Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

:lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Pot mereu conta pe topicul asta atunci cand am nevoie sa-mi stric dimineata lecturand niste opinii inapoiate si idioate emise de oameni incuiati, care vad totul in alb si negru. Brutalistu si zmeul, acesti bravi compatrioti care lupta cu tiganii ce ne distrug ca natie de la Geneza incoace, postand cacaturi rasiste si ignorante pe un forum obscur. Mai avem si noi moderatori pe aici sau s-a dat liber la rasism necontrolat?

Oricum, I ain't even mad. Exista oameni, fundatii, ONG-uri, institutii, etc care chiar fac lucruri bune spre imbunatatirea situatiei si al caror discurs e mai elevat decat "sa se duca-n pula mea in India hă hă hă hă hă". Aia sunt oamenii care conteaza, nu alde Brutalistu si zmeul. Ei o sa ramana cu tastaturile lor Razer si cu Counter Strike. Restul lumii o sa mearga inainte, spre mai bine.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Fular »

Să nu uităm că suntem totuși pe rămășițele forumului care a patentat expresia: "ce-au sărit țiganii, lol".
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Nu-nu, tiganii (oamenii maro) nu stiu sa sară.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

era "lol ce-a sărit cocălarul", dacă bine îmi amintesc.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Revenind la oamenii pulitici, eu le doresc tuturor multă puşcărie (da' nu-n celule de lux, cu internet) şi confiscarea averilor.
Pentru că merită!
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Lasa, bai, chestii din-astea serioase. Eu propun sa avem cel putin un cetatean roman de etnie nominalizat la functia de presedinte. Ca sa transmitem un mesaj. N-ati vazut ca la yankei, o adunatura de pierde-vara care se intituleaza nu stiu care ONG pentru promovarea valorilor afro-americanilor s-a scandalizat cu ocazia nominalizarilor la premiile Oscar? Sau poate erau Emi? Sau poate Nobel? In fine, conteaza ca lor li se pare normal sa existe mereucel putin un nominalizat pentru ca... drepturi egale si nediscriminare rasiala. Si mai stiu una din UK: unde niste... afro-britanici (lol) s-au scandalizat ca nu exista manager-i de culoare (erau ceva de genul 2 in primele 4 ligi). Asa ca au solicitat federatiei engleze de fotbal sa impuna ca OBLIGATORIU prezenta unui candidat de culoare pe listele de "interviu" - chit ca nu se gandesc la manager-ul respectiv, macar sa dea iluzia de egalitate.

We live in a strange world, but our problem is far from being unique or challenging.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

chestr0ny » Mon Feb 23, 2015 9:16 am wrote:Exista oameni, fundatii, ONG-uri, institutii, etc care chiar fac lucruri bune spre imbunatatirea situatiei si al caror discurs e mai elevat decat "sa se duca-n pula mea in India hă hă hă hă hă".

Aici sunt de acord cu tine. Cele mai bune lucruri pentru îmbunătățirea situației și al căror discurs este mai elevat decât "să se ducă-n pula mea în India hă hă hă hă hă" oamenii de la instituția asta le fac. Cinste lor.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Mahdi » Sun Feb 22, 2015 6:46 pm wrote:De ce ar fi cineva "Charlie" în acest caz?

Oamenii au făcut un serial, alţi oameni au zis că nu le place. What's the point? De ce luaţi în serios glumiţa lui marvas?
La Charlie oamenii au facut niste desene, alti oameni au zis ca nu le place (e drept ca in felul lor). What's the point.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Uau, deci e același lucru să fii omorât pentru că ai zis ceva și a fi criticat că ai zis ceva. Zi de zi mă minunez de ce poate produce threadul ăsta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Astea sunt deja nuante. Fiecare se exprima cum poate si cum a invatat. Trebuie sa fii pregatit pentru orice fel de reactie daca vrei sa mergi pana la capat si sa demonstrezi ceva.
Daca nu atunci stai frumusel la locul tau si iti grijesti de propriu cur nu te dai smardoi.
Last edited by MC on 23 Feb 2015, 15:23, edited 2 times in total.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Mă tem că prostia nu are nuanțe.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

De acord.
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

McWilliams » Mon Feb 23, 2015 12:15 pm wrote:Lasa, bai, chestii din-astea serioase. Eu propun sa avem cel putin un cetatean roman de etnie nominalizat la functia de presedinte. Ca sa transmitem un mesaj. N-ati vazut ca la yankei, o adunatura de pierde-vara care se intituleaza nu stiu care ONG pentru promovarea valorilor afro-americanilor s-a scandalizat cu ocazia nominalizarilor la premiile Oscar? Sau poate erau Emi? Sau poate Nobel? In fine, conteaza ca lor li se pare normal sa existe mereucel putin un nominalizat pentru ca... drepturi egale si nediscriminare rasiala. Si mai stiu una din UK: unde niste... afro-britanici (lol) s-au scandalizat ca nu exista manager-i de culoare (erau ceva de genul 2 in primele 4 ligi). Asa ca au solicitat federatiei engleze de fotbal sa impuna ca OBLIGATORIU prezenta unui candidat de culoare pe listele de "interviu" - chit ca nu se gandesc la manager-ul respectiv, macar sa dea iluzia de egalitate.

We live in a strange world, but our problem is far from being unique or challenging.
Păi parc-o fost şi la noi candidat Ninel Potârcă, sau cum îl chema pe ţiganu' ăla care şi-o reprezentat exemplar etnia (şi-i acu' la puşcărie, din cauză de îndeletniciri specifice). Sau asta era în 2009?

Mă rog, eu susţin o lege prin care căsătoriile mixte să fie OBLIGATORII (pentru caucazieni, cel puţin).

Cine nu-i de acord e rasist şi nazist şi trebuie supus oprobiului public.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Eu as propune o lege prin care casatoriile sub 21 de ani pentru... cetatenii de etnie cu anumite indeletniciri, intre acei cetateni, sa fie pedepsite cu 10 ani de inchisoare si munca in folosul comunitatii. Pentru parinti, nasi, popa si alte alea care se formeaza drept factor de decizie in propagarea speciei. A avea 28 de ani si a fi bunic nu cred ca se claseaza drept traditie culturala ce trebuie protejata.

Astia nu sunt integrati, la nivel macro, pentru ca asa vor. Este optiunea lor, se vede si se simte din tot ce fac, asa ca nu vad de ce le-am baga noi pe gat integrarea. Dragoste cu de-a sila nu se poate. Sa traiasca diversitatea culturala. Numai sa nu infloreasca. Cine vrea sa sara gardul sa vada daca pajistea este mai verde la noi, n-are decat - gardul este la fel de inalt ca cel pe care "romanii get-beget" il sar in curtea altora.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

McWilliams » Mon Feb 23, 2015 12:57 pm wrote:Eu as propune o lege prin care casatoriile sub 21 de ani pentru... cetatenii de etnie cu anumite indeletniciri, intre acei cetateni, sa fie pedepsite cu 10 ani de inchisoare si munca in folosul comunitatii. Pentru parinti, nasi, popa si alte alea care se formeaza drept factor de decizie in propagarea speciei. A avea 28 de ani si a fi bunic nu cred ca se claseaza drept traditie culturala ce trebuie protejata.

Astia nu sunt integrati, la nivel macro, pentru ca asa vor. Este optiunea lor, se vede si se simte din tot ce fac, asa ca nu vad de ce le-am baga noi pe gat integrarea. Dragoste cu de-a sila nu se poate. Sa traiasca diversitatea culturala. Numai sa nu infloreasca. Cine vrea sa sara gardul sa vada daca pajistea este mai verde la noi, n-are decat - gardul este la fel de inalt ca cel pe care "romanii get-beget" il sar in curtea altora.
Sunt sincer îngrijorat de atitudinea ta şi de ura care răzbate din cuvintele-ţi meşteşugit alese.
O astfel de atitudine instigatoare e tot mai des întâlnită în anumite cercuri. Eşti orbit de resentimente şi prejudecăţi, iar asta nu-i calea de urmat în viaţă. Nu înţeleg de unde atâta duşmănie faţă de membrii unei etnii conlocuitoare.
În loc să-i primeşti la tine-n casă şi să-i tratezi ca pe proprii tăi copii, pentru că soarta le-a hărăzit numai necazuri, doar ştii câtă durere şi suferinţă răzbate din melodiile specifice culturii lor...
Melodii cântate cu asemenea voci tânguitoare, încât ar înmuia inima oricărui om tolerant la toate orientările sexuale.
Numai tu rămâi de neclintit!

Dac-o să continui tot aşa, să ştii că n-o să ajungi bine în viaţă, iar următorul pas - de data asta decisiv şi fără posibilitatea de întoarcere - va fi negarea Holoca$hului!

Nici nu vreau să iau în calcul posibilitatea unui orizont atât de îngust!

Am să mă rog pentru tine la Iisus Preasfântul şi la Dumnezeu Atotstivuitorul să-ţi dea înţelepciune şi pace sufletească, şi să alunge din sufletul tău rasist şi nazist - specific caucazian care se împotriveşte căsătoriilor mixte, de altfel - ura asta clocotitoare...

Amin!
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Mahdi » 23 Feb 2015, 12:43 wrote:Uau, deci e același lucru să fii omorât pentru că ai zis ceva și a fi criticat că ai zis ceva. Zi de zi mă minunez de ce poate produce threadul ăsta.
Documentarul channel 4 nu e doar criticat, unii cer sa fie cenzurat, interzis, acolo apar asemanarile cu Charlie Hebdo.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Tot nu se compară. Nu a fost închis nimic, nu a fost cenzurat nimic. Și chiar dacă mâine Channel 4 ar scoate documentarul, ar fi decizia lor, în urma dialogului cu cealaltă parte.Nu văd pe ce planetă sunt echivalente cele două cazuri.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Sa nu uitati ca Channel 4 e un post public de televiziune, asa ca plangerile sunt trimise de platitori de taxe, taxe din care s-a produs si acea emisiune. E sub alte cuvinte tot o forma de votat cu portofelul, la un post privat schimbi canalul, la un post public inaintezi o plangere si le spui ca tu nu vrei ca din banii tai sa fie produs asa ceva. Stiu, de la o plangere pana la ALLAHU AKBABOOM nu e decat un pas.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Vlad Dracul » Mon Feb 23, 2015 2:16 pm wrote:Sunt sincer îngrijorat de atitudinea ta şi de ura care răzbate din cuvintele-ţi meşteşugit alese.
O astfel de atitudine instigatoare e tot mai des întâlnită în anumite cercuri. Eşti orbit de resentimente şi prejudecăţi, iar asta nu-i calea de urmat în viaţă. Nu înţeleg de unde atâta duşmănie faţă de membrii unei etnii conlocuitoare.
În loc să-i primeşti la tine-n casă şi să-i tratezi ca pe proprii tăi copii, pentru că soarta le-a hărăzit numai necazuri, doar ştii câtă durere şi suferinţă răzbate din melodiile specifice culturii lor...
Melodii cântate cu asemenea voci tânguitoare, încât ar înmuia inima oricărui om tolerant la toate orientările sexuale.
Numai tu rămâi de neclintit!

Dac-o să continui tot aşa, să ştii că n-o să ajungi bine în viaţă, iar următorul pas - de data asta decisiv şi fără posibilitatea de întoarcere - va fi negarea Holoca$hului!

Nici nu vreau să iau în calcul posibilitatea unui orizont atât de îngust!

Am să mă rog pentru tine la Iisus Preasfântul şi la Dumnezeu Atotstivuitorul să-ţi dea înţelepciune şi pace sufletească, şi să alunge din sufletul tău rasist şi nazist - specific caucazian care se împotriveşte căsătoriilor mixte, de altfel - ura asta clocotitoare...

Amin!
Haha, nicely done sir!
Chiar am ras :D
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot] and 10 guests