Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Triggerix wrote: 27 Nov 2018, 14:04 El a existat de la început pentru că 3 milioane de oameni au fost de acord. Nu știu ce procent reprezintă asta, dar știu că populația României e pe undeva pe la 19 milioane.
McWilliams wrote: 27 Nov 2018, 19:47 Pentru ca, dragii tatii olaiasi si triggericsi, o intrebare nu ajunge la referendum doar pentru ca vrea UN Ghita. Ci pentru ca, in prealabil, semneaza niste MILIOANE de Ghita ca vor o intrebare pe o anumita tema.
Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Okay, de la cate milioane de indivizi subsemnata Triggerix accepta ca o intrebare poate fi pusa, printr-un referendum? Cam cate milioane de indivizi trebuie sa fie de acord cu discutarea unei idei, pentru ca un singur alt individ sa considere ca merita timpul lui pentru a acorda un vot (pro sau contra, nici nu mai discut).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

McWilliams wrote: 27 Nov 2018, 19:47 Este o unealta opresiva doar pentru ca este prost folosita si prost inteleasa.
Ei si cum poate fi folosita destept?

Asta cu milioane de oameni vor x e bullshit. Si eu vreau sa imi intre lunar bani in cont fara sa fac nimic. Ne adunam destui sa facem referendum pe tema asta? Ar fi un success rasunator. Una e sa vrei lucruri ipotetic, si alta e sa iti expui acele dorinte consecintelor lumii reale. E usor sa vrei brexit cand nu trebuie sa stii ce efecte va avea si nu trebuie sa iti bati capul cu nimic altceva decat pe ce pui stampila. E usor, nu reflecta deloc gravitatea deciziei. Nu e problema de educatie, e de cum functioneaza creierul uman.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Referendumuri pe teme economice nici macar nu sunt permise de Constitutie la noi, deci nu stiu de ce le aducem drept exemplu.

Dar daca ne temem atat de dictatura majoritatii atunci putem sta linistiti ca deja suntem supusi ei cand vine vorba de voturile la locale, parlamentare si prezidentiale. Dar mie mi se pare o logica stramba sa condamnam relele opiniei publice in timp ce ne batem cu pumnii in piept ca democratia e misto si trebuie protejata.

Uite, mie personal referendumul mi se pare un mecanism excelent pentru a tine partidele politice in priza. E vreo tema care-i arde la buza pe cetateni dar partidele mari refuza toate s-o discute pentru ca motive? Nu-i nimic, se organizeaza oamenii, strang semnaturi si pe urma organizam vot prin referendum pentru a stabili ce facem pe subiectul respectiv. Daca initiativa trece in timp ce partidele consacrate i s-au pus contra, nasol pentru ei si o paine de mancat pentru ailalti. E foarte misto si pentru partidele care au pozitie proasta in Parlament dar care au o initiativa pe placul oamenilor, vezi FaraPenali [chit ca eu am spus mai demult de ce nu-mi place forma in care e ea propusa].

Si nu inteleg totodata de ce ne punem asa contra si acceptam prezenta unor chichite anti-cetatenesti gen cvorum minim pentru validare cand ai timp destul pentru a face campanie si pro si contra respectivei initiative. Sau mai bine este sa nu discutam nimic si sa lasam totul pe mana partidelor politice care au dovedit in mod repetat ca ne merita increderea?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Dezbatem notiunea de referendum si de ce ar trebui sau nu ar trebui sa aiba cvorum. Nu cum se gasesc doi cocotati intr-o camara sa decida intrebarea de pe buletinul de vot, respectiv un al treilea sa anunte ca referendumul se tine peste o saptamana, asa ca sper ca stii subiectul mai ceva ca Baltagul pentru BAC.


Eu, unul, nu sunt de acord cu notiunea de familie traditionala prin care doar un barbat si o femeie se pot numi "familie", respectiv ca orice alta combinatie este invalida. Si desi nu mi-am pus semnatura pe vreo hartie prin care sa solicit ca a noastra Constitutie sa fie modificata intr-un sens sau altul pe tema asta, consideram ca este o oportunitate MAJORA de a vedea pe care fata a zarului ne situam ca popor: suntem din-aia care cred ca homosexualii ne fura copiii? suntem din-aia care cred ca o asa ni se stinga neamul pentru ca o ne f***m doar in cur? suntem din-aia care cred ca "familia" este una, "casatoria" este alta? suntem din aia care... care... care... ?

Da, mi-ar fi placut asa ceva! Chit ca votul era "Da sau Nu pentru intrebarea: Sunteti de acord cu modificarea Constitutiei la art 3, al 5, litera C, paragraful... ?" si aveai nevoie de doua masterate pentru a intelege pentru sau impotriva a ce votezi, MI-AR FI PLACUT DISCUTIA DE DINAINTE DE PUSUL STAMPILEI. Insa pentru ca o buna parte l-au luat pe "nu vin ca sa esueze" in brate, nu voi afla niciodata daca suntem Neanderthalieni sau nu in gandire. Pentru ca prea putini spre deloc au discutat ce presupune intrebarea de la referendum, si prea multi spre toti au discutat despre boicot - de ce este incurajat si de ce nu este incurajat.


Evident ca, si daca ar fi fost 10-15-20-50 de milioane de voturi exprimate, depindea de cine si de cum se interpreteaza rezultatele ca sa aflam un raspuns. Insa daca n-au fost decat 3-4 milioane, acum doar speculam ce ar fi facut restul, daca s-ar fi prezentat. Si sunt satul sa vina cate un papitoi la un talk-show si sa emita el pareri despre cum "daca n-au votat cu Da, inseamna ca ar fi votat cu Nu... DACA S-AR FI PREZENTAT", similar cum alti papitoi gandesc ca "daca n-au votat cu PSD, inseamna ca ar fi votat cu mine... DACA S-AR FI PREZENTAT!"
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Cadoul de Centenar al borfașilor: amnistie și legare de glie

https://www.g4media.ro/cadoul-de-centen ... -glie.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

The women killed on one day around the world

More than half of the 87,000 women killed in 2017 were reported as dying at the hands of those closest to them.

Of that figure, approximately 30,000 women were killed by an intimate partner and another 20,000 by a relative.
The data collected by UNODC highlights that "men are around four times more likely than women to lose their lives as a result of intentional homicide".

The UN indicates that men accounted for eight out of 10 homicide victims worldwide.

However, the same report suggests that more than eight out of 10 victims of homicides committed by intimate partners are female.

"Intimate partner violence continues to take a disproportionately heavy toll on women," the report states.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Fucking excelent articol

"În an Centenar, la ceas aniversar, în săptămâna mare a României în sărbătoare, puteți să-mi spuneți și mie, dragi Republicani, câte gesturi unificatoare, de popor la un loc strângătoare, ați văzut în acest an al amintirii Unirii?

Zice ministrul Finanțelor, Orlando Furioso, că românii care muncesc într-o țară din Europa să aibă dreptul ăsta doar 5 ani, după care să fie alungați de-acolo, doar-doar s-or întoarce în Românica din care au plecat de drag. Îi ține hangul boieroaica Pintea, de la Sănătate, care cere legarea de glie a medicilor rezidenți, că adică cum să se mai ducă ei în străinătate, dacă li s-au mărit salariile cu bani de la buget?

În spatele acestor acte de românitate, cum ar spune domnul profet al neamului, Dan Puric, stă ideea că cine pleacă din țară e trădător de țară, nu mai e român. Rădăcinile sunt vechi: în anii `80, Ceaușescu voia să introducă plata studiilor superioare pentru cei care doreau să emigreze. Cristian Țopescu a fost scos de pe post, în Televiziunea Română, deoarece a spus în direct că fotbaliștilor români ar trebui să li se permită transferul la echipe străine.

Un important furnizor de pacienți pentru sectorul Sănătății, Jandarmeria Română, declară că toți cei care, la defilarea de 1 Decembrie, au de gând să-i întoarcă spatele în semn de protest pentru ce a făcut pe 10 august, „se descalifică ca oameni, ca cetățeni și ca români”. În primul rând, a sta cu spatele înseamnă că nu dai cu că ca și ca ce, este vorba de un protest pașnic. În al doilea, dacă Ion îi întoarce spatele la Maria, după ce ea i-a tras niște pălmi, înseamnă că numitul Ion e neom, i se ridică cetățenia, încetează să mai fie român? Nu, că Maria nu e Jandarmeria și nici Jandarmeria nu e Maria, e Carmen, femeia cu mustață pe frunte.

Niște europarlamentari români au votat rezoluția Parlamentului European care critica guvernul României. Așadar, s-au dat cu dușmanul, cu Brucselu – ei nu sunt „adevărați români”, așa cum i-a demascat domnul Dragnea și a cârâit doamna Dăncilă. Prin urmare, să se știe, cine se consideră european, n-are cum să mai fie român. Ori, ori, care pe care. Așa că, stimați Republicani, vedeți cum vă orientați, poate că e mai bine să vă numiți de-acum Românași.

Refuzatul ministru de partid Laufer a decretat cum că președintele României e antisemit și, pe cale de consecință, cei 6 milioane de români care l-au votat sunt naziști, i-au târât lui rudele în Holocaust. Păi, ăștia se mai pot numi români?

Se sfinți altarul Gigamolului ortodox de Partid și de Stat. Tot cu bani de la stat se dete în folosință Monumentul Unirii din Alba Iulia, compus din 4 cruci facebook electrificate. Mesajul este limpede: Dumnezeu e român, ortodox, Unirea, BOR a făcut-o, cine nu-și face cruce, nu e român, rămâne pe dinafară, n-are decât să se unească cu dracu.

Sau, să se ducă în statul paralel. Deci, nu o bandă, o sectă, un partid sau un hotel, ci ditamai statul paralel cu ăsta de trăim în el. Statul lui Dragnea și Tăriceanu, care nu e paralel, e secant, că seacă țara de români. Cine nu-i de acord cu asta, nu mai e român, e paralel, jos cu el!

Aproape că zicerea UDMR „Ceea ce românii consideră împlinirea dezideratului lor național, pentru maghiari va rămâne o pierdere majoră până când promisiunile din rezoluția de la Alba Iulia vor fi respectate” pare, în acest context, destul de decentă.

În concluzie, aniversăm suta de România cu denigrări, discriminări și excluderi, în vreme ce românii se scurg afară din țară. Arătăm mai rășchirați decât înainte de 1859.

Cred că există, totuși, o soluție care să ne pună împreună.

O soluție curat românească.

Să se lanseze pe piață, cum naiba nu i-a venit nimănui ideea, o țuică etichetată chiar așa, România. Ș-atunci, frate, fiecare cu câte-o sută de România, sau mai multe, la bord, o să ne pupăm cu toții printre zâmbete cu gura până la urechi și lacrimi.

Trăiască România!"

CTP

https://republica.ro/romania-all-exclus ... DNk0lMQJbg
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Aia de la Times New Roman au baut mai mult decat trebuie. Cred ca am sa imbratisez aceasta propunere pentru un nou imn cu "Vrei să pleci dar Muie PSD, Muie PSD, Muie Muie PSD." :lol:

articol
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Zaman: România începe extrădările la ordinul lui Erdogan. Prima victimă, un ziarist

https://www.g4media.ro/zaman-romania-in ... arist.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

https://www.g4media.ro/klaus-iohannis-m ... ionam.html


Klaus Iohannis: M-am săturat de atâția penali și infractori în vârful politicii românești; dacă vrem altceva, trebuie să acționăm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"SURSE Amnistia și gratierea. Ordonanța de Urgență ar putea fi adoptată în 19 decembrie / Liderii PSD se vor reuni cu trei zile înaintea ședinței de guvern"

https://www.g4media.ro/surse-amnistia-s ... zUAgH2I7dk
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Iohannis, atacuri dure: De facto, România nu are prim-ministru. PSD nu mai știe să facă politică sub Dragnea
În afară de asta, PSD, pur și simplu, nu mai e capabil să negocieze politic. Nici nu încearcă să negocieze. PSD încearcă să-și impună voință prin politică pumnului în gură. Se vede în Parlament, se vede și în felul în care lucrează guvernul. E inacceptabil. Și cum m-am așteptat ca această chestiune să apară în discuție, m-am documentat cum acționează pesediștii. Aflăm că la Senat s-a depus o solicitare de acceptare a urmăririi penale a președintelui Senatului. Am așteptat un vot sau o rezoluție. Ce gândiți? Parlamentul controlat de majoritatea pesedistă a considerat că un termen rezonabil este în jur de două-trei luni. Atunci cu siguranță putem să ne inspirăm, anume că un termen rezonabil poate fi considerat și două-trei luni.
:lol:
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

De ar fi avut interventiile astea cand a fost propusa Dancila...
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

"Dar ce, cum adica sa o refuze pe Viorica? Pai este europarlamentara cu experienta de ani de zile la Bruxelles, este persoana perfecta ca sa ne reprezinte in afara, Klaus incalca vointa poporului daca nu o accepta, misoginul, etc.."
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Avand de ales intre misogin si antisemit, tu ce ai fi facut in locul lui Klaus?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat că, „în unanimitate”, CEX a decis ca Guvernul să dea o OUG pe Codurile Penale, dar nu a putut să spună concret despre ce este vorba
„În cadrul CEX am hotărât că, pentru ceea ce s-a declarat constituțional, să avem și această opțiune de a da OUG”, a spus Dăncilă. Întrebată de ce „s-a hotărât” în așa fel, premierul a răspuns: „Am văzut că foarte multe legi au durat foarte mult”.

De ce s-a luat decizia aceasta la partid și nu la Guvern? „Suntem un guvern politic. Multe dintre deciziile pe care le luăm aparțin acestei Coaliții”, a răspuns Viorica Dăncilă.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 19 guests