Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Eu presupun ca Stokkolm a apelat la sarcasm.

Problema mea cu UE/NATO nu e ca "vorbesc numai despre asta", ci ca de 2 luni numai asta au facut in timp ce se uitau cum rusii fac si dreg nestingheriti.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

treaba e ca rusii trebuie sa faca prima miscare, si s-o faca impotriva unei tari membere UE si/sau NATO
Ucraina e cam singura, UE si NATO nu prea pot interveni in conditiile tratatelor semnate

greseaza imensa din partea EU s-a produs inainte de referendumul din Crimea
totate tarile membre trebuiau sa-si flexeze muschii, cum fac rusii acum, sa scoata flotele in Marea Neagra (distrugatoare, corvete), Mediterana (portavioane si alte nave grele) si Marea Nordului
si sa impanzeasca granita dintre Ucraina - Polonia - Slovacia - Ungaria - Romania cu tancuri, bindate, scut antiracheta, flota aeriana
人は地獄を作った
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Au facut si au dres rusii ce? As far as I know n-a existat un conflict armat inca. Iar motivatia sa inceapa unul e destul de slaba avand in considerare cum occidentul sunt cu ochii pe ei si asteapta doar o scuza sa riposteze.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Stokkolm » Fri Mar 28, 2014 10:06 pm wrote:Inca nu am vazut nici o intentie de razboi din partea Rusiei. In schimb Nato si EU nu mai stiu sa vorbeasca despre altceva.
Lolin
Stokkolm » Sat Mar 29, 2014 7:51 am wrote:Au facut si au dres rusii ce? As far as I know n-a existat un conflict armat inca. Iar motivatia sa inceapa unul e destul de slaba avand in considerare cum occidentul sunt cu ochii pe ei si asteapta doar o scuza sa riposteze.
Au ocupat militar un teritoriu care apartine altei tari si acum isi aduna trupele la granita acelei tari. Cred ca poti sa zici ca au facut si au dres.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Si cel putin un soldat al fortelor ucrainiene a fost ucis. Nu stiu care-i versiunea rusilor pentru incident, dar dat fiind ca oricum trupele din Crimeea aveau la momentul acela uniforme fara insemne, poti sa spui ca serpilienii de pe Saturn au fost de vina.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Putin a spus recent ca e mandru de rezultatele trupelor rusesti din Crimeea. De ce e mandru nu inteleg exact pentru ca nu au facut decat sa se catere pe niste cladiri dand afara niste ucranieni din ele. Mandru probabil pentru talentul lor de executor juridic. In fine, Putin a admis in mod oficial ceea ce stia toata lumea. Aia-s soldatii Rusiei.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

In alta ordine de idei
...
...
...
Modele de teste pentru evaluarea nationala la finalul clasei a II-a

:lol: :lol: :lol:

Doamneeeee (*face tumba pe spate)... uitati-va pe modelul pentru clasa a II-a, acela cu ursii :lol: . Cei care l-au scris au ovaz fermentat in loc de creier, si capul il tin pe umerii ca sa nu le faca gugustiucii caca in gat.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Stokkolm » Sat Mar 29, 2014 6:51 am wrote:Au facut si au dres rusii ce? As far as I know n-a existat un conflict armat inca.
Hai mai, fii serios. N-a trecut nici macar o luna de la ultima situatie in care si-a masat Rusia trupele la granita cu Ucraina. Acum o sa spui ca in Crimeea nu a fost nici un soldat rus si ca teritoriul Crimeeii nu a trecut de la ucrainieni la rusi te pomeni.

La partea cu pretext insa asa e, e destul de subtire si are ceva tupeu Putin cu ceea ce face. Dar avand in vedere ca pana acuma a primit doar amenintari sterile, o incerca si omul sa vada cat de departe poate ajunge cu treaba asta.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Cat de cool poate sa fie sa cuceresti o regiune fara sa tragi un glont? Wicked cool! (well, aproape nici un glont).
Oricum, Rusia a primit deja o gramada de sanctiuni economice si politice. Daca mai misca ceva risca sa fie izolata economic si asta ar fi dezastruos pentru ei. Imi imaginez ca Putin isi da seama de asta, nu e chiar Kim Jong Un.

Inteleg ca un razboi ar mai revitaliza sursele de inspiratie ale seriei CoD, dar totusi...
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Eh, cre' că pân' la urmă or să cadă la pace marile puteri...
Nimeni nu-şi doreşte un "război cald" între NATO şi Rusia, care-ar putea degenera în unul nuclear.
Ruşii or să rămână cu Crimeea, americanii or să-i taxeze un pic (pân' la urmă, e vorba de resursele de gaz şi petrol care se găsesc acolo - profit sharing, baby, don't be greedy), o să apară altă criză (reală sau fabricată) şi lumea o să uite.

Rămâne în urmă gustul amar al Ucrainei care, după ce a renunţat la arsenalul nuclear în schimbul garantării graniţelor (de către USA şi Rusia), se vede "arsă" în halul ăsta... Aviz tuturor de cât valorează garanţiile de securitate oferite de "puternicii" lumii (aci nu mă pot abţine să nu-mi amintesc de soarta Poloniei din 1939, garantată de Anglia şi Franţa dar împărţită între Rusia şi Germania).

Da' pân' la urmă, integrarea în UE (şi poate chiar în NATO, deşi mă-ndoiesc) are şi ea costurile ei, nu?!
Last edited by Vlad Dracul on 31 Mar 2014, 00:02, edited 1 time in total.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Franta si Anglia interbelica sunt un caz destul de special. Vorbim de cele doua garante ale tratatului de la Versailles care nu l-au aparat de nenumarate ori. Englezii i-au lasat pe nemti sa-si faca flota, iar francezii i-au lasat sa remilitarizeze Renania desi era casus belli, iar astea au fost doar varful iceberg-ului in materie de incalcari de tratate trecute cu vederea de cele doua garante. Si asta doar pentru ca fie le era frica sa faca ceva, fie interventia ar fi insemnat voturi pierdute [remilitarizarea Renaniei a avut loc intr-un an electoral in Franta].

In schimb, acum avem doua super-puteri care incalca in felul lor acordul cu intentia de a dribla un eventual conflict major intre ele. Dar in cazul asta nu se va ajunge la razboi nuclear, nu s-a ajuns in anii '60 la criza rachetelor din Cuba si se ajunge acum? Nah...
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

nu poti sti ce gargauni ii misuna lui Putin prin cap
人は地獄を作った
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

phpBB [video]


Moment interesant la 5:32
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Vlad Dracul »

Un război nuclear e total exclus, în cel mai rău caz va fi un nou război rece... Asta dacă se plictisesc cei din "structuri" îmbuibaţi de atâta bine şi vor să se joace din nou de-a "spionaj & înarmare".
Şi să mai pună o ţâră şaua pe civili, că în ultima vreme şi-au cam luat-o-n cap cu prea multă libertate individuală...

Dar dacă sunt alte interese, se ascunde mizeria sub preş, Ucraina înghite găluşca în schimbul aderării la UE şi poate chiar NATO şi asta e, moving on with our lives.

P.S.: Evident, ipotezele de lucru sunt multe şi includ tot felul de scenarii în eventualitatea că lucrurile vor fi forţate (ceea ce personal nu cred), de la alipirea estului Ucrainei la Rusia cu graniţa pe Nipru până la dezmembrarea aproape totală a acestei ţări, cu partea de vest împărţită între Polonia, Ungaria şi România, rămânerea unui nucleu ucrainean în jurul Kievului cu o uşoară întindere spre vest şi sud-vest, iar restul (estul şi sudul) intrând sub dominaţia rusă.

Viitorul ne va arăta asupra cărei variante se vor înţelege "păpuşarii" din spatele cortinei...
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Sper ca papusarii din spatele cortinei nu s-au plictisit dupa atatia ani de pace.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Germania se arata pregatita sa inceapa zboruri de patrulare cu avioane AWACS deasupra Poloniei si Romaniei

tarziu se trezesc si astia
cam de-o saptamana le bazaie finlandezilor avionele rusesti pe la cap
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Hope your girlfriends look good in Plutonium, motherfuckers. O sa avem atata de n-o sa putem duce. :lol:

And related: Rusia a majorat pretul gazului catre Ucraina cu 44% lol
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Rusia a sustinut joi ca o serie de batalioane amplasate in apropierea frontierei cu Ucraina vor reveni la bazele lor si a cerut explicatii NATO pentru intarirea fortelor Aliantei in Europa de Est, in conditiile in care in aceasta zi demareaza cu Kievul negocieri delicate legate de exportul de gaze rusesti, scrie AFP.
like .. LOL!?

ps:
"Scutul antiracheta de la Deveselu si, acum, escaladarea inarmarii tarii noastre, prin prezenta manevra americana, nu fac altceva decat sa contribuie la desavarsirea calitatii de tinta perfecta pentru Romania", a spus Ionel Blanculescu, pentru ziarul Bursa.
domnu comunist, daca ne dezasamblam armata, o sa fim o tinta mai mica sau mai mare ?!?
vai frate, cum ajung tampiti ca asta sa faca parte din guvern?


le: A fost creata o aplicatie de mobil care sa-i ajute pe ucraineni sa boicoteze produsele rusesti - https://play.google.com/store/apps/deta ... russia.ukr
Un dezvoltator din Ucraina a pus pe magazinul Google Play o aplicatie care sa-i ajute pe conationalii sai sa boicoteze produsele din Federartia Rusa. Aplicatia a fost descarcata de cateve zeci de mii de oameni si functioneaza prin scanarea codului de bare a produsului.
gg :evil:
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 10 guests