Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Jaunty wrote:Cât timp justiția nu e perfectă, e bine să putem alege infractori. Îți exagerez ideea, dar e un argument valid. Însă nu înclină suficient balanța. Asta ca să fiu eufemistic. E caraghios cum dezbatem aici finețuri în timp ce ticăloșii fac prăpăd.
Problema e ca atata vreme cat ticalosii aia raman la butoane, degeaba vii cu propuneri de genul asta. Pentru ca fie o resping din start, fie o adopta pentru a o folosi pentru ticalosiile lor, dandu-le practic o parghie in plus de folosit impotriva cetatenilor onesti. In Romania inca traiesc oameni care au fost condamnati penal pentru homosexualitate, cum aplici un FaraPenali acolo? Ori ii blochezi si pe ei [ceea ce ar fi un abuz avand in vedere ca legea pentru care au fost condamnati este absurda], fie faci o exceptie de la regula comitand insa abuzul aplicarii retroactive a legii [pentru ca oricat de absurda a fost legea aia, ea exista si era perfect valida dpdv constitutional in contextul vremii sale, asta ca sa nu spun ca asta cu aplicarea retroactiva era unealta favorita a comunistilor].

Asa ca opinia mea ca initiativa asta este wishful thinking, intentii bune fara aplicare practica reala. E trist ca atunci cand psd-istii spun ca al nostru cod penal are nevoie de o reforma nu mint chiar daca ei au intentii diferite in materie de cum trebuie ea reformata. Cu un cod penal sanatos, corect si fara apucaturi autoritariene [gen exemplul cu condamnari penale pentru cetateni care construiesc un drum din buzunarul lor propriu] initiativa este giugiuc, dar cu asta de acum nu facem decat sa ne legam singuri la maini.

Daca vrei sa fii protejat de abuzurile unor guvernari sau institutii proaste mai bine am face sa scadem puterile si atributiile statului in loc sa le marim in speranta ca pe urma vor veni numai lideri bine intentionati, inteligenti si intelepti.
Last edited by DarthZombie on 1 Aug 2018, 20:33, edited 1 time in total.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

zme-ul wrote: 1 Aug 2018, 17:24 ... fratie, cu mentalitatea aia eu nush cum de mai aveti putere sa va treziti din somn

nu vi se pare normal sa nu avem indivizi cu probleme penale in aparatul de stat? nu-i cumva o incompatibilitate cu calitatea de a fi functionar public?
si as mai adauga ca cei ce au pe rol proces penal si fac parte din aparatul de stat, sunt instantaneu suspendati din functie pana la finalizarea procesului
mie-mi dă putere Iisus Hristos, Mântuitorul omenirii şi Salvatorul lumii.

oricum, penal sau nepenal, cum merge justiţia în zilele noastre (şi nu mă refer doar la epoca Băsescu şi nu mă refer doar la România) cred că ar fi momentul pentru alegerea altor standarde; adică mi se pare destul de grav că te faci jurist să intri în politică, să nu-ţi mai faci probleme legate de "bun simţ". momentan se duce lupta pentru poţi să fii oricât de retardat, doar să nu fi penal. mie nu-mi convine. nici altora. de asta a ajuns Trump preşedinte. l-au ales pentru că era ceva, nu pentru că nu era altceva (Hillary nu era bărbat, Obama nu era alb etc.)
the secret geometry of chance
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Una ar fi sa zici fara persoane care detin o avere cat jumatate de judet, facuta doar dintr-un salariu de functionar public, si alta e sa iei o abordare de toleranta zero care nu tine deloc cont the magnitudinea faptei. Cati de aici nu a completat vreodata o declaratie, au gresit undeva o litera, si au zis "fuck it, nu o mai scriu inca o data, merge si asa". Ma uit la Barna, la Liiceanu, chiar nu-mi vine sa cred ca in toata viata lor au facut aboslut fiecare decizie respectand toate prevederile legale posibile. Deci care e ideea, sunt buni pentru ca "hotul neprins e negustor cinstit"?

Nu mai bine lasam la latitudinea votantilor sa decida cat de grave si imorale sunt problemele cu legea ale unui candidat? Asta daca credeti in sistemul democratic.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

E mai nuanțată campania, nefiind vorba chiar despre o politică de toleranță zero.
- măsura nu se aplică decât persoanelor condamnate definitiv la o pedeapsă privativă de libertate, fiind exonerate cele care primesc pedepse penale mai ușoare (ex. amenda penală), pentru respectarea principiului proporționalității, potrivit căruia ridicarea dreptului de a fi ales trebuie aplicată numai pentru infracțiunile cu gravitate sporită;
- măsura nu se aplică decât condamnaților care au săvârșit fapte penale cu intenție, fiind exonerați cei care au comis infracțiuni din culpă, deoarece acestea prezintă un grad de pericol social mai redus și nu pot fi apreciate ca fiind de natură să pună sub semnul îndoielii onestitatea și moralitatea făptuitorului;
- măsura nu privește doar candidaturile pentru Camera Deputaților, Senat și Președinția României, ci și cele pentru organele administrației publice locale, ca o recunoaștere a importanței semnificative a acestor funcții publice și pentru asigurarea egalității de tratament la nivelul întregii administrații, printr-o reglementare unitară și coerentă sub acest aspect;
- măsura nu se aplică pentru întreaga durată a vieții condamnaților, fiind în mod expres limitată până la intervenirea unei situații care, potrivit legii organice, înlătură această consecință extrapenală a condamnării; aceste situații sunt în prezent dezincriminarea faptei, amnistia postcondamnatorie și reabilitarea, aceasta din urmă putând fi de drept (care operează în temeiul legii, dacă persoana condamnată la pedeapsa amenzii sau a închisorii de până la 2 ani nu săvârșește o altă infracțiune în decurs de 3 ani de la data executării pedepsei) și judecătorească (care se dispune la cerere, prin hotărâre judecătorească, dacă persoana condamnată la pedeapsa închisorii cuprinse între 2 ani și 25 de ani nu săvârșește o altă infracțiune în decurs de 4 până la 10 ani de la data executării pedepsei).
Expunerea tl;dr se poate citi aici.
REMEMBER CITADEL
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

E mai nuanţată... era o greşală de comunicare... ntz ntz... un fel de "noi facem această lege doar ca să-l phootem pe Dragnea" în comparaţie cu "noi facem aceste reforme de justiţie doar să-l salvăm pe Dragnea"... mare brânză

Îi dau dreptate (iar) lui Stokkolm. Acuma cu penalitatea, mâine cu nişte diplome obligatorii pentru funcţiile publice, poimâine va trebui să sacrifice şi degetul mijlociu şi 1cm de la poola... unde ne oprim? Şi oricum... Mahdi, în ce ai băgat acolo şi ce e la link - e prea mult circ judiciar (juristic? turistic?) cu multe litere mici. Dacă nu sunt în stare să facă ceva coerent, ceva să curgă dintr-un singur izvor (cum fac ei reclamă că ar fi dar până şi asta e ceţoasă) de ce să mă apuc să iau diplomă de jurist doar să înţeleg isteria lor, CARE ORICUM ESTE DESTINATĂ PUBLICULUI NEINIŢIAT? Dă-i în mama lor de psihopaţi.
the secret geometry of chance
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Lal. Ok.
REMEMBER CITADEL
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Să nu se înţeleagă greşit, şi mie mi-ar plăcea ca cineva "să facă curat."
the secret geometry of chance
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Sa faca bine sa lase PSD si Dragnea sa conduca tara, ca ei stie ce face.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat, miercuri seară, la Antena 3, că va propune ”foarte curând” Guvernului o Ordonanță de Urgență privind modificarea condițiilor de revizuire a sentințelor definitive, astfel încât tot cei condamnați pe baza protocoalelor încheiate de parchete cu serviciile secrete să poată ajunge din nou în fața unui judecător. Întrebat când va fi promovat acest OUG, Toader a răspuns: ”imediat după concedii.”"

https://www.g4media.ro/ministrul-justit ... itive.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"triumful lui Liviu Dragnea înseamnă recăderea în tiranie și subdezvoltare.

Regimul Dragnea şi limitele suportabilităţii naţionale"

https://www.marginaliaetc.ro/regimul-dr ... nationale/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat joi seara o rectificare bugetară „pozitivă”, precizând că estimarea veniturilor arată o creștere cu „6 miliarde lei față de programarea inițială”. Interesant este că sunt tăiați bani de la ministerele conduse de ALDE (Ministerul Energiei, Ministerul Afacerilor Externe și Ministerul Mediului). De asemenea, vor fi reduse sume de la Administrația Prezidențială și de la serviciile secrete.

Ministerele sănătății, educației și transporturilor primesc bani în plus.
FRUMOS ŞI IUBIRE
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Tricoaie cu Centenarul, fratica!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

Nu e nevoie de tl;dr-uri. Faptul că inițiativa Fără Penali e mai nuanțată decât li se pare lui Zombie și Stokkolm e limpede pentru toți cei ce au citit paragraful propus pentru a fi introdus în constituție:

"Nu pot fi aleși în organele administrației publice locale, în Camera Deputaților, în Senat și în funcția de Președinte al României cetățenii condamnați definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, până la intervenirea unei situații care înlătură consecințele condamnării."

Departe de toleranță zero. Exemplul lui Zombie cu cei condamnați pentru homosexualitate nu se aplică, fiindcă legea nu mai există. Exemplul cu cei care și-au asfaltat strada la fel, nu-mi închipui că vor primi decât o amendă, sau nici atât; în niciun caz nu vor fi închiși. Deci vor putea candida liniștiți.
DarthZombie wrote: 1 Aug 2018, 20:27Problema e ca atata vreme cat ticalosii aia raman la butoane, degeaba vii cu propuneri de genul asta. Pentru ca fie o resping din start, fie o adopta pentru a o folosi pentru ticalosiile lor, dandu-le practic o parghie in plus de folosit impotriva cetatenilor onesti.
Nu poate fi folosită de ticăloși ca pârghie decât în măsura în care controlează deciziile judecătorilor, caz în care această pârghie devine în mare măsură superfluă. Deci pârghia ar funcționa mult mai mult în favoarea noastră decât în favoarea lor.
Stokkolm wrote: 1 Aug 2018, 20:54Nu mai bine lasam la latitudinea votantilor sa decida cat de grave si imorale sunt problemele cu legea ale unui candidat? Asta daca credeti in sistemul democratic.
Pe aceeași direcție, nu mai bine lăsăm la latitudinea votanților să judece competența candidaților, indiferent de vârsta lor? Din Constituție citire (art. 37):

„(2) Candidaţii trebuie să fi împlinit, până în ziua alegerilor inclusiv, vârsta de cel puţin 23 de ani pentru a fi aleşi în Camera Deputaţilor sau în organele administraţiei publice locale, vârsta de cel puţin 33 de ani pentru a fi aleşi în Senat şi vârsta de cel puţin 35 de ani pentru a fi aleşi în funcţia de Preşedinte al României.”

Într-o democrație ideală aș zice da, fără restricții pe baza vârstei și condamnărilor penale. Însă acum democrației noastre cred că i-ar prinde bine un vaccin.

Pe de altă parte, vorbim despre lucrurile astea ca și cum inițiativa are șanse să treacă de parlament. Repet, e mai curând o formă de protest. Un mod de a arăta că pe români îi îngrijorează corupția măcar o șesime din cât îi îngrijorează cuplurile gay.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ca mesaj, este rezonabil. Am sa semnez doar din principiu, pentru ca prin acelasi procedeu a "trecut" mizeria Coalitiei pentru Familie. Si nu vreau sa cred ca romanilor, in mare, le pasa mai mult de cum 2 persoane homosexuale NU au voie sa aiba o familie decat ca 1 persoana cu probleme de natura penala are voie sa aiba o functie de inalt demnitar.

Ca intentie, este dupa chipul si asemanarea USR - campanie PR in mass-media sub egida "noi facem ceva". Cum a fost si cu vuvuzelele in Parlament: cute, annoying and ultimately useless. Ca idee: soferul cu "MUIE PSD" avea/urma sa aiba dosar penal, pentru acele placute de inmatriculare. Deci notiunea de "penal" este all over the place. Si eu nu pot sa am incredere in USR ca pot uda plantele si sa hraneasca animalele cat sunt in concediu, daramite sa legifereze, in mod corect si coerent, ce ar insemna "penal in functie publica".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Image

I hear the sound of rustled jimmies.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

In legatura cu MUIE PSD am mentionat ca n-am fost de acord cu Cartarescu, dar sunt de acord cu Liiceanu:

"Gabriel Liiceanu, despre înjurătura care ne unește:

"Așadar, nu vă scandalizați, dragii mei intelectuali, colegi și prieteni care suferiți de răul vulgarității. Cușca vulgarității lor, în care ne-au băgat de ani de zile, nu vă doare mai tare? Și, în fond, în cele două cuvinte, nu de vulgaritate este vorba, ci de adecvarea exasperată la aroganța și prostia celor sub care am ajuns să trăim. Nu poți pretinde, când șandramaua politicului suburban ne cade în cap, să ne alegem limbajul luând ca model Parlamentul britanic din vremea lui Churchill. Dimpotrivă, în acest context de golănie statală, de ticăloșie cu program, de impudoare a guvernării prin încețoșarea minții, agramatism și impostură, nu trebuie oare găsit cuvântul ce rostește adevărul? Cel care poate deveni o replică pe măsură propunând o stilistică neașteptată? Ei bine, poate că în acest context, expresivitatea unui cuvânt de origine țigănească pe care-l înțelege toată lumea e pe punctul să capete un destin istoric.

Acest cuvânt exprimă neîndoielnic cea mai concisă înjurătură din specia celor mai concise exprimări care sunt înjurăturile. Cioran pune de altfel înjurătura pe primul loc, înainte de telegramă și epitaf, ca modele de stil, dat fiind că toate au atins lapidaritatea supremă. În contextul celor șapte litere, înjurătura noastră sună aproape ca o altă abreviere, și este, până la urmă abrevierea aceasta: Manipulare-Uzurpare-Indignare-Exasperare. Eu așa o tălmăcesc. Cred că acesta e subtextul pe care-l scot la lumină, din adâncul ființelor noastre ultragiate, cele patru litere ale cuvântului buclucaș. Și nu vi se pare că fiind cea mai recent activată înjurătură a societății noastre, ea pare mai puțin virulentă decât strămoșeștile înjurături? Proprietatea ei nevitriolantă îmi permite s-o rostesc fără să roșesc. Pentru mine, ea funcționează ca înjurătură mijlocit, obligându-mă să-i caut în prealabil sensul, lipsindu-i forța brută a cuvântului care, în cazul înjurăturilor neaoșe, pleacă precum piatra din praștie cu sens cu tot.""
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Comunicat de presă: Da, am dat-o în judecată pe Viorica Dăncilă!

That moment when you're trying to prove that she's legally (or ilegally?) stupid :)
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

astia de prin Bucuresti, totul bine?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Da. Au cam rupt bula'n popor aseara, dar nu cred ca am avut forumisti in prima linie.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ioan Stanomir. Mineriada din august a regimului Dragnea

https://www.marginaliaetc.ro/mineriada- ... i-dragnea/

"O dată cu seara de 10 august 2018, regimul Dragnea trece acel prag al brutalităţii poliţieneşti ce evocă zilele de iunie 1990. O dată cu seara de 10 august 2018, statul luat ostatec de Liviu Dragnea şi de complicii săi atacă, frontal, pe cei care îndrăznesc să reziste. O dată cu seara de 10 august 2018, România intră sub zodia autocraţiei întemeiate pe barbarie şi pe pedagogia terorii. O dată cu seara de 10 august 2018, măştile cad şi realitatea acestei guvernări se înfăţişează aşa cum este ea: un chip hidos, hrănit de moştenirea comunismului şi de reflexele feseniste."
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 12 guests