Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

rdo wrote:Hate to break it to you guys, dar ola are dreptate.

Klaus o sa respinga prima oara legea, PSD o s-o trimita a doua oara exact in aceeasi forma si Presedintele va fi obligat sa o promulge.
Povestea cu sesizarea pe neconstitutionalitate ma face sa rad, daca am ajuns sa ne punem sperantele in CCR-ul condus de Dorneanu ne-am dat dracu.
Cred ca e evident pt toata lumea de aici ca CCR-ul a fost acaparat de coalitia PSD-ALDE, deci nu sunt emotii la declararea neconstitutionalitatii vreunei marsavii de-a lor.

Tocmai de asta e si ingrijorarea asta generala: ca PSD a acaparat toate institutiile importante ale statului si incepe sa faca ce vrea, si nu prea mai e nimeni sa-i opreasca.

Deci da, din punctul asta de vedere ola e mai bine informat ca MC si Zombie pe tema asta.
DarthZombie wrote:Eu stau linistit pentru ca stiu ca PSD nu ramane etern la guvernare si nu are cum sa mai fie votat in aceeasi proportie dupa ce zob fac pe partea economica in clasicul lor stil.
La asta am ras cel mai mult.
Hai sa vedem ce se va intampla cand legea va ajunge la Iohanis si eventual la CCR.
Iar cand spui ca ola e mai informat pe tema asta te referi la ce?
Stie el sigur ca PSD-ALDE a acaparat toate institutiile din Romania inclusiv majoritatea judecatorilor de la CCR? Astea sunt supozitii jurnalisto-bombastice de pus pe burtiera la orice televiziune de stiri care "se respecta".
Cumva faptul ca nu ma panichez si nu fac ca toate cele spamand aici pe forum stiri alarmiste (facute astfel incat sa atraga cat mai multe accesari) ma face sa fiu mai putin informat pe tema asta?
Fii serios.
rdo din cate stiu si tu ai terminat dreptul si chiar INM-ul (daca ma insel imi cer scuze). Am pretentia ca poti sa gandesti echilibrat totusi.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

N-ar fi imposibil ca PSD sa castige atat presedentia (daca mai conteaza) cat si parlamentul in urmatorii 20 de ani. Votul popular e foarte usor exploatabil, mai ales daca ai bani si control asupra institutiilor. Nici nu e nevoie de frauda electorala, o miscare sigura e sa isi faca cateva partidute satelit, unul pentru nationalisti, altul pentru unguri, altul pentru hipsteri si astfel sa acapareze voturi din toate sectoarele populatiei.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Faptul ca PSD va mai castiga alegeri in viitor este o realitate inevitabila, pana la urma democratia implica o anumita ciclicitate. Dar de exemplu ma indoiesc rau de tot ca Johannis nu va castiga un al doilea mandat la prezidentialele ce stau sa vina, mai ales daca Dragnea va trage toate sforile ca sa devina el candidat. Serios, il vreau pe Dragnea sa candideze, pentru ca imho are pierderea asigurata. Si peste X ani in viitorul indepartat habar n-avem daca PSD va fi la fel de chitita pe prostii precum este acuma, la fel de probabil este ca vor avea un prostanac precum Geoana in frunte atunci cand vor castiga prezidentialele si/sau majoritatea in parlament.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

MC wrote:Iar cand spui ca ola e mai informat pe tema asta te referi la ce?
Ma refer la faptul ca a inteles exact cum functioneaza mecanismul adoptarii unei legi, pe cand tu din ce ai postat nu prea.
MC wrote:rdo din cate stiu si tu ai terminat dreptul
Eu l-am terminat, tu? :)

@zombie - jesus, tu te auzi ce spui? Ce relevanta are cine este Presedinte? Toata puterea e concentrata in Parlament si Guvern, PSD-ul nici n-are nevoie de scaunul prezidential, e o treaba mai mult de orgoliu.
Momentan, oricat s-ar zbate, Klaus e legat de maini si de picioare.
Singurele forte care ii pot opri pe descreieratii din PSD sunt:
1. strada - dar la cum se prezinta lucrurile nu vad sa se intample vreo mare emulatie in perioada urmatoare;
2. SUA - care deja au transmis semnale puternice PSD-ului sa o lase mai usor, dar mai mult decat atat nu stiu ce ar putea face, mi-e sa nu li se taie si astora de noi si sa ne lase in plata Domnului, caz in care chiar suntem doomed.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

DarthZombie wrote:Si rdo, treaba e simpla: cata vreme la fiecare 4 ani au loc alegeri generale, nu, PSD nu va conduce permanent. Iar ce fac tantalaii astia corupti se poate desface. Guvernul Nastase a facut lucruri similare in aceasta privinta si nu au ramas batute-n cuie masurile sale pro-coruptie asa cum nici ce vrea Dragnea n-o sa ramana in picioare.
A zis cineva ca va conduce PSD permanent? Evident ca nu.
Tu ai spus sa stam linistiti ca la cum a guvernat acum PSD nu mai are sanse sa castige alegerile urmatoare, dar eu n-as fi asa sigur avand in vedere ce batuti in cap sunt majoritatea votantilor din Romania si ce memorie scurta au, ca sa nu mai vorbim de cat de usor pot fi manipulati/mituiti electoral.
Deci perspectiva unei noi guvernari PSD dupa 2020 e cat se poate de viabila.

Si relaxarea asta a ta de tipul "stati linistiti, nimic nu e permanent, totul se poate repara" ma sperie.
Ce bun ca se va repara in viitorul cine-stie-cat de indepartat cand in urmatorii 5-10 ani se vor produce daune ireversibile in plan juridic si social ce vor afecta milioane de cetateni?
Iti dau un exemplu simplu: prin recursul compensatoriu dat de nea' Tudorel au iesit din penitenciare multi infractori care au recidiviat imediat si au comis talharii/violuri/omoruri - dar nu-i problema, "ce fac tantalaii astia corupti se poate desface". Ia du-te la familiile victimelor si spune-le asta, vezi ce-ti raspund.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

rdo wrote: @zombie - jesus, tu te auzi ce spui? Ce relevanta are cine este Presedinte?
Postul ala este un raspuns direct la ce scrisese Stokkolm inainte, stiu care-i sistemul politic din Romania, c'mon now.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Stati mai linistiti. Ce naibii va agita asa oprirea luptei anti coruptie si trecerea justitiei sub controlul politic al psd? Hai ma, o fi doar pentru cativa ani, nu fiti paranoici. Dupa aia cine stie poate ne revenim. Hai ma ca nu e ca si cum ne ataca Rusia.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

rdo wrote:pe cand tu din ce ai postat nu prea.]
MC wrote:@ola
Presedintele poate refuza promulgarea unei legi o singura data.
De asemenea in cazul refuzului acesta poate sesiza Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) cu o exceptie de neconstitutionalitate
Daca CCR admite exceptia de neconstitutionalitate atunci Presedintele respinge promulgarea pe acest motiv.
Daca CCR respinge exceptia de neconstitutionalitate si nu exista alte motive pentru refuz atunci Presedintele trebuie sa promulge legea si s-o trimita spre publicare in Monitorul Oficial.
MC wrote:Orice lege in tara asta fie ca e organica sau ordinara, fie ca H.G, O.G, O.U.G, Ordin al ministrului etc se supun Constitutiei. Daca nu se incalca Constitutia tarii o lege nu poate fi cenzurata in alt mod. Nu poti sa spui ca o lege nu e ....."legala" ci doar ca e neconstitutionala.
Arata-mi te rog exact ce am gresit in ce am postat anterior.
rdo wrote: Singurele forte care ii pot opri pe descreieratii din PSD sunt:
1. strada - dar la cum se prezinta lucrurile nu vad sa se intample vreo mare emulatie in perioada urmatoare;
2. SUA - care deja au transmis semnale puternice PSD-ului sa o lase mai usor, dar mai mult decat atat nu stiu ce ar putea face, mi-e sa nu li se taie si astora de noi si sa ne lase in plata Domnului, caz in care chiar suntem doomed.
Un om al dreptului sa spuna ca strada e rezolvarea. Iesiti bre cu ciomagu la ei si pe mama lor, ca nu merge numa cu banere si pancarte :lol:
Te rog spune-mi d.p.d.v legal ce poate face strada sau SUA avand in vedere ca Romania e stat de drept si suveran (inca)?
Unii pot sa urle si ceilalti pot sa dea mesaje...
Tu ai iesit in strada? Sau nu iti permite statutul?

Sper ca nu profesezi.
rdo wrote:Eu l-am terminat, tu? :)
Nu prea se vede. Si eu UBB Cluj
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

rdo wrote: Iti dau un exemplu simplu: prin recursul compensatoriu dat de nea' Tudorel au iesit din penitenciare multi infractori care au recidiviat imediat si au comis talharii/violuri/omoruri - dar nu-i problema, "ce fac tantalaii astia corupti se poate desface". Ia du-te la familiile victimelor si spune-le asta, vezi ce-ti raspund.
Si daca ieseau la termen sigur nu mai recidivau?!
Ce logica e asta?
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

MC wrote:Arata-mi te rog exact ce am gresit in ce am postat anterior.
Nu stau acum sa-ti predau drept constitutional, trebuia sa inveti la momentul oportun, dar nu-i tarziu nici acum, sa stii.
Use the Internet, Luke! :lol:
MC wrote:Un om al dreptului sa spuna ca strada e rezolvarea. Iesiti bre cu ciomagu la ei si pe mama lor, ca nu merge numa cu banere si pancarte :lol:
Altul care are probleme cu intelegerea textului scris :(
MC wrote:Sper ca nu profesezi.
Speri mata da' speri degeaba :lol:
MC wrote:Nu prea se vede. Si eu UBB Cluj
Are si UBB-u studenti si studenti :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

E clar. :lol: Niciun argument doar bascalie.
Mersi!
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

MC wrote:
rdo wrote: Iti dau un exemplu simplu: prin recursul compensatoriu dat de nea' Tudorel au iesit din penitenciare multi infractori care au recidiviat imediat si au comis talharii/violuri/omoruri - dar nu-i problema, "ce fac tantalaii astia corupti se poate desface". Ia du-te la familiile victimelor si spune-le asta, vezi ce-ti raspund.
Si daca ieseau la termen sigur nu mai recidivau?!
Ce logica e asta?
Wow, mama, cum ai inteles-o si pe asta :lol:
Gata, m-am lamurit si cu tine.
Discutie placuta in continuare!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Cum am inteles-o? :lol: Adu argumente ca de aceea esti jurist.
Au iesit aia cu 6 luni 1 an mai devreme si unii au recidivat. Asa si? Ce vrei sa spui cu asta? Ca daca ieseau la termen nu mai recidivau? Pe ce te bazei? Daca ai vrut sa spui altceva explica ce ai vrut sa spui nu doar te baga in discutie si cand ti se cer argumente o dai in bascalie. Asa faci si in profesie?
Si eu m-am lamurit. Sper doar ca nu ai ajuns magistrat ca e vai de cei care ajung pe mana ta.
Last edited by MC on 15 Dec 2017, 09:27, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

CU MC si cu alti oameni care gandesc la fel activand in sistemul juridic din Romania PSD-ul are drum lin si linistit.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Dar ce am spus gresit. Argumente? N-ai. ok
Cum adica cu oameni ca MC care activeaza in sistemul juridic din Romania PSD are drum lin?
Ce au avocatii, consilierii juridici, notarii, executorii judecatoresti etc cu PSD-ul? Ar trebui sa-i dea in judecata, sa iasa in strada?
Legile se fac in Parlament. PSD-ALDE-UDMR au majoritate. Nici macar judecatorii si procurorii nu au multe parghii in afara de niste avize consultative ale CSM pentru a interveni in procesul legislativ. Separatia puterilor in stat.....complicat.

Macar realizezi ca habar n-ai ce vorbesti? te trezesti doar scriind si apasand submit.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

E cazul sa va opriti, daca nu aveti ce discuta. Daca intrati doar sa cautati o vorba aiurea sau ceva care va contrazice propria parere, ca sa aveti de ce rade, mai bine nu mai postati nimic.

Nu cred ca e asa de greu sa participi la o discutie de oameni mari:

ASA DA: "Vorbesti prostii. Uite de ce... "
ASA NU: "Vorbesti prostii. HAHAHA, <insert ironie here>"

Ce-i cu prostiile astea? Nu puteti sa functionati daca nu luati la pwla pe cineva? Si astea-s doar cateva exemple de pe ultima pagina:
CU MC si cu alti oameni care gandesc la fel activand in sistemul juridic din Romania PSD-ul are drum lin si linistit.
Macar realizezi ca habar n-ai ce vorbesti? te trezesti doar scriind si apasand submit.
Wow, mama, cum ai inteles-o si pe asta :lol: Gata, m-am lamurit si cu tine.
Altul care are probleme cu intelegerea textului scris :(
Are si UBB-u studenti si studenti
Sper doar ca nu ai ajuns magistrat ca e vai de cei care ajung pe mana ta.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Va comportati ca niste copii.

@MC: Ce spui tu este o aplicare ingusta a unui soi de legalism de manual. "Daca CCR spune ca e constitutionala, nu am probleme." CCR e formata din oameni, nu este un cvorum de deitati. In momentul in care ai suspiciuni intemeiate ca membrii CCR nu actioneaza respectand standardele de integritate pe care respectiva pozitie le cere, am toate problemele din lume. Tu inchizi ochii la substanta lucrurilor doar fiindca respecta procedura legala? Asta e proceduralism grosolan, nu justitie.

Ceea ce face PSD cu legile justitiei este poate, intr-un sens foarte rudimentar, cu acoperire legala, insa in niciun caz cu buna-credinta sau in interesul general al populatiei si al functionarii sanatoase a statului. Asta o poate vedea oricine cu ochiul liber, nu iti trebuie nici jurnalisti exaltati, nici eminente cenusii juridice. Exista si un spirit al legii, nu numai litera ei, si este chiar mai important. Multe chestii sunt constitutionale, deoarece Constitutia e un act mereu perfectibil si necesariamente incomplet, asta nu inseamna ca sunt neaparat si etice. Tu esti de parere ca majoritatea asta PSD-ALDE, constituita legal asa cum este, e de buna-credinta? Raspunde punctual la intrebarea asta si apoi gandeste-te daca nu cumva abordarea ta strict procedurista este "cu ochelari de cal". Iar problema apare cand nu numai eu si cu tine credem ca sunt doar niste borfasi care actioneaza in interes propriu, am putea fi niste deliranti. Nu, sunt foarte, foarte multi oameni care cred asta, indraznesc sa spun ca mai multi decat i-au votat.

Care e problema ta cu protestele? Nimeni nu a spus pe aici pe forum sa se ridice ghioga, iar manifestatiile din strada au fost in majoritate covarsitoare pasnice. Orice sistem democratic permite protestele si trebuie sa tina cont de ele atunci cand ele reflecta vointa unei parti considerabile din populatie.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Mama ce imi plac astea cu va comportati ca niste copii si nu stiti sa participati la discutii de oameni mari. :lol:

V-a facut sa va simtiti superiori, asa-i? Pai da cum sa nu. Multumesc mami si tati
Last edited by ola small dickie on 15 Dec 2017, 10:18, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Imi cer scuze, dar asa va comportati.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Se apropie Craciunul. Revin cu ideea e de a inchide acest topic (in spiritul armistitiului de Craciun din WW1) candva in zilele urmatoare si pana in noul an. Suntem cu totii la curent cu ce se intampla, ne cunoastem si punctele de vedere. Ciondaneala asta n-are alta finalitate decat sa ne grabeasca sfarsitul, precum Tribunului. And makes the forum smell poopy.

Implicarea civica mi se pare o forma mult mai utila de cheltuire a energiei. Injurati psdul la parlament/sedii locale/ambasade, daca nu se lasa de prostii.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests