Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Din acest motiv îmi plăcea ideea Uniunii Europene, ba când eram mic voiam să ajung euro-birocrat (sau ceva de genul, ONU, captain planet etc.) însă vorba lui Jaunty, nu prea poţi să eviţi taberele politice ba chiar şi situaţiile utopice gen Dacian Cioloş au alunecat în găleata PNL/USL/PMP/etc. Şi atunci mai are rost să mă duc acolo să evit politica? Pe aceeaşi linie - Ştiinţă şi Tehnică de ce să cumpăr? Că în ochii mei, om care nu cunoaşte toate detaliile cazului, cel care a scris editorialul e la fel de scârbos ca cel care a delapidat redacţia.

P.S. Bine că au scris greşit şi numele lui Orban şi numele lui Erdogan. V-am lăsat 2 poze în spoiler, să contrabalansez această băşcălie
Spoiler:
Image
Image
the secret geometry of chance
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Initiativa FaraPenali suna bine dar din pacate doar atata. Spun asta pentru ca in practica legislatia romana este tampita in multe sensuri. Mai tineti minte stirea aia de acum cateva zile cu niste cetateni care au pus mana de la mana sa-si asfalteze un drum din propriul lor buzunar? Pai aia sunt pasibili de condamnari penale, ca asa-i legea mirifica. Iar asta e doar un exemplu de pus carul inaintea boilor cand vine vorba de initiativa aia.

Asta ca sa nu spun ca in mod realist asa ceva n-o sa treaca. Deputatii cu probleme penale daca si-ar forma un partid ar forma o supermajoritate, asa ca nu ar vota o asemenea propunere nici picati cu ceara. Si cum traim in tara in care referendumurile sunt votate si pe urma ignorate...
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Oricum, să zicem că iese faza, adică penalul cu 1 milion euro nu ajunge primar. Aşa, şi? O să "facă legea" în continuare plătind mită şi angajând diverşi. Cum să se schimbe ceva? Dacă era să se schimbe ceva în direcţia asta (care oricum se bazează pe ilegalităţi) deja se schimba timp de aproape 30 de ani. Momentan vine USR şi zice "bă, hai că avem o idee nouă, să vedeţi ce dăştepţi suntem!" în timp ce n-o să rezolve absolut nimic.
Consecinţele iniţiativei de carton cu spume la gură este doar înmulţirea problemelor care se revarsă în capetele celor care ar trebui să beneficieze în urmă existenţei acelor funcţii publice.
the secret geometry of chance
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Si, in afara ca initiativa fara penali e nasolie si face mai mult rau la oameni, altceva ce mai zice pe saitul antena3?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

ola small dickie wrote: 1 Aug 2018, 07:27 Si, in afara ca initiativa fara penali e nasolie si face mai mult rau la oameni, altceva ce mai zice pe saitul antena3?
:lol:

Iti citez de pe prima pagina:
Tudorel Toader, explicațiile care aruncă în aer justiția
Lovitura letală dată de Liviu Dragnea. Cine plânge
Cu placere.

:lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ciolan »

CINE PLÎNGE????? Nu mă face să dau click!!!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Sper ca Viorica Vasilica Dancila. Poate, in inteligenta ei, in timp ce Liviu tinea un discurs si gesticula, ea a intrat din greseala cu mecla in palma lui. Lovitura letala!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://www.luju.ro/ e noul Antena 3, mai tânăr, mai viril
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

e demult, e saitul prieten cu antena3 si cu jegosii de acolo in manipulari pt prosti. badea numai de pe luju da share-uri zilnic iar jegosii de la luju sunt invitati zilnic la emisiunile antena3
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

E simpatica initiativa fara penali, dar nu semnez. Legea nu e inlocuitor pentru moralitate. Daca cineva incalca o lege nejusta cu atat mai mult merita sa detina o functie publica. Ca sa dau un exemplu exagerat, sa zicem un fermier din America pre-razboi civil care potejeaza sclavi fugari. Unii ar spune ca astea sunt cazuri atipice, pentru situatia actuala a Romaniei posibilitatea de a ne scapa de Dragnea eclipseaza orice dezavantaje minore. Nu cred, senzatia asta de urgenta, ca si cum daca nu ne scapam de Dragnea ne paste o eternitate de distopie rupta din 1984, I don't buy that. Mi se pare o superstitie, literalmente.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Un exemplu mai actual la ce spui tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexei_Navalny
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Stokkolm wrote: 1 Aug 2018, 12:20 E simpatica initiativa fara penali, dar nu semnez. Legea nu e inlocuitor pentru moralitate. Daca cineva incalca o lege nejusta cu atat mai mult merita sa detina o functie publica. Ca sa dau un exemplu exagerat, sa zicem un fermier din America pre-razboi civil care potejeaza sclavi fugari. Unii ar spune ca astea sunt cazuri atipice, pentru situatia actuala a Romaniei posibilitatea de a ne scapa de Dragnea eclipseaza orice dezavantaje minore. Nu cred, senzatia asta de urgenta, ca si cum daca nu ne scapam de Dragnea ne paste o eternitate de distopie rupta din 1984, I don't buy that. Mi se pare o superstitie, literalmente.
hahahhaha m-am cacat pe mine de ras. exact despre asta e vorba, exact asta ce ai scris tu descrie perfect situatia actuala din romania. sfinte sisoie de unde ciucurelu meu le tot scoateti bai fratioare bai

bai deci stokkolm in prezent, in situatia actuala a Romaniei, asa cat o dibuieste el vine si emite: nu vreau ma sa semnez sa nu fie penali in functii publice. de ce? pentru ca ala poate a ajuns penal printr-o lege nedreapta baaaaaaaaaaaaaaa si apoi exemplu cu un fermier din america pre-razboi civil care protejeaza sclavi. deci asa ceva.....bine ba stokkolme! esti magic

mai e unu pe aici care nu simte nicio senzatie nasoala, de urgenta cum nu simti nici tu, nici dupa tot ce fac astia de un jumate, si mai au destul timp. nu o simte domne, nici daca le tragi o bata in cap. ferice de voi ma, asa blajini si neprihaniti. o sa traiti peste suta. e totul o superstitie cum memorabil zice stokolm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 1 Aug 2018, 12:48 Un exemplu mai actual la ce spui tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexei_Navalny
In Rusia nu exista justitie. Justitia e Putin. Putin zice cine e Penal.

La noi inca mai e Justitie...cat mai e. Pe drumul pe care ne indreptam si la noi o sa fie in curand justitia Dragnea.

Dar stati linistiti, nu e nicio urgenta sau nasolie. E doar o superstitie.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Deci pe de-o parte cârâi ca moare Justitia in Romania dar pe de alta vrei sa dai acelei Justitii in curs de "subjugare" puterea de a putea fi folosita ca unealta de eliminare a adversarilor politici. Niciun fel de contradictie de idei aici. Si asta vorbind desigur de un scenariu fantezist in care o asemenea lege ar fi adoptata in viitorul apropiat. Dar desigur toate astea mi le-a spus Gadea, ca altfel nu aveam cum sa vin cu ideile astea.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

DarthZombie wrote: 1 Aug 2018, 14:14 Deci pe de-o parte cârâi ca moare Justitia in Romania dar pe de alta vrei sa dai acelei Justitii in curs de "subjugare" puterea de a putea fi folosita ca unealta de eliminare a adversarilor politici.

:lol: doamne fereste

da, mai Zombie Lumina, exact asta vreau, sa avem Justitia lui Dragnea si sa faca penal el pe cine vrea ca sa scape de adversari politici. ai banghit-o iar, nimic nu-ti scapa, esti ca o gaura neagra
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

ola small dickie wrote: 1 Aug 2018, 13:52bai deci stokkolm in prezent, in situatia actuala a Romaniei, asa cat o dibuieste el vine si emite: nu vreau ma sa semnez sa nu fie penali in functii publice. de ce? pentru ca ala poate a ajuns penal printr-o lege nedreapta baaaaaaaaaaaaaaa si apoi exemplu cu un fermier din america pre-razboi civil care protejeaza sclavi. deci asa ceva.....bine ba stokkolme! esti magic
Are dreptate, până la urmă cine are majoritatea în parlament şi face legile? Acuma că tu vrei ca ei să-şi piardă vremea în loc să muncească (măcar simbolic sau pentru burta lor) asta e probabil deoarece PNL/PMP/USL/etc. au pierdut timp enorm crizându-se degeaba... ca un fel de partid democrat al lui Hillary Clinton... iar acuma nu le-a mai rămas decât să vrea să moară toate caprele din sat... şi să ia pensia de la Soros
the secret geometry of chance
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

... fratie, cu mentalitatea aia eu nush cum de mai aveti putere sa va treziti din somn

nu vi se pare normal sa nu avem indivizi cu probleme penale in aparatul de stat? nu-i cumva o incompatibilitate cu calitatea de a fi functionar public?
si as mai adauga ca cei ce au pe rol proces penal si fac parte din aparatul de stat, sunt instantaneu suspendati din functie pana la finalizarea procesului
人は地獄を作った
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

Prima întrebare pe care am pus-o când am auzit de inițiativă a fost „ce înseamnă penali?”. Cuvântul nu există ca substantiv în limba română și nici nu pare să aibă o definiție clară în mințile celor care îl folosesc. Dar m-am lămurit când am văzut textul propus pentru a fi adăugat în Constituție.

Al doilea lucru pe care l-am spus a fost cam ce-a zis Stokkolm: fără infractori în funcții publice înseamnă fără Nelson Mandela președinte. Numai că eu am spus-o ironic. România arată... foarte diferit, regulile trebuie date în funcție de context. Also, fără Mandela, dar și fără Hitler.

DPMDV, inițiativa e o formă de protest. Evident, propunerea nu are șanse să treacă de parlamentul actual. Aici e vorba în primul rând despre semnalul pe care-l transmitem. Nestrângerea semnăturilor, strângerea la limită, strângerea mult peste limită - fiecare variantă transmite un alt mesaj. Iar dacă semnăturile se vor strânge, parlamentarii vor fi puși în postura de a vota că vor ca infractorii să poată ajunge la putere.

Mi-a plăcut cum a rezumat Liiceanu situația:

phpBB [video]

DarthZombie wrote: 1 Aug 2018, 14:14 Deci pe de-o parte cârâi ca moare Justitia in Romania dar pe de alta vrei sa dai acelei Justitii in curs de "subjugare" puterea de a putea fi folosita ca unealta de eliminare a adversarilor politici.
Justiția subjugată are oricum puterea de eliminare a adversarilor politici.
DarthZombie wrote: 1 Aug 2018, 01:14 Initiativa FaraPenali suna bine dar din pacate doar atata. Spun asta pentru ca in practica legislatia romana este tampita in multe sensuri. Mai tineti minte stirea aia de acum cateva zile cu niste cetateni care au pus mana de la mana sa-si asfalteze un drum din propriul lor buzunar? Pai aia sunt pasibili de condamnari penale, ca asa-i legea mirifica. Iar asta e doar un exemplu de pus carul inaintea boilor cand vine vorba de initiativa aia.
Cât timp justiția nu e perfectă, e bine să putem alege infractori. Îți exagerez ideea, dar e un argument valid. Însă nu înclină suficient balanța. Asta ca să fiu eufemistic. E caraghios cum dezbatem aici finețuri în timp ce ticăloșii fac prăpăd.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Jaunty wrote: 1 Aug 2018, 18:39 fără Nelson Mandela președinte
Mandela e un comunist nenorocit ce a facilitat propulsarea marxistilor la putere in Africa de Sud
pe langa asta s-a deschis vanatoarea de fermieri
人は地獄を作った
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

Sunt multe de zis despre el, dar hai să nu deviem discuția.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests