Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Nu este exclus ca Pământul să fie plat. Nu am date exacte, nu am terminat verificarea. Dar pot să vă spun că am testat la mine în curte și așa este - plat! Metodologia folosită până acum este greșită și ar însemna că avem câteva mii de planete plate de care nu știam până acum. Probabil că este o greșeală de raportare, nu am niciun fel de informații că ar fi ceva premeditat, dar trebuie să fim transparenți și să recunoaștem asta: Pământul este plat.

Desigur, dacă aș mai fi rămas ministru, am mai fi alocat încă vreo două luni pentru a confirma această informație. Dar românii trebuie să știe că nu am stat degeaba la minister. Pentru că dacă nu aș fi făcut publică această informație, e foarte posibil să nu fi apărut deloc în spațiul public. Așa, discutăm problema.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Vlad Voiculescu, după ce Cîțu a spus că nu există grupul care verifica raportările COVID-19: Ce am spus este adevărat și sunt documente ale Ministerului Sănătății care atestă acest lucru
Premierul Florin Cîțu a declarat, duminică după-amiază, că în urma unei discuții cu secretarul de stat Andrei Baciu a aflat că nu există, la nivelul Ministerului Sănătății, un grup de lucru care verifică eventuale neconcordanțe în raportările cifrelor referitoare la evoluția zilnică a pandemiei COVID-19.

Cîțu a mai spus că va forma un astfel de grup de lucru și va verifica eventualele diferențe care au fost invocate de fostul ministrul al Sănătății Vlad Voiculescu
Surse din minister au pus la dispoziția G4Media un document semnat de fostul secretar de stat Andreea Moldovan, din 12 aprilie, prin care aceasta decidea înființarea unui ”grup tehnic de lucru” care urma să verifice ”modalitatea de raportare a datelor referitoare la infecția cu virusul SARS-CoV-2”.

Pe una dintre cele două pagini este scris mesajul ”Dlui. Florin Cîțu. Confidențial” și este semnată cu mențiunea ”Am primit”.

Legat de Digi24, stire din 2019
Fosta şefă a secţiei politic de la Antena 3 preia conducerea editorială a site-ului Digi24.ro
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Stii, ma uit pe net la semnatura lui Florin Citu si nu seamana cu ceea ce G4Media (cica) a cenzurat in imaginea aia. Deci pot sa-l cred pe Florin Citu cand zice ca nu a primit asa ceva in scris (ca altfel ramanem la "he said, she said"). Iar daca prima poza pare un document serios (in sensul ca este redactat, cu antet si numar de inregistrare, cu nume, functie, semnatura si stampila, cu nota de subsol cuprinzand date de contact - adresa, numar de telefon, numar de fax, adresa de email etc.), a doua poza pare ceva ce eu am scris intr-o pauza de masa, am mototolit si am aruncat la biroul lui Ola in timp ce strigam "9/11 was an inside job!"; iar Ola a scris "am primit" ca sa nu-mi raneasca sentimentele.

Serios, ceva scris cu pixul, cuprinzand "Florin Citu", "Confidential" si "Urgent", apoi o semnatura si un numar de inregistrare fara data. Musteste a seriozitate si a profesionalism la Ministerul Sanatatii! Chiar nu pot sa-mi imaginez ce e in neregula pe-acolo.


LE: Pe spatiul ala gol de pe foaia scrisa cu pixul poti foarte usor desena un penis, tzatze, Dragnea primind bukake de la 5 BBCs, catrene din Nostradamus, admiterea ca ungurii i-au taiat capul lui Mihai Viteazul, admiterea ca Florin Citu l-a demis pe Voiculescu pentru ca o avea mai mare si era gelos sau orice altceva, iar faptul ca jos scrie "am primit" o face 100% adevarata si legala!

Spoiler for semnatura lui Citu, best as I could find it in under 10 seconds:
Image
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Nu stiu, prim ministru semneaza personal toate comunicariile sau semneaza de primire un consilier / secretara?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Lucrezi intr-o companie cu mai mult de 10 oameni, Marar? Pentru ca daca da, hartia din a doua poza nu atrage dupa sine niciun mail, niciun apel telefonic, niciun SMS sau mesaj pe WhatsApp de genul "Negrule, ce?!". Efectiv nu te ia nimeni in serios pentru asa ceva. Considera ca ai chef de glume.

Si cand semnez o fituica (in sensul ca e un cupon de marimea unei carti de identitate) de la firma care se ocupa cu preluarea gunoiului menajer, aia tot are un antet, un nume al firmei pentru care se face serviciul si al firmei care presteaza serviciul, o semnatura si o stampila a mea si o semnatura si o stampila a lor, o data si o adresa. PENTRU GUNOI! Ai zice ca o chestie ceva mai elevata de RIDICAREA GUNOIULUI ar presupune mai mult efort decat un pix si o coala alba, nu?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Lucrez intr-o firma, nu pentru statul roman, unde defaultul meu e sa presupun ca totul functioneaza anapoda

edit: Andrei Baciu, reacție la documentul despre grupul de lucru din minister: Am răspunsuri în scris că nu se știa de acest act/ Ministrul nu poate emite decizii, doar ordine sau instrucțiuni

Andrei Baciu spune că doar o persoană din conducerea MS știa de grupul de lucru pentru decesele Covid, dar era ”o intenție”

Toți secretarii de stat mi-au răspuns în scris, inclusiv secretarul general al MS. Toți, cu o singură excepție, au spus că nu au cunoștință de acest grup de lucru. Dacă există, dacă există vreun document în acest sens. A fost o singură excepție din partea unei colege, care a menționat faptul că știe despre o intenție de a constitui un astfel de grup, o intenție, o discuție care a avut loc în data de 12 (aprilie – n.red.) și pentru care a fost planificată o primă eventuală ședință pe data de 14, ședință care nu a avut loc. Alte informații nu au putut să-mi comunice”, a declarat Andrei Baciu la Antena 3.
Deci documentul pare sa fi fost adevarat, dar mana stanga nu stie ce face mana dreapta.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

De acord cu tine - presupunerea default este ca acolo (in institutiile publice, Ministerul Sanatatii si Guvern deopotriva) e plin de mameluci. Asa ca imi vine GREU sa cred ca Vlad Voiculescu si/sau echipa de oameni profesionisti aleasa de catre Vlad Voiculescu ar comunica intre institutii publice pe baza de hartie igienica. Pentru ca, la fel ca tine si ca altii, presupunerea default este ca Vlad Voiculescu & comp. nu sunt imbecili; poate cinici, poate parsivi, poate aerieni, dar nu imbecili intr-atat incat sa considere ca o bucata de hartie completata cu pixul reprezinta comunicare/instiintare/accept oficial(a). Corporations are stiflers for rules. Ori toata ideea lui Voiculescu era de a transforma Ministerul Sanatatii din feude politice intr-un loc in care lucreaza profesionisti. AIA (n.r. - poza a doua) nu prezinta vreo dovada de profesionism. Ba din contra.


Imagineaza-ti ca asa ar fi aratat decizia lui Arafat de a suprascrie decizia locala din Timis, de prelungire a carantinei cu 72 de ore. Nu ai fi crapat de ras?

Uite, iti mai arat ceva important scris cu pixul pe o bucata de hartie. Spoiler alert - it aged badly.

Image
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Decizia in sine nu a fost scrisa cu pixul totusi, te duci... foarte departe

https://cdn.g4media.ro/wp-content/uploa ... tari-1.jpg
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Daca erau oameni onesti, transmiteau doar poza cu decizia - pentru ca arata a ceva autentic, profesionist, corect, obiectiv, A doua poza arunca rahat si pe prima. O data pentru ca nu denota vreo dovada ca documentul a ajuns pe mana lui Florin Citu (in pofida unui "am primit" semnat). A doua oara pentru ca arata pur si simplu urat, macar prin comparatie cu primul document. "D-na invatatoare, d-na invatatoare! Ionel i-a scris un mesaj Alinutei in care ma facea aragaz cu patru ochi. Si corect este patru OCHIURI! Am atasat definitia din DEX, unde pluralul e clar OCHIURI!"

Si revenind la partea in care aparatul de stat este plin de mameluci, este perfect posibil ca documentul ala din prima poza sa se fi pierdut intre institutii. Adica nici alde Voiculescu nu mint cand spun ca au format acel grup, nici Citu nu minte cand spune ca nimeni de la Ministerul Sanatatii nu i-a dat vreun document ca acel grup a fost format.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Image
Image

Nu mai inteleg nimic din toate situatia asta :lol:

Am citit... mai multe articole pe subiectul asta de ieri pana azi, atat de pe g4media cat si de pe digi, si absolut toate declaratiile citate se contrazic una pe cealalta. Pana si chestii simple precum numarul de inregistrare folosit

https://www.g4media.ro/guvernul-anunta- ... tente.html
”Concret, numărul de înregistrare primit de un document preluat la Cabinetul prim-ministrului, Registratura Generală sau Secretariatul General al Guvernului este format din patru cifre, precedat de un număr specific cabinetului la care este înregistrat: 5/xxxx în cazul cabinetului prim-ministrului, 17/xxxx în cazul Registraturii Generale și 20/xxxx în cazul Secretariatului General al Guvernului.
Facem aceste precizări tehnice pentru a dovedi faptul că ceea ce a fost publicat în spațiul public nu reprezintă un document oficial înregistrat la cabinetul prim-ministrului sau Secretariatului General al Guvernului. Corespondența apărută în spațiul public nu poartă însemnele corecte unor documente oficiale înregistrate la Cabinetul prim-ministrului, Registraturii Generale sau Secretariatului General al Guvernului. A susține că respectiva corespondență reprezintă documente înregistrate oficial, denotă lipsa cunoașterii rigorii corespondenței instituționale și a procedurilor administrative
Ma doare capul de la atatea abureli.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

"[...]si ameninta cu AUTOsesizarea organelor competente"

Da, chiar pare a ceva ce ar zice institutiile statului. Fara pic de sarcasm!


Oricum, ca regula generala, pentru cineva ordonat care se ocupa de registratura, se trage o linie peste randurile care nu mai trebuie completate (sau un "z"), astfel incat sa nu te trezesti ca altcineva completeaza printre. Insa vorbim de institutiile statului roman, asa ca... DIGITALIZARE!

Edit:
Florin Citu, in conferinta de presa wrote:Acela nu este un document, este o coală de hârtie. Guvernul deja a dat un comunicat pe această temă. Nu este nicio semnătură a mea. Dacă dumnevoastră [...] că premierul României semnează o coală de hârtie pe care scrie primit, vă înșelați.”
ASTA este singura remarca de bun simt din toata tevatura asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Hai sa nu ne mai intoarcem pe tema semanturii de primire, n-a zis nimeni ca semnatura ar fi fost a lui Citu, doar ca s-a semnat de primire. Faptul ca a tinut sa precizeze ca n-a semnat asa ceva e o deruta buna, pentru ca oricum nu asta e procedura.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

In cuvintele lui Donald Trump de la Dezbaterea Secolului: da' de ce?

Ca tabara lui Voiculescu spera sa obtina ceva credibilitate din postarea acelor doua fotografii. De ce sa NU ne intoarcem la coala aia cu semnatura, din moment ce a fost aruncata in spatiul public? Daca isi propuneau sa se umple de penibil, felicitari - primul obiectiv atins de ministrul Vlad Voiculescu in mandatul sau! Daca isi propuneau sa arate cat de seriosi/meticulosi/profesionisti au fost... Repet: erau INFINITI mai castigati daca ramanea doar prima poza. Bun, poate au vrut sa fie onesti. Problema este ca, prin onestitate, arati ca esti si nepregatit.


Toata harababura asta cu "eu am trimis, tu ai primit", respectiv "eu n-am primit, tu n-ai trimis" este o dovada in plus ca Voiculescu habar n-avea pe ce planeta a aterizat cand a preluat Ministerul Sanatatii. Sunt atatea greseli procedurale, incat Curtea Constitutionala prezenta ar putea iesi la pensie judecand "cazurile" lui Voiculescu si trimitandu-i ordinele inapoi.

Nu mai departe de explicatiile lui la Digi, cand se plangea ca dupa mandatul trecut din 2000 toamna, a gasit la Ministerul Sanatatii ACELASI limbric care, in trecut, sifona toate deciziile ministrului catre Dragnea si care altfel freca pwla. Si s-a gasit sa-i arate lui Pandaru CEL PUTIN ZECE SITUATII in care el i-a cerut lui Florin Citu sa-l zboare (a zis "detaseze", dar sensul era sa-l scape) pe acel individ din Ministerul Sanatatii. Iar Citu nu l-a zburat. Dovada CLARA ca Citu e cu MAFIA!

De cand face primul ministru asta? De cand detasarea unui limbric din MS are nevoie de semnatura primului ministru? Ca doar nu era secretar sau subsecretar de stat (din moment ce astea-s numirile politice care vin la pachet cu ministurl, din negociere). Ca am bagat de seama la Voiculescu ca MULTE din Ministerul Sanatatii nu numai ca s-au facut fara semnatura lui Florin Citu, ba chiar si fara sa stie de ele pana nu i le-a "relatat" presa. De ce "dovada" asta a lui Voiculescu, cum ca Mafia il lucreaza, pare doar un alt indiciu ca habar n-are cum functioneaza un minister dpdv administrativ?


Edit: O ultima chestie si pe-urma ne-om gasi la topicul de fotbal :lol: - Voiculescu se plange de Mafia din Sanatate. Care nu l-a lasat sa lucreze. Iar Pandaru a zis scurt: "nume!". Daca Mafia te-a dat afara, vrem (noi, aia de-am votat cu USR Plus-ul) sa stim NUME, PRENUME, FUNCTIE, VECHIME, pus in functie de CINE, apartinand CARUI partid etc. Sper ca nu vei fi surprins sa afli ca n-a zis nimic. De fapt, singurul nume rostit de USR Plus a fost "Florin Citu". Sa inteleg ca ASTA este Mafia din Sanatate?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Iti dau eu nume si preunume: PDL USL

Nume si prenume auzi... :lol:


edit: corectat gluma
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Aha. Vrei sa stii alt inamic fara nume si fara prenume? Teroristii din '89.

Cumva, parca exista o diferenta intre "teroristii din '89 au fost condamnati pentru crime impotriva umanitatii" si "Ion Iliescu a fost condamnat pentru crime impotriva umanitatii".

Pastrand proportiile, asa e si aici: daca le stim numele, putem sa le facem ceva. Altfel... suntem cu ochii pe voi, fara sa stim cine sunteti voi.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Nu stiam ca teroristii din '89 au format un guvern de coalitie.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Paralela era cu Mafia din Sanatate, nu cu Coalitia. Te-ai prins si tu. Daca USR Plus-ul e partidul ala care nu face compromisuri cand vine vorba de principiile sanatoase prin care un stat trebuie guvernat, de ce n-ar zice care-s mafiotii? Nu de alta, dar nu-mi par genul care nu spun pentru ca ar supara pe bosorogii de la PNL.

Doar Mitica de la Liga avea discursuri de-astea, cu "nu spune, dom'le, ca daca spun tot ce stiu eu, se lasa cu Procuratura!".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Deci... nu exista mafia in sanatate. Bun, m-am lamurit. E bine ca totul e conform. Pot sa dorm linistit la noapte :lol:

Mi-l si imaginez pe VV, ajungand la minister, vede un mafiot furisandu-se pe dupa holuri cu o valiza in mana din care cad bancnote, fuge dupa el, il prinde, il pune la pamant.
"bai, mafiotule, zi-mi de indata cum te cheama ca sa te dau la digi24"
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Pai daca Omul (cu O mare) Voiculescu, care s-a luptat 4 luni de zile cu Mafia din Sanatate, nu ne poate oferi macar un nume (un mafiot mai mic, acolo, pe scara ierarhica)... eu ce sa mai cred? :grin:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 47 guests