Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Din categoria "cica", au fost deja vreo 2 cu functie oficiala in ancheta care zic ca nu exista nicio proba fizica cum ca nevertebrata aia ar fi fost internata pe motive de boli psihice (niciun document, nicio foaie, nicio urma concreta, doar "am auzit ca..."). La fel cum, alti cativa cu functie oficiala in ancheta au zis ca antecedentele de genul hartuire sexuala prin Italia nu se transmit automat si in Romania pentru ca nu exista ceva centralizat pentru astfel de situatii (ca sa poti prelua astfel de informatii dintr-o alta tara). Iar legat de ziduri, cele mai inalte sunt la Casa Poporului - e drept, si mie imi inspira "aici nu pot sta oameni normali", cand vad acele ziduri; dar nu stiu daca poate fi considerat drept proba.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

se vehiculeaza si teoria unui cerc de proxenetism cu implicarea politiei olt. teoria asta macar ar explica actiunile deplorabile ale politiei locale, n-ar mai fi incompetenta ci complicitate

sincer nu m-ar mira
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Asta pentru ca unii prefera sa creada teorii ale conspiratiei in locul de evidentul numit "astora nu le pasa de viata cuiva!". And I can't blame them for it.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

In ritmul asta vom afla in cateva zile ca Dragnea si Johannis au fost implicati direct in evenimente. Ce ne place scenarita...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

nu e ca si cum nu au mai fost cazuri de cercuri de proxenetism cu politisti implicati

cazul shanghai e doar unul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

McWilliams wrote: 31 Jul 2019, 17:03 Asta pentru ca unii prefera sa creada teorii ale conspiratiei in locul de evidentul numit "astora nu le pasa de viata cuiva!". And I can't blame them for it.
teoria cu un cerc de proxenetism cu politisti implicati nu exclude ca "astora nu le pasa de viata cuiva! - ba dimpotriva as zice

eu cred doar ca e un caz care deocamdata are multe semne de intrebare si inca e nerezolvat si daca (DACA!) s-ar adeveri teoria asta nu m-ar mira.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Eu nu inteleg de unde a plecat toata nebunia asta cu cercul de proxenetism. A fost adusa in discutie oficial de vreun organ al statului? A fost exclusiv vehiculata de presa? Daca da, in ambele cazuri, pe ce dovezi se bazeaza?

Oricum, acoperirea jurnalistica a fost praf, de la un capat la altul, nu foarte departe de amatorismul si jumatatile de masura observabile in cazul comportamentului diversilor politisti de la nivelul diverselor structuri. S-a creat acea isterie cu sursele care declarau ca au reclamat tipete repetate ale unei fete in timp ce politistii stateau si asteptau sa soseasca mandatul. Chestie care brusc a disparut si 1) nimeni nu si-a cerut scuze, de la fituici anonime pana la ditamai siteurile serioase de stiri, daca a fost un delir, o preluare gresita sau intempestiva etc sau 2) nimeni nu a mers mai departe pe respectiva pista, in ipoteza in care este in continuare adevarata (probabil nu).

Acum toate aceste teorii, mai mult sau mai putin credibile pe care am vazut si oameni cu oarece scaun la cap promovadu-le intens, cu fior aproape mistico-detectivistic si ajungandu-se uneori la niste concluzii aberante auto-gratulante. Nu zice nimeni ca trebuie sa avem incredere oarba in Politia Romana, dar care sunt totusi dovezile sau suspiciunile rezonabile pe care s-ar baza asemenea scenarii? Racolarea nu are aproape niciodata loc prin rapire, ci prin convingerea fetelor de a se alatura de buna-voie activitatilor de prostitutie (deseori exagerandu-se beneficiile, minimizandu-se conditiile reale si apelandu-se la sprijinul activ al vreunui iubit, amic, membru de familie) sau, cel mult, pacalirea lor ca vor participa la activitati de alt fel, urmata de sechestrarea si obligarea de prestare a serviciilor sexuale in tari straine.

In cazurile foarte rare in care e vorba de rapire, aceasta se intampla cu copii din familii defavorizate, cu foarte slab acces la politie, presa etc, cunostinte minime in privinta posibilitatilor legale si credibilitate scazuta, cu resurse financiare si sociale foarte modeste, tocmai pentru ca riscul unei anchete, de orice magnitudine, este foarte mic. Niciun cerc de proxenetism "serios" nu s-ar incurca sa rapeasca din fata casei materne o fata dintr-o familie cu mijloace si posibilitati relativ ok, care nu ar abandona-o din neputinta sau ignoranta si pe care presa ar vedea-o ca pe un caz interesant. In general, traficantii sunt mai inteligenti decat atat.

Singurul caz in care mi se pare neobiectabil scenariul traficului este ca inculpatul ar fi servit intr-adevar ca om de legatura cu diverse retele, iar acum a actionat in totalitate singur, manat de motivatia pur personala de a le viola sau a le ucide pe aceste fete. Prin prisma asta, as putea intelege ca ar fi deconspirata o retea mai larga din cauza unor erori a unui pion care a luat-o razna si s-a expus.

Cat despre mersul anchetei, nicaieri nu se fac progrese fulminante cand e vorba despre cazuri in care lipsesc cadavrele (iar daca au fost aruncate in Dunare sau Olt, recuperarea lor va fi foarte dificila), probele ADN necesita niste timpi care nu pot fi scurtati, martorul sau inculpatul da declaratii (voit sau nu) contradictorii etc etc. Sau, caz alternativ, politia nu impartaseste public toate detaliile pentru ca ar dauna anchetei in curs de desfasurare.

Cazul e odios si sunt multe de discutat si imbunatatit de pe urma (din pacate) acestei tragedii. Ma diamoci anche una calmata deocamdata.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Multe chestii din cazul ăsta nu se leagă totuși. De exemplu cum a reușit omul ăsta să ardă un corp (sau mai multe) într-un butoi în câteva ore fără să observe cineva? Cadavrele arse emană un miros foarte puternic.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

@juve - Eu nu inteleg de unde siderarea ca unii vehiculeaza si teoria unui cerc de proxenetism in care sa fie implicati si politisti. Intelegeam indignarea sau caterinca daca era vehiculat o teorie ce necesita interventia lui Mulder si Scully, domle banuim ca a fost rapita de extraterestri, de un grup de martori a lui Iehova sau neo-nazisti din Zimnicea. Repet, au fost cazuri in Romania. Nu ar fi o premiera socanta cum pare pentru unii.

Teoria asta ar explica intr-un fel reactia, actiunile si atitudinea catastrofale cel putin ale politie locale si ar explica si unele aspecte pe care le stim pana acum din actiunile lui Gheorghe Dinca, care deocamdata ridica semne de intrebare. Toata chestia asta are inca multe semne de intrebare, e departe de a fi finalizata. Daca era un caz clar, rezolvat, dovedit, intelegeam indignarea ca se vehiculeaza si alte teorii.

Pana la urma asta e si unul din rolurile jurnalistilor, ale anchetatorilor privati, ale oamenilor privati, ale societatii. Sa isi puna intrebari, sa rumege diferite teorii cand ne referim la un caz ciudat, nerezolvat inca. Din anchete jurnalistice sau private in unele cazuri s-a ajuns la anchete ale organelor oficiale. Si din motivul asta nu inteleg indignarea.

In plus, metodele insirate de tine in legatura cu activitatea de proxenetism sunt doar o parte. Nu toate fetele ajunse in aceasta drama provin din familii sau situatii descrise de tine.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Dinca asta a recunoscut ca tot el a omorat-o si pe prima fata, Luiza. Luiza, disparuta tot din Caracal, in aprilie. Acum 3 luni. Stie cineva ce a facut politia Olt in cazul Luizei? Poate daca il rezolva in astea 3 luni in caz ca e adevarat ca a omorat-o Dinca nu mai vorbeam de Alexandra. Inteleg ca acum trebuie sa asteptam ancheta cu Alexandra, dar despre ancheta politiei Olt cu Luiza? De 3 luni? Eu stiu doar ca parintii au spus ca le-a zis politia Olt: ehhh stati linistiti, o fi plecat cu vreun Fat-Frumos
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Azi politisti filmati cum cotrobaiau case prin caracal dupa o saptamana. Amuzant e ca alergau de la case pana la masina si invers. De se speriasera si jurnalistii ca alearga asa: ce ati gasit??? De fapt alergau ca sa para ca s super profi. Cool
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

juve3332 wrote: 31 Jul 2019, 17:34 In cazurile foarte rare in care e vorba de rapire, aceasta se intampla cu copii din familii defavorizate, cu foarte slab acces la politie, presa etc, cunostinte minime in privinta posibilitatilor legale si credibilitate scazuta, cu resurse financiare si sociale foarte modeste, tocmai pentru ca riscul unei anchete, de orice magnitudine, este foarte mic. Niciun cerc de proxenetism "serios" nu s-ar incurca sa rapeasca din fata casei materne o fata dintr-o familie cu mijloace si posibilitati relativ ok, care nu ar abandona-o din neputinta sau ignoranta si pe care presa ar vedea-o ca pe un caz interesant. In general, traficantii sunt mai inteligenti decat atat
Cu atat mai mult cu cat unchiul [parca] ei este implicat in politica locala si motivul pentru care acest caz s-a raspandit atat de repede prin presa. Daca fata era a nimanui am fi aflat probabil abia acuma de caz intr-o forma sumara si nu cu detaliile astea care depasesc realitatea. Nu ca ar merita multa empatie politia, dar mi-e un pic mila de anchetatori, ei nu prea au ce [sau de ce] sa comunice dat fiind ca ancheta e in curs in timp ce presa merge pe niste culmi de nedescris cu teoriile si teoremele pe care le vehiculeaza.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

ola small dickie wrote: 31 Jul 2019, 21:26Amuzant e ca alergau de la case pana la masina si invers. De se speriasera si jurnalistii ca alearga asa: ce ati gasit??? De fapt alergau ca sa para ca s super profi. Cool
Alergau pt ca se primise o informatie cum ca Alexandra ar fi fost in viata in podul uneia din casele alea.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

lui zombie ii e mila de anchetatori in povestea asta

:lol: ok. notabila

familia e atat de influenta in Caracal si mai ales in politia locala incat politistii l-au pus pe tatal Alexandrei sa sparga el usi la case spunandu-i ca daca sunt piste false plateste el distrugerile
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

ola small dickie wrote: 1 Aug 2019, 07:26 lui zombie ii e mila de anchetatori in povestea asta

:lol: ok. notabila
Nu vad ce e asa de socant in asta, nu ei au facut varza asta pana la urma. Stiu ca tu esti in outrage mode, dar in timpul unei anchete in curs nu se arunca in fata la declaratii de presa oricat de clare ar fi lucrurile. Because lawyers.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Pai nedumerirea vine din faptul ca nu inteleg care sunt dovezile pe care s-ar putea baza teoria cercului de proxeneti girat de politie. Da, au existat asemenea cazuri (care nu semanau cu prezentul, apropo), asta nu transforma orice viol din Romania in posibil trafic de carne vie. E nevoie de niste dovezi sau indicii ca sa se poata forma dubiul rezonabil ca vorbim de sus-numita infractiune. In afara de vorbele de claca raspandite de vecini si teoriile conspirationiste care au aparut imediat din gura diversilor (toate la conditional-optativ, "Dar ce-ar fi daca e ceva mai sinistru la mijloc?!"), eu nu vad pana acum nicio dovada sau indiciu care sa ma duca cu gandul la asa ceva. Felul stupid si criminal in care s-au comportat autoritatile este o conjectura pentru concluzia retelei de trafic de persoane pastorite de politie.

Da, exista inca multe aspecte nelamurite sau nedezvaluite ale anchetei. E normal sa fie asa, suntem de-abia in a (aprox.) 5-a zi. Rolul presei este de a relata corect si la obiect ce se intampla, nu de a raspandi fantasmagorii care nu se bazeaza pe niciun fel de proba reala sau teorii ale conspiratiei vanturate de diversi ca sa mulga subiectul. Nimic din modus operandi-ul lui Dinca nu sugereaza ca acesta rapire, cel putin, a fost efectuata cu scopul de a o plasa pe fata intr-o retea de prostitutie. Repet, nu racolezi prostituate rapind premiante de 15 ani de la poarta casei parintesti in vazul vecinilor.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

o dam in detectivisme si parca deocamdata imi e lene de asa ceva. din alea cu unde-s cele 2 fete sau corpuri ale lor, nu avea cum sa-l arda cum a declarat, nu s-au gasit urme de sange etc., de ce au fost sunate ambele familii pentru a se incerca linistirea lor ca fetele sunt bine in strainatate etc etc. circula pe net argumentatiile celor care inclina catre aceasta teorie

eu am zis doar ca nu m-ar mira daca s-ar adeveri asa ceva si cazul mi se pare destul de dubios (CAZURILE ca tot uitam de Luiza - nimeni nu zice nimic de ea, nici macar autoritatile) incat sa nu ma faca sa sar in sus daca unii incep sa vehiculeze teorii
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ola, las-o mai moale cu outrage-ul. Cand dai peste inflorituri, aplica teoria House: solutia cea mai simpla este, deseori, si cea corecta. Iar cel mai simplu este ca sunt institutii ale statului, populate de cetateni ai statului, care nu dau doua parale pe viata unui om. In sensul ca "nu-i treaba mea, nu-i responsabilitatea mea; eu fac minimum necesar ca sa nu fiu dat afara/ca sa para ca muncesc". Atat.

Ca e posibil sa fie ceva mult mai mare in spate? Este posibil absolut orice. Insa mult mai probabil este ca vinovatii fara vina, care chiar cer sa se faca lumina™ sunt incompetenta si indiferenta.

Un stat corupt nu inseamna doar ca seful de partid este mare businessman din afaceri cu statul. Ci inseamna si ca atunci cand apelezi la niste organe/functii ale statului, dai peste imcopetenta venita de la pile si de la cumetrii, respectiv peste indiferenta alora care stiu ce trebuie sa faca, dar la fel de bine stiu si ca s-ar zbate pe uscat daca s-ar agita.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

N am contestat niciodata incompetenta si coruptia institutiilor statului. Chiar despre asta shareuiesc de nebun de cativa ani. Repet, Incompetenta si coruptia statului nu exclud teoria aia. Am zis doar ca nu m ar mira. Om vedea ce mai apare si cum se finalizeaza acest caz.

Outrage e inca un alt termen pe care nu l cunosc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Ecaterina Andronescu, despre cazul Caracal: „Totuşi, eu am învăţat de acasă să nu mă urc în nicio maşină străină”"

https://revistapresei.hotnews.ro/stiri- ... masina.htm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests