Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by ola small dickie »

tbc-ul este o boala infectioasa. nu este cauzata de fumul de tigara ci de o bacterie.

A, ca nu mi-am mentionat si eu superba opinie. Sunt fumator. Voi mai fuma. Imi placea sa fumez in baruri. De acum voi fuma doar pe terase. Mi se pare normala aceasta lege. Mi se pare normal sa se aplice. Cheers!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by MC »

ne0lith wrote:
MC wrote:O să îm spui că tu e treaba ta ce faci cu trupul tău, întrucât ai un drept la fumat.
Nu inteleg cum poti da vina pe lipsa formalismului pentru exprimari de genul asta. Doar daca esti anal fabet.
In general nu prea bag in seama cum e scris un text. Cred ca am dezvoltat un fel de "imunitate" avand in vedere ca imi trec prin mana acte scrise de semianalfabeti sau cu scris aproape ilizibil.

Imi cer scuze ca nu am verificat mai temeinic textul inainte sa ii dau paste pe forum.

Oricum e limpede ca astea sunt greseli de redactare si nu cred ca putem acuza de "anal fabetism" persoana in cauza.

L.E
ne0lith - fiul nelegitim a lui George Pruteanu :lol:
Last edited by MC on 28 Jan 2016, 13:37, edited 1 time in total.
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by vishu »

eh am vrut sa scriu cancer, dar am scris tbc. typo :))
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by sebas »

Foxman wrote:Asta am inteles pana acum. E o ura crancena pe fumatori
Eu nu cred că are rost să te complici cu descusutul unor sentimente tribale, ură, invidie și răzbunare.

În schimb, gândește-te că de vreo 20 de ani există o inițiativă continuă din partea autorităților (din occident) de a strânge lațul în jurul acestui viciu. Din cauza asta țigările se scumpesc sistematic, se pun poze oacheșe pe pachete, se interzic mentolatele, se restrânge spațiu unde se poate fuma etc. Știi în Marea Britanie se dezbate interzicerea fumatului în aer liber, da?

România nu face altceva decât să calce pe urmele altora. Din păcate, așa cum bine a punctat MG, nu face asta din convingere.

Nu mai repeta înstă placa Noi contra Voi, nu are nicio importanță în cazul de față. Legea asta nu a ajuns pe masa de discuții după proteste sau reclamații ale nefumătorilor.
Last edited by sebas on 28 Jan 2016, 13:52, edited 3 times in total.
dump CHA
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by marvas »

citeam un articol, cred ca pe contributors.ro era, despre lobby-ul care se face de catre marile companii de tutun pentru a mentine tigarile inca pe piata.

Iar autorul a indemnat la finalul articolului la un exercitiu de imaginatie: daca tigarile nu ar fi existat deloc pana acum si cineva le-ar fi inventat azi, in ziua de azi un astfel de produs n-ar primi nici un fel de aviz de la nici o institutie.

Asta a devenit unul dintre argumentele mele preferate impotriva fumatului.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by ola small dickie »

sebas wrote:
Foxman wrote:Asta am inteles pana acum. E o ura crancena pe fumatori
Eu nu cred că are rost să te complici cu descusutul unor sentimente tribale, ură, invidie și răzbunare.

În schimb, gândește-te că de vreo 20 de ani există o inițiativă continuă din partea autorităților (din occident) de a strânge lațul în jurul acestui viciu. Din cauza asta țigările se scumpesc sistematic, se pun poze oacheșe pe pachete, se interzic mentolatele, se restrânge spațiu unde se poate fuma etc. Știi în Marea Britanie se dezbate interzicerea fumatului în aer liber, da?

România nu face altceva decât să calce pe urmele altora. Din păcate, așa cum bine a punctat MG, nu face asta din convingere.

Nu mai repeta înstă placa Noi contra Voi, nu are nicio importanță în cazul de față. Legea asta nu a ajuns pe masa de discuții după proteste sau reclamații ale nefumătorilor.
marvas wrote:citeam un articol, cred ca pe contributors.ro era, despre lobby-ul care se face de catre marile companii de tutun pentru a mentine tigarile inca pe piata.

Iar autorul a indemnat la finalul articolului la un exercitiu de imaginatie: daca tigarile nu ar fi existat deloc pana acum si cineva le-ar fi inventat azi, in ziua de azi un astfel de produs n-ar primi nici un fel de aviz de la nici o institutie.

Asta a devenit unul dintre argumentele mele preferate impotriva fumatului.

Cred ca ar trebui sa trasam o linie clara in discurs intre interzicea fumatului in anumite spatii publice pe temeiul corect ca dauneaza persoanelor din jur si interzicerea fumatului de tutun in general. Care e o tampenie.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by vulp »

Imi place ideea cu tutunul inventat azi. Are o tenta de romantism ritualic. Pentru amatori ai romantismului - check this shit out https://americanindianhealth.nlm.nih.go ... bacco.html :>
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by stef »

Nu inteleg de ce anumiti useri fumatori injura si hulesc pe userii nefumatori pentru ca puterea si legislativul vor implementa aceasta lege, de parca noi cei nefumatori am fi hotarat asta. De cate ori am iesit la bere cu prieteni si cunoscuti, am inhalat si suportat fumul lor de tigara fara sa comentez si sa-mi vars frustrari, pentru ca de aia am iesit, sa stau impreuna cu ei la masa, nu sa ma duc la nefumatori ca un frustrat si sa stau singur doar pentru ca nu vreau sa-mi calc pe orgoliu. Dupa logica unora de pe aici, ar fi trebuit sa nu ies si sa stau acasa daca nu-mi convine.
Dar acum ca sa schimbat situatia, ei vin aici si incep sa urle si sa injure ca ei au dreptate. In fata legii nimeni nu are dreptate, daca Cezarul asta vrea, asta se va implementa. Nu va convine? Iesiti in strada sa va cereti dreptul, nu sa intrati aici in spatele unor id-uri si sa injurati dupa bunul vostru plac ca nu va mai lasa legea sa fumati in spatii inchise.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by MC »

stef wrote:Nu inteleg de ce anumiti useri fumatori injura si hulesc pe userii nefumatori pentru ca puterea si legislativul vor implementa aceasta lege, de parca noi cei nefumatori am fi hotarat asta.
Pai....legislativul (Parlamentul) de cine e pus acolo?

Ma vad nevoit sa citez din nou din wall of textul de pe pagina cealalta:
" pentru că România e democraţie reprezentativă, deciziile se iau de către popor pentru popor, prin Parlament; or, legea în cauză a fost adoptată de Parlament, deci ea nu este a Parlamentului, ci a poporului, şi că orice lege adoptată de popor este…dreaptă, căci însuşi poporul nu poate lua decizii contra lui însuşi. Tocmai de aceea, în limbajul uzual, există sinonimie între „lege” şi „drept”. Cu alte cuvinte, unde e lege nu e tocmeală; legea se respectă chiar dacă nu ne convine"
Si ar mai fi dictonul latin care spune: "Dura lex, sed lex" adica "Lege aspra, dar lege"
Last edited by MC on 28 Jan 2016, 15:26, edited 1 time in total.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Am spus-o data trecută și o să o fac și acum, chiar dacă se va înțelege din nou greșit: sunt perfect de acord cu legea asta. Am pierdut șirul bețiilor a căror durată ar fi fost mult mai scurtă dacă nu înghițeam și cinci tone de fum pe lângă combinațiile mele standard. Cu ce nu sunt eu de acord, în schimb, este atitudinea anumitor (subliniez ANUMITOR) nefumători vis a vis de legea asta, care au impresia că odată cu ea au căpătat și dreptul de a trata fumătorii ca pe niște cetățeni de rang secund. Am fost mereu self-conscious din cauza viciului meu și am încercat mereu să-i păzesc pe nefumători de țigările mele. Când aștept la trecerea de pietoni cu țigara în mână și se aproprie un copil de mine, fac 10 pași în spate. La fel, dacă mă trezesc înconjurat de oameni la trecere, mă desprind de grup și aștept cuminte la o distanță rezonabilă. Sunt conștient că legea asta ne avantajează pe toți pe termen lung. Nu mi se pare mare chestie să ies afară o dată la jumătate de oră să bag o țigară. Așadar, gata, ați câștigat, o să respirăm cu toții aer curat. Nu mai dați cu piciorul în cadavru.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Double post pentru că nu mai pot să editez:

BTW, nu că aș apăra aberațiile lui Foxman și Fedaychin, dar e foarte ușor s-o dai în bâlbâieli extremiste când ești lovit din toate direcțiile cu ură nejustificată. Am făcut și eu asta acum o lună sau două pe acest topic, am început cu a-mi arăta suportul total pentru această lege și ușor ușor am început să bat câmpii. Dacă o parte din nefumători s-ar abține de a adăuga pe lângă "'Da, mă bucur că va intra în vigoare legea asta!'' și ''Haha, abia aștept să-i văd pe fumători tremurând de frig în fața barului, ne strică sănătatea tuturor, aș interzice fumatul de tot!'' , sunt sigur că discuțiile acestea aprinse nu ar mai avea loc. Evident, exclud cazurile în care sunt spuse la caterincă. Până una alta, e decizia noastră să ne sinucidem sistematic, iar în curând nu o să mai suferiți din cauza obiceiului nostru. Which is good. Suntem și noi oameni. :(
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by cg1700 »

Eu sunt de multa vreme curios cum ajunge lumea sa se apuce de fumat? Eu am fost dintotdeauna o momaie ingrozita de ideea de a fi certat asa ca nici nu mi-a trecut prin gand sa ma apuc vreodata.
Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Simplu. Intri în clasa a noua, jumătate din clasa ta fumează. Ceri o țigară într-o pauză ca să te bagi în seama cu colegii. Câteva zile mai târziu o ceri pe următoarea. P-ormă ceri încă una două pauze mai târziu, în aceeași zi. În ziua următoare ceri o canceroasă imediat ce ajungi la școală. Și o ții tot așa până îți când, într-un în mod total inconștient și terifiant de natural, îți cumperi singur primul pachet. Then you're stuck.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by cg1700 »

Makes sense. Eu nu eram in relatii prea apropiate cu majoritatea colegilor mei in gimnaziu, iar in liceu colegii mei erau fanatici religiosi.
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by stef »

Eu am incercat sa ma apuc de fumat de doua ori, si de fiecare data am esuat pentru ca mi se facea ingrozitor de rau dupa ce terminam tigara, la modul ca eram ametit de parca as fi baut un butoi de bere, ca se invartea totul in jurul meu, iar dupa ameteala ma lua o slabiciune cumplita de nu mai puteam sa stau nici in cur.
Acum ma bucur ca am trecut prin acea tortura de doua ori, mi-am salvat plamanii de la surghiun si corvoada, plus efectele colaterale ce tin de portofel.
Last edited by stef on 28 Jan 2016, 17:01, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mărar »

stef wrote:Eu am incercat sa ma apuc de fumat de doua ori, si de fiecare data am esuat pentru ca mi se facea ingrozitor de rau dupa ce terminam tigara, la modul ca eram ametit de parca as fi baut un butoi de bere, ca se invartea totul in jurul meu, iar dupa ameteala ma lua o slabiciune cumplita de nu mai puteam sa stau nici in cur.
Ah... the honeymoon period. Dupa cateva luni relatia se strica si te trezesti intr-o zi ca nu te mai satisface asa cum o facea odinioara.
User avatar
Xristina
Space Invader
Posts: 39
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Xristina »

Eu m-am apucat acum un an. Dar nu sunt mare fumatoare, Sobranie Alb, max 4 tigari pe zi, ah the life.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by .chester »

stef wrote:Eu am incercat sa ma apuc de fumat de doua ori, si de fiecare data am esuat pentru ca mi se facea ingrozitor de rau dupa ce terminam tigara, la modul ca eram ametit de parca as fi baut un butoi de bere, ca se invartea totul in jurul meu, iar dupa ameteala ma lua o slabiciune cumplita de nu mai puteam sa stau nici in cur.
Asta e si experienta mea cu tigarile. Mai cer din an in Paste cate una, daca ma simt suficient de turnt up. Fumez jumatate in scarba, mi se face rau si o sting. YOLO.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Waaagh! »

N-am priceput nici pana azi de ce as vrea sa-mi umplu voluntar plamanii cu substante dubioase, dar na, fiecare e liber sa faca ce vrea cu plamanii lui. Nu mi se pare normal sa ma bag peste alegerea nimanui. Daca eram fumator as fi avut o atitudine cum a scris Mafio mai sus, as fi avut grija pe cat posibil sa nu-i oblig pe altii sa inhaleze duhorile pe care le elimin, adica as fi avut bun simt. Daca toti fumatorii si patronii de stabilimente ar fi avut bun simt, nici nu mai era nevoie de legea asta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mărar »

Ce mi-e plamani, ce mi-e ficat, creier, etc..
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 21 guests