Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Iavo »

Cred ca asta explica si Jordan Peterson, in medie exista diferente intre barbati si femei (in favoarea femeilor) in "agreeableness" (from the Big Five personality model). Cei care au componenta asta mai dezvoltata evita cu orice pret situatiile conflictuale, iar la locul de munca "pretul" poate sa fie un salariu mai mic. Dar in cazul asta nu sexul face diferenta, sper ca e clar.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Magicake »

Nu am studiat prea mult subiectul personalitatea femeii vs personalitatea barbatului pentru ca sincer nu prea imi foloseste, cel putin momentan, dar mi se pare destul intuitiv ca joaca un rol in situatii precum negocieri.

Asertivitatea (sau si disagreeableness, cum ai mentionat si tu) nu as putea spune ca-i o trasatura comuna din ce am observat la femei, mai putin in interactiunile femei vs femei. Mi se pare mult mai comuna la barbati, care si-o pot etala pe o gama mai larga de "victime", deci e mai observabila. O fi din cauza modului in care suntem educati, o fi ceva instinctiv, no clue sincer.

Evident sunt si exceptii, le tii minte usor tocmai pentru ca ies din tipar. Daca esti genul no-nonsense la locul de munca, ai cunostintele necesare si esti competitiva, o sa te respecte toata lumea, barbati sau femei. Drumul spre leadership e asigurat, nu o sa comenteze nimeni cat timp dovedesti ca ai ce trebuie, daca ai astfel de aspiratii.

Pe langa ierarhia de la munca exista si ierarhia naturala ce se formeaza in respectivul mediu, si e mai greu sa o descrii pentru ca tine de lucruri gen increderea in sine vizibila pentru ceilalti, seriozitate, atitudine, potrivirea cu ceilalti oameni etc. Da, ierarhia de la munca te lasa, chiar daca esti incapabil, sa conduci. Pozitia joasa in ierarhia naturala te face sa fii o tinta usoara pentru cineva care vrea sa te saboteze sau sa-ti ia locul. Sau pur si simplu sa nu fii luat(a) in serios.

E destul de usor in opinia mea sa ii distingi pe cei cu "talent" natural fata de cei ce incearca doar sa aibe aceleasi beneficii, desi nu sunt la acel nivel. Nu stiu daca poti sa te schimbi prea mult la o varsta avansata in privinta asta, adica sa inveti cum sa navighezi situatiile sociale astfel incat sa iesi cat mai des in avantaj, comparativ cu unul care a fost educat de familie si cercurile sociale din copilarie sa fie astfel. Asta daca nu depinde si de alti factori.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Triggerix wrote: 19 Jan 2019, 15:08Lmao
Strasnic argument marca Triggerix. Eu zic sa ii anuntam si pe antreprenori ca pot sa faca economii masive angajand doar femei prost platite si apoi sa asistam cum barbatii vor deveni in marea lor majoritate someri. Numai un idiot ar refuza sa plateasca aceeasi munca pentru un discount de 30%, noroc ca ne-ai iluminat.

Un barbat si o femeie cu aceeasi pregatire, pe acelasi post sunt platiti in medie aproape identic pe ora. Nu e vina mea ca unii manipuleaza ordinar facand media salariilor tuturor barbatilor si a tuturor femeilor indiferent de posturile ocupate si fac calculul pe luna ca sa se umecteze activistele ca sunt oprimate. Nu de alta dar calculul ala reflecta faptul ca barbatii activeaza in domenii mai bine platite [nu-i vina nimanui pentru asta] si ca femeile isi iau mai multe ore libere decat barbatii [again, nu-i vina nimanui pentru asta decat daca vrei sa faci teribilul de prost argument ca e vina femeilor ca raman gravide], nu faptul ca the man tine femeile in sclavie.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Oh, nu. Ce mi-ai zis-o. Merg să plâng. Call me when men stop talking about how they know that women aren't treated unfairly.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1379
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Fular »

Spune-mi despre experiența ta profesională.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Dă-mi un mail să-ți trimit CV-ul și scrisoarea de intenție.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Magicake »

Adevarul e ca e destul de neplacut modul in care comunici in discutii de genul :lol: Hopefully nu (o sa) faci la fel si la locul de munca.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Gasit un link interesant pe subiectul acesta:
http://freakonomics.com/podcast/the-tru ... o-podcast/
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Triggerix wrote: 19 Jan 2019, 16:48 Oh, nu. Ce mi-ai zis-o. Merg să plâng. Call me when men stop talking about how they know that women aren't treated unfairly.
Statisticile nu mint si nu-ti faci un serviciu prefacandu-te ca ce arata ele este irelevant. Linkul lui Ferdinand este foarte bun btw, sper ca-l iei in seama in ciuda faptului ca-i un barbat si nu femeie :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Pătrunjelu' wrote: 19 Jan 2019, 17:09 Adevarul e ca e destul de neplacut modul in care comunici in discutii de genul :lol: Hopefully nu (o sa) faci la fel si la locul de munca.
Oh, no. You know me so well. You're right, I'll certainly take that advice. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Cam la genul asta de atitudine m-am referit cand am zis ca imi voi plati taxele la ANAF la ghiseul tau.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Te aștept la ghișeul meu, baby.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

in cazurile fericite atitudinea asta trece cu varsta. Si la fete si la baieti.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

E hilar că voi luați comportamentul ăsta în serios și aveți impresia că așa mă comport și în realitate.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Nu, e ilar ca tu crezi ca asta ti se aplica doar tie, nu si noua.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

https://uanews.arizona.edu/story/incivi ... ting-worse
cum sa nu vrei sa angajezi cat mai multe femei?
the secret geometry of chance
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Iavo »

Joe Rogan weighs in :D And i know he's not the brightest lightbulb in the room dar cel putin nu poate fi acuzat de stima de sine scazuta. Si gata, promit ca am incheiat cu subiectul asta.
phpBB [video]
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Geniala reclama, toata lumea vorbeste despre ea.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Iavo »

Yeah, dar multi din cei care vorbesc despre ea sunt hotarati sa nu mai cumpere produsul si nu cred ca o sa convinga prea multi din cei care nu o fac deja sa inceapa sa o faca so it may be be wininig in the exposure department but failing miserably at the sales department. I don't know how this stuff works tho.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Well actually, din ce am observat până acum în alte cazuri, o să le prindă bine. Și Nike a avut faza aia cu Colin Kaepernick și la început le scăzuseră foarte mult stock price-urile și toată lumea boicota, și apoi după vreo două săptămâni au crescut destul de mult (și sunt încă în creștere). Nu cred că îi va afecta prea tare on long term, people forget about this shit.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests