Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Spoiler:
Image
Am fost inspirat.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"USR anunță într-un comunicat de presă că un complet al Curții de Apel București a decis joi anularea tuturor hotărârilor de înființare ale Companiilor Municipale. Soluția este definitivă și vine la capătul unui proces inițiat de USR București în anul 2017, potrivit comunicatului citat. Cele 22 de companii au peste 8.000 de angajați și tocmai începuseră să preia funcționarii de la instituții din subordinea primăriei. Bugetele companiilor sunt de sute de milioane de lei."

https://www.g4media.ro/usr-curtea-de-ap ... resti.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"The Guardian, despre ”rezistența democratică” din Estul Europei: În România, societatea civilă vibrează și ea plină de energie/ Central-europenii știu că sunt implicați într-o luptă pentru valori"

https://www.g4media.ro/the-guardian-des ... ta-pe.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mesajul Jandarmeriei pentru cei care vor sa protesteze de 1 Decembrie: Se descalifica ca oameni, ca cetateni si romani

"Jandarmeria este atenta la toate mesajele care circula si se propaga in mediul online. In acelasi timp, ne manifestam convingerea ca cetatenii nu vor raspunde acestor mesaje si provocari, care se propaga in mediul virtual.

Nu excludem posibilitatea sa existe o minoritate, un anumit grup de persoane, care sa aleaga sa se exprime in acest mod. Este o optiune personala prin care, din punctul nostru de vedere, se descalifica ca (sic!) oameni, ca cetateni si ca romani"
Bă, ce? :shock:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

haideti sa mergeti la vot data viitoare
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Degeaba se sta in piete daca in ziua votului se sta acasa. PSD are o masinarie extrem de puternica pe care o pune in miscare cu ocazia alegerilor. PSD-isti se duc la vot.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Fara sa fiu in dezacord cu voi, mi se pare interesant ca discursul in privinta importantii votului se evapora la referendumuri. Pai ori e important tot timpul ori e doar cand ne convine si ca atare nu conteaza de fapt. Can't have them both.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Păi referendumul e altceva. Fiindcă e prag de trecere a nu te duce e echivalent cu a vota nu.
Legat de ce-am postat mai sus: nu mi se pare de bun augur că jandarmeria prin luarea asta de cuvânt dezumanizează protestatarii. După 10 august mă întreb dacă de acum se va mai putea protesta la noi.

Btw, alta mișto azi:

DNA a clasat dosarul Diaspora. Motivul: Urmărirea penală a lui Titus Corlățean nu a putut fi începută, în lipsa avizului Senatului
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Asta cu "prag de trecere a referendumului" e o prostie romaneasca menita sa limiteze puterea cetateneasca cu dedicatie de la bunicuta rosie Ilici. Si nu doar asta dar ajungi in situatii absurde in care nu se discuta "hai sa votam cu totii ca sa transam definitiv problema asta" ci "hai sa boicotam votul asta ca nu ne convine propunerea" culmea din partea celor care fac urat daca le vorbesti despre nevotat la alegerile propriu-zise. Asadar in loc sa fie o forma de vot cetatenesc referendumurile la noi sunt un joc de care tabara aduce destui oameni la vot, lucru care intr-un sistem politic care se vrea democratic nu se concepe. Du-te la elvetieni si spune-le de concepte d-astea cu cvorum minim de prezenta pentru validarea referendumului si o sa-ti rada in fata dupa ce le trece socul absorbirii conceptului.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Hai sa nu mai facem chiar din toate aberatiile tema de referendum national, sa spunem ca e c u m p ă n a p o p o r u l u i, dupa care sa ne dam la fund ca sobolanii plouati cand, surpriza, nobody cares. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

You'd be amazed cate fleacuri devin subiecte de referendum, dar asta-i pretul democratiei pana la urma. Si nu-i ca si cum nu ai optiunea de a vota "nu" la propunerile care ti se par inutile.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Problema actuala cea mai grava si mai importanta a fost identificata inca o data corect de zombie: referendumurile si ca nu se duce lumea la ele.

Referendumurile reprezinta o chestiune ridicata de o persoana sau un grup de persoane. O intrebare, o problema care poate ajunge pana la referendum national. Astfel orice om are dreptul moral, legal si de orice tip sa nu fie interesat de acea intrebare, de acea problema, sa nu i se para utila nici macar existenta acelui referendum in sine. Sa i se para o tampenie. Cum mi s-a parut mie ultimul. Daca te iau, zombie, de pe strada, si iti arunc o intrebare esti la fel de indreptatit sa alegi sa nu raspunzi sau sa raspunzi.

Alegerile parlamentare, prezidentiale, locale sunt total altceva.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Digi24: Liviu Dragnea îi cere lui Tudorel Toader o soluție urgentă pentru amnistie și grațiere

https://www.g4media.ro/digi24-liviu-dra ... tiere.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

ola small dickie wrote: 27 Nov 2018, 07:31 Problema actuala cea mai grava si mai importanta a fost identificata inca o data corect de zombie: referendumurile si ca nu se duce lumea la ele.

Referendumurile reprezinta o chestiune ridicata de o persoana sau un grup de persoane. O intrebare, o problema care poate ajunge pana la referendum national. Astfel orice om are dreptul moral, legal si de orice tip sa nu fie interesat de acea intrebare, de acea problema, sa nu i se para utila nici macar existenta acelui referendum in sine. Sa i se para o tampenie. Cum mi s-a parut mie ultimul. Daca te iau, zombie, de pe strada, si iti arunc o intrebare esti la fel de indreptatit sa alegi sa nu raspunzi sau sa raspunzi.

Alegerile parlamentare, prezidentiale, locale sunt total altceva.
Imi pui in gura lucruri pe care nu le-am zis.

In primul rand problema pe care am semnalat-o nu am etichetat-o "cea mai grava", ca aici nu discutam doar pe cele mai mari dintre ele. E pur si simplu inca una dintr-un sistem disfunctional. Daca ar fi sa organizam topicul pe criteriul asta, vreo 90% din postari ar trebui sterse din start :)

In al doilea rand problema mea nu e ca lumea nu se duce la referendumuri, ci ca validitatea lor e conditionata de cvorum. Uite-te la un referendumul pentru suspendarea lui Basescu, unul care a fost cat se poate de apropiat de un vot de realegere a sa si tot n-a avut prezenta suficient de mare din cauza ca boicotul a fost o metoda de a influenta rezultatul. Ai avut in final prezenta de 46% care a fost aruncata la gunoi ceea ce nu este deloc logic chiar si daca ajustezi manariile lui Dragnea pe urma. Ai destule alte tari in care cvorumul nu este un criteriu de validare, dar aparent in Romania nu. Pentru mine un vot la referendum este la fel de important dpdv al democratiei precum un vot la alegeri, asa ca standardul dublu cu privinta la cum se vede nevotatul la fiecare de catre acelasi grup de persoane este cam frapant.

Iar legat de al doilea paragraf din ce ai spus, revin la ce am spus initial. Nu am o problema ca oamenii sa considere o intrebare ca fiind inutila, e dreptul fiecaruia si opiniile pot sa fie extrem de legitime. Dar schema asta cu cvorum mi se pare a fi ceva menit sa limiteze puterea referendumului, Iliescu a avut mare grija sa nu cedeze prea multa putere atunci cand l-a pus pe Iorgovan sa redacteze Constitutia. Nu mi se pare o idee buna sa ne bucuram de un asemenea mecanism anti-cetatenesc indiferent daca ne convin sau nu subiectele care trec deja prin filtrele necesare pentru a deveni subiecte pentru vot prin referendum.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

standardul dublu nu exista pt ca un referendum nu se compara cu alegerile parlamentare sau prezidentiale. standardul dublu il vezi doar tu. eu nu sunt de acord. referendumul si alegerile mi se par 2 lucruri complet diferite. te induce in eroare doar singura asemanare intre ele, faptul ca la ambele poti vota, asa ca le asemuiesti si gasesti "standarde duble"

"mecanismul anti-cetatenesc" al cvorumului la referendum e ultima mea grija in prezent legat de situatia sociala si politica actuala din romania

in plus, a fost si un referendum care a trecut, a vost validat si tot n-a fust pus in aplicare.

si vad ca la o simpla cautare pe net "mecanismul anti-cetatenesc al cvorumului la referendum" e prezent in mutle tari din europa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Sunt de acord cu Ola. Ai dreptul să nu votezi, pe principiul ”și tăcerea e un răspuns”. Dacă sunt 10 oameni într-o cameră și unul vrea să vorbească despre ceva, iar ceilalți 9 nu vor, o să vorbească singur omul. Nu pot lua o decizie pentru toată lumea doar 10-20% din populație (asta pentru că în cazul referendumurilor se pun niște probleme/ întrebări care, de cele mai multe ori, ne privesc direct pe fiecare și ne pot afecta viața de zi cu zi într-un fel sau altul). Dar asta nu înseamnă că e ceva obligatoriu, o întrebare pusă la referendum nu e neapărat relevantă pentru toată lumea, așa că lumea își exercită dreptul de a nu participa. La prezidențiale si parlamentare e alta treabă și acolo se îndeamnă la vot pentru că indiferent de ce procent votează, votul se ia în considerare. Pentru că spre deosebire de întrebările gen ”vreți să nu mai fie Băse președintele vostru?” sau ”vreți ca să scrie în constituție că nu știu ce și nu știu cum”, de președinte și parlament avem nevoie... tot timpul. Indiferent de cât de competenți sau incompetenți sunt ei.
Una e obligatorie din punct de vedere a luării unei decizii, cealaltă nu.

Ah, și apropo de asta, și de ce zici tu că nu e ok că s-a boicotat referendumul. El a existat de la început pentru că 3 milioane de oameni au fost de acord. Nu știu ce procent reprezintă asta, dar știu că populația României e pe undeva pe la 19 milioane. Așa că ne întoarcem exact la situația pe care ți-am dat-o exemplu la început. Doar pentru că li s-a sculat ălora să facă treaba aia, nu înseamnă că ni s-a sculat la toți. :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

De acord cu Triggerix.

In alta ordine de idei, inca una tare de la psd:

Ministrul Finanțelor vrea să limiteze dreptul de muncă al românilor în străinătate. „Maxim cinci ani și, la revedere, să te duci în altă țară să îți cauți loc de muncă"

https://republica.ro/ministrul-finantel ... wxBlfjIT5s
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

@zombie, nu mi-e teama de un Dragnea, un Stalin, un Kim Jong Un, cat mi-e de "intelepciunea" de turma. Un individ mai poate fi schimbat. Daca ia decizii pripite, poate suferi repercursiunile acelor decizii, asa ca o sa se gandeasca de doua ori inainte. In schimb un referendum e practic situatia din filmele "The Purge" materializata, o ocazie rara in care poti face exceptie de la orice regula morala. Nu poti fi tras la raspundere pentru ce votezi oricat de gresita sau imorala ar fi problema propusa. Iar in modul asta un lider totalitar se si poate spala pe maini "eu doar am pus intrabarea, poporul a decis".

Referendumul e o unealta opresiva, trebuie sa realizam asta.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Este o unealta opresiva doar pentru ca este prost folosita si prost inteleasa.

Cine s-ar fi asteptat ca un popor cu scaun la cap - recte "za inglish" - sa voteze ca vor sa iasa din UE pe o campanie "sa ne luam tara inapoi din mainile alora de la Bruxelles" de care noi facem misto aici, in Romania, de ani buni.

Da, este de o prostie incomensurabila sa pui toti cetatenii sa voteze cu Da sau Nu, A sau B, Alba sau Neagra la o intrebare (oricat de simpla, oricat de complexa) care sa aiba efecte imediate si directe asupra vietii lor. Insa este neajunsul unui popor needucat si/sau usor de manipulat, nu o unealta opresiva a democratiei.


Are dreptate Zombie cand zice ca aplicam un dublu standard. Asa cum o intrebare la un referendum nu-mi prezinta interes, nici cei 4-5-6 gorobeti care candideaza la Parlamentul national/Parlamentul european nu imi prezinta vreun interes. Daca la prima, pot sa trag chiulul si sa se mentina status-quo-ul, la a doua de ce n-ar fi la fel? Nu votez si gata, n-au decat sa sparga aia bani pe afise si pe reclame pana li se face gaura-n portofel. Si daca nu votam suficient de multi, sa nu se puna. Si sa ramanem fara Parlament.

Ceea ce este o idee idioata. Si atunci, daca acceptam ca de bun simt validarea unui vot la parlamentare indiferent de prezenta la vot, de ce nu ar fi la fel si la referendum? Pentru ca, dragii tatii olaiasi si triggericsi, o intrebare nu ajunge la referendum doar pentru ca vrea UN Ghita. Ci pentru ca, in prealabil, semneaza niste MILIOANE de Ghita ca vor o intrebare pe o anumita tema.

The price of liberty is everlasting vigilance. Daca vrei sa veghezi asupra democratiei din tara ta, atunci trebuie sa faci niste sacrifcii - cum ar fi MARELE SACRIFICIU de a pune stampila pe optiunea "Este o idee tembela - votez impotriva" atunci cand este necesar. Nu ar trebui sa te poti da la fund de la un referendum cum te poti da la fund cand este vorba de dusul gunoiului sau de spalatul WC-ului, pe lipsa de cvorum.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests