discuții despre sporturi mai puțin populare, care nu au thread propriu. Ușor de folosit pentru cei speriați de șirul de acțiuni complexe necesare pentru a deschide un thread pe phpbb.

Eh, sa faca split un moderator harnic :)
Pentru cine n-a vazut Africa de Sud-Japonia 32-34 - in minutul 75 era 29-29, cu africanii in atac. Au o lovitura de pedeapsa, aleg transformarea, transforma. Ura, si la gara, ziceau africanii. Nu si japonezii, neica. Se pun cu omorul pe omenasii negri (sau mai putin negri, dar na, stereotipul), care deja bagasera rezervele. Intr-un atac de 10-15 minute, cu o repunere de la margine, cu doua gramezi, cu rebagarea disperata a titularilor africani, cu batalii la 1-2 m de tinta, au lovitura de pedeapsa. Si aleg gramada, in loc de 3 puncte. Si dupa inca 2-3 minute fac eseu. Si totul sub presiunea terminarii timpului (daca ar fi castigat africanii posesia, se termina meciul).

Inainte de meciul asta erau 13 puncte in clasamentul IRB (asta nu e ca la FIFA, e clasament cu suma fixa, ce puncte pierd unii, castiga ceilalti - deci diferenta e enorma). E ca si cum ne-ar fi batut pe noi Moldova.

In alta ordine de idei, rivalii nostri eterni Georgia a batut Tonga - alta semisurpriza. Ma gandeam ca poate ii intrecem in clasament. Slabe sanse acum...

LE. C'mon, abia s-au despartit sporturile acum 150 de ani :)
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre fotbal

Post by rdo »

Numa japonezi nu erau aia ...
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Conteaza mai putin. Statistica o sa arate "victorie Japonia", nu tara de nastere a aripei sau a fundasului. Sa zicem saru-mana daca (noi, Romania) batem Canada si ne tinem decent in fata celorlalte echipe. Problema principala ar fi ca dam piept cu adversarii cei mai tari in primele 2 meciuri si s-ar putea sa ne crape moralul si/sau bara de stamina inainte de a ajunge la meciurile mai in raza posibilitatilor stejarilor.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Waaagh! »

Performantele nationalei de rugby a Romaniei sunt comparabile cu cele ale echipei de fotbal sau sunt chiar mai marete?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Sporturi (thread general)

Post by DarthZombie »

Nicidecum, nationala de rugby a castigat in multiple randuri Cupa Europei pe Natiuni [care e un soi de "ce nu e in cele 6 Natiuni intra aici", ceea ce nu e atat de rau precum suna], doar Franta avand mai multe trofee castigate. Asta pe cand la fotbal suntem echipa de mana a 3-a cu exceptia unor generatii de exceptie precum a fost aia din '90.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Nationala de rugby a participat la TOATE editiile de Mondial, de cand s-a inventat Mondialul. Din '87 - deci e a opta editie. Sub Cupa Europei la Natiuni mai sunt inca vreo 3 divizii (sau 4) in Europa. Noi si Georgia ne-am calificat la bataie cu 31 de natiuni din Europa overall.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Sporturi (thread general)

Post by DreadWing »

Pentru cine nu este abonat RDS si inca nu a gasit solutia de a urmari Rugby World Cup 2015.

1. Instaleaza solutia VPN CyberGhost
2. Alege UK pentru conexiunea la VPN
3. Google "UK postal code"
4. Mergi la ITV sau ITV4 (aici o sa ceara codul postal)

Streaming HD si comentatoriu in engleza de calitate. ;)

Programul meciurilor
Spoiler:
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

In cinstea off-topicului:

phpBB [video]
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Vreo prognoza pentru deseara, Franta-Romania? Sper sa nu fie peste 35-15... un punct defensiv (diferenta mai mica de 7 puncte) ar fi mana cereasca.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Sporturi (thread general)

Post by rdo »

Sper sa nu o luam rusinos :(
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Sporturi (thread general)

Post by DreadWing »

Da, un meci foarte greu. Franta se bucura de aceasta sansa si spera sa obtina bonusul de ofensiva pe spinarea noastra.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Macar am avut un eseu. Si a fost unul frumos - din margine, am intrat repede in terenul de tinta pe o gramada spontana. Cum mi-era frica, intai ne-au cedat plamanii, apoi moralul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Eseul cred ca a fost pregatit, schema, nu a parut la intamplare. Pacat ca s-au ratat atat de multe aruncari de la margine. Georgianul n-a fost deloc in apele lui; la fel, pacat de galbenul din repriza I.
Oricum, mie mi-a placut. Nationala A JUCAT. Mai obtineam si altadata rezultate stranse, dar jucam greoi, urat. Am murit cu ei de gat, cat s-a putut. Oricum nu vad Franta departe in Mondialul asta. Cred ca ar trebui sa ma apuc de pariuri :p
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Waaagh! »

Sa inteleg ca romanii au incercat, iar francezii au inscris.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Sporturi (thread general)

Post by rdo »

M-am uitat prima repriza si am jucat chiar bine.
Pacat ca n-am reusit eseul ala la inceput, ne-ar fi dat alta incredere.

Una peste alta, un joc care ne da sperante.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Cine vrea sa vada cum arata un macel, NZL-Namibia, in derulare - 11-0 in minutul 6
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Waaagh! »

Nu e chiar macel. Au rezistat baietii.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Da, si NZL au lasat-o mai moale, e un turneu in fond, nu avea rost sa joace full throttle 80 de minute :) Oricum, mult mai multe naivitati la Namibia decat la Romania.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Waaagh! »

Din contra, baietii au jucat tot meciul, s-au bucurat la eseul ala ca niste copii, desi parca incasasera deja vreo 3. :lol:

Clatitele noastre s-au dezumflat dupa prima inscriere a francezilor, si cam dezumflate au ramas. De remarcat si ca olandezii care au ales sa reprezinte Namibia ( :lol: ) au iesit batuti bine, cel putin vreo 4 aveau mufarinele tumefiate si o combinatie de arcade/buze sparte. Niste adevarati baobabi.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Ooo, asta cu bucuria ai nimerit-o. Imi place foarte mult atmosfera din tribune, dar si din teren. In faza asta surprizele vin mai rar ca supernovele, se stiu calificatele cam de acum 12-16 ani, toata lumea joaca cu placere, outsiderul e incurajat si de suporterii grangurelui :)

Va fi interesant Italia-Canada, poate ne dam seama daca avem vreo sansa la ceva puncte :)
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests